Jump to content

Recommended Posts

Αντώνη για το ενυδρείο τα έχουμε πει, απλά τα σπάει! :thumbup:

Βλέπεις γόνο από  τις γαρίδες μετά την προσθήκη των ψαριών?

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ρε Αντωνη,πολυ ωραιο ενυδρειο φιλε!

Να το χαιρεσαι!

 

 

Αντώνη για το ενυδρείο τα έχουμε πει, απλά τα σπάει! :thumbup:

Βλέπεις γόνο από  τις γαρίδες μετά την προσθήκη των ψαριών?

Το να παιρνω ευσημα απο εμπειρους στο χομπυ, για μενα σημαινει πολλα. Και σας ευχαριστω για αλλη μια φορα και για τα καλα σας λογια, αλλα και για τη βοηθεια κ τις πληροφοριες που εχω παρει απο το φορουμ.

Σωτηρη τα ψαρια απλα αδιαφορουν για τις γαριδες!!! Και δε μιλαω μονο για τις ενηλικες. Νεογεννητα γαριδακια βλεπω πανω στα φυλα, καθως κ μεσα απο στην Cuba και δεν εχω δει ποτε ψαρι να κανει επιθετικη κινηση. Να φανταστεις ανοιξα την περασμενη βδομαδα το φιλτρο κ μεσα ειχε καμια 10ρια μικρα γαριδακια. Τα μαζεψα με την αποχη κι τα εριξα στο ενυδρειο παλι. Πεφτοντας στο νερο περασαν μεσα απο το κοπαδακι των ψαριων, οπως θα επεφτε κ τροφη. Δεν ανοιξε ρουθουνι  :D

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ομορφο ενυδρείο. Και πετυχημένη η προσθήκη των ψαριών. Αυτά τα μικρά χρωματιστά ψαράκια μου αρέσουν πολύ. Κανεις κάποια επεξεργασία στο νερό;

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ομορφο ενυδρείο. Και πετυχημένη η προσθήκη των ψαριών. Αυτά τα μικρά χρωματιστά ψαράκια μου αρέσουν πολύ. Κανεις κάποια επεξεργασία στο νερό;

Ευχαριστω Παρασκευα.

Πριν καμια βδομαδα αρχισα να χρησιμοποιω τυρφη αλλα καθοτι ασχετος με το θεμα , πριν λιγο ανοιξα καινουριο θεμα σχετικα με αυτο... :hehe

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο το ενυδρείο σου και πολύ προσεγμένη δουλειά.

Μπράβο να το χαίρεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο το ενυδρείο σου και πολύ προσεγμένη δουλειά.

Μπράβο να το χαίρεσαι!

 

 

Πολύ ωραίο έγινε το ενυδρείου σου Αντώνη!  Μπράβο! :thumbsu:  :thumbsu:

Είχες υπομονή και το αποτέλεσμα σε δικαίωσε. :)

 

Ευχαριστω boys. 

Μακη απο υπομονη αλλο τιποτα. 1 μηνα στημενο μεχρι να ερθουν τα φυτα, 2μιση μηνες μεχρι να γεμισει νερο απ'οταν φυτευτηκε και αλλους τοσους μεχρι να μπουν τα ψαρια. :crazysmile:

Link to comment
Share on other sites

Τώρα το είδα το ενυδρείο σου, πολύ όμορφο μπράβο!

Μια διευκρίνηση, διάχυση πως κάνεις; Βλέπω φυσαλίδες από το lilly pipe; Επίσης τι είναι αυτό το στρογγυλό που κρατάει την τροφή; Καλή πατέντα.

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Τώρα το είδα το ενυδρείο σου, πολύ όμορφο μπράβο!

Μια διευκρίνηση, διάχυση πως κάνεις; Βλέπω φυσαλίδες από το lilly pipe; Επίσης τι είναι αυτό το στρογγυλό που κρατάει την τροφή; Καλή πατέντα.

Ευχαριστω Αγγελε. Για διαχυση χρησιμοποιω inline διαχυτη πανω στο σωληνα της εξοδου απο το φίλτρο. Το στρογγυλό που βλεπεις ειναι καπακι από θήκη με αγραφα DVD. Του εκοψα τον πατο κ εμεινε μόνο το γύρω γύρω. Το βαζω για να μην φεύγει η τροφη παντου. Με 2-3 μέρες εκπαίδευση το μαθανε τα ψάρια και τωρα με το που το βαζω στο νερό μαζεύονται :)
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παραλίγο καταστροφή. Πριν κανα 2ωρο γύρισα σπίτι και αντίκρισα αυτό. 

DSCN1089.jpg

Το εγκεφαλικο μου περασε ξυστα.

Είχα δει ενα κομμάτι της Cuba που ειχε σηκωθεί λιγο αλλα δεν εδωσα σημασια και αυτο ηταν το αποτελεσμα.  Εβαλα τσιμπιδες κ ψαλιδια για να το κρατησουν κατω και εκοψα απο πλαστικο (καπακι απο μπολ φαγητου) μικρες λωριδες σαν αγκυρες, οι οποιες καρφωθηκαν στο φυτο, μεχρι τον βυθο και μαλλον κραταει. 

Το μονο κακο ειναι οτι στη στηλη νερου εγινε ο κακος χαμος απο τα οργανικα που ηταν μαζεμενα απο κατω. Εκανα μια σκουπα τα πολλα, μια καλη αλλαγη νερου κ καλου κακου εβαλα κ υπερδοσολογια prime. Επιπλεον μπηκε κ ενα φιλτρακι μονο με βαμβακι για να μαζεψει τα πολλα και αυριο θα γινει αλλη μια καλη αλλαγη μαζι με καθαρισμα φιλτρου.

Η αληθεια ειναι οτι ηταν εντυπωσιακο ετσι οπως σχηματιζε σπηλια. Οι γαριδες απο κατω εκαναν παρτυ.

DSCN1090.jpg

Αλλα ξενερωσα τοσο πολυ που αν δεν ειχα ζωντανα μεσα θα τα ξηλωνα ολα. 

Καμια αλλη ενεργεια ειναι αναγκαία προς το παρον?

Link to comment
Share on other sites

Τρομερό όντως δυστυχώς. Το μόνο που θα έκανα εγώ αν ήμουν στην θέση μιας και είναι εννιαίο και με παραξενεύει ενώ και το ριζικό σύστημα είναι μια χαρά όπως φαίνεται. Παίρνεις seachem glue βάζεις δύο τρεις flat πέτρες απο κάτω και πάνω τους στάζεις δύο σταγόνες και ανα τόπους σε διάφορα σημεία και θα σου κολλήσει.

Έγινε επεξεργασία - AquaNewbie
Link to comment
Share on other sites

Πω τι λες ρε φίλε, πριν ζουμάρω νόμιζα και εγώ ότι είχες φτιάξει καμιά σπηλιά! Και το άλλο κουλό, ολόκληρο το ριζικό σύστημα στον αέρα!!!

Ποιό υπόστρωμα "για κλάμματα" έχεις;

Εγώ θα κλάδευα λίγο το ριζικό σύστημα και θα το έθαβα (όσο κατάφερνα) ξανά πιο βαθιά.

Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος AgMa έγραψε:

Πω τι λες ρε φίλε, πριν ζουμάρω νόμιζα και εγώ ότι είχες φτιάξει καμιά σπηλιά! Και το άλλο κουλό, ολόκληρο το ριζικό σύστημα στον αέρα!!!

Ποιό υπόστρωμα "για κλάμματα" έχεις;

Εγώ θα κλάδευα λίγο το ριζικό σύστημα και θα το έθαβα (όσο κατάφερνα) ξανά πιο βαθιά.

 

Kαλά δεν έχει να κάνει ΄το υπόστρωμα του. Λίγο απο την ρουτίνα λίγο σιφωνάρισμα ακομη και ελαφρύ λίγο η ροή μιας και όλο είναι ένα σωμα λογικό θα το συμπαρασύρει όλο. Δυστυχώς όσο και να θέλει να το ριζώσει ξανά βαθιά είναι αρκετά δύσκολο και θα καταλήξει απλώς τραυματίζοντας το ίδιο το φυτό και με αποτέλεσμα αβέβαιο για το αν θα στηριχτεί.

Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-59:

Τι λες τωρα ρε φιλε!!

Απιστευτο!

 

Προσωπικα τι θα εκανα..Θα επιανα μια φαλτσετα,κοπιδι ή κατι παρομοιο και θα εκοβα μια λωριδα 2-3 εκκατοστα απο καθε πλευρα,δηλαδη απο μπροστα,πισω δεξια και αριστερα ωστε να κατσει και να εχει λιγο χορο να συνεχισει να αναπτυσεται.

Δεν υπηρχε αλλο σημειο να μεγαλωσει και πεταχτηκε πανω,απιστευτο!

Ευχαριστουμε για την εικονα.

 

@AgMa Δεν νομιζω οτι το προβλημμα ειναι το υποστρωμα μιας και το φυτο αυτο εχει μικρο ριζικο συστημα,δεν προκειται δηλαδη να ριζωσει καλυτερα σε αλλο υλικο.Θεωρω οτι το προβλημμα δημιουργηθηκε γιατι πυκνωσε το φυτο αρκετα και δεν υπηρχε διαθεσιμος χορος.Ισως ενα πιο συχνο κλαδεμα-αραιωμα να βοηθουσε.

Με επιφυλαξη ολα αυτα γιατι δεν ειμαι και του φυτεμενου.

Έγινε επεξεργασία - argy1
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε παδια! Μην φτιαχνετε τοσο ωραια ενυδρεια,ματιαζονται ευκολα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Aφου ξημερωσε κ το φυτο ειναι ακομα κατω, κατι εκανα εχτες. 

@AgMa Ο βυθος ειναι ψιλο χαλαζιακο χαλικακι και αν ανατρεξει κανεις στα πρωτα ποστ θα δει οτι οι ριζες (για Cuba) εχουν πιασει πολυ καλα. Μαλιστα παλιοτερα ειχα ενα θεμα με το δεξι κομματι το οποιο ομως ξαναεπιασε και κρατησε το φυτο για να μη το βρω ολο στην επιφανεια. 

Εχω μια θεωρια για ολο αυτο. Εδω και μια βδομαδα το ενυδρειο ετρεχε χωρις CO2. Ειχα στειλει τις μπουκαλες για γεμισμα (εχω κ δυο τρομαρα μου). Εχτες το πρωι μπηκε και το απογευμα στο μεσω της φωτοπεριοδου το Cuba εκανε φωτοσυνθεση σαν τρελο. Υπηρχε ενα μικρο κομματι που ειχε φουσκωσει και απο την ανωση απο τις φυσαλιδες πανω στα φυλαρακια εγινε το κακο. 

@argy1 Καλη η σκεψη σου. Θα δω πως θα παει σημερα κ ισως το επιχειρησω. 

@kosmas Εχω ηδη κρεμασει 5 μπλε χαντρες κ 3 αρμαθιες σκορδα χαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Ε πως δεν έχει να κάνει το υπόστρωμα; Δηλαδή αν ήταν κάποιο σχετικά μεγάλης κοκκομετρίας (πχ.3-6mm) δεν θα ήταν ένοχο για αυτό το χάλι;

Η cuba είναι γνωστό ότι έχει πολύ μικρές ρίζες, αλλά το να σηκωθεί όλο στον αέρα, δεν νομίζω να έχει να κάνει με το ότι είχε πυκνώσει πολύ. Εξάλλου όταν κλαδεύεις, το χαμηλώνεις, δεν το αραιώνεις. Για το αραίωμα θέλει ξερίζωμα.

Σωστή δουλειά θα κάνεις μόνο με έναν τρόπο και τον ξέρεις.

Χώρισμα σε τούφες και φύτεμα απ' την αρχή. Θα απλώσει γρήγορα γιατί είναι αρκετή ποσότητα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος AgMa έγραψε:

Χώρισμα σε τούφες και φύτεμα απ' την αρχή. Θα απλώσει γρήγορα γιατί είναι αρκετή ποσότητα.

Αγγελε σωστο αυτο που λες, αλλα προυποθετει αδειασμα ολου του νερου, προσωρινη μεταστεγαση ψαριων κ γαριδων κ ψαναφυτεμα. Να σου πω την αληθεια δεν νομιζω να μπω σε αυτη τη διαδικασια. Θα δειξει η πορεια του τις επομενες μερες.

Link to comment
Share on other sites

Όχι ρε, γιατί άδειασμα του νερού; Βγάζεις το γρασίδι και το χωρίζεις εκτός νερού και φυτεύεις με τσιμπήδα.

Link to comment
Share on other sites

Δυστοιχως αυτα εχει η κουμπα,δεν κανει καλο ριζωμα και φευγει ευκολα,το ειχα παθει και εχω παλιοτερα και μπορω να πω πως το εχω ψιλοπαθει και τωρα με το μοντε καρλο γιατι λογο δουλειας το αφησα χωρις λιπασματα και ενα κομματι ξηλωθηκε.

Αντωνη,το καλυτερο που εχεις να κανεις φιλε,ειναι να το ξηλωσεις ολο,να το κανεις μικρα κομματια και να το ξαναφυτεψεις...μανικι δηλαδη...:(

Link to comment
Share on other sites

Κωστη τα πλαστικα αγκυρακια που εβαλα δειχνουν να δουλευουν. Κρατανε ολο τον ογκο του φυτου κατω. Τωρα αν θα καταφερει να ξαναριζωσει ειναι αλλο θεμα. Θα το αφησω ήσυχο καμιά βδομάδα και μετά θα φάει ένα καλό κούρεμα και θα δω τι έχει κάνει.  Ελπίζω να μη χρειαστεί να το ξήλωσα γιατί με βλέπω να το διαλύω και να το φτιάχνω αφρικανικό χαχαχα :hehe

Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος Antonis K έγραψε:

Κωστη τα πλαστικα αγκυρακια που εβαλα δειχνουν να δουλευουν. Κρατανε ολο τον ογκο του φυτου κατω. Τωρα αν θα καταφερει να ξαναριζωσει ειναι αλλο θεμα. Θα το αφησω ήσυχο καμιά βδομάδα και μετά θα φάει ένα καλό κούρεμα και θα δω τι έχει κάνει.  Ελπίζω να μη χρειαστεί να το ξήλωσα γιατί με βλέπω να το διαλύω και να το φτιάχνω αφρικανικό χαχαχα :hehe

 

Ούτε να το σκέφτεσαι, εδώ στους φυτεμένους θα μείνεις, ειδάλλως σε περιμένει :ballistic:

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 27/11/2016 at 10:29 ΠΜ, το μέλος Antonis K έγραψε:

Κωστη τα πλαστικα αγκυρακια που εβαλα δειχνουν να δουλευουν. Κρατανε ολο τον ογκο του φυτου κατω. Τωρα αν θα καταφερει να ξαναριζωσει ειναι αλλο θεμα. Θα το αφησω ήσυχο καμιά βδομάδα και μετά θα φάει ένα καλό κούρεμα και θα δω τι έχει κάνει.  Ελπίζω να μη χρειαστεί να το ξήλωσα γιατί με βλέπω να το διαλύω και να το φτιάχνω αφρικανικό χαχαχα :hehe

 

αχαχαχαχαχ οχι ρε συ,νταξει υπομονη και ολα θα φτιαξουν. :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...