Jump to content

Περί φάσματος σε φυτεμένα


AgMa

Recommended Posts

Το θέμα αυτό έχει να κάνει με το φάσμα απορρόφησης της χλωροφύλλης στα φυτά του ενυδρείου μας.

Όπως είναι γνωστό, τα φυτά απορροφούν το φως σε 2 φάσματα, στο μπλε (450-475nm) και στο κόκκινο (650-675nm).

Πιο συγκεκριμένα για τις τρεις διαδικασίες φωτοσύνθεσης στα πράσινα φυτά, το peak πρέπει να υπάρχει στα ακόλουθα μήκη κύματος:

Chlorophyll-a: 430nm/662nm 
Chlorophyll-b: 453nm/642nm 
Carotenoids: 449nm/475nm 
Τα κόκκινα φυτά χρησιμοποιούν περισσότερο φως στα μπλε μήκη κύματος.

 

Άρα με βάση αυτών πρέπει να διαλέγουμε λάμπες και όχι με βάση τα kelvin, τα οποία μας δίνουν μια γενική εικόνα για το τι χρώμα θα υπάρχει στο ενυδρείο.

Οι λάμπες daylight, εκπέμπουν κυρίως στο πράσινο μήκος κύματος, περίπου στα 550nm, το οποίο για τα φυτά είναι άχρηστο γιατί το αντανακλούν. Είναι χρήσιμο μόνο για το μάτι μας.

 

Εδώ είναι που εμφανίζονται οι λάμπες ειδικές για φυτεμένο (τύπου grolux), οι οποίες όμως λόγω ότι δεν εκπέμπουν στο πράσινο φάσμα, μας δίνουν την εικόνα ενός σκοτεινού ενυδρείου.

Με βάση τα παραπάνω λοιπόν, για τα φυτά το καλύτερο είναι να έχουμε μόνο grolux.

Υπάρχουν φυτά όμως, τα οποία θέλουν και αρκετή ένταση στον φωτισμό για να αναδείξουν αυτό που πρέπει.

Όπως καταλάβατε, ψάχνω να βρω μια "χρυσή τομή" ανάμεσα σε "χρήσιμη" για τα φυτά ένταση και σωστού φάσματος απορρόφησης.

 

Φάσμα grolux:

 

eng_pl_30W-90cm-SYLVANIA-GROLUX-8500K-96

 

Φάσμα μιας τυχαίας λάμπας (την οποία έχω), sera daylight brilliant:

 

Neon-acvariu-T5-Sera-Brilliant-Daylight,

 

Η sera ουσιαστικά δεν προσφέρει τίποτα στα φυτά. Γιατί λοιπόν τείνουμε να προτείνουμε daylight λάμπες σαν κύριες στα ενυδρεία μας;

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Η daylight μήπως προσφέρει φάσμα φωτός σε φως ημέρας για τα ψάρια;  Άρα μπορεί να μη χρειάζεται για τα φυτά αλλά για τα ψάρια, για τα φυτά είναι λάμπες όπως πχ της eheim (την οποία έχω) η plant.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχουν ξανα αναφερθει παρομοια θεματα...

Δυστηχως ο μονος τροπος ειναι πιασε και δοκιμασε τι θα σου κατσει καλυτερα.

 

Για να βρεις τον φωτισμό σου σωστα, θελεις par meter.

Link to comment
Share on other sites

Ήδη έχω δύο λάμπες Νίκο περίσσευμα συν άλλες δύο που φοράει τώρα = 4.

Και μιλάμε για λάμπες 438mm που δεν είναι σαν τις δικές σου που πας από μαγαζί με ηλεκτρολογικά και τις ψωνίζεις τσάμπα.

Για μέτρα χρήματα:

24 ευρώ η sera

10 ευρώ η grolux

Και από 14 ευρώ η κάθε juwel (έχω 2)

Μιλάμε για 62 ευρώ χωρίς τα μεταφορικά λόγω επαρχίας. Αν μπορέσει κάποιος που θα διαβάσει αυτό το θέμα να γλιτώσει κάποια χρήματα, γιατί να μην το κάνει;

Άρα καταλαβαίνεις ότι το "πιάσε και δοκίμασε" ίσως για κάποιους να μην είναι εφικτό.

Αβραάμ, απ' αυτά που διαβάζω, η daylight πρέπει να είναι μόνο για τα μάτια μας και για προσομοίωση του φυσικού περιβάλλοντος των ψαριών. Ίσως να βοηθάει ελάχιστα τα φυτά μιας και η δική μου πχ. εκπέμπει λίγο και στο μπλε φάσμα.

Link to comment
Share on other sites

Ήδη έχω δύο λάμπες Νίκο περίσσευμα συν άλλες δύο που φοράει τώρα = 4.

Και μιλάμε για λάμπες 438mm που δεν είναι σαν τις δικές σου που πας από μαγαζί με ηλεκτρολογικά και τις ψωνίζεις τσάμπα.

Για μέτρα χρήματα:

24 ευρώ η sera

10 ευρώ η grolux

Και από 14 ευρώ η κάθε juwel (έχω 2)

Μιλάμε για 62 ευρώ χωρίς τα μεταφορικά λόγω επαρχίας. Αν μπορέσει κάποιος που θα διαβάσει αυτό το θέμα να γλιτώσει κάποια χρήματα, γιατί να μην το κάνει;

Άρα καταλαβαίνεις ότι το "πιάσε και δοκίμασε" ίσως για κάποιους να μην είναι εφικτό.

Αβραάμ, απ' αυτά που διαβάζω, η daylight πρέπει να είναι μόνο για τα μάτια μας και για προσομοίωση του φυσικού περιβάλλοντος των ψαριών. Ίσως να βοηθάει ελάχιστα τα φυτά μιας και η δική μου πχ. εκπέμπει λίγο και στο μπλε φάσμα.

 

Γιατι δεν βαζεις απλες ρε συ?

Link to comment
Share on other sites

55cm μήκος είναι το ενυδρείο Νίκο, δυστυχώς όταν το έφτιαχνα δεν το έψαξα καλά.

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ νομίζω ότι όλες οι εταιρίες σε Daylight έχουν ακριβώς το ίδιο φάσμα. Εκτός αυτού υπάρχουν και άλλες λάμπες... πχ. την Aquastar (επίσης της Sylvania μιας και ανέφερες την Grolux) την έχεις "ψάξει";

Link to comment
Share on other sites

Την aquastar την χρησιμοποιούν κυρίως οι παλιοί χομπίστες απ' ότι έχω παρατηρήσει.

Δεν ξέρω αν κάνουν καλά, αλλά είναι στα 10.000k και το φάσμα της έχει αρκετό μπλε.

eng_pl_30_W_90cm_SYLVANIA_AQUASTAR_10000

Link to comment
Share on other sites

Τα έγραψες μόνος σου... στο #1.- ;)

Link to comment
Share on other sites

Ποιό απ' όλα; :P

Αν έννοιες ότι σημασία δεν έχουν τόσο τα kelvin όσο το φάσμα, με αυτή τη λογική θα μπορούμε να βάλουμε μία στα 18.000k που βάζουν στα θαλασσινά μιας και εκπέμπει σε αρκετό μπλε.

Link to comment
Share on other sites

Η δίκη μου επιλογή πάντως είναι... Aquastar και Grolux σε συνδυασμό.- ;)

Link to comment
Share on other sites

Ποιό απ' όλα; :P

Αν έννοιες ότι σημασία δεν έχουν τόσο τα kelvin όσο το φάσμα, με αυτή τη λογική θα μπορούμε να βάλουμε μία στα 18.000k που βάζουν στα θαλασσινά μιας και εκπέμπει σε αρκετό μπλε.

Υποψην οτι ειχα για ενα χρονο περιπου την aqua-glo της hagen η οποια ειναι 18.000k χωρις προβλημματα αλγης ;)

Επισης εχω μια grolux (που ειναι στα 8.000κ) και επισης χωρις προβλημμα,αυτη τρεχει δυο χρονια στο ενυδρειο,δεν την αλλαζω γιατι συγκεκριμενο ενυδρειο δεν εχει καθολου φυτα και τα ψαρια τα πανε πολυ καλα με το χρωμα της.

 

Παντως (θα το ξαναπω και εδω) οτι τα κελβιν στις ενυδρειακες λαμπες δεν εχουν καμια σχεση με τις κοινες εμποριου.Μην τις φοβαστε,ειναι κατασκευασμενες η καθε μια για συγκεκριμενο λογο.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, λάμπες που να εκπέμπουν στο μπλε υπάρχουν αρκετές. Στο κόκκινο όμως μόνο την grolux έχω βρει. Οι υπόλοιπες άντε να εκπέμπουν στο πορτοκαλί.

Link to comment
Share on other sites

Ποιες εταιρειες κοιτας?

Νομιζω ολες εχουν κοκκινες.

 

 

 

 

Αυτο με επιφυλαξη απο αυτα που μου εχουν πει:

Οι επαγγελματιες κανουν προσαρμογη στα ψαρια με κοκκινες λαμπες.Λεγεται οτι το κοκκινο ειναι το μονο χρωμα που δεν βλεπουν και δεν στρεσαρονται.Τα βλεπουμε δηλαδη ενω αυτα νομιζουν οτι δεν φαινονται.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάω να καλύψω μπλε και κόκκινο φάσμα, αλλά -όσο γίνεται- να μην πάω αποκλειστικά σε grolux, fluora κτλ. για να μην πέσει και η ένταση του φωτισμού.

Παράδειγμα, η sera που χρυσοπλήρωσα 24 ευρώ στα φυτά δεν προσφέρει τίποτα. Έχει ένα μικρό peak στο μπλε (που με την juwel day είχα πιο μεγάλο) και τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα φωτιστικό της fluval 4*24W.

Οι λάμπες που έχω είναι με την ακόλουθη σειρά από εμπρός προς τα πίσω:

  1. Philips @6500K
  2. Eheim fresh power plants @4000K (ροζ)
  3. Philips @6500K
  4. Philips @4000K

Σκέφτομαι να τοποθετήσω μία Sylvania Gro lux @8500K και να αντικαταστήσω τη λάμπα Νο 4.

Να κάνω την αλλαγή ή δεν αξίζει;

Link to comment
Share on other sites

Αν την βάλεις στο Νο4, τα μπροστινά φυτά δεν θα επωφελούνται αυτού του φάσματος.

Θα έλεγα καλύτερα στο Νο2.

Link to comment
Share on other sites

Αν την βάλεις στο Νο4, τα μπροστινά φυτά δεν θα επωφελούνται αυτού του φάσματος.

Θα έλεγα καλύτερα στο Νο2.

και τη 2 στο 4;

Link to comment
Share on other sites

Α τώρα είδα ότι η 2 είναι ροζ, είχα δει τα kelvin μόνο. Όχι δεν νομίζω να χρειάζεται και άλλη ροζ αφού έχεις ήδη, εκτός και αν έχεις υψηλό φωτισμό και θες να τον μειώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Μακη στο δικο μου εχω απο μπρος προς τα πισω: 6500k, 8000k (Grolux), 4000k, 6500k και το οπτικο αποτελεσμα ειναι μια χαρα. Και εκτος απο τη Grolux ,ολες οι αλλες ειναι εμποριου με τα φυτα να αναπτυσονται πολυ καλα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως εδω και 2 χρονια χρησιμοποιω φωτιστικα γραφειου με λαμπες οικονομιας,ολα τα φυτα μου πανε σουπερ.

Δεν βρησκω το λογο να βαλω ενυδρειακες :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ σχεδόν πάντα χρησιμοποιώ κοινές λάμπες εμπορίου Τ5ΗΟ Philips, Osram 6500Κ και 4500Κ. Τώρα επάνω έχω 2x24W T5 HO Philips μπροστά 6500Κ και πίσω 4500Κ, μια χαρά πάνε τα φυτά μου προς το παρών, αν και το ενυδρείο μου είναι φρεσκοστημένο.

 

Παλιότερα είχα χρησιμοποιήσει και Sera Plant Color, εκτός από τα 25 ευρώ που μου έλειψαν από την τσέπη μου :) δεν είδα άλλη διαφορά.

Έγινε επεξεργασία - Alpha_1
Link to comment
Share on other sites

Α τώρα είδα ότι η 2 είναι ροζ, είχα δει τα kelvin μόνο. Όχι δεν νομίζω να χρειάζεται και άλλη ροζ αφού έχεις ήδη, εκτός και αν έχεις υψηλό φωτισμό και θες να τον μειώσεις.

Η ροζ που έχω ειναι της Eheim και ειναι στα 4000Κ ενώ η grolux θα ειναι στα 8500Κ. Όποτε σκέφτομαι να βγάλω την 4000Κ της Philips και να κρατήσω την ενυδρειακη, τώρα αν με αυτό τον τροπο μειωθεί και ο φωτισμός δε ξέρω, ακόμα καλύτερα καθώς έχω αρχίσει και τον υποπτεύομαι για τη gsa.

Μακη στο δικο μου εχω απο μπρος προς τα πισω: 6500k, 8000k (Grolux), 4000k, 6500k και το οπτικο αποτελεσμα ειναι μια χαρα. Και εκτος απο τη Grolux ,ολες οι αλλες ειναι εμποριου με τα φυτα να αναπτυσονται πολυ καλα.

Μου φαίνεται καλός ο συνδυασμός αυτός αν και διαφέρει σε αυτό που παρουσιάζουν στο φόρουμ στον οδηγό του φωτισμού του φυτεμένου, για συνδυαςμο 3 κάμπων, όπου βάζουν τη grolux τελευταία. Αν παρω τελικά τη λάμπα θα το δοκιμάσω έτσι ώστε να μη μπουν κοντά οι δυο στα 6500Κ.

Η grolux που βρήκα εγώ ειναι στα 8500Κ

Εγω παντως εδω και 2 χρονια χρησιμοποιω φωτιστικα γραφειου με λαμπες οικονομιας,ολα τα φυτα μου πανε σουπερ.

Δεν βρησκω το λογο να βαλω ενυδρειακες :)

Δώσε κανενα Λίνκ να δω περίπου τι χρησιμοποιείς γιατί μπορεί να φτιάξω ένα κύβο, όποτε να έχω υπόψιν μου. Έγινε επεξεργασία - avraamp
Link to comment
Share on other sites

Αβραάμ, το γράφω και στην αρχή του θέματος, τα kelvin είναι απλά και μόνο για να έχουμε μια ιδέα στο τι χρώμα θα έχει το ενυδρείο. Το φάσμα κοίτα. Όσο πιο πολύ να εκπέμπει στο μπλε και στο κόκκινο.

Link to comment
Share on other sites

Τι λινκ να βαλω βρε συ,απλες λαμπες οικονομιας ειναι,βιδωτες σε φωτιστικο γραφειου με 6500κ και 4500κ :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...