Jump to content

Pico reef 20lt


fokion.v

Recommended Posts

Θα σου πρότεινα πάλι να βγάλεις λίγο βράχο και να βάλεις 1-2 σακουλάκια ζωντανά κοπιποδα αμφιποδα !

Φυσικά με την ανάλογη προσαρμογή !

Μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος γιατί δεν το κατάλαβα; Που τα βρίσκω και τι προσαρμογή κάνω; Το ενυδρείο μόλις μηδενίσουν οι τιμές θα έχει στρώσει;

Link to comment
Share on other sites

Μην κανεις αλλαγες ειναι θεμα χρονου θεωρω μεσα στις επομενες 2 βδομαδες θα ειναι οκ.Τοτε θα μπει ο νεος κατοικος.Τα κοπιποδα τα βρισκεις σχεδον σε ολα τα καταστηματα κανεις προσαρμογη αλατοτητας θερμοκρασιας και τα ριχνεις.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ όλους σας. Αύριο θα πάω να αγοράσω και θα αφαιρέσω λίγο βράχο. Έχω αρχίσει να ανάβω και τα φώτα (αρχικά 1 ώρα αυξανόμενα κατά 30λ/ημέρα).

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα πάλι να βγάλεις λίγο βράχο και να βάλεις 1-2 σακουλάκια ζωντανά κοπιποδα αμφιποδα !

Φυσικά με την ανάλογη προσαρμογή !

Σήμερα πήρα ένα ενυδρειακό κατάστημα για να ρωτήσω αν έχει κοπίποδα αμφίποδα. Με ρώτησε τι είδους αμφίποδα θέλω και για πιο λόγο τα θέλω και με προβλημάτισε. Λίγο που έψαξα βρήκα ότι μια χρησιμότητα είναι ότι αποτελούν τροφή για τα ψάρια (είτε γόνος είτε μανδαρίνος κλπ). Ποια άλλη χρησιμότητα έχουν;

Link to comment
Share on other sites

Τα αμφίποδα (gamarus) είναι τροφή για μεγαλούτσικα ψάρια και γαρίδες,  για κοράλλια με μεγάλο στοματικό άνοιγμα (και φυσικά πολύποδες για να τα πιάσουν), και για ανεμώνες. 

Τα κωπήποδα είναι τροφή για μικρόσωμα κυρίως ψάρια, μικρα καρκινοειδή , κοραλλιών και ενδεχομένος των feathering daster.  

 

Συνήθως ρίχνουμε αυτά προς το τέλος του στρωσίματος του ενυδρείου μας για να κάνουν αποικίες (απουσία θηρευτών) έτσι ώστε όταν μπουν τα πρώτα ψάρια-οργανισμοί να υπάρχει πληθώρα απο αυτά έτσι ώστε ο ρυθμός που καταναλόνονται απο τα ψάρια να είναι περίπου ίσος με τον ρυθμό αναπαραγωγής τους και να μην ξεμείνει το ενυδρείο σχεδόν ποτε.   

 

 

Tip:  Τα κωπήποδα και τα νεοεκκολαπτόμενα gamarus θέλουν φυτοπλανκτόν για να φάνε και να αναπαραχθούν το οποίο πρέπει να προσθέτουμε εμείς στο ενυδρείο.

 

Αυτά απο εμένα

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τα αμφίποδα (gamarus) είναι τροφή για μεγαλούτσικα ψάρια και γαρίδες,  για κοράλλια με μεγάλο στοματικό άνοιγμα (και φυσικά πολύποδες για να τα πιάσουν), και για ανεμώνες. 

Τα κωπήποδα είναι τροφή για μικρόσωμα κυρίως ψάρια, μικρα καρκινοειδή , κοραλλιών και ενδεχομένος των feathering daster.  

 

Συνήθως ρίχνουμε αυτά προς το τέλος του στρωσίματος του ενυδρείου μας για να κάνουν αποικίες (απουσία θηρευτών) έτσι ώστε όταν μπουν τα πρώτα ψάρια-οργανισμοί να υπάρχει πληθώρα απο αυτά έτσι ώστε ο ρυθμός που καταναλόνονται απο τα ψάρια να είναι περίπου ίσος με τον ρυθμό αναπαραγωγής τους και να μην ξεμείνει το ενυδρείο σχεδόν ποτε.   

 

 

Tip:  Τα κωπήποδα και τα νεοεκκολαπτόμενα gamarus θέλουν φυτοπλανκτόν για να φάνε και να αναπαραχθούν το οποίο πρέπει να προσθέτουμε εμείς στο ενυδρείο.

 

Αυτά απο εμένα

Ήσουν κατατοπιστικότατος και μου έλυσες όλες τις απορίες. Ήθελα να ρωτήσω και για τάισμα αλλά με πρόλαβες!!!! 

Και πάλι ένα μεγάλο ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας!

Link to comment
Share on other sites

Έγινε αλλαγή στο βράχο. Αφαιρέθηκε ένα μεγάλο κομμάτι. Βέβαια τώρα μου φαίνεται λίγο άδειο. Υπολογίζω να είναι 1,5 με 2 κιλά. Περίπου 1,5 είναι ο ζωντανός. Ακούω εντυπώσεις. http://s86.photobucket.com/user/fokion2005/library/6-9-16

Link to comment
Share on other sites

Είναι παρα πολυ ωραίο !

Με χώρο για κοραλακια και αεράτο !!!

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση ακόμα σχετικά με τα κωπήποδα. Όπως μου είπατε θα πρέπει να ρίχνω φυτοπλαγκτόν ώστε να αναπτυχθούν και να αναπαραχθούν. Επειδή βρίσκω αρκετά προϊόντα στην αγορά όπου αναφέρουν διάφορα μεγέθη και αναλογίες, θα πρέπει να αγοράσω κάτι συγκεκριμένο; Αν μπορείτε πείτε μερικά παραδείγματα. Εγώ βρήκα τα:

Brightwell PhytoGreen-S Brightwell PhytoGreen-Μ

 

Brightwell PhytoGold-M 

Κάνουν όλα και αν όχι γιατί;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και παλι...χεχε

Λοιπον...

Δεν γνωριζω ακριβως τι προιοντα κυκλοφορουν για να σου προτεινω. Εγω καλλιεργουσα το δικο μου φυτοπλανγκτον και τα ταιζα.

Αυτο ομως που μπορω να σου πω με σιγουρια ειναι το προιον να εχει μεσα φυτοπλανγκτονικους οργανισμους nannochloropsis,isochrysis,tetraselmis. Αυτα τα 3 ειδη φυτοπλανγκτου τα τρωνε 100% τα κωπηποδα.(με τετοιο φυτοπλαγκτον ταιζα τα δικα μου τα κωπηποδα).

Και επισης οσο περισσοτερο νωπο/φρεσκο/παστα ειναι τοσο το καλυτερο(τετοια προιοντα χρειαζονται ψυγειο και πρεπει να το αναγραφει η συσκευασια)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σημερινές μετρήσεις:

ΝΗ3/ΝΗ4: 0.2

ΝΟ2: 0

ΝΟ3: 25

PH: 7,88

ΚΗ: 6

Είχε γίνει εισαγωγή κωπήποδων χωρίς βέβαια να προσθέσω φυτοπλαγκτόν ακόμα. (Πλέον δεν βλέπω να περπατάνε στο τζάμι. Το μόνο που υπάρχει είναι ελάχιστα μικροσκοπικά σκουλικάκια τα οποία είναι ορατά μόνο με μεγεθυντικό φακό).

Θα κάνω αλλαγή αντιφωσφόρου και άνθρακα καθώς και αλλαγή νερού γύρω στα 4 λιτρα για ανανέωση - εμπλουτισμό ΚΗ. Θα πρέπει να προμηθευτώ μήπως κάποιο ζουμί για την τόνωση του; 

Μου κάνει εντύπωση ότι δεν πέφτει η ΝΗ4/ΝΗ3. 

Προσθήκη Βακτηρίων γίνεται ανα δύο ημέρες λόγω λίτρων (το μπουκάλι αναφέρει μια σταγόνα καθημερινά ανά 100 λίτρα). Υπάρχει περίπτωση να γίνει bacterial bloom σε καθημερινή χρήση;

Έγινε επεξεργασία - fokion.v
Link to comment
Share on other sites

Έκανες καλή προσαρμογή στα κοπιποδα ;;

Μήπως ψωφισαν ;;;

Μην κανεις τίποτα για το kh !

Είναι νωρίς ακόμα αλλα και γενικότερα !

Σε ενα τόσο μικρό ενυδρείο όλα θα τα περνεις απο τις αλλαγές νερού !

Link to comment
Share on other sites

Προσαρμογή έκανα για αρκετή ώρα (περίπου 1:30). Πριν τα βάλω μέτρησα αλατότητα και θερμοκρασία.

 

Δεν ξέρω αν ψόφησαν. Τις πρώτες ημέρες έβλεπα κίνηση αλλά σιγά σιγά ελαττωνόταν. Θα έπρεπε να τα βλέπω στο τζάμι;

Έγινε επεξεργασία - fokion.v
Link to comment
Share on other sites

Προσαρμογή έκανα για αρκετή ώρα (περίπου 1:30). Πριν τα βάλω μέτρησα αλατότητα και θερμοκρασία.

Δεν ξέρω αν ψόφησαν. Τις πρώτες ημέρες έβλεπα κίνηση αλλά σιγά σιγά ελαττωνόταν. Θα έπρεπε να τα βλέπω στο τζάμι;

Όχι στον βράχο !

Δες με προσοχή !

Προσαρμογή πως έκανες ;

Έγινε επεξεργασία - fishbone!
Link to comment
Share on other sites

Κάθε 10 λεπτά πρόσθετα λίγο νερό του ενυδρείου στη σακούλα (περίπου 20-30ml τη φορά)

Link to comment
Share on other sites

ίσως να χρειάζονται μερές ίσως και  εβδομάδες μέχρι να αναπαραχθούν και να τα δεις στο τζάμι. 

 

Στο τζάμι θα τα δεις κυρίως σε περιοχές που είναι ελαφρός "βρώμικες", δηλαδή με λίγο άλγη. Κάθονται εκει και μάλλων τρώνε.

Link to comment
Share on other sites

Στο τζάμι απ'ότι παρατήρησα ξανά υπάρχουν κάποια ζωύφια που περπατάνε και βόσκουν άλγες αλλά δεν μπορώ να ξεχωρίσω σχήμα. Και μερικές φωτογραφίες από το βράχο για τις παρατηρήσεις σας. Αρχίζει να αναπτύσσεται καφέ άλγη νομίζω.

http://s86.photobucket.com/user/fokion2005/library/15-9-16

Link to comment
Share on other sites

Στο τζάμι απ'ότι παρατήρησα ξανά υπάρχουν κάποια ζωύφια που περπατάνε και βόσκουν άλγες αλλά δεν μπορώ να ξεχωρίσω σχήμα. Και μερικές φωτογραφίες από το βράχο για τις παρατηρήσεις σας. Αρχίζει να αναπτύσσεται καφέ άλγη νομίζω.

http://s86.photobucket.com/user/fokion2005/library/15-9-16

Υπομονη τωρα ολα οκ πανε,δωστους χρονο και θα τα δεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι. Την Παρασκεύη πήγα και αγόρασα τεστ po4. Όταν μέτρησα ήταν 1. Πραγματοποίησα αλλαγή νερού περίπου 25% και αλλάχθηκε ο αντιφώσφορος και ο άνθρακας. Χθες που ξαναμέτρησα είχε πάει στο 0,5. Αύριο θα μετρήσω πάλι και ίσως να ξανακάνω μια ακόμη αλλαγή νερού. Επίσης αγοράστηκαν gamarus τα οπόια και τοποθετήθηκαν με επιτυχία στο ενυδρείο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι. Την Παρασκεύη πήγα και αγόρασα τεστ po4. Όταν μέτρησα ήταν 1. Πραγματοποίησα αλλαγή νερού περίπου 25% και αλλάχθηκε ο αντιφώσφορος και ο άνθρακας. Χθες που ξαναμέτρησα είχε πάει στο 0,5. Αύριο θα μετρήσω πάλι και ίσως να ξανακάνω μια ακόμη αλλαγή νερού. Επίσης αγοράστηκαν gamarus τα οπόια και τοποθετήθηκαν με επιτυχία στο ενυδρείο.

Υψηλα φωσφωρικα ,χαμηλωσετα και αλλο ,0,03-

Link to comment
Share on other sites

Υψηλα φωσφωρικα ,χαμηλωσετα και αλλο ,0,03-

Αυτό έχω σκοπό να κάνω. Γι'αυτό και έβαλα περισσότερη ποσότητα αντί φωσφόρου. Παρόλαυτά αν στην αυριανή μέτρηση παραμείνουν υψηλά θα προβώ σε νέα αλλαγή νερού.
Link to comment
Share on other sites

Να θυμασαι η μεγαλη πτωση μπορει να φερει νεκρωσεις.

 

Όντως, πως όμως μπορεί κάποιος να την αποφύγει σε τόσο περιορισμένο σύστημα;

Link to comment
Share on other sites

Όντως, πως όμως μπορεί κάποιος να την αποφύγει σε τόσο περιορισμένο σύστημα;

Μην ανχωνεσε ειναι ελενχωμενη απο σενα,απο το χερι σου. Έγινε επεξεργασία - niknik
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ότι είναι μικρό το σύστημα και θέλει προσοχή γι'αυτό και δεν θα κάνω μεγάλη αλλαγή νερού. Δεν βιάζομαι να κατεβάσω τα po4 σε μια μέρα. Άσε που πιστεύω ότι θα έχουν πέσει κι'άλλο. Πιστεύω ότι σιγά σιγά θα σταματήσει και ο βράχος να βγάζει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...