Jump to content

Γεννα απο αγγελοψαρα


Recommended Posts

Καλησπερα!

Στις 30/3 ειχα μια εκπληξη! Τα αγγελοψαρα μου ,ειχαν γεννισει.. εγω σαν απειρος τα αφησα οπως ειχαν και την δευτερη μερα το βραδυ εξαφανηστικαν τα αυγα.στις 24/4 ειχα 2ρη γεννα. Μια μερα πριν ειχα χωρισει το ενυδρειο με διχτυ για να ειναι μονο του το ζευγαρι 28 βαθμοι κελσιου και ph 6.48

Ο αρσενικος το βραδυ μπροστα στα ματια μου εφαγε ολα τα αυγα σε κλασματα δευτερολεπτων. Λογικα θα ξανα γεννησουν σε μερικες μερες. Μπορει καποιος εμπειρος να με καθοδιγησει σωστα?

Δεν μου αρεσει η λυση να τα μετακινησω σε αλλο ενυδρειο με ιδιες παραμετρους νερου διοτι ειναι πολλα τα εξοδα. Μεχρι στιγμης ειναι χωρισμενο το ενυδρειο με ενα διχτυ και το ζευγαρι ειναι μονο του..

Link to comment
Share on other sites

Εδω εχεις διαβασει; 

Τα αυγα τα τρωνε ειτε γιατι ειναι απειρα ειτε γιατι στρεσαρονται απο κατι! Φωτακι τους εχεις;

Link to comment
Share on other sites

Ναι ειδα το αθρο!φως το ειχα στη πρωτη γεννα μια λεντοταινια με το φως του φεγγαριου. Στην δευτερη γεννα δεν χρειαστηκε να το αφησω το φως διοτι ο αρσενικος εφαγε τα αυγα σε λιγη ωρα μετα την γεννα. Η θυλικια ηταν επιθετικη μαζι του αλλα ηταν αδυναμη στο να τον απομακρυνει

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι απειρα θα βρουν τον δρομο τους. Αν κατι τα στρεσαρει θα πρεπει να απομακρυνεις τον αρσενικο!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Με τι αλλο τα εχεις μαζι;;

Επισης με τι τα χωρισες απο τα υπολοιπα;;;

Σε αυτα τα ψαρια γονος ειναι τοσο μικρος που περναει απο σχεδον παντου!!

Link to comment
Share on other sites

Ηταν μονα τους τα ψαρια! Τα χωρισα με διχτυ!! Δεν ειμουν σιγουρος αν τα γονιμοποιησε ο αρσενικος γιαυτο δεν τον εβγαλα! Ισως ειναι απο την απειρια απο τι λετε και εσεις! Τι θα δυστινατε να κανω στην επομενη γεννα τους?

Link to comment
Share on other sites

εισαι σιγουρος οτι ειναι ζευγάρι?

Τα γονιμοποιει σιγουρα ο ρσενικός? ή χα΄λανε επειδη δεν ειναι γονιμοποιημενα και τα απομακρυνει?

εμένα παρα το γεγονος οτι τα εχω σε σχετικά μιοκρό ενυδρείο το ζευγαρι παραμένει προσκολημένο την φυλαξη των αυγων και μαλιστα μολις βγει ο γονος σχεδον καθε μερα τους αλλαζουν θεση τα βαζουν στο στωμα τους και τα πανε σε αλλο σημείο σε αλλο φυτο.

δεν τομαει να ζηγώσει ουτε ανσοστρους, ουτε ρεντ αι τετρα που έχω στο ενυδρείο , φαντάσου ότι ούτε την λαβίδα δεν μπορώ να ζυγώσω τρώει πολύ ξυλο

Link to comment
Share on other sites

Ηταν μονα τους τα ψαρια! Τα χωρισα με διχτυ!! Δεν ειμουν σιγουρος αν τα γονιμοποιησε ο αρσενικος γιαυτο δεν τον εβγαλα! Ισως ειναι απο την απειρια απο τι λετε και εσεις! Τι θα δυστινατε να κανω στην επομενη γεννα τους?

Αν υπαρχει δυνατοτητα χωρισε τα σε ξεχωριστο ενυδρειο...

Μονο ψιλο τουλι κραταει τα μωρα απο επιδοξους θηρευτες και αυτο πρεπει να στηθει με πολυ προσοχη...

Υπομονη αν δεις ουρες τοτε θα ξερουμε οτι ειναι ζευγαρι ενεργο οπως και τις κινησεις που θα πρεπει να γινουν...

Το ασπρισμα των αυγων δεν σημαινει αναγκαστικα οτι δεν ειναι ζευγαρι...

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

Τοτε 

1) Απειρία

2) Στρες

Link to comment
Share on other sites

Απαξ καιπηραν μπροστα δεν σταματανε στο χερι σου ειναι να εντοπισεις τους παραγοντες και να τα βοηθησεις.

Παντως σε κοινωνικό πρεπει να ειναιπολύεμπειρο το ζευγαρι και παλι θα σου μεινουν πολυ λιγα

Το καλυτεροείναι αμα δεις και αρχιζουν να καθαριζουν μια περιοχη για να γεννησουν παρτα και βαλτα σε ενα αλλο μικροτερο ενυδρειο μονα τους και μολις γεννησουν ξαναβαλτα στο κανονικο και ασε τα μικρά στο αλλο να αναπτυχθουν με την υσηχεια τους. Τον πρωτο καιροομως θελουν αρκετό ζορι με αρτεμιες κλπ . μολις παρουν δρομο μεγαλωνουν στον αυτοματο

Υπομονή και παρατηρηση συνεχή χρειαζεται.

Θεματα και  αναλυτικες οδηγιες θα βρεις πολλα αμ εχεις ορεξη να διαβασεις

Link to comment
Share on other sites

Αρα να τα αφησω οπως ειναι και βλεπουμε στην τριτη τους γεννα?

Σχεδον παντα οι πρωτες γεννες ειναι αναγνωριστκες στις αμερικανικες κιχλιδες...

Τα μωρα απο την στιγμη που θα αρχισουν να κολυμπανε δυσκολα εως ακατορθωτο το βλεπω να επιβιωσουν σε κοινωνικο ενυδρειο..

Μου εχει τυχει δεκαδες φορες και εχω κανει πολλες προσπαθειες και πατεντες.... 

Η μεταφορα σε ενυδρειο γεννηστρα για τους γνωστους λογους ασφαλειας οπως και σιτισης και αναπτυξης ειναι σχεδον αναγκαια.....

Το πιο πιθανο ειναι να στρεσαρωνται απο ψαρια που συγκατοικουν...

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

Δυστιχως δεν εχω αλλο ενυδρειο. Δεν μπορωετα την γεννα να απομακρινω το ζευγαρι?

Link to comment
Share on other sites

Θα σου φουκιασουν τα αυγα....

Χρειαζεσαι κυκλοφορια σε εκεινο το σημειο και "ασφαλεια"...

Και αν δεν ειναι γονιμοποιημενα μπορει και να τα κοψεις και να μην ζευγαρωσουν για καιρο χωρις λογο στην ουσια..

Ασε που μωρα χρειαζονται τους γονεις τις πρωτες μερες κατα την γνωμη μου...

Και μετα τι;

Αν ολα πανε καλα και σκασουν τα ψαρακια και ειναι 30-40 δεν σου λεω για 50-100 πως θα μπορεσεις να τα κοντρολαρεις σε ταισματα;

Δεν ξερω προσωπικα μου μοιαζει δυσκολο οχι ακατορθωτο...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Το ζευγαρι πρεπει να ειναι μονο του στο ενυδρειο.με οτι αλλο ειναι μεδα θα γανε τα αυγα.εχω καμια 10αρια πετηχυμενες γεννες στο βιογραφικο μου.ταισμα σε μορφη σκονης και απο φιλτραρισμα τιποτα το σπουδεο.χαμηλο ph και ολα θα παμρ καλα!

Link to comment
Share on other sites

Το ζευγαρι πρεπει να ειναι μονο του στο ενυδρειο.με οτι αλλο ειναι μεδα θα γανε τα αυγα.εχω καμια 10αρια πετηχυμενες γεννες στο βιογραφικο μου.ταισμα σε μορφη σκονης και απο φιλτραρισμα τιποτα το σπουδεο.χαμηλο ph και ολα θα παμρ καλα!

Εχεις κανει παρουσιαση να μας δωσεις καμια πληροφορια; μοιρασου τις εμεπειριες σου.

Send from the Heart of Amazonas

Link to comment
Share on other sites

εγω το μανο που ταιζα τα μικρα ηταν τροφη σε πουδρα(δεν ξερω αν επιτρεπεται να πω μαρκα).ανα 3 ωρεσ ταιζα με κουταλακι εβρεχα τιν τροφι και ταιζα!με σχεδον ολα τα εκολαπτομενα να ειναι ζωντανα!το μονο που πρεπει να εχεις ειναι ενυδρειο να ειναι μονο του το ζυγαρι συν φαρμακο για να ριξεις το ph του νερου και την τροφη που ανεφερα!εγς τιποτα αλλο δεν εκανα(σιγουρα θερμοστατη)!

Link to comment
Share on other sites

το ζευγαρι μονο του σε 60λιτρο με θερμοστατη και εσωτερικο φιλτρο.θερμοκρασια 27 βαθμους.απο φαρμακα μονο discus buffer(για να ριξουμε το ph)και αφου πανε ολα καλα εγω ταιζα με tropical mikrovit basic μια κουταλια του γλυκου με νερο για να βαρενει η τροφη και να πηγαινει στον βυθο.το φιλτρο με spray bar για να μην κανει μεγαλη αναταραξη.και σιγουρα τεστ για να μετραμε το ph!

 

Παρακατω παραθετω και φωτογραφιες απο πετυχημενες γεννες δικιες μου!

post-62591-0-81424300-1473713974_thumb.jpg

post-62591-0-00603400-1473714023_thumb.jpg

post-62591-0-65767200-1473714029_thumb.jpg

post-62591-0-78825000-1473714049_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...