Jump to content

African cichlids of Lakes Tanganyika


Al Ex

Recommended Posts

Φιλε μου θα σε παρακαλεσω να μην κανεις ακυρα ποστ στο θεμα σου για να γινεται up,δεν χρειαζεται.

Εχω σβησει αρκετα ποστ σου τετοια στο θεμα.Παρακαλω λιγο προσοχη!

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...

ναι ηθελα να βαλω ολα τα αγαπημενα μου μαζι προσπαθω να πανε ολα οκ,την θερμοκρασια την εχω μονημα 24  με ανεμηστηρακι 7 το πρωι με 19:00 το απογευμα και μετα παει για λιγο στους 25 μεχρι να αναψει παει το πρωι ,τροφες δινω αρκετες εχουν ποικιλια και μια φορα τη βδομαδα κατεψυγμενη αρτεμια,τωρα απο φωλιες το καθενα εχει τη δικια του ,ολα πανε οκ μεχρι τωρα.

Link to comment
Share on other sites

ναι ηθελα να βαλω ολα τα αγαπημενα μου μαζι προσπαθω να πανε ολα οκ,την θερμοκρασια την εχω μονημα 24  με ανεμηστηρακι 7 το πρωι με 19:00 το απογευμα και μετα παει για λιγο στους 25 μεχρι να αναψει παει το πρωι ,τροφες δινω αρκετες εχουν ποικιλια και μια φορα τη βδομαδα κατεψυγμενη αρτεμια,τωρα απο φωλιες το καθενα εχει τη δικια του ,ολα πανε οκ μεχρι τωρα.

Ομορφα!!!

Θα σου δωσω ομως μια συμβουλη (που θα επρεπε και μενα να μου ειχαν δωσει οταν ξεκινησα με αφρικανες) τελειως φιλικα και αμα θες την ακους ...

Καλυτερα να μην μπερδευουμε τις λιμνες!!

Μπορει τα λαμπιντος πχ. να ταιριαζουν μεταξυ τους και με αλλα μπουνα αλλα τα ντoπουoσακια ειναι απροβλεπτα σε συμπεριφορα και μπορει να την "πεσουν" στα υπολοιπα και αρχικα στους μικρους νεολαμπρολογους και ας συνηπαρχουν καιρο μαζι...

Αν πραγματικα θες να δεις των χαρακτηρα των ψαριων σου πρεπει να τα κρατησεις ξεχωριστα και ομαδικα....

Γνωμη τελειως φιλικα και χωρις ιχνος κατακρισης...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τη συμβουλη ... θα δουμε πως θα παει κοιταω να ειναι εχαριστημενα προς το παρων ,παντος τα  μικρα δεν μασανε.στην αρχη ηθελα ναχω τα μικρα μονο αλλα δεν τα βρισκα τα βρηκα αφου ειχαν μπει ολα τα αλλα, εχω σκεφτει και καποιες λυσεις αν παει κατι στραβα θα δουμε.παντος δεν μπενει κατι αλλο .

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

το φως στο τελος φενεται πιο ωραιο απλα στο βιντεο δεν εχει γραφτει οπως ειναι κανονικα,κια αναβει μολις σβησει η αλλη λαμπα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη βλεπω οτι τα προσεχεις τα ψαρακια σου κ ασχολεισε κ εχεις φτιαξει ενα ομορφο ακουασκειπ εινα κριμα να εχεις μια ψαροσυνθεση οτι να ναι.Οπως επισης ειναι κριμα να εχεις τον σωληνα pvc μεσα κ να μην εχεις κανει κατι για φοντο στην πλατη.Διαλεξε ποιο ειδος σου αρεσει περισσοτερο και φτιαξε ειτε ενα σωστο χαρεμι με μπουνα ειτε ενα δυο ζευγαρακια με το ιδιο ειδος νανοκιχλιδων αφρικης.Οσο ομορφη κ να ναι μια ποικιλια χρωματων στο ενυδρειο σου ειναι κριμα να εχεις απο ενα ειδος ψαριου κ γι αυτο να μην εχει καμια σημασια η υπαρξη του στο χωρο.Φτιαξε ενα απ τα παραπανω που σου πα ωστε να εχεις ενα "κοινωνικο" αφρικανικο ενυδρειο!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

βασικα τα ζευγαρια τα μικρα τα 2 που εχω μου αρεσουν και το πορτοκαλι πιο πολυ απολα ,αλλα τα αλλα τα ειχα παρει πρωτα και ετσι αναγκαστικα μενουν ολα μαζι αν θα βγαζα κατι ειναι τα 2 polit  και το elogatus ,περιμενω να γεννησουν τα ζευγαρια και τα αλλα δεν τα κανω ζευγαρι γιατι σε 180 λιτρα θα γινει χαμος δεν θα χωρανε .τον pvc το προσθεσα τωρα για να μην βαλω αλλη πετρα να εχουν κρυψωνες και τους αρεσει περνανε απο μεσα συνεχεια ,αργοτερα θα τους βγαλω ,παντος προς το παρων υπαρχει ηρεμια.για background κατι εχω σκεφτει σε λιγο καιρο θα το κανω.εχω και ενα 2τερο 60αρι ποθ εκι εχω ενα calvus λευκο και 3 multi.που εχει καταληξει ετσι προστοπαρων.post-62088-0-13320800-1473025348_thumb.jpgpost-62088-0-57947800-1473025377_thumb.jpgpost-62088-0-39370300-1473025404_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Al Ex
Link to comment
Share on other sites

Το οτι εχεις καταφερει να επικρατει ηρεμια ειναι πολυ βασικο.Κανε μια παρουσιαση κ το μικρο στα ενυδρεια γλυκου νερου νερου να υπαρχει κ να παρακολουθουμε την εξελιξη του για να δουμε πως θα εξελιχθουν τα ψαρακια στα 60 λιτρα.

Link to comment
Share on other sites

τα βγαλα τα pvc δικιο εχεις και σημερα το καθαρισα κααι ειναι ετσι τωρα.post-62088-0-92887400-1473104506_thumb.jpgpost-62088-0-02146600-1473104532_thumb.jpgpost-62088-0-68630400-1473104554_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Al Ex
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα βλεπεις στην τελευταια φωτο το ενα ψαρακι ειναι (σχεδον μονιμα φανταζομαι) στην πανω αριστερη γωνια κ η ουρα του ειναι κρεουργημενη.Αν θες να αποφυγεις τετοιες καταστασεις ακολουθησε τις συμβουλες που θα σου δωσουν τα παιδια εδω μεσα μεσα κ ολα θα πανε καλα

Link to comment
Share on other sites

ειναι το μοναδικο αυτο το polit το θηλικο που ειχε μονο αυτο απο την αρχη παντα προβλημα ολα το κυνηγανε μονο αυτο και ουτοσιαλως εχω αποφασισει να το βγαλω και να το επιστρεψω γιατι δεν βλεπω να τα καταφερνει.ολα τα αλλα ειναι οκ και αυτο αυτη τη βδομαδα εγινε ετσι ,ησως επειδη ειναι θηλυκο και ολα τα αλλα αρσενικα δεν ξερω..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καποιες αλλαγες. background θα βαλω για να μην φενοντε τα καλωδεια θα μπει.αργοτερα.

IMG_20160918_062709.jpgIMG_20160918_062738.jpgIMG_20160918_062754.jpgIMG_20160918_062803.jpgIMG_20160918_062817.jpgIMG_20160918_062855.jpgIMG_20160918_062754.jpg

 

και ενα βιντεακι 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - rastaman
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα!

 

Ωραίο αισθητικό αποτέλεσμα....θα κάτσω να διαβάσω απο την αρχή το θέμα γιατί θέλω να δώ αν είχες θέμα με την σύνθεση (μαλάουι-τανγκανίκα).

 

έχεις δοκιμασει να δείς πώς είναι με background το ενυδρείο;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

δεν εχω δοκιμασει γιατι δεν ξερω πως να το κανω απλα εχω  βαλει ενα χαρτονι να μην φενοντε τα καλωδεια.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο λέω απλά κάτι σκούρο...μαύρο ή σκούρο μπλέ χαρτόνι...

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι θα κανει ωραία αντίθεση με την αμμο  τις πετρες και το χρώμα των ψαριών! :thumbup:

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Παρόλο την ανορθόδοξη ψαροσύνθεση τα ψάρια φαίνονται μια χαρά και το ενυδρείο "δουλεύει" μια χαρά....προσωπικά θα πήγαινα σε λιγότερα ψάρια και από μία λίμνη αλλά αυτό είναι υποκειμενικό...

 

πόσα ψάρια συνολικά έχεις μέσα απο κάθε είδος;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν, νομίζω, δύο κυρίως λόγοι όσον αφορά τα ψάρια που πολλοί ενυδρειόφιλοι επιλέγουν την αφρικανική ήπειρο. Ο ένας είναι η ποικιλία χρωμάτων και ο άλλος οι συμπεριφορά. Εσύ επέλεξες τα χρώματα, και καλά έκανες βέβαια,  αλλά θα χάσεις το δεύτερο. Πάντως οπτικά είναι μια χαρά το ενυδρείο σου. Δεν κατέχω από Αφρική, οπότε δε μπορώ να πω κάτι παραπάνω. :)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...