Jump to content

Recommended Posts

πριν 11 ώρες, το μέλος AgMa έγραψε:

Το κρέμασες το φωτιστικό;

Ναι Αγγελε, το κρεμασα. Κυριως για αισθητικους λογους. Εκοψα τα ποδαρακια, εφτιαξα μια μεταλλικη βαση που βιδωθηκε στο τοιχο και το κρεμασα με ψιλο συρματοσκοινο. Ανεβηκε καμια 10ρια ποντους πιο ψηλα ετσι.

Link to comment
Share on other sites

Η προσπαθεια να αφαιρεσω τη riccia απο την cuba ηταν ακαρπη, με αποτελεσμα να δημιουργηθει μια μεγαλη "φολα" στο κεντρο, οποτε πηγα στο plan B. 

Αφαιρεθηκαν τα 2/3 του φυτου κ κρατησα μονο το αριστερο κομματι που ηταν σε καλη κατασταση. Επεσε ενα καλο κουρεματακι στην tripartita, μπηκαν μερικες ριζες που ειχα και ιδού

._MG_6032.thumb.jpg.7acb4a0a783ca1da68ab4d3d99536953.jpg_MG_6034.thumb.jpg.e7aa137e800e40a3e3ebebb2b90de43b.jpg

 

Νομιζω καλουτσικο βγηκε. Πηρε μια νοτιοαμερικανικη χροια:)

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο έγινε Αντώνη! Κάθ' εμπόδιο για καλό.:thumbsu:

Η σπηλιά που δημιουργείται στο κέντρο είναι γεμάτη μυστήριο. Κάτι πρέπει να κρύβεται εκεί...:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πέρασαν απ' το μυαλό μου διάφορες ιδέες για πιθανό κάτοικο της σπηλιάς, αλλά κάποιο είδος γατόψαρου πιθανότατα θα ρημάξει τα φυτά και αν δεν είσαι πλεκοκαμμένος πιθανόν να ενοχλείσαι που δεν θα τα βλέπεις συχνά.

Μια περίπτωση όμως που μπορεί να δουλέψει και να έχει αρκετό ενδιαφέρον είναι αυτή. Δεν μετακινούνται πολύ και επί των πλείστων στέκονται σε σημεία όπου χτυπάει η ροή. Δεν θα πειράξουν φυτά ή τις άλλες γαρίδες. Τις είχα παλιά σε φυτεμένο με γκαζόν μαζί με iriatherina, red cherry, babaulti blue και ήταν το κέντρο ενδιαφέροντος του ενυδρείου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος kadmos έγραψε:

Πέρασαν απ' το μυαλό μου διάφορες ιδέες για πιθανό κάτοικο της σπηλιάς, αλλά κάποιο είδος γατόψαρου πιθανότατα θα ρημάξει τα φυτά και αν δεν είσαι πλεκοκαμμένος πιθανόν να ενοχλείσαι που δεν θα τα βλέπεις συχνά.

Μια περίπτωση όμως που μπορεί να δουλέψει και να έχει αρκετό ενδιαφέρον είναι αυτή. Δεν μετακινούνται πολύ και επί των πλείστων στέκονται σε σημεία όπου χτυπάει η ροή. Δεν θα πειράξουν φυτά ή τις άλλες γαρίδες. Τις είχα παλιά σε φυτεμένο με γκαζόν μαζί με iriatherina, red cherry, babaulti blue και ήταν το κέντρο ενδιαφέροντος του ενυδρείου.

Η αλήθεια είναι ότι όταν έβαλα τις ρίζες, εντελώς συνειρμικά φανταστικά ένα ζευγάρι ανσιστρους να "βοσκει" κάπου εκεί.

Ανοίγοντας το link όμως , με έβαλες σε σκέψεις.. ..:)

Έχει πάρει το μάτι σου σε κάνα μαγαζί εδώ ή μόνο από εξωτερικό?

Link to comment
Share on other sites

Τις έχω δει εδώ, αλλά όχι τόσο συχνά. Σε λίγο καιρό θ'αρχίσουν σιγά σιγά και οι εισαγωγές και προπαραγγελίες στα μαγαζιά, οπότε πιστεύω ότι θα βρεις άκρη. Τις  πετυχαίνω σε λίστες συχνά. Εφόσον τις πάρεις, εδώ είμαστε για ότι χρειαστεί για τα περαιτέρω. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πολύ όμορφο Αντώνη, και οι ιριαθερίνες τέλειοι κάτοικοι. I like και εδώ.:D

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Εξίσου όμορφο setup και αυτό Μπράβο είναι τέλειο...!:bow: 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο Αντωνη!!

 

Οταν ο ανσιστρους περναει το ξυλο και παει στο γρασιδακι,ειναι λες και μπαινει διαιτητης στο γηπεδο :hehe

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος argy1 έγραψε:

ειναι λες και μπαινει διαιτητης στο γηπεδο :hehe

 Πιο πολυ με Jimmy Jump :hehe

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Όλες σου οι προσπάθειες είναι πολύ καλές, μπράβο!

Πες μου όμως, πως παλεύεις τόση tripartita; Εγώ δεν έχω ούτε τη μισή που έχεις και κυνηγάει να κατακτήσει το ενυδρείο. Πετάει παντού δρομείς και καβαλάει τα πάντα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος AgMa έγραψε:

Όλες σου οι προσπάθειες είναι πολύ καλές, μπράβο!

Πες μου όμως, πως παλεύεις τόση tripartita; Εγώ δεν έχω ούτε τη μισή που έχεις και κυνηγάει να κατακτήσει το ενυδρείο. Πετάει παντού δρομείς και καβαλάει τα πάντα.

 

Ευχαριστω Αγγελε.

Αν δεις το προηγουμενο στησιμο, η tripartita ειχε χωθει κ στην Cuba.  Η αληθεια ειναι οτι δεν περιμενα τοσο μεγαλη αναπτυξη απο το φυτο οταν το επελεξα. Με το καινουριο στησιμο εχει δημιουργηθει ενα τεχνιτο οριο απο ξυλα κ πετρες κ ετσι μονο προς τα πανω μπορει να παει πλεον, 

Και πλεον καθε 2 βδομαδες της ριχνω κ ενα κλαδεματακι και για να βοηθησω τα πιο χαμηλα φυλα και να μην ξεφυγει σε υψος.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εχεις κανεις πολυ καλη δουλεια Αντωνη. Συγχαρητηρια.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Αλλο ενα update μιας και εγιναν μερικες αλλαγες στη διαταξη.

Μπηκε αλλη μια ριζα και ξηλωθηκε η μιση tripatrita. Στη θεση της μπηκαν κλαδεματα απο το helferi που ειχε γινει τερας.

IMG_6448.thumb.jpg.1d294d80d4f5fc2baa861cc79327d213.jpg

IMG_6449.thumb.jpg.8edf8c2dbfb9b38db82a14d1b36e0d8e.jpg

IMG_6450.thumb.jpg.173c8cc74971cdaa66ad24fda5816828.jpg

Δυστυχως στην παροδο καποιων μηνων εχασα ολες (εκτος μιας) τις ιριαθερινες. Και δεν ξερω γιατι. Οι γαριδες απο την αλλη (RCS) βρηκαν ευκαιρια και εχουν γινει...απειρες. Αλλοι κατοικοι ειναι 10 Amano και 2 Ancistrus, αρσενικο και θυληκο.

Η αληθεια ειναι οτι θελω να ψαναβαλω ψαρακια, αλλα δεν ξερω τι? Η αλλη σκεψη ειναι να το κρατησω γαριδαδικο και να μπει αλλο ενα ειδος γαριδας. Εχω βρει Caridina Babaulti Green και μαλλον εκει καταληγω.

και μερικες φωτο ακομα.

IMG_6444.thumb.jpg.36cd573c818241e12d212fb2e53db47d.jpg

IMG_6445.thumb.jpg.f09771d243240181f6d8c663c2c5da0e.jpg

IMG_6439.thumb.jpg.1fc3be483ff60e8cddb100cd310ae389.jpg

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Ωραιο εχει γινει Αντωνη!

Κλαδεψε λιγο το helferi ρε,θα σου γινει πιο ωραιο μετα! :)

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 51 λεπτά, το μέλος rastafarian έγραψε:

Κλαδεψε λιγο το helferi

Κλαδεμενο ειναι! :D Φαντασου οτι ολα αυτα που φυτευτηκαν πισω δεξια, προερχονται απο το μπροστα κομματι! 

Οταν λες κλαδεμα, εννοεις κοψιμο κανονικα τις κορυφες? Γιατι συνηθως κλαδευω απο κατω, (οπως και την alternanthera) και κραταω τις κορυφες.

 

Ερωτηση: Τι γαριδες εχεις στο ενυδρειο σου, γιατι ψαχνομαι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος Antonis K έγραψε:

Κλαδεμενο ειναι! :D Φαντασου οτι ολα αυτα που φυτευτηκαν πισω δεξια, προερχονται απο το μπροστα κομματι! 

Οταν λες κλαδεμα, εννοεις κοψιμο κανονικα τις κορυφες? Γιατι συνηθως κλαδευω απο κατω, (οπως και την alternanthera) και κραταω τις κορυφες.

 

Ερωτηση: Τι γαριδες εχεις στο ενυδρειο σου, γιατι ψαχνομαι.

Α ετσι το κανεις με το helferi? Εγω το κλαδευα κανονικα απο πανω και μετα πετουσε απο τα πλαγια και γινοταν πιο θαμνος.

Απο γαριδες εχω neocaridina orange

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω Ναταλια. 

Να σε ρωτησω. Στο προφιλ σου γραφεις 60lt Caridina babaulti. Για πες τι λενε αυτες? Απο οσο διαβασα ειναι ευκολες Caridina. Εχω βρει και σκεφτομαι να βαλω καμια ντουζινα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Antonis K έγραψε:

Σε ευχαριστω Ναταλια. 

Να σε ρωτησω. Στο προφιλ σου γραφεις 60lt Caridina babaulti. Για πες τι λενε αυτες? Απο οσο διαβασα ειναι ευκολες Caridina. Εχω βρει και σκεφτομαι να βαλω καμια ντουζινα.

Ευκολες ειναι, απλα δεν συμπεριφερονται σαν neocaridines(τουλαχιστον τα δικα μου). Τι εννοω- ριχνεις τροφη, αλλα αυτα συνεχιζουν να βοσκουν πανω στα φυτα. Μπορει να κατευουν 3-4 απ΄τα 20 για να φανε, εκει που neocaridina κανουν party(ολοι πανω στο φαΐ ). Σαν να μην τους ενδιαφέρει καν. Εχω δοκιμασει να βαλω μερικα στο μεγαλο ενυδρειο με CO2 - μια χαρα περνανε. Το θεμα ειναι οτι δεν φαινονται στο φυτεμενο ενυδρειο, αλλα μ΄αρεσουν!

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος Αντωνη...... Green power!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...