Jump to content

Pico reef 20lt


fokion.v

Recommended Posts

Καλοριζικη και μην ξεχνας να ταιζεις διοτι το συστημα απο μονο του δεν μπορει να την κρατησει οπως και τα σαλιγκαρια.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια μια χαρά. 

 

Τι ψαράκι έχεις κατά νού να βάλεις? Είναι κάποιο που σου αρέσει?

Σκέφτομαι να βάλω ένα ζευγάρι clown. Το πρώτο ψάρι σκέφτομαι να μπει σε καμιά εβδομάδα. Ή μήπως το καθυστερώ πολύ; Δεν θέλω να βιαστώ όμως.

 

Καλοριζικη και μην ξεχνας να ταιζεις διοτι το συστημα απο μονο του δεν μπορει να την κρατησει οπως και τα σαλιγκαρια.

Θα ταΐζεται καθημερινά με διάφορες τροφές.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά σκεφτόμουν για ocellaris. Ποια η διαφορά τους;

Αλλο ειδος ποιο ομορφο.

Link to comment
Share on other sites

Αλλο ειδος ποιο ομορφο.

Το ξέρω ότι είναι διαφορετικό, και μου αρέσει που έχει έντονα χρώματα και μαύρο. Το θέμα είναι από συμπεριφορά και απαιτήσεις είναι το ίδιο εύκολο; 

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ότι είναι διαφορετικό, και μου αρέσει που έχει έντονα χρώματα και μαύρο. Το θέμα είναι από συμπεριφορά και απαιτήσεις είναι το ίδιο εύκολο;

post-16037-0-05787400-1475352589_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τελικά χθες αγόρασα σαλιγκάρια. Αγοράστηκαν 2 nassarius, 1 trochus και 1 tectus. Ξεκίνησα να κάνω προσαρμογή (σταγόνα σταγόνα) και μετά από κανά 2 ώρες είπα να μετρήσω αλατότητα. Στο ένα σακουλάκι ήταν περίπου 1023 (trochus & tectus μαζί) ενώ 1022 τα nassarius. Τελικά η προσαρμογή κράτησε γύρω στις 5 ώρες μέχρι να φέρω την αλατότητα στα ίσια. Ενώ όλα ήταν εντάξει όταν τοποθετήθηκαν στο ενυδρείο και άρχισαν κατευθείαν να τρώνε άλγες, σήμερα το πρωί βρήκα το trochus ανάσκελα χωρίς ίχνος ζωής. Το τοποθέτησα κανονικά επάνω στον βράχο (ενώ προσπάθησα να δω αν μυρίζει). Μέχρι στιγμής όλα τα άλλα σαλιγκάρια κόβουν βόλτες και τρώνε, αυτό δεν κινείται ενώ όταν το είδα από κάτω δεν μπορούσα να το δώ καθόλου (σαν να ήταν άδειο το κέλυφος). Επίσης το ένα nassarius σε κάποια φάση το είχε καβαλήσει και το έγλυφε. Μήπως να το βγάλω ή να περιμένω λίγο ακόμα.

**Το tectus τα κουρεύει όλα, σκέτη γκαζομηχανή.

Επίσης ξέχασα να αναφέρω ότι έκανα μετρήσεις και όλα βγήκαν φυσιολογικά.

Έγινε επεξεργασία - fokion.v
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο φοκιον!

Έκανες πολυ σωστά με την προσαρμογή !

Αν τεζαρε το σαλιγκάρι πέταμα αμέσως !

Link to comment
Share on other sites

Διονύση δεν δείχνει κανένα σημάδι ζωής ακόμα. Θα το αφαιρέσω και θα το βάλω στο πλαστικό που στρώνω βράχο για καραντίνα. Αν ανακάμψει καλώς. Απλά δεν το διακινδυνεύω άλλο. Το σαλιγκάρι βγαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Μετα την επισκεψη του nasarius επανω του βγαλτο ειναι σιγουρα νεκρο.

Link to comment
Share on other sites

Μετα την επισκεψη του nasarius επανω του βγαλτο ειναι σιγουρα νεκρο.

Το έβγαλα ήδη Νίκο. Όταν το είδα και εγώ αυτό σκέφτηκα κατευθείαν.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και πάλι. Ένα μικρό update σχετικά με το ενυδρείο. Τελικά το σαλιγκάρι μας άφησε χρόνους. Ευτυχώς που το έβγαλα κατευθείαν. Στη θέση του έβαλα άλλο ένα tectus το οποίο ανέλαβε δράση αμέσως και φάνηκε λίγο και ο βράχος. Επίσης την Τετάρτη μπήκε και το πρώτο ψαράκι (ocellaris). Στην αρχή έδειχνε στρεσαρισμένο (σε σημείο να φοβάμαι για απώλεια), αν και η προσαρμογή έγινε αργά και με κλειστά φώτα). Αυτό που με προβληματίζει με το ψάρι, αν και τρώει κανονικά, είναι ότι κάθεται ψηλά και στο πίσω τζάμι εκεί που είναι η έξοδος του κρεμαστού φίλτρου. Λίγες είναι οι εμφανίσεις του σε όλο το ενυδρείο. Επίσης αυτά που είχα δει στο βράχο και είχαν αναγνωρισθεί πιθανότατα ως σπειρογράφοι, εξαφανίστηκαν μετά το πέρασμα του σαλιγκαριού. Βέβαια σήμερα που είπα να καθαρίσω ελάχιστη τριχοειδή που έχω σε κάποια σημεία έβγαλα ένα λαβράκι (μάλλον άσχημο). Στον αραγωνίτη μαζί με την άλγη ανακάλυψα μια συστάδα παρόμοια με την προηγούμενη αλλά πιο "ζωντανή". Με το που την πλησίαζα μαζευόταν και μετά από λίγο ξανάβγαινε. Εκτιμώ μάλλον ότι είναι aptaisia. Τράβηξα και ένα βιντεάκι για να μου πείτε και σεις τη γνώμη σας ως γνώστες. Αν είναι να τη σιφωνάρω την Τετάρτη που θα κάνω αλλαγή. Βέβαια έχω δει και σε άλλα σημεία από την κάτω πλευρά του βράχου. Πάντως είμαι ψύχραιμος ακόμα και πιστεύω θα το αντιμετωπίσω με τη βοήθειά σας. 

 https://youtu.be/KAhB6BW1Gow

Στο 39 με 40 κάνει την εμφάνισή της σχετικά στο κέντρο και ίσως λίγο πιο κάτω και αριστερά, ελπίζω να φανεί.

Έγινε επεξεργασία - fokion.v
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και πάλι. Ένα μικρό update σχετικά με το ενυδρείο. Τελικά το σαλιγκάρι μας άφησε χρόνους. Ευτυχώς που το έβγαλα κατευθείαν. Στη θέση του έβαλα άλλο ένα tectus το οποίο ανέλαβε δράση αμέσως και φάνηκε λίγο και ο βράχος. Επίσης την Τετάρτη μπήκε και το πρώτο ψαράκι (ocellaris). Στην αρχή έδειχνε στρεσαρισμένο (σε σημείο να φοβάμαι για απώλεια), αν και η προσαρμογή έγινε αργά και με κλειστά φώτα). Αυτό που με προβληματίζει με το ψάρι, αν και τρώει κανονικά, είναι ότι κάθεται ψηλά και στο πίσω τζάμι εκεί που είναι η έξοδος του κρεμαστού φίλτρου. Λίγες είναι οι εμφανίσεις του σε όλο το ενυδρείο. Επίσης αυτά που είχα δει στο βράχο και είχαν αναγνωρισθεί πιθανότατα ως σπειρογράφοι, εξαφανίστηκαν μετά το πέρασμα του σαλιγκαριού. Βέβαια σήμερα που είπα να καθαρίσω ελάχιστη τριχοειδή που έχω σε κάποια σημεία έβγαλα ένα λαβράκι (μάλλον άσχημο). Στον αραγωνίτη μαζί με την άλγη ανακάλυψα μια συστάδα παρόμοια με την προηγούμενη αλλά πιο "ζωντανή". Με το που την πλησίαζα μαζευόταν και μετά από λίγο ξανάβγαινε. Εκτιμώ μάλλον ότι είναι aptaisia. Τράβηξα και ένα βιντεάκι για να μου πείτε και σεις τη γνώμη σας ως γνώστες. Αν είναι να τη σιφωνάρω την Τετάρτη που θα κάνω αλλαγή. Βέβαια έχω δει και σε άλλα σημεία από την κάτω πλευρά του βράχου. Πάντως είμαι ψύχραιμος ακόμα και πιστεύω θα το αντιμετωπίσω με τη βοήθειά σας. 

 https://youtu.be/KAhB6BW1Gow

Στο 39 με 40 κάνει την εμφάνισή της σχετικά στο κέντρο και ίσως λίγο πιο κάτω και αριστερά, ελπίζω να φανεί.

Δεν φανηκε ,τωρα βαλε αλλο ενα.η συμπεροφορα αυτη γινετε επειδη φοβαται και αισθανετε μοναξια.Αντιφωσφωρο εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Δεν φανηκε ,τωρα βαλε αλλο ενα.η συμπεροφορα αυτη γινετε επειδη φοβαται και αισθανετε μοναξια.Αντιφωσφωρο εχεις?

Αντιφώσφορο έχω (της Aquaforest). Σήμερα μέτρησα ΝΟ3 και ΡΟ4 τα οποία ήταν 0 ή μη ανιχνεύσιμα. Είμαι σε σκέψη για το να βάλω chaeto ή diy ats ή ακόμη και diy mini reactor.

Γνωρίζω για τη συμπεριφορά αυτή αλλά μου κάνει για κάτι ανθεκτικό. Είναι μικρό ακόμη και δεν ξέρω αν θα τραβήξω κάτι καλύτερο. Θα προσπαθήσω να το κυκλώσω στο βίντεο ώστε να δείτε την κίνηση όταν βγαίνει. Δεν ξεχωρίζω ακόμη και με φακό τι σχήμα έχει ακριβώς.

Επίσης όταν πέρασε η cleaner από το σημείο, μπήκε αμέσως μέσα και βγήκε αφότου απομακρύνθηκε. Δεν ξέρω αν βοηθάει αυτό.

Έγινε επεξεργασία - fokion.v
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν βοηθάει το βίντεο αλλά σημείωσα το σημείο όπου εμφανίζεται.

https://youtu.be/W7YVCEjPvDQ

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να το βλεπω καλα πιο πολυ σπυρογραφο μου θυμιζει!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά σήμερα που παρατήρησα πάλι το βράχο, είδα ότι έχει γεμίσει ο βράχος και είδα και κάποια άλλα που στην αρχή νόμιζα ότι ήταν άλγη αλλά παρατήρησα ότι στην άκρη γίνονται άσπρα. ενώ ο κορμός είναι καφέ. Ίδωμεν. Σκέφτομαι σιγά σιγά να αρχίζω να βάζω κανένα κοραλάκι όπως μανιτάρι. Μήπως πρέπει να περιμένω κι'άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Για μενα ριξε βακτηρια περιμενε λιγο να φυγει και η διατομικη και μετα βαζεις.Φυσικα εφοσον δεν εχεις νιτρωδη και αμμωνια.

Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

Νιτρώδη και αμμωνία δεν έχω. Διατομική έχω ακόμα στον αραγωνίτη και λίγη στο βράχο, την οποία τρώνε τα σαλιγκάρια. Την Τετάρτη θα προσθέσω ακόμη ένα ocellaris και θα περιμένω ακόμη μια εβδομάδα. Ήθελα να δω αν υπάρχει κάποιος κανόνας για την εισαγωγή κοραλλιών στο ενυδρείο. 

Link to comment
Share on other sites

Με αυτό που βλέπω εγω θα συμφωνήσω με τον Fishbone για σπειρογράφο.

 

Για τα κοράλλια εγω περίμενα 2 μήνες και μετά έβαλα τα πρώτα μου μανιταράκια. 

 

Αν εισαι 0 σε ΝΟ2 και ΝΗ3 μπορείς να δοκιμάσεις κάτι σε μανιταρι ή καμια xenia. Την Xenia ομως θα την έχεις απομονωμένη σε δικό της βραχάκι χωρις να ακουμπάει άλλο βράχο ούτε άλλο κοράλλι γιατί αναπαράγεται με τρελούς ρυθμούς και με επιθετικό τρόπο σε άλλα κοράλλια. Το αποτέλεσμα θα ειναι να γίνει ανεξέλεγκτη η αναπαραγωγή της και να σου πνίγει τα άλλα κοράλλια.  

Link to comment
Share on other sites

Με αυτό που βλέπω εγω θα συμφωνήσω με τον Fishbone για σπειρογράφο.

 

Για τα κοράλλια εγω περίμενα 2 μήνες και μετά έβαλα τα πρώτα μου μανιταράκια. 

 

Αν εισαι 0 σε ΝΟ2 και ΝΗ3 μπορείς να δοκιμάσεις κάτι σε μανιταρι ή καμια xenia. Την Xenia ομως θα την έχεις απομονωμένη σε δικό της βραχάκι χωρις να ακουμπάει άλλο βράχο ούτε άλλο κοράλλι γιατί αναπαράγεται με τρελούς ρυθμούς και με επιθετικό τρόπο σε άλλα κοράλλια. Το αποτέλεσμα θα ειναι να γίνει ανεξέλεγκτη η αναπαραγωγή της και να σου πνίγει τα άλλα κοράλλια.  

Σε καμιά δεκαριά μέρες θα κλείσω και γω δίμηνο. Όλες οι μετρήσεις μου είναι στο μηδέν (ΝΗ3 ΝΟ2 ΝΟ3 PO4). Τουλάχιστον τα PO4 έχω μια αμφιβολία. Αν δεν φύγουν όλες οι άλγες δεν θα είμαι 100% σίγουρος. Αρχικά θα βάλω και το άλλο ψάρι και μετά θα περιμένω καμιά βδομάδα και αν πάνε όλα καλά και αφού φύγει η διατομική θα προσθέσω το πρώτο μανιταράκι.

Link to comment
Share on other sites

Και ενα κλοουνακι ακομα να ξεψαρωσει αυτο που εχεις

Την Τετάρτη αν προλάβω θα βάλω αλλιώς το Σάββατο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...