Jump to content

Mαυρισμα/Σαπισμα Φυτων και Σταματημα Αναπτυξης


Recommended Posts

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Εδω και λιγες μερες παρατηρω μαυρισμα/σαπισμα των παλιων φυλλων και πιο πολυ στην egeria densa που ομως επεκτεινεται και στα καινουργια φυλλλα..μαυρισουν και σπανε στην μεση..σαν να λιωνουν ενα πραμα,και επισης εχει σταματησει αναπτυξη των φυτων,η egeria μεγαλωνε με φοβερους ρυθμους..τωρα πια τιποτα ολα τα φυτα

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Ενυδρείο: 120 lt (100x30x30),6 μηνες λειτουργιας
- Φωτισμός: 1x21W T5 1000K, ανακλαστηρα απο ηλεκτρολογικο καταστημα, 7 ωρες φωτοπεριοδος
- Βυθός και Υπόστρωμα: 10 κιλα ψιλοκοκκο χαλικακι
- Διοξείδιο του Άνθρακα: -
- Οξυγόνο: χαμηλη εως μετρια αναταραξη επιφανειας
- Φίλτρανση: Εheim Biopower 160 (εσωτερικο) γεματο με mini siporax και υαλοβαμβακα
- Φυτα:  Egeria Densa,Hydrophyla Corymbosa Siamaensis,Hydrophila polysperma,Echinodorus Bleherae,Cryptocoryne wendtii green και tropica,Anubias barteri και nana,
- Ψάρια: 15 neon tetra ,6 melanotaenia praecox ,6 SAE, 2 ancistrus,
- Ρουτίνες: Seachem Flourish,potassium,iron (την μιση ποσοτητα δια 6),ταμπλετες sera 2-3 καθε 15 μερες, αλλαγη νερου εβδομαδιαια 30% με προσθηκη sera aquatan και bio nitrivec βακτηρια

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH: (Μέτρο οξύτητας ή αλκαλικότητας μιας χημικής ουσίας)
- KH: (Ανθρακική σκληρότητα)
- GH(Ολική σκληρότητα)
- ΝΗ3/NH4: (Αμμωνία/Αμμώνιο):
- ΝΟ2: (Νιτρώδη):
- ΝΟ3: (Νιτρικά):
- PO4: (Φωσφορικά)
- Fe: (Σίδηρος)
- CO2: (Διαλυμένο Διοξείδιο του Άνθρακα στο νερό)
- Θερμοκρασία:

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ:
-Strips:
-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
- Είδος Φυτού: Εgeria Densa πιο πολυ αλλα ολα νομιζω οτι αρχισαν να μαυριζουν στις ακρες των παλιων φυλλων
- Ιστορικό Φυτού:
- Συμπτώματα που παρουσιάζει: μαυρισμα/σαπισμα φυλλων και σταματησε η αναπτυξη
- Ιστορικό πιθανών ασθενειών των ψαριών και των φυτών: καμια ασθενια εως τωρα

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)
-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:
-Δοσολογία:
-Χρόνος Χρήσης:
-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:
(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)
1. (img) ...photo1... (/img)
2. (img) ...photo2... (/img)

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

post-51136-0-27409500-1461926864_thumb.jpg

post-51136-0-20271700-1461927087_thumb.jpg

post-51136-0-19741500-1461927098_thumb.jpg

post-51136-0-67679300-1461927110_thumb.jpg

post-51136-0-29456000-1461927133_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - kid4ever
Link to comment
Share on other sites

Από μια πρόχειρη ματιά, και λόγω του ότι δεν υπάρχουν και μετρήσεις για να δούμε περισσότερα πράγματα, θεωρώ ότι ο φωτισμός 21W στα 120λτ είναι ανεπαρκής όπως και η λίπανση που δίνεις στα φυτά σου.

Link to comment
Share on other sites

Από μια πρόχειρη ματιά, και λόγω του ότι δεν υπάρχουν και μετρήσεις για να δούμε περισσότερα πράγματα, θεωρώ ότι ο φωτισμός 21W στα 120λτ είναι ανεπαρκής όπως και η λίπανση που δίνεις στα φυτά σου.

Θα διαφωνήσω εν μέρει...Θεωρώ ότι η λίπανση είναι και υπερβολική σε σχέση με τα είδη των φυτών που υπάρχουν στο ενυδρείο.

Η λάμπα σίγουρα είναι ένα θέμα μιας και άν είναι 10.000kelvin (και οχι 1000 όπως γράφτηκε) είναι ακατάλληλη για φυτά.

Εγώ θα ήθελα να μάθω για τις παραμέτρους του νερού (PH, TDS, GH), καθώς και το κάθε πότε γίνονται αλλαγές νερού και με τί νερό.

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγες νερου γραφω πιο πανω 30% εβδομαδιαια με νερο δικτυου..μετρησεις δεν κανω πλεον..καθωτι ξαφνικα ανεργος..ο φωτισμος τελικα φταιει ή η λιπανση;; ή τιποτα απο τα 2;; τα φυτα ειναι στο ενυδρειο μηνες και κλαδευα σχεδον καθε βδομαδα...αρα γτ τοτε ν ειχαμε αναπτυξη κ ξαφνικα κολλημα;;

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγες νερου γραφω πιο πανω 30% εβδομαδιαια με νερο δικτυου..μετρησεις δεν κανω πλεον..καθωτι ξαφνικα ανεργος..ο φωτισμος τελικα φταιει ή η λιπανση;; ή τιποτα απο τα 2;; τα φυτα ειναι στο ενυδρειο μηνες και κλαδευα σχεδον καθε βδομαδα...αρα γτ τοτε ν ειχαμε αναπτυξη κ ξαφνικα κολλημα;;

Δυστυχώς χωρίς μετρήσεις είναι δύσκολο να πούμε...ο φωτισμός μήπως έχει "πέσει";Μπορεις να βγάλεις μία φωτό από την λάμπα και τα χαρακτηριστηκά της;

Γενικά πάντως εφ όσων αυτό το σύστημα σου 'δούλευε' προσπάθησε να θυμηθείς τί μπορεί να άλλαξε στις ρουτίνες σου.

Είσαι από Αθήνα;μπορείς να πάς σε ένα άλλο χομπίστα ή μαγαζί να μετρήσεις νερό;

Link to comment
Share on other sites

Η λαμπα ειναι 10000Κ 21W...κ μπορω να πω οτι θελει αλλαγη γτ αρχισε να ξεφλουδιζει αν μπορουμε να το πουμε ετσι..υπαρχει πιθανοτητα να εχω περρισεια σιδηρου..διαβασα οτι πολλες φορες προκαλει κστι σαν αυτο που εχουν τα φυτα μου..;;

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορεί να είναι ο σίδηρος αλλά ποντάρω στην λάμπα... ;)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Απο χθες σταματησα να βαζω σιδηρο..βσζω μονο flourish κ potassium..αν παω απο τεταρτη ν παρω λαμπα..τι προτεινεται;; στο ενυδρειο "παιζουν" ευκολα φυτα..μηπως ο ανακλαστηρας κανει ζημια;;

Link to comment
Share on other sites

Θα διαφωνήσω εν μέρει...Θεωρώ ότι η λίπανση είναι και υπερβολική σε σχέση με τα είδη των φυτών που υπάρχουν στο ενυδρείο.

Η λάμπα σίγουρα είναι ένα θέμα μιας και άν είναι 10.000kelvin (και οχι 1000 όπως γράφτηκε) είναι ακατάλληλη για φυτά.

Εγώ θα ήθελα να μάθω για τις παραμέτρους του νερού (PH, TDS, GH), καθώς και το κάθε πότε γίνονται αλλαγές νερού και με τί νερό.

 

Δημήτρη και η egeria και η carymbosa όπως και το polysperma είναι φυτά ταχείας αναπτύξεως, που παράλληλα καταναλώνουν γρήγορα και τα νιτρικά του ενυδρείου. Άρα σε συνδυασμό με την έλλειψη co2 που δεν βλέπω να υπάρχει (ούτε η χρήση υποκατάστατου excel) και η μη πρόσθεση ιχνοστοιχείων (trace) δημιουργούν ελλειπή λίπανση. Αυτό εννοώ λέγοντας ανεπάρκεια. :)

Πάντως είναι πολύ σημαντική η μέτρηση νιτρικών και kh.

Link to comment
Share on other sites

Απο χθες σταματησα να βαζω σιδηρο..βσζω μονο flourish κ potassium..αν παω απο τεταρτη ν παρω λαμπα..τι προτεινεται;; στο ενυδρειο "παιζουν" ευκολα φυτα..μηπως ο ανακλαστηρας κανει ζημια;;

Ο ανακλαστήρας δεν κάνει ζημιά.

Link to comment
Share on other sites

Αρα για να αναστρεψουμε λιγο την κατασταση..τι κανουμε;;

Link to comment
Share on other sites

Αρα για να αναστρεψουμε λιγο την κατασταση..τι κανουμε;;

Σε ποια περιοχή είσαι?

Είναι σημαντικές οι μετρήσεις.

Υπάρχουν πολλοί συνχομπίστες που μπορούν να βοηθήσουν σε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Πεντελη μενω..θα δω αν μπορει ο φιλος Δημητρης απο ενυδρειακο καταστημα στο Χαλανδρι..πλην των μετρησεων αν αλλαξω λσμπα κ κοψω τo iron..πραττω σωστα λετε;;

Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα πρώτα να κάνεις μετρήσεις, (που συνήθως μας βοηθούν να δούμε αρκετά πράγματα), και μετά οποιαδήποτε αλλαγή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλως..Καλη Ανασταση σε ολους..ευχαριστω για την βοηθεια σας..

Link to comment
Share on other sites

Καλως..Καλη Ανασταση σε ολους..ευχαριστω για την βοηθεια σας..

Αν δεν βρεις άκρη με το φίλο σου στο Χαλάνδρι, και το Μενίδι δεν είναι και πολύ μακρυά. :)

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν βρεις άκρη με το φίλο σου στο Χαλάνδρι, και το Μενίδι δεν είναι και πολύ μακρυά. :)

Ευχαριστω πολυ για την προθεση σου...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου πήγαινε σε μία λάμπα γύρω στα 6500K όπως σου είπαν παραπάνω. Νομίζω είναι το 1ο βήμα και αμέσως μετά μετρήσεις. 

 

Παρόλο που έχεις εύκολα φυτάκια το φως είναι πολύ λίγο για τα λίτρα. Πχ κάτι φυτά σαν την εγκέρια σε σκιερό σημείο ή με λίγο φως δεν αναπτύσσονται τόσο καλά. Το διαπίστωσα και σε εμένα τον ίδιο δηλαδή που παρόλο που είχα 3 φορές τον φωτισμό σου εκεί που την είχα είχε σκιά και μεγάλωνε "λάθος". Μικρό το κακό απλά για να το ξέρεις.

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και παλι...πηρα καινουργια λαμπα και τη επισυναπτω παρακατω μαζι με φωτο τις παλιας για να μου πειτε εαν αυτη που πηρα ειναι καλυτερη...και εαν η παλια πραγματικα ηθελε αλλαγη?
 Επισης θα ηθελα να ρωτησω sta 100 λιτρα περιπου καθαρα που εχω με 21W λαμπα δεν ειμαι στα 0,21 W/lt? αρα συμφωνα με μια δημοσιευση που διαβασα εδω στο ΑΖ απο διακεκριμενο μελος( viciouscircle) και την επισυναπτω αν μου επιτρεπεται μπορω να εχω αρκετα φυτα με χαμηλες εως μετριες απαιτησεις και τα φυτα μου ειναι τετοιων απαιτησεων... 

''Για να επιλέξετε τα watt των λαμπτήρων για το ενυδρείο σας λάβετε υπ’ όψιν της εξής χονδρική κλίμακα:

0-0,1 watt/λίτρο: Ενυδρείο χωρίς φυτά ή με κάποια φυτά με ελάχιστες απαιτήσεις σε φως όπως Ceratophyllum demersum, Anubia barteri και άλλα. Η χρήση διοξειδίου του άνθρακα (CO2) δεν θα ωφελήσει τα φυτά.
0,1-0,3 watt/λίτρο: Αρκετά φυτά ενυδρείου με χαμηλές έως μέτριες απαιτήσεις σε φως θα αναπτυχθούν ικανοποιητικά. CO2 μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε μικρή ποσότητα και όταν τα φυτά είναι πολλά αλλά δεν είναι απαραίτητο.
0,3-0,5 watt/λίτρο: Πολλά είδη φυτών με κανονικές έως λίγο αυξημένες απαιτήσεις σε φως θα αναπτυχθούν πολύ καλά. Κάποια είδη φυτών με κόκκινες χρωστικές, αρχίζουν να τις αναδεικνύουν. Το CO2 αρχίζει να γίνεται απαραίτητο ανάλογα πάντα με την ποσότητα των φυτών.
0,5-1 watt/λίτρο: Ακόμα και αρκετά φυτά που σχηματίζουν τάπητα θα αναπτυχθούν ικανοποιητικά, αυξάνονται αρκετά και οι απαιτήσεις σε CO2 και λίπανση.
1-2 watt/λίτρο: Φωτισμός για πολύ απαιτητικά φυτά σε φωτισμό, μεγάλες θα είναι οι απαιτήσεις σε CO2 και λίπανση.


Αυτά ισχύουν για λαμπτήρες Τ8-Τ5 με φάσμα κατάλληλο για φυτεμένο ενυδρείο και έως 60 εκ βάθος ενυδρείου. Λάβετε υπ' όψιν οτι οι λαμπτήρες Τ5 έχουν κατά 30% μεγαλύτερη φωτιστική απόδοση σε σχέση με τα ίδια watt Τ8 λαμπτήρων. Εδώ βλέπουμε πόσο σχετική είναι αυτή η κλίμακα αφού δεν ισχύει ομοιόμορφα η αντιστοιχία watt-ένταση φωτισμού.

Η κλίμακα αυτή σε μορφή συνταγής, είναι αποτέλεσμα εμπειρίας και παρατήρησης και όπως κάθε συνταγή είναι σχετική και όχι απόλυτη, η τήρησή της παρ' όλα αυτά προστατεύει κάποιον αρχάριο από μεγάλες ανισοροπίες στο ισοζύγιο φωτισμός-λίπανση-διοξείδιο-ποσότητα φυτών που είναι καθοριστικής σημασίας για ένα φυτεμένο ενυδρείο. 
''

και συμφωνα με αυτο το κειμενο δεν ειναι απαραιτητη η χρηση CO2 αν και γω θα παρω excel να ριχνω...οποτε εχω μια προβληματικη λιπανση και ενα προβληματικο φωτισμο? ή μηπως εχω θεμα με κατι αλλο που θα μας το δειξουν οι μετρησεις ( αν μπορεσω να κανω καπου)??

post-51136-0-84322100-1462024823_thumb.jpg

post-51136-0-90840900-1462024839_thumb.jpg

post-51136-0-91857100-1462024855_thumb.jpg

post-51136-0-14923000-1462024865_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ετσι και αλλιως η παλια σου λαμπα δεν ηταν σωστη,ειτε ηταν παλια ειτε καινουρια,τα κελβιν ηταν λαθος.

Η καινουρια που πηρες εχει σωστα κελβιν.

Ομως, το φως που εχεις ειναι παρα πολυ χαμηλο.Για καμια ανουμπια εισαι,καμια κρυπτοκορινα και κανενα μικροσορουμ.

Τα υπολοιπα με τοσο λιγο φως θα εχουν προβλημα.

Διαβασε και εδω για το φως.

Link to comment
Share on other sites

εδω και τοσο καιρο κλαδευω και την egeria την limnophila sessiflora αλλα και την ''ντοματια'' και μαλιστα εδινα κ κλαδεματα..πως ξαφνικα επεσε τοσο το συστημα? και ολα αυτα με την παλια λαμπα? τα φυτα αυτα δεν θεωρουνται ευκολα απο πλευρας απαιτησεων?

Link to comment
Share on other sites

οχι την λαμπα την πηρα σε ηλεκτρολογικο καταστημα...

Link to comment
Share on other sites

Έκτος από όσα έχουν σχολιάσει οι προλαλήσαντες έχεις μέσα φυτά που τραβάνε νιτρικά φουλ.

Μήπως το σύστημα σου έχει ξεμείνει και σε συνδυασμό με όλα τα υπόλοιπα δεν πάνε και τόσο καλά ??!!!

Link to comment
Share on other sites

οποτε αν πουμε οτι ειναι ετσι..και αφησουμε στην ακρη τον ελλιπη φωτισμο...ποια ειναι τα βηματα να το επαναφερουμε απο πλευρας νιτρικων? η υποστηριξη με excel και trace θα βοηθουσε..?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...