Jump to content

Είναι τρελοί οι αλμυροι!!!


saxlina

Recommended Posts

καλο ακουγεται...διαβασα οτι τα tang ειναι επιθετικα με του ειδους τους ,δηλαδη με αλλα tang yellow κλπ ή με αλλα blue?

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος saxlina έγραψε:

καλο ακουγεται...διαβασα οτι τα tang ειναι επιθετικα με του ειδους τους ,δηλαδη με αλλα tang yellow κλπ ή με αλλα blue?

Σε ολα παιζουν ρολο τα λιτρα και η σειρα που θα μπουν.Παντος το yellow με το blue δεν εχουν καποιο ιδιαιτερο θεμα.

Link to comment
Share on other sites

οκ,για να δουμε και αλλα διαδικαστικα.

πχ κλοουν διαφορετικου χρωματος βγαζει υβριδια?να αποφευγεται?

πως εισαγονται στο ενυδρειο,οπως του γλυκου?γινεται αποπαρασιτωση ή καραντινα?

Έγινε επεξεργασία - saxlina
Link to comment
Share on other sites

Ενα ειδος μονο κατα προτιμηση,επισρις ο ενας να ειναι λιγο μεγαλυτερος απο το αλλον.Παραγωγης νεμο υπαρχουν πολλοι και σε πολλα ειδη.

Link to comment
Share on other sites

ωραια....ευχαριστω παιδια, ειναι και η ωρα ακαταλληλη....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αντε,καλη αρχη σου ευχομαι φιλαρακι!

Link to comment
Share on other sites

Τέλη του μήνα, να πληρωθούμε και ξεκινάμε πρώτα ο Θεός. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1.Τι πρέπει να προσέξω στην όσμωση, την μεμβράνη ή τα φίλτρα. Δηλαδή να μην ξεραθεί η μεμβράνη που μου είπε κάποιος, να τα αλλάξω όταν λέει ο κατασκευαστής ή υπάρχει κάποιο χρονικό περιθώριο πουπάρχει μπορούν να δουλεύουν ακόμη ?

2.Επίσης οι οργανισμοί με δηλητήριο είναι επικίνδυνοι και για τον άνθρωπο, πχ ανεμώνες, ψάρια κλπ ?

Link to comment
Share on other sites

Αναλογία ζωντανού με νεκρό βράχο?πρέπει να το γεμίσω απ'την αρχή ή σταδιακά;

Link to comment
Share on other sites

1 προς 3 δηλαδη στα 3 κιλα νεκρου 1 κιλο ζωντανο

Απ την αρχη δεν εχεις θεμα

Η γνωμη μου

Link to comment
Share on other sites

Στον Ζωντανό πρέπει να προσέξω κάτι ή να αποφυγω?παράδειγμα χρώμα, κάποιες αλγες ή παράσιτα, και αν ναι τι κάνω ?

Αποπαρασσιτωση, βράσιμο ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 57 λεπτά, το μέλος saxlina έγραψε:

Στον Ζωντανό πρέπει να προσέξω κάτι ή να αποφυγω?παράδειγμα χρώμα, κάποιες αλγες ή παράσιτα, και αν ναι τι κάνω ?

Αποπαρασσιτωση, βράσιμο ?

ΟΧΙ ΜΗΝ ΤΟΝ ΒΡΑΣΕΙΣ !!!!!

 

αν τον βρασεις θα νεκρώσει !

 

ο ζωντανός βράχος να μυρίζει θάλασσα ! Όχι ψωφιμι η περίεργα !

το χρώμα καφέ προς το κόκκινο να ειναι πόρωδης και ελαφρης !

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 ώρες, το μέλος saxlina έγραψε:

1.Τι πρέπει να προσέξω στην όσμωση, την μεμβράνη ή τα φίλτρα. Δηλαδή να μην ξεραθεί η μεμβράνη που μου είπε κάποιος, να τα αλλάξω όταν λέει ο κατασκευαστής ή υπάρχει κάποιο χρονικό περιθώριο πουπάρχει μπορούν να δουλεύουν ακόμη ?

2.Επίσης οι οργανισμοί με δηλητήριο είναι επικίνδυνοι και για τον άνθρωπο, πχ ανεμώνες, ψάρια κλπ ?

 

Για την όσμωση θα πρεπει να εχει δυο προφυλτρα και μια μεμβράνη ! Άρα θα ειναι τριών σταδίων !

η αναλογία θα ειναι περίπου 1/3 καθαρό νερό και 2/3 βρόμικο !

Οσα περισσότερα στάδια εχει τόσο πιο καθαρό νερό θα βγάζει .

Η μεμβράνη παει ανάλογα με τα γαλόνια που βγάζει την ημέρα (50 , 75 ,100 κτλ)

Τα λίτρα τα γράφει ο κατασκευαστής !

 

 

2) οσο για τα ψάρια και τα κοραλια με δηλητήριο καλό ειναι να προσεχείς στον χειρισμό τους !

Ενα foxface η μια ανεμονη δεν θα επιφέρουν σημαντικό πόνο ή τραυματισμό πέρα απο ενα τσίμπημα μέλισσας εκτός και αν υπαρχει αλλεργικό ιστορικό. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 14/1/2017 at 2:15 ΠΜ, το μέλος saxlina έγραψε:

1.Τι πρέπει να προσέξω στην όσμωση, την μεμβράνη ή τα φίλτρα. Δηλαδή να μην ξεραθεί η μεμβράνη που μου είπε κάποιος, να τα αλλάξω όταν λέει ο κατασκευαστής ή υπάρχει κάποιο χρονικό περιθώριο πουπάρχει μπορούν να δουλεύουν ακόμη ?

2.Επίσης οι οργανισμοί με δηλητήριο είναι επικίνδυνοι και για τον άνθρωπο, πχ ανεμώνες, ψάρια κλπ ?

 

1. Στη δική μου όσμωση ακολουθώ αυτό που λέει ο κατασκευαστής, κάθε 6 μήνες τα φίλτρα και κάθε χρόνο τη μεμβράνη. Η χρήση που κάνω είναι κάθε 10 μέρες αλλαγή νερού 50 λίτρα και κάθε 6-7 μέρες την αναπλήρωση άλλα 20 λίτρα. Μπορεί να υπάρξουν και έκτακτες καταστάσεις αλλά γενικά ακολουθώ τον κατασκευαστή.

 

2. Οι οργανισμοί που βρίσκουμε και έχουμε στα ενυδρεία και είναι επικίνδυνοι για τον άνθρωπο είναι λίγοι. Απο ψάρια ενα-δυο μόνο αυτά που έχουν αγκάθια όπως το Lion fish και το fox face και μόνο αν κάποιος είναι αλλεργικός, αλλιώς μιλάμε για ένα τσίμπημα σαν της μέλισσας.Οι ανεμώνες το ίδιο και αυτό μόνο σε κάποια είδη όπως η Carpet και η Crispa.

Απο άλλα, προσοχή θέλουν οι αχινοί. Εχω τσιμπηθεί απο έναν και είχα ενα μικρό πρήξιμο μερικές μέρες.

 

Γενικά όμως, είναι μια καλή πρακτική να βάζεις γάντια όποτε θέλεις να βάλεις χέρια στο ενυδρείο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρωσω οτι στην μεμβρανη μετα την χρηση της πρεπει να ταπωνεις τα σωληνακια για να μην εξατμιστει το νερο και στεγνωσει, κι αν δεν εχεις ταπες βαζεις τα σωληνακια σε ενα μπουκαλακι γεματο νερο

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά είστε άριστοι... 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς θαλασσινό βιότοπο, πχ Μπαλί, Χαβάης κλπ ?

Ή είστε πιο χαλαροί οι θαλασσινοι ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει να κάνει με βιότοπους όπως στο γλυκό, οι κοραλλιογενείς ύφαλοι βρίσκονται σε συγκεκριμένες περιοχές του πλανήτη και τα είδη είναι ίδια με πολύ ελαφριές διαφοροποιήσεις που όμως δεν τους λές βιότοπους. Οι διαφοροποιήσεις είναι κυρίως στα ψάρια-ασπόνδυλα, ή σε άλλα είδη όπως ανεμώνες π.χ.

 

Αν τώρα θέλεις να φτιάξεις ένα θαλάσσιο βιότοπο π.χ. με tube ανεμώνες ή ιππόκαμπους σίγουρα μπορείς αλλά δεν μιλάμε για reef.

 

Δες εδώ ένα χάρτη με τους κοραλλιογενείς υφάλους. 

 

 

coralreef_map_large.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είχα υπόψη μου, εννοείται fowlr φίλε μου. 

 

bf509b47cdc7d97479d5152c08d2644c.jpg

http://www.walkaboutindonesia.com/fish-and-marine-life-around-bali-indonesia.php

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος saxlina έγραψε:

Αυτό είχα υπόψη μου, εννοείται fowlr φίλε μου. 

 

bf509b47cdc7d97479d5152c08d2644c.jpg

http://www.walkaboutindonesia.com/fish-and-marine-life-around-bali-indonesia.php

 

Όμορφα αλλά θέλει προσοχή η επιλογή, συμβατότητα μεταξύ τους, μέγεθος, βαθμός δυσκολίας, διατροφή κ.λ.π. 

Αρκετά γίνονται και πολύ μεγάλα.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι σίγουρα, μια γενική ιδέα είναι, καταρχήν δεν ξέρω τι μπορώ να βρω και στην αγορά.. 

Θα δούμε 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σαβκο στήνω. 

Αλάτι, βακτήρια νεκρό βράχο και ίσως ζωντανό.

Υπάρχει περίπτωση να βάλω κάποιο ανθεκτικό κοραλι που θα βοηθούσε στο στρώσιμο, ώστε να μπει ψάρι με μεγαλύτερη ασφάλεια, ή πρώτα θα βάλω ψάρι ή ζευγάρι ψαριών και μετά κάτι σε μανιτάρι, ζωανθους ή brane coral? 

Μιλάω μόνο για εύκολα κοράλλια, χωρίς απαιτήσεις φωτός, μεγάλης ροής και λοιπών φαρμάκων, πρόσθετων βιταμινών. Σαν ανουμπιες σε νταμάρι δηλαδή... 

Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε ρε παιδιά καμιά ιδέα ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα βάλεις τίποτα, ούτε κοράλλι ούτε ψάρι.

Ξεκινάς με βακτήρια στη δοσολογία που θα βρείς στο μπουκάλι για νέα ενυδρεία, περιμένεις να ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου και όταν έχεις μηδενίσει απο αμμωνία,νιτρικά και φωσφορικά τότε σιγά-σιγά μπορείς να αγοράσεις ψάρι.  Το στοκάρισμα θα το κάνεις σιγά-σιγά. Εγω στο δικό μου όταν ξεκίνησα έβαζα ένα ψάρι κάθε δυο-τρείς εβδομάδες.

 

Οσο θα ωριμάζει το ενυδρείο σου θα μπορείς να προσθέτεις κι άλλα ψάρια, σαλιγκάρια-γαρίδες και κάποιο εύκολο soft κοράλλι ( μανιταράκια, star polyps, σινουλάριες).

Υπόψιν ότι τα ασπόνδυλα ( σαλιγκάρια-γαρίδες κ.λ.π.) είναι πολύ πιο ευαίσθητα απο τα ψάρια και τα κοράλλια.

Το brain coral που γράφεις είναι Lps και αν θέλεις κάτι τέτοιο πρέπει να πας σε full reef με άλλες απαιτήσεις βέβαια.

 

Το κλειδί για να πάει καλά το ενυδρείο σου και να το χαρείς είναι η υπομονή. Το θαλασσινό θέλει μπόλικη.

 

Καλή αρχή το ΣΚ!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...