Jump to content

Νέο project Αφρική μεριά


Recommended Posts

Για να ολοκληρωσω την ενημερωση θα βαλω και μερικες φωτο απο ολα τα ψαρακια καθως εχουν μεγαλωσει και εχουν αλλαξει τα χρωματα τους

20170310_220937.jpg

20170310_220920.jpg

20170310_220626.jpg

20170310_220654.jpg

20170310_220726.jpg

20170310_220750.jpg

20170310_221005.jpg

20170310_221144.jpg

20170310_221753.jpg

20170310_221758.jpg

20170310_221815.jpg

IMG_20170309_184541.jpg

IMG_20170309_184612.jpg

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημερα! Ενω εχω 2 φιλτρα απο 1500l/h δεν ειμαι ευχαριστημενος ουτε απο την αναταραξη και κυριως απο τις βρομιες που βλεπω στον βυθο μου.Ξερω οτι μπορει να φταιει το νταμαρι μου που πιανει ολο το μηκος του ενυδρειου και τα φιλτρα μου που εχουν κοντα μπαστουνια.Αν παρω αυτο το wavemaker http://aquariumshop.gr/shop/eksoplismos-enydreiou/sunsun-jvp-201-6000-lt/ λετε να κανω δουλεια? Μηπως ειναι υπερβολη για τα λιτρα μου? Αν το εχει καποιος θα ηθελα να μου πει αν μπορω να εχω την μια εξοδο γυρισμενη ψηλα για αναταραξη και την αλλη χαμηλα για να διωχνει τις βρομιες απο τον βυθο προς τις εισοδους των φιλτρων

Link to comment
Share on other sites

Με τον κυκλοφορητή ναι, θα κάνεις δουλειά, δεν θα μένει τίποτα κάτω, θα έχεις πάντα καθαρή άμμο. 

 

Ο συγκεκριμένος μήπως είναι πολύ δυνατός μόνο κοίτα. Sun Sun έχω κι εγώ αλλά κοιτάω να τον αλλάξω, κάνει θόρυβο. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οτι πληρωνεις παιρνεις:P Eχει και κατι sicce οικονομικους αλλα ειναι με μια εξοδο.Θα με βολευε ο διπλος για τον λογο που προανεφερα

Link to comment
Share on other sites

Κοσμα μηπως θα ηταν καλυτερα να επενδυσεις σιγα σιγα σε ενα λιγο καλυτερο φιλτρο?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτο θα γινει ετσι κι'αλλιως.Απλος τωρα ειμαι στριμωγμενος.Το ειπα σαν προσωρινη λυση και μολις αλλαξω τα δυο φιλτρα να το εχω βοηθητικο ή στο ντουλαπι.

Link to comment
Share on other sites

Παντως στο λεω για να μην πετας λεφτα.Αν θελεις σαν προσωρινη λυση καλυτερα να δανειστεις εναν κυκλοφορητη.Εγω εχω εναν να σου δωσω αλλα ειναι λιγο μικρος.Ειναι ο fluval cp1 στα 1000λιτρα την ωρα.Αν θελεις μπορω να στον δωσω να κανεις την δουλεια σου γιατι αφου σκοπευεις να φτιαξεις την φιλτρανση θεωρω πεταμενα λεφτα θα δωσεις για κυκλοφορητη.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη με σκλαβωνεις!!! Αν δεν το χρειαζεσαι για 2-3 μηνες φυσικα και το θελω.Λες να το βαλω χαμηλα στο βυθο για τις βρωμιες ή ψηλα για αναταραξη?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε και βεβαια δεν το χρειαζομαι για να στο λεω,οσο θελεις κρατα το.Δεν νομιζω να το ξαναχρειαστω.

 

Εγω το ειχα ψηλα να κοιταει προς τα κατω αλλα αυτο ειναι αναλογα τι θελεις να κανεις και που κοιτανε τα φιλτρα σου.Εγω το ειχα σαν βοηθεια οταν ειχα ενα φιλτρο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Update.Εκανα μια αλλαγη στην ψαροσυνθεση μου.Εφυγαν hongi,elongatus kai williamsi και κρατησα μονο τα 6 callainos.Προσθεσα 6 acei και 6 saulosi

IMG_0052.JPG

IMG_0058.JPG

IMG_0041.JPG

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν κρινω απο την αλλαγη του avatar..μαλλον τα εχεις ερωτευτει! :D

Πολυ ομορφα!

 

Πως τα πανε γενικα?

Τρεχουν για φαγητο?

Ξεθαρεψαν ή λογο διαφορας μεγεθους κρυβονται?

Link to comment
Share on other sites

Ειναι αψογα! Δεν κρυβονται ποτε.Ολη μερα σουλατσαρουν.Τρωνε κανονικοτατα,μου γλυφουν και τα δαχτυλα.Με τα acei εχουν γινει μια οικογενεια(ειναι μικρα κι'αυτα).τα callainos δεν τους δινουν σημασια.Ναι τα εχω ερωτευτει οπως και η κορη μου.Εκτος απο ocean nutr. vegi flakes τι αλλο δινεις εσυ να τους παρω?

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω θεωρω καλλες και ταιζω τις εξης τροφες:

ocean nutrition vegi flakes (πολυ καλη,πληρες βασικη τροφη)
ocean nutrition spirulina flakes

ocean nutrition spirulina 2 flakes (αν και θαλασσινη ΠΑΡΑ πολυ καλη σπιρουλινα που κανει και για τις αφρικανες μας)

ocean nutrition brine shrimp flakes (πολυ καλης ποιοτητας γαριδα,περιστασιακα κανει πολυ καλο και στα χρωματα αλλα και στην ορεξη)

tropical malawi flakes (επισης καλη βασικη)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Μετα απο τοσους μηνες και μια ανακαινιση που εκανα στο νταμαρι μου καιρος να κανω μια ενημερωση με βιντεο και φωτο

 

IMG_0744-001.JPG

IMG_0768.JPG

IMG_0787.JPG

IMG_0795.JPG

IMG_0798.JPG

IMG_0801.JPG

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Με γεια την καινουρια διακοσμιση,χαχαχα!Ωραιο δειχνει.Τωρα εχεια μονο acei & saulosi?Την βαλλισνερια την εχεις καιρο,δεν την σκαλιζουν?

Link to comment
Share on other sites

Αλλαξε ο Μανωλιος και εβαλε τα ρουχα του αλλιως.:hehe Εκτος απο αυτα εχω 3 callainos ακομα.Την βαλλισνερια την εχω κανα 3μηνο.Πριν ειχα κατι spiralis αλλα δεν μεγαλωναν χωρις να τις πειραζουν.Δεν ξερω γιατι μπορει να ετυχε.Αυτη που εχω τωρα ειναι η γιγαντιαια και εχει μεγαλωσει αρκετα.Παει πολυ καλα μεχρι στιγμης και ουτε αυτη την πειραζουν

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συγνωμη για την καθυστερηση της απαντησης-τωρα το ειδα.Τελεια ειναι τα ψαρακια.Μεγαλωνουν,ομορφαινουν και τα πανε πολυ καλα με τα υπολοιπα..Αν δεν κανω λαθος πρεπει να εχω και μια μπουκωμενη

  • Like 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Hello africa!Φτου φτου ομορφιες!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπέρα σας και χρόνια πολλά! Τα Χριστούγεννα όπως απαιτεί το έθιμο τα περάσαμε με τραπέζια και λιχουδιές.Τα ψαράκια μου δεν κατάλαβαν τίποτα αφου δεν άλλαξε τίποτα στην ρουτίνα της διατροφής τους.Οι τροφες τους ειναι nls και ocean nutr.....Θα ήθελα να μου προτεινετε κάποια λιχουδιά για να τους δίνω μια στο τόσο(ζωντανή,κατεψηγμένη) και δοσολογία για να σπάσει αυτη η ρουτίνα
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...