Jump to content

Recommended Posts

καλησπέρα είμαι νέα στην παρεα..έχω ένα ενυδρείο 25l με 5 ψάρια τα 2 molly kai alla 3 που συγνώμη αλλά δεν ξέρω της ονομασίες λιγότερο από εβδομάδα και η molly κάτι εχει ...ενώ τις πρώτες μέρες ήταν πολύ ζωηρη σήμερα το πρωί την βρήκα ανάσκελα αναπνεοντας βέβαια..μένει συνέχεια στον πάτωμα του ενυδρείου.

post-62397-0-31642600-1463567724_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν δυστυχώς λάθη...

 

Αυτό που βλέπεις είναι λογικά από υψηλά νιτρώδη χωρίς να αποκλείεται και η παρουσία αμμωνίας.

 

Το ενυδρείο σου πόσο καιρό το έχεις; Έχω την εντύπωση πως δεν το έστρωσες κάπως ε;

 

Προβλέπω ότι πρέπει να κάνουμε μία νέα αρχή..

 

ΥΓ. Το χαλικάκι που έχεις το πολύχρωμο δεν είναι φυσικό και πολλές φορές εκλύεει στο νερό τοξικές ουσίες. 

 

Το 1ο πράγμα που πρέπει να κάνεις τώρα είναι να πάρεις μετρήσεις αμμωνίας και νιτρόδων , κατά προτίμηση με υγρό τεστ. 

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρείο δεν το έχω ούτε μια εβδομάδα..δεν το έστρωσε κάπως...όσο τον δυνατό θα συμπληρώσω την φόρμα και θα κάνω ΤΑ τεστ..υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για να αποφύγω κάποιο θάνατο?

Link to comment
Share on other sites

Ναι υπάρχει τρόπος...Να δώσεις πίσω γρήγορα τα ψαράκια.

 

Το ενυδρείο είναι άστρωτο και τα ψαράκια θα πεθάνουν 100%..

 

Δώσε τα πίσω και στη συνέχεια έλα να σου πούμε ακριβώς τι πρέπει να κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Τα τεστ τώρα δεν χρειάζονται , θα σου δείξουν σίγουρα υψηλές τοξικότητες είναι δεδομένο.

 

Δώσε τα ψαράκια και έλα να ξεκινήσουμε παρεούλα από το 0.

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρείο δεν το έχω ούτε μια εβδομάδα..δεν το έστρωσε κάπως...όσο τον δυνατό θα συμπληρώσω την φόρμα και θα κάνω ΤΑ τεστ..υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για να αποφύγω κάποιο θάνατο?

Ριξε βακτηρια-σταθεροποιητη..

Κανε καθημερινες αλλαγες 30-40%...

Μηπως γλιτωσεις κατι..

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο εχει φιλτρο;

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο εχει φιλτρο;

το ενυδρείο θα το φτιάξω από την αρχή σωστά γιατί όπως μου είπαν δεν το είχα ξεκινισει καθόλου σωστά...ευχαριστώ πολύ
Link to comment
Share on other sites

Πάει το ψαράκι έτσι..;

 

Ποιος σου το είπε; Εδώ ή σε μαγαζί:

Link to comment
Share on other sites

Πάει το ψαράκι έτσι..;

 

Ποιος σου το είπε; Εδώ ή σε μαγαζί:

τα ψαρακια τα υπολοιπα τα εδωσα...από μαγαζί δεν μου είπαν καν τη έπρεπε να κάνω... σε καμία 10ρια μέρες θα το αρχίσω όπως πρέπει..και ισως θα χρειαστώ πολύ βοήθεια πιστεύω..
Link to comment
Share on other sites

σε καμία 10ρια μέρες θα το αρχίσω όπως πρέπει..και ισως θα χρειαστώ πολύ βοήθεια πιστεύω..

 

Και πολυ διαβασμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...