Jump to content

Νέο project Αφρική μεριά


Recommended Posts

Πολύ όμορφα!

 

Έχεις μετρήσει ποτέ το νερό της βρύσης για αμμωνία???...Φίλος από Αγία τριάδα συχνά στο νερό του βρίσκαμε ίχνη αμμωνίας.....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Δημητρη! Το ειχα μετρησει μια φορα περυσι.Να το ξαναμετρησω.Το ενυδρειο το μετραω καθε μερα τωρα για αρχη και ειμαι 0.Μια φορα πηγε να πρασινισει λιγο και με την αλλαγη νερου ειναι οκ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να μετρήσεις το νερό από την συγκεκριμένη βρύση που γεμίζεις το ενυδρείο σου...

Ο @argy1 έχει να σου πει μια καλή ιστορία για αμμωνία στην βρύση αν δεν την έχεις διαβάσει κάπου...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Κοσμα τι νεα,μας ξεχασες :)

Πως πανε τα ψαρακια?

Η αλλαγη νερου απο την βανα του φιλτρου σε βολεψε?

Link to comment
Share on other sites

Ολα τελεια ειναι Μιχαλη ευχαριστω!Τα ψαρακια μια χαρα περιμενω να μεγαλωσουν,οι αλλαγες νερου ευκολες και ξεκουραστες,οι τιμες νερου αριστες,μονο λιγο καφε αλγη εχω βγαλει πανω στις πετρες και μου φαινεται καπως ασχημα αλλα στο προγραμμα ηταν.Αυριο θα προσπαθησω να σας βαλω ενα βιντεακι ετσι για το χαζι

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος kosmas έγραψε:

Ολα τελεια ειναι Μιχαλη ευχαριστω!Τα ψαρακια μια χαρα περιμενω να μεγαλωσουν,οι αλλαγες νερου ευκολες και ξεκουραστες,οι τιμες νερου αριστες,μονο λιγο καφε αλγη εχω βγαλει πανω στις πετρες και μου φαινεται καπως ασχημα αλλα στο προγραμμα ηταν.Αυριο θα προσπαθησω να σας βαλω ενα βιντεακι ετσι για το χαζι

 

Αναμένουμε βίντεο για οφθαλμόλουτρο! :)

 

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη για την ποιοτητα και το τρεμουλο-προχειρο ειναι απο κινητο

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Κοσμά πολύ ωραίο και 'καθαρό' ενυδρείο και ψάρια!!!!

 

 

 

υστ...Ρεεεε θα με κάνετε να φτιάξω αφρικάνες!!!! :D

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Μπράβο Κοσμά πολύ ωραίο και 'καθαρό' ενυδρείο και ψάρια!!!!

 

 

 

υστ...Ρεεεε θα με κάνετε να φτιάξω αφρικάνες!!!! :D

 

 

Eλα και εσυ βρε Δημητρη στην σωστη μερια θα βοηθησουμε ολοι:P

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος kosmas έγραψε:

Συγνωμη για την ποιοτητα και το τρεμουλο-προχειρο ειναι απο κινητο

 

Μπραβο φιλαρακι...

Πολυ ομορφο και γεματο!!;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Κοσμα πολυ ωραιο,να το χαιρεσαι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

@rastaman Μια χαρα ειναι-στον αυτοματο.Δεν εχει αλλαξει τιποτα παρα μονο εντονη καφε αλγη στις πετρες.Τα ψαρακια οσο μεγαλωνουν γινονται τα χρωματα τους πιο εντονα και ομορφαινουν.Δεν μπορω ή μαλλον δεν ξερω να ξεχωρισω ακομα το φυλο τους για να κανω τις απαραιτητες διορθωσεις αλλα προβληματα ακομα δεν εχω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Kαλημερα σας! Ο νεος χρονος μου εφερε το πρωτο μπουκωμα απο μια calainos

20170111_203102.jpg

20170111_182510.jpg

20170111_182318.jpg

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Πρωτη της φορα?

Σε μενα πρωτη φορα.Δεν ξερω στον φιλο συνχομπιστα που την πηρα,αν και ειναι μικρουλα.Χτες βρηκα και μια elongatus μπουκωμενη.Αυτη σιγουρα ειναι η πρωτη της φορα

Link to comment
Share on other sites

Αντε ωραια,μπραβο!Ρωτησα γιατι μερικες πρωταρες τα φτυνουν πριν εκολαφθουν πληρως.Οσες περισοτερες μικροσκοπικες σχισμες στο νταμαρι σου τοσα περισσοτερα θα επιβιωσουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η αριστερη μερια του νταμαριου εχει μεγαλες σχισμες,εχουν σκαψει τα ψαρια απο κατω και την απολαμβανουν.Η δεξια μερια εχει πολυ μικρες σχισμες και δεν την πολυχρησιμοποιουν.Ειχα σκοπο την Κυριακη με τον καθαρισμο να την αραιωσω λιγο γιατι τα ψαρια μεγαλωνουν-δεν ειναι χαρεμια-εχουν αρχισει το κυνηγητο και σιγουρα θα βολεψει αρκετα.Να μην το κανω? Να την αφησω ετσι ωστε να κρυβονται οι γεννες?

Link to comment
Share on other sites

Οτι θες,αν σε ενδιαφερουν οι γεννες αστο ως εχει.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καιρο εχω να μιλησω στο θεμα μου.Ας κανω μια ενημερωση.

Ειχα τον τελευταιο καιρο αρκετα μπουκοματα απο τα callainos και τα elongatus αλλα και απογοητευση γιατι δεν ειδα εστω και ενα ψαρακι.Ανοιγα τα φιλτρα καθε βδομαδα με την ελπιδα αλλα τιποτα.Προχτες ειχα την ευχαριστη εκπληξη να δω ενα μωρακι κρυμμενο σε μια τρυπουλα μιας πετρας.Ειναι 1,5 ποντο,πολυ γλυκουλι και εχει κανει ολη την οικογενεια να ειναι συνεχεια πανω απο το ενυδρειο και να ελπιζει μην φαγωθει.

Απο τροφη ριχνω σε μια ακρη του ενυδρειου στικς και απο εκει που ειναι το μωρο τριμμενα φλεικς μηπως παει κατι κοντα και τσιμπολογισει γιατι αυτο βγαινει απο την τρυπα του για παρα πολυ λιγο και ξαναμπαινει.Το εχω δει να τσιμπαει αλγη απο την πετρα αλλα δεν ξερω τι αλλο να κανω.Θελω να τρωει για να μεγαλωσει οσο το δυνατον πιο γρηγορα μπας και την σκαπουλαρει και δεν γινει μεζεδακι.

IMG_20170307_175053.jpg

20170310_221539.jpg

IMG_20170307_212310.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου ρε Κοσμα και καλως δεχτηκατε τον μικρουλη!

 

Δεν θελω να σε στεναχωρησω αλλα μεσα σε ενα ενυδρειο malawi δυσκολα να μεγαλωσει γρηγορα και σωστα ενα μικρο.Γι'αυτο τον λογο προσωπικα εχω καταληξει στο γεγονος οτι τα μικρα πρεπει να μπαινουν σε ενυδρειο γεννηστρα και να τρεφονται σωστα και σε ομαδα.Βεβαια δεν υπαρχει λογος να σε αγχωνει αυτο.Χομπι κανουμε και αυτος ο ερχομος ειναι ευχαριστος οπως ειπες και για την δικη σου οικογενεια και φανταζομαι τα μικρα σου με τι αγωνια τρεχουν καθε μερα να δουν το ψαρακι.Αστο ετσι και συνεχισε αυτο που κανεις με τα τριμμενα φλεικς οπως ακριβως κανεις τωρα και αν ειναι τυχερο και εξυπνο θα καταφερει να επιβιωσει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για να φτάσει μέχρι εδώ Κοσμά, σημαίνει ότι έχει αντιληφθεί τι συμβαίνει γύρω του και από ένστικτο φυλάγεται. Δώσε του την ευκαιρία να έχει εύκολη πρόσβαση σε τροφή. Πιστεύω να τα καταφέρει. Μετά αυτό θα είναι το αγαπημένο ψάρι της οικογένειας.:)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...