Jump to content

Προβλημα με μπαμπλ αλγη


Recommended Posts

Καλησπερα εχω ενα θεμα τις τελευταιες δυο βδομαδες με μπαμπλ αλγη εχω παραγγειλει ενα μιθραξ αλλα εχω βγαλει και πρασινη και κοκκινη

Link to comment
Share on other sites

Είχα κόκκινη και την τσάκισε το foxface καθώς και κάθε άλγη που κάνει ότι βγαίνει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είχα κόκκινη και την τσάκισε το foxface καθώς και κάθε άλγη που κάνει ότι βγαίνει.

Απλως το ενυδρειο μου ειναι 60 λιτρα οποτε δεν εχω τη δυνατοτητα να βαλω ελπιζω με τον μιθραξ να φυγει

Link to comment
Share on other sites

ό mithrax λογικά θα σε βοηθήσει. Θα σου πρότεινα επίσει με το αλφαδολάστικο που κάνεις αλλαγη να ρουφήξεις και την bubble 'οπου μπορείς. Μη προσπαθήσεις απλά να τη βγάλεις με το χέρι γιατι ναι μεν δεν είναι δύσκολο αλλα αν σπάσει κάποιο μππιλάκι αφήνει σπόρια στο ενυδρείο σου.  

 

αυτό βάβαια είναι η λύση για το οπτικό περισσότερο. για μόνιμα αποτελέσματα θα πρέπει να ελέγξεις τα θρεπτικά στο νερό σου  

 

καλή τυχη ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ό mithrax λογικά θα σε βοηθήσει. Θα σου πρότεινα επίσει με το αλφαδολάστικο που κάνεις αλλαγη να ρουφήξεις και την bubble 'οπου μπορείς. Μη προσπαθήσεις απλά να τη βγάλεις με το χέρι γιατι ναι μεν δεν είναι δύσκολο αλλα αν σπάσει κάποιο μππιλάκι αφήνει σπόρια στο ενυδρείο σου.  

 

αυτό βάβαια είναι η λύση για το οπτικό περισσότερο. για μόνιμα αποτελέσματα θα πρέπει να ελέγξεις τα θρεπτικά στο νερό σου  

 

καλή τυχη ;)

Αυτο μου το προτεινε αλλο ενα παιδι να την ρουφηξω αλλα εγω θελω να την εξαλειψω...οταν λες θρεπτκα τι ενοεις τι πρεπει να κοιταξω?

Link to comment
Share on other sites

Νιτρικά και φωσφορικά σου λέει ο Πάνος είναι το φαί της άλγης.

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη ρούφηξε τη φίλε, δεν εχεις πολλές επιλογές για τωρα.. το καβουράκι θα βοηθήσει επικουρικά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δε θεωρώ ότι αποτελεί πρόβλημα εκτός εάν πολλαπλασιάζεται ανεξέλεγκτα, ένδειξη τότε προβλήματος νιτρικών-φωσφωορικών στο ενυδρείο. Στη περίπτωση όμως που απλώς υπάρχει εδώ κι εκεί, κάνει μάλλον καλό αποροφώντας νιτρικά και φωσφορικά που θα ευνοούσαν την ανάπτυξη άλλων πιο επιβλαβών κι αντιαισθητικών αλγών. Εαν τώρα θες να την περιορίσεις, γιατί το πιθανότερο εαν βρίσκει συνθήκες θα ξαναβγαίνει, η αναρόφηση συμφωνώ είναι ο καλύτερος τρόπος μιας και όπως προανέφεραν οι φίλοι εάν σπάσει αφήνει σπόρους.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δε θεωρώ ότι αποτελεί πρόβλημα εκτός εάν πολλαπλασιάζεται ανεξέλεγκτα, ένδειξη τότε προβλήματος νιτρικών-φωσφωορικών στο ενυδρείο. Στη περίπτωση όμως που απλώς υπάρχει εδώ κι εκεί, κάνει μάλλον καλό αποροφώντας νιτρικά και φωσφορικά που θα ευνοούσαν την ανάπτυξη άλλων πιο επιβλαβών κι αντιαισθητικών αλγών. Εαν τώρα θες να την περιορίσεις, γιατί το πιθανότερο εαν βρίσκει συνθήκες θα ξαναβγαίνει, η αναρόφηση συμφωνώ είναι ο καλύτερος τρόπος μιας και όπως προανέφεραν οι φίλοι εάν σπάσει αφήνει σπόρους.

Δεν πολλαπλασιαζεται ευτυχως αλλο πεταξα καποια βραχακια και ενα αλλο το νεκρωνω

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη, τσάμπα χαλας τη βιολογία σου για τόσο μικρό πρόβλημα φίλε..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιαννη, τσάμπα χαλας τη βιολογία σου για τόσο μικρό πρόβλημα φίλε..

δεν ξερω...ηταν μικτο το βραχακι 

Link to comment
Share on other sites

νομιζα οτι έγραψες πως υπήρχε και αλλού μέσα στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

νομιζα οτι έγραψες πως υπήρχε και αλλού μέσα στο ενυδρειο

 

ηταν αρκετη αλλα την περιορισα

Link to comment
Share on other sites

ηταν αρκετη αλλα την περιορισα

 

με τι?

 

και αφου την περιορισες βρε συ Γιαννάκο γιατι πέταξες το κομμάτι?

Link to comment
Share on other sites

με τι?

 

και αφου την περιορισες βρε συ Γιαννάκο γιατι πέταξες το κομμάτι?

 

Σαυτα τα δυο κοματια ηταν η περισσοτερη αλγη,την υπολοιπη την εβγαλα με το χερι και εχει μεινει πολυ λιγη

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Τελικα ενα τοσο μικρο καβουρακι καθαρισε οτι αλγη υπηρχε!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ευχάριστα νεα :)

 

 

Mithrax !!! Ειχα κ εγω πανω σε clam σε μερικες μερες τα mithrax το καναμε λαμπηκο!

 

Και ευχαριστα και ευτυχως ξεαγχωθηκα απο κατι!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...