Jump to content

Pico reef 20lt


fokion.v

Recommended Posts

πριν 39 λεπτά, το μέλος teoxan έγραψε:

Όλα τα  Sabellastarte sp.

Δες εδω:

feather duster

Να 'σαι καλά! Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα και πάλι. Το ενυδρείο συνεχίζει να λειτουργεί περνόντας μια δεύτερη φάση από διατομική άλγη (ίσως από την προσθήκη του εξωτερικού δοχείου με χαέτο και λεντοταινία), η οποία σχεδόν έχει εξαφανιστεί. Πριν κανά 20ήμερο προστέθηκαν και μια caluastrea καθώς και τα πρώτα ζωανθάκια, τα οποία φαίνεται να μεγαλώνουν αρκετά γρήγορα. Απο τάισμα τους δίνω φυτοπλαγκτον ζωοπλαγκτον και κατεψυγμένη γαρίδα (μια φορά την εβδομάδα από το καθένα). Βέβαια την γαρίδα δεν την τιμούν τα ocellaris. Παρακάτω παραθέτω και φωτο από τις πρόσφατες θέσεις καθώς τους άλλαξα θέση. Ακούω παρατηρήσεις!

http://s86.photobucket.com/user/fokion2005/library/16-1-16

 

Επίσης στο βιντεάκι που παραθέτω μπορείτε να μου πείτε τι είναι αυτό που μεγαλώνει και ξαναμαζεύεται;

Έγινε επεξεργασία - fokion.v
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους! Ενημερώνω για την εξέλιξη του ενυδρείου. Οργανισμοί που προστέθηκαν τελευταία ήταν ζοανθάκια και μια caulastreα. Δυστυχώς είχα πάλι μια αύξηση ΝΟ3 (παρατηρείται μετά από τάισμα με ζωντανή τροφή) στα 50. Δυστυχώς έχασα και τα 2 tectus! Επίσης εκεί που είχα σφηνώσει την caulastrea (της έχω αλλάξει θέση) έκανε και την εμφάνισή της μια απταίσια (φώτο μάλλον δεν χρειάζεται να βάλω καν). Επίσης έχω αρχίσει να φτιάχνω ένα σαμπ-refugium πλάτης ώστε να φιλοξενήσει skimmer, χαέτο και λοιπό εξοπλισμό! Σε ερωτήσεις τώρα:

1.

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος fokion.v έγραψε:

Καλησπέρα σε όλους! Ενημερώνω για την εξέλιξη του ενυδρείου. Οργανισμοί που προστέθηκαν τελευταία ήταν ζοανθάκια και μια caulastreα. Δυστυχώς είχα πάλι μια αύξηση ΝΟ3 (παρατηρείται μετά από τάισμα με ζωντανή τροφή) στα 50. Δυστυχώς έχασα και τα 2 tectus! Επίσης εκεί που είχα σφηνώσει την caulastrea (της έχω αλλάξει θέση) έκανε και την εμφάνισή της μια απταίσια (φώτο μάλλον δεν χρειάζεται να βάλω καν). Επίσης έχω αρχίσει να φτιάχνω ένα σαμπ-refugium πλάτης ώστε να φιλοξενήσει skimmer, χαέτο και λοιπό εξοπλισμό! Σε ερωτήσεις τώρα:

1.

Καλησπέρα σε όλους! Ενημερώνω για την εξέλιξη του ενυδρείου. Οργανισμοί που προστέθηκαν τελευταία ήταν ζοανθάκια και μια caulastreα. Δυστυχώς είχα πάλι μια αύξηση ΝΟ3 (παρατηρείται μετά από τάισμα με ζωντανή τροφή) στα 50. Δυστυχώς έχασα και τα 2 tectus (το τελευταίο διάστημα δεν έδειχναν μεγάλη κινητικότητα)! Τώρα τα ΝΟ3 είναι 25 (μετά την αλλαγή νερού και τάισμα με μέτρο). Επίσης εκεί που είχα σφηνώσει την caulastrea (της έχω αλλάξει θέση) έκανε και την εμφάνισή της και μια απταίσια (φώτο μάλλον δεν χρειάζεται να βάλω καν). Επίσης έχω αρχίσει να φτιάχνω ένα σαμπ-refugium "πλάτης" (πίσω από το κυρίως και ψηλότερο ώστε να υπερχειλίζει αυτό στο κυρίως), ώστε να φιλοξενήσει skimmer, χαέτο και λοιπό εξοπλισμό! Σε ερωτήσεις τώρα:

1. Ήδη το ενυδρείο τρέχει με ένα κρεμαστό φίλτρο με κυκλοφορία 1200λ/ω. Πόση θα πρέπει να είναι η κυκλοφορία από το σαμπ.

2. Τι μέτρα να πάρω για την απταίζια. Απομάκρυνση βράχου, pepermint, χημικά; Τα άλλα (λεμόνι, ξύδι, κάψιμο κλπ) δεν τα αναφέρω μιας και έχουν συνήθως προσωρινά αποτελέσματα. 

3. Να ξαναβάλω σαλιγκάρια-ερημίτη ή να περιμένω να φτιάξω το σαμπ και να σταθεροποιηθούν τα ΝΟ3 με τη λειτουργία του skimmer.

4. Επίσης η caulastrea φουσκώνει μόνο κατά το άναμα των φώτων και όχι με κλειστά τα φώτα. Επίσης το άσπρισμα που είχε στο κορμό της φαίνεται σαν να προχωράει. (όταν την αγόρασα νόμιζα ότι έτσι μάλλον πρέπει να είναι, μετά σε βιντεάκι που είδα παρατήρησα ότι ήταν όλη πράσινη). Μπορώ να κάνω κάτι όσο είναι νωρίς;

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

 

Τον βράχο η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω αν θέλω να τον βγάλω αλλά από την άλλη δεν θέλω να πάρω στο λαιμό και καμιά πεπερμιντ λόγω τιμών ενυδρείου. Βακτήρια συνεχίζω να ρίχνω καθημερινά.

Link to comment
Share on other sites

πριν 34 λεπτά, το μέλος fokion.v έγραψε:

Καλησπέρα σε όλους! Ενημερώνω για την εξέλιξη του ενυδρείου. Οργανισμοί που προστέθηκαν τελευταία ήταν ζοανθάκια και μια caulastreα. Δυστυχώς είχα πάλι μια αύξηση ΝΟ3 (παρατηρείται μετά από τάισμα με ζωντανή τροφή) στα 50. Δυστυχώς έχασα και τα 2 tectus (το τελευταίο διάστημα δεν έδειχναν μεγάλη κινητικότητα)! Τώρα τα ΝΟ3 είναι 25 (μετά την αλλαγή νερού και τάισμα με μέτρο). Επίσης εκεί που είχα σφηνώσει την caulastrea (της έχω αλλάξει θέση) έκανε και την εμφάνισή της και μια απταίσια (φώτο μάλλον δεν χρειάζεται να βάλω καν). Επίσης έχω αρχίσει να φτιάχνω ένα σαμπ-refugium "πλάτης" (πίσω από το κυρίως και ψηλότερο ώστε να υπερχειλίζει αυτό στο κυρίως), ώστε να φιλοξενήσει skimmer, χαέτο και λοιπό εξοπλισμό! Σε ερωτήσεις τώρα:

1. Ήδη το ενυδρείο τρέχει με ένα κρεμαστό φίλτρο με κυκλοφορία 1200λ/ω. Πόση θα πρέπει να είναι η κυκλοφορία από το σαμπ. Εξαρτάται, πως θα έρχεται το νερό απο το σαμπ και πως θα επιστρέφει;

2. Τι μέτρα να πάρω για την απταίζια. Απομάκρυνση βράχου, pepermint, χημικά; Τα άλλα (λεμόνι, ξύδι, κάψιμο κλπ) δεν τα αναφέρω μιας και έχουν συνήθως προσωρινά αποτελέσματα. Αν μπορείς καλύτερα να βγάλεις το βράχο ή να κόψεις το κομμάτι με την αιπτάζια.

3. Να ξαναβάλω σαλιγκάρια-ερημίτη ή να περιμένω να φτιάξω το σαμπ και να σταθεροποιηθούν τα ΝΟ3 με τη λειτουργία του skimmer. Πρέπει οπωσδήποτε να πέσουν τα νιτρικά, τα ασπόνδυλα δεν αντέχουν για πολύ τόσο ψηλή τιμή. Φωσφορικά έχεις μετρήσει; Να ξέρεις πάντως γενικά ότι οι ερημίτες τα σκοτώνουν τα σαλιγκάρια για το καβούκι τους.

4. Επίσης η caulastrea φουσκώνει μόνο κατά το άναμα των φώτων και όχι με κλειστά τα φώτα. Επίσης το άσπρισμα που είχε στο κορμό της φαίνεται σαν να προχωράει. (όταν την αγόρασα νόμιζα ότι έτσι μάλλον πρέπει να είναι, μετά σε βιντεάκι που είδα παρατήρησα ότι ήταν όλη πράσινη). Μπορώ να κάνω κάτι όσο είναι νωρίς; Λογικό να κλείνει με σβηστά τα φώτα, για το άσπρισμα άλλαξε της θέση να δείς που της αρέσει καλύτερα. Γενικά με τόσο λίγα λίτρα θέλει πολύ περισσότερη προσοχή με τα κοράλλια. Θέλει χρόνο να ωριμάσει.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

 

Τον βράχο η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω αν θέλω να τον βγάλω αλλά από την άλλη δεν θέλω να πάρω στο λαιμό και καμιά πεπερμιντ λόγω τιμών ενυδρείου.Σωστό. Βακτήρια συνεχίζω να ρίχνω καθημερινά.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος teoxan έγραψε:

 

Τα φωσφορικά δείχνουν μηδέν (salifert) αλλά δεν ξέρω πόσο μηδέν είναι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 44 λεπτά, το μέλος fokion.v έγραψε:

Τα φωσφορικά δείχνουν μηδέν (salifert) αλλά δεν ξέρω πόσο μηδέν είναι.

 

Φωσφορικά μετρούνται σωστά μόνο με τα hanna. Είχα κι εγω salifert αλλά δεν είσαι ποτέ σίγουρος. Βρήκα απο δω ένα φίλο χομπίστα και μετρήσαμε με hanna.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 3 Μαρτίου 2017 at 8:45 ΜΜ, το μέλος niknik έγραψε:

Τελικα τη εκανες με τις απταζιες @fokion.v?

Τελικά έσπασα το βράχο και αφαίρεσα το κομμάτι. Δεν βλέπω να υπάρχει άλλη αν και ποτέ δεν είσαι σίγουρος. Επίσης (λόγω υψηλών ΝΟ3 50) έφτιαξα ένα σαμπ πλάτης (10 λίτρα) όπου πρόσθεσα ένα σκίμμερ της τετρα. Επίσης πρόσθεσα και το purit της brightwell καθώς άλλαξα και βακτήρια σε microbakter 7. Με όλα αυτά τα ΝΟ3 έπεσαν σε 0. Ήθελα όμως να πειραματιστώ και να δω τι από όλα λειτούργησε. Οπότε έκλεισε το σκίμμερ και μειώθηκαν τα βακτήρια με αποτέλεσμα να αυξηθούν και πάλι! Οπότε ξαναγυρίζω στο να λειτουργούν όλα και βλέπουμε. Επίσης η caulastrea και τα ζωανθάκια άρχισαν να αναπτύσονται με μοναδικό πρόβλημα αυτό της άλγης, που μάλλον μιλάμε για κυανό, αν και έχει καφέ χρώμα η υφή της όμως είναι γλίτσα. Επίσης λέω να προσθέσω λίγο βράχο στο σαμπ που έχω χώρο. Επίσης έλεγα να πάρω ένα κομμάτι ζωντανού βράχου για να αντικαταστήσω το σπασμένο.

Link to comment
Share on other sites

το κυανό μπορεί να έχει πολλές αιτίες..

σίγουρα το skimmerακι βοηθάει. Τα βακτήρια είναι μια χαρά και συνέχισε τα όπως γράφουν οι οδηγίες ;)

το να βάλεις βράχο στο σαμπ μόνο καλό μπορεί να κάνει αλλα φρόντισε να υπάρχει κυκλοφορία.

 

ανέβασε και καμια φώτο ντε! :usd:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι, ανεβάζω μερικές φωτογραφίες από το ενυδρείο μιας και το τελευταίο διάστημα υπήρξαν αρκετές αλλαγές ακόμα και στο στήσιμο. Όπως θα δείτε ο βράχος κολλήθηκε και δημιουργήθηκε λίγο διαφορετικό στήσιμο. Κάποια κομμάτια δεν κολλήθηκαν μιας και χρησιμοποιήθηκε εποξική της Bison δύο συστατικών (Aqua) η οποία ανέφερε ότι είναι τοξική σε υδρόβιους οργανισμούς οπότε και το κόλλημα έγινε εκτός ενυδρείου (σε κουβά) μέχρι να σταθεροποιηθεί. Όπως ανέφερα μπήκε ένα μικρό skimmer και ένας βράχος στο σαμπάκι (30Χ10Χ35)(MxΠxY). Κυκλοφορία έχω 400 λ/ω στο σαμπ καθώς και 1200 λ/ω από το κρεμαστό (ίσως προστεθεί ένας κυκλοφορητής 300 λ/ω στο σαμπ). Επίσης αρχίζω να σκέφτομαι και μια προσθήκη επιπλέον φωτισμού από 10 λεντ των 3w (Diy) ώστε να πάω 22w + 30w στα 52w. Η προσθήκη θα πραγματοποιηθεί μόλις σταθεροποιηθούν τα ΝΟ3 (αν σταματήσω να πειραματίζομαι) και προστεθούν κάποια ακόμα κοράλλια. Η caulastrea κατόπιν των αλλαγών έχει επανέλθει καθώς χθες ήταν κλειστεί ενώ τα ζωανθάκια παραμένουν λίγο στρεσαρισμένα (στη φώτο θα έλεγα αρκετά αλλά άλλοτε άνοιγαν και άλλοτε έκλειναν). Οπότε περιμένω τα σχόλιά σας. 

http://s86.photobucket.com/user/fokion2005/library/14-3-17

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος niknik έγραψε:

Καλησπερα απο τιμες πως εισαι?

Χθες που μέτρησα ΝΟ3 50! Είχα μηδενίσει αλλά ήθελα να πειραματιστώ ώστε να δω τι από όλα που έκανα έκανε την αλλαγή. Μέχρι στιγμής δείχνει ότι όλη τη δουλειά την έκαναν τα βακτήρια μιας και μόλις ελάττωσα την δόση αρκετά κάτω από την προβλεπόμενη αυξήθηκαν αμέσως και τα ΝΟ3. Βέβαια την Κυριακή το ενυδρείο έγινε χάλια αφού αφαιρέθηκε όλος ο βράχος, προστέθηκε λίγος αραγωνίτης (μιας και από το σιφωνάρισμα ρουφήχτηκε αρκετός). Από φωσφορικά δεν μου δείχνει το τεστ της salifert. ΚΗ 8,9. Για Mg και Ca δεν έχω τεστ. Αλάτι της aquaforest sea salt, μιας όμως και μου τελειώνει σε μερικές εβδομάδες σκεφτόμουνα να το γυρίσω στο reef της σειράς.

Έγινε επεξεργασία - fokion.v
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος fokion.v έγραψε:

Χθες που μέτρησα ΝΟ3 50! Είχα μηδενίσει αλλά ήθελα να πειραματιστώ ώστε να δω τι από όλα που έκανα έκανε την αλλαγή. Μέχρι στιγμής δείχνει ότι όλη τη δουλειά την έκαναν τα βακτήρια μιας και μόλις ελάττωσα την δόση αρκετά κάτω από την προβλεπόμενη αυξήθηκαν αμέσως και τα ΝΟ3. Βέβαια την Κυριακή το ενυδρείο έγινε χάλια αφού αφαιρέθηκε όλος ο βράχος, προστέθηκε λίγος αραγωνίτης (μιας και από το σιφωνάρισμα ρουφήχτηκε αρκετός). Από φωσφορικά δεν μου δείχνει το τεστ της salifert. ΚΗ 8,9. Για Mg και Ca δεν έχω τεστ. Αλάτι της aquaforest sea salt, μιας όμως και μου τελειώνει σε μερικές εβδομάδες σκεφτόμουνα να το γυρίσω στο reef της σειράς.

Για μετρα μαγνησιο και ασβεστιο.Τα ζωανθακια πιθανον δεν ειναι ανοιχτα λογο μαγνησιου.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος niknik έγραψε:

Για μετρα μαγνησιο και ασβεστιο.Τα ζωανθακια πιθανον δεν ειναι ανοιχτα λογο μαγνησιου.

Αν τα έβλεπες το Σάββατο ήταν εντελώς ανοιχτά. Πέρα όμως από τις αλλαγές και τα κολλήματα, τους άλλαξα ελαφρώς θέση μιας και δεν μου βγήκε η σύνθεση ακριβώς όπως την είχα. Οπότε και τοποθετήθηκαν σε υψηλότερο σημείο. (τα είχα σχετικά χαμηλά). Θα μετρήσω όμως και θα σας πω.

Link to comment
Share on other sites

κόλλησες με κόλλα που  είναι τοξική σε υδρόβιους οργανισμούς?!?!

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος pan_Oz έγραψε:

κόλλησες με κόλλα που  είναι τοξική σε υδρόβιους οργανισμούς?!?!

 

Η αλήθεια είναι ότι δεν θα το διακινδύνευα αν δεν έβλεπα εδώ μέσα ότι την έχετε χρησιμοποιήσει και την χρησιμοποιούν αρκετοί. Φυσικά δεν κολλήθηκε μέσα στο ενυδρείο αλλά εκτός! Και από παρατηρήσεις ότι το σκίμερ τρελαίνεται όταν κολληθεί εντός του ενυδρείου, δεν παρατήρησα κάτι. Ίσως βέβαια και πάλι να έκανα λάθος. Ελπίζω όμως όχι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος fokion.v έγραψε:

Η αλήθεια είναι ότι δεν θα το διακινδύνευα αν δεν έβλεπα εδώ μέσα ότι την έχετε χρησιμοποιήσει και την χρησιμοποιούν αρκετοί. Φυσικά δεν κολλήθηκε μέσα στο ενυδρείο αλλά εκτός! Και από παρατηρήσεις ότι το σκίμερ τρελαίνεται όταν κολληθεί εντός του ενυδρείου, δεν παρατήρησα κάτι. Ίσως βέβαια και πάλι να έκανα λάθος. Ελπίζω όμως όχι.

 

χρησιμοποιούμε 2 στοιχείων αλλα για ενυδριακη χρήση και μονο.

 

φιλε μου γνώμη μου ειναι οτι πρεπει να βγάλεις τα βράχια άμεσα. 

Πολυ γρήγορα λόγω διάβρωσης η κόλλα θα αφήσει τις τοξικές της ουσίες στο νερό σου και θα σκοτώσει καθε είδους ζωντανό οργανισμό 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

2dd34304b3084bd86f6c7d40d801ce6d.jpg

Ξέρετε τι είναι; Επίσης έχουν εμφανιστεί και τα παρακάτω σαλιγκάρια τα οποία κάνουν απίστευτη δουλειά!
7062aba0075ecf11d35b52e7375f71a0.jpgfd834579c1e16335485ca29887007948.jpgddfdb2a2ad71ef90cfcac0da9eb23ca9.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

http://i86.photobucket.com/albums/k83/fokion2005/12-5-16/IMG_20170512_152948_zpsz0cqlxcj.jpg
http://i86.photobucket.com/albums/k83/fokion2005/12-5-16/IMG_20170512_153019_zpsgcn43igw.jpg
http://i86.photobucket.com/albums/k83/fokion2005/12-5-16/IMG_20170512_153157_zpsb4w4h4q8.jpg
http://i86.photobucket.com/albums/k83/fokion2005/12-5-16/IMG_20170512_153030_zps8pw0aofo.jpg
http://i86.photobucket.com/albums/k83/fokion2005/12-5-16/IMG_20170512_152904_zpsgyvk2emi.jpg
http://i86.photobucket.com/albums/k83/fokion2005/12-5-16/IMG_20170512_152924_zpsnblx9pbs.jpg
Καλησπέρα σε όλους, έγιναν οι παραπάνω προσθήκες σε κοράκια. Το ένα έχει σπάσει κατά το φραγκάρισμα στο μαγαζί, ελπίζω να αντέξει. Επίσης ανακάλυψα κάτι στο βράχο σαν σκουλήκι. Παραθέτω και βίντεο: https://youtu.be/latWt49HEQc.
Από μετρήσεις:
ΝΟ3: 0.2-2ppm
KH: 8.6
PH: 8.03
T: 26.5
PO4: 0
Sal: 1026
Ca: 380
Mg: 1380
Γίνεται προσθήκη Ca και Mg ώστε να ανέβουν ελαφρώς.

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το ασβέστιο στα 400 οκ το μαγνήσιο το αφήνεις εκεί που ειναι

Link to comment
Share on other sites

Καμία ιδέα για το ζωντανό στο βίντεο; Βγαίνει μόνο βράδυ.

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου ανοίγει το βίντεο στο κινητό. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...