Jump to content

Είναι τρελοί οι αλμυροι!!!


saxlina

Recommended Posts

Ευχαριστώ φίλε!μετρήσεις απο Πότε και κάθε ποσες μέρες να κάνω?επίσης έχω τα τεστ της api για fresh water μπορώ να τα χρησιμοποιήσω ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στην αρχή μετρήσεις έκανα κάθε δυο-τρεις μέρες. Τεστ πρέπει να πάρεις για θαλασσινό, της salifert. Αμμωνία, νιτρικά, νιτρώδη, φωσφορικά.  

Βράχο ζωντανό θα βάλεις καθόλου; Βοηθάει πολύ ιδιαίτερα στην αρχή.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Θα βάλω 4-5 κιλά λέω.Αλλά πότε?αφού περάσουν κάποιες μέρες? Ή απ'τηναρχή με το αλάτι και το νερό οσμωσης?

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα θα βάλεις μόνο το νερό, το αλάτι και το θερμοστάτη στους 25 βαθμούς και θα περιμένεις να διαλυθεί. Θα βάλεις και μια αντλία ή κυκλοφορητή για να κινείται το νερό.Χρειάζεται μερικές ώρες μεχρι να διαλύσει το αλάτι.

Μετά θα μετρήσεις την αλατότητα να σιγουρευτείς ότι είναι εντάξει ή αν πρέπει να προσθέσεις αλάτι ή να αραιώσεις το νερό. Αλατότητα στα 1.025 είσαι μια χαρά.

 

Μόλις διαλυθεί το αλάτι θα βάλεις αραγωνίτη ( αν θα βάλεις) και θα περιμένεις  να ξεθολώσει το νερό. Συνήθως αυτό κρατάει δυο μέρες.

Στο τέλος θα βάλεις το βράχο, νεκρό και ζωντανό μαζί φτιάχνοντας το aquascape σου. Μη φοβάσαι να πειραματιστείς με τη θέση του βράχου, έχεις άφθονο χρόνο αφού το ενυδρείο σου δεν έχει ζωντανά.

Δες και εδω στο φορουμ στα ενυδρεία μελών να πάρεις ιδέες για aquascape.Είναι τελείως διαφορετικό απο ένα γλυκού.

 

Αυτό που θα προσέξεις με το ζωντανό βράχο είναι να μη μείνει πολύ ώρα έξω απο το νερό.

Έγινε επεξεργασία - teoxan
Link to comment
Share on other sites

Αν βάλω πρώτα το νερό και μετά την άμμο αραγωνιτη θα ανέβει η στάθμη και με το βράχο το ίδιο, εγώ θα εστηνα και μετά έλεγα να βάζω νερό και τον ζωντανό τελοσπαντων.

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις πρώτα βράχο και άμμο και ρίξεις και το αλάτι τότε θα έχεις σοβαρά προβλήματα και θα ξεστήσεις. Μεγάλο μέρος του αλατιού θα πάει στον αραγωνίτη αδιάλυτο και ποτέ δεν θα έχεις σωστή αλατότητα. Οπότε, θα πάς αναγκαστικά σε ξεστήσιμο και στήσιμο απο την αρχή συν το ξέπλυμα του αραγωνίτη...

 

Για να υπολογίσεις τη στάθμη, θα ζυγίσεις το βράχο και τον αραγωνίτη και αυτά τα κιλά θα τα αφαιρέσεις απο το συνολικά λίτρα νερού.Π.χ αν έχεις 20 κιλά βράχο και αραγωνίτη θα βάλεις 20 λίτρα νερό λιγότερα.

 

Link to comment
Share on other sites

Πωωωω ρε φίλε χοντραδα που θα έκανα...Οκ!

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος saxlina έγραψε:

Πωωωω ρε φίλε χοντραδα που θα έκανα...Οκ!

 

 

 

Αντε, με το καλό να στήσεις. 

Κι ότι άλλο θέλεις εδώ είμαστε. Το ενυδρείο σου είναι καλά λίτρα και με υπομονή θα γίνει διαμάντι!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο ξεστηθηκε άλλη μια φορά αλλά με πλώρη για άλλες θάλασσες... 

Έβγαλα και έβρασα άμμο, αύριο ξεκινάω με όσμωση να γεμίζω... 

DSC_0009_zpsbzrx66ez.jpg

 

Μόνο πείτε μου λίγο αν βάζοντας κοχύλια ή χοντρό αραγωνίτη στο βυθό θα έχω θέμα με νιτρικά και αμμωνία λόγω κακής κυκλοφορίας εκεί ?

Έγινε επεξεργασία - saxlina
Link to comment
Share on other sites

Εννοείς να βάλεις σπασμένο κοράλλι; Αν είναι έτσι δεν θα σε βολέψει, η τροφή θα μένει ανάμεσα στα κομμάτια και πολλά ζωντανά που βοηθούν στο καθάρισμα του βυθού δεν θα μπορούν να κάνουν δουλειά. Θα σου ανεβάζει νιτρικά. Τουλάχιστον όσους ξέρω ότι είχαν βάλει, το έβγαλαν και έβαλαν κανονικό αραγωνίτη.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό φαντάστηκα, μπορώ να τον χρησιμοποιησω κάπου αλλού πχ φίλτρο, μπαααα Εεε?

Θα το δώσω μάλλον! 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος saxlina έγραψε:

Αυτό φαντάστηκα, μπορώ να τον χρησιμοποιησω κάπου αλλού πχ φίλτρο, μπαααα Εεε?

Θα το δώσω μάλλον! 

 

Βάλε κανονικό αραγωνίτη. Αργότερα θα αγοράσεις και μερικά σαλιγκάρια nassarius, αυτά που ζούν μέσα στον αραγωνίτη και θα στον διατηρούν καθαρό.

 

Link to comment
Share on other sites

Έχω κανονικό απλά είχα και χοντρό. 

Το στήσιμο του βράχου για να μπολιασει νεκρός και ζωντανός παίζει ρόλο ?να ακουμπάνε να έχουν κενά κλπ ?

Link to comment
Share on other sites

Το στήσιμο του βράχου να είναι καταρχήν σταθερό για να μην πέσουν κάτω..Επίσης, να μην ακουμπάνε στα τζάμια. Ο νεκρός βράχος θα μπολιαστεί αργά ή γρήγορα απο τον ζωντανό όπως και να τον βάλεις, μην ανησυχείς.

 

Για να φτιάξεις το aquascape όπως θέλεις μπορείς να κολλήσεις τα κομμάτια του νεκρού βράχου με τσιμέντο portland ή με εποξική κόλλα για ενυδρεία, όπως η D-D, ή με πλαστικές ντίζες για να τους δώσεις το σχήμα που θέλεις.

 

Στο κόλλημα δεν μπορώ να σου πώ κάτι γιατί εγω ξεκίνησα με ζωντανό βράχο μόνο. Πολλά παιδιά εδω μέσα ξεκίνησαν με νεκρό βράχο και ξέρουν καλύτερα.

 

Να δείς και στα ενυδρεία μελών για να πάρεις ιδέες, να πειραματιστείς και να ανεβάζεις φωτό να βλέπουμε για να παίρνεις γνώμες και ιδέες.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ξυλοπετρες φίλε, πανέμορφες Εεε;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια βρηκα ζωντανο βραχο και μου εδωσε ενα φιλαρακι νεκρο...

πριν το βαλω πρεπει να το ντιπαρω ή οχι αφου δεν εχω αλλα ζωντανα μεσα?

Εδω φαινεται ο νεκρος...Στα αριστερα  εχει κοραλινη ενω δεξια σαν αλγη μου φαινεται...να αποφυγω καποια κομματια μηπως μου γεμισουν αλγη?

 

DSC_0023_zpsdjbh0hyk.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς να τον ντιπάρεις; Το νεκρό βράχο; Αν αυτό εννοείς, όχι βέβαια. 

 

Πως έχει κοραλλίνη αφού είναι νεκρός;; Που τον είχε αποθηκευμένο ο φίλος σου; Ηταν σε εξωτερικό χώρο;

 

Οι άλγες δεν έχουν σημασία, έτσι κι αλλιώς στην αρχή θα περάσεις απο τη φάση της άλγης.

 

Link to comment
Share on other sites

τον ζωντανο αν ντιπαρω...αυτο που θα βαλω μετα ...

τον νεκρο τον ειχε σε δυο καλαθια πλαστικα απο ικεα , φανταζομαι σε κλειστο χωρο...αλλα κοραλλινη λεω αυτο το κοκκινο χρωμα σε σχεση με τα υπολοιπα αχρωμα. 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος saxlina έγραψε:

τον ζωντανο αν ντιπαρω...αυτο που θα βαλω μετα ...

τον νεκρο τον ειχε σε δυο καλαθια πλαστικα απο ικεα , φανταζομαι σε κλειστο χωρο...αλλα κοραλλινη λεω αυτο το κοκκινο χρωμα σε σχεση με τα υπολοιπα αχρωμα. 

 

Όχι φίλε μου, δεν τον ντιπάρεις.

 

Να σου πώ την αλήθεια, νεκρό βράχο με κοραλλίνη πρώτη φορά βλέπω..Τέλος πάντων, αν θέλεις ρίξτου ένα βράσιμο με νερό, ξέπλυνε τον και μπλουμ...μέσα.:)

Link to comment
Share on other sites

Το εκανα αυτο....ολα τα εβρασα και τα ξεπληνα

απλα αυτο το κομματι τερμα δεξια που ειναι πρασινο εχει σαν γλιτσα στις εσοχες....

θα το σουταρω μωρε να ειμαι ησυχος...

αυριο θα βαλω αμμο, σημερα διαλυσα το αλατι οπως μου ειχες πει ,

(δεν μου ειπες να βαλω τον μικρο αλλα να το διαλυσω πριν βαλω αμμο)

DSC_0024_zpsaf5qokzf.jpg

και μετα θα αρχισω το στησιμο με τους βραχους.Την Τριτη λεω να βαλω τον ζωντανο....

βακτηρια ποτε να αρχισω?

 

Link to comment
Share on other sites

Βακτήρια ξεκινάς μόλις μπεί όλος ο βράχος μέσα, την Τρίτη όπως είπες καλά είναι. Να ακολουθήσεις τις οδηγίες που γράφουν για νέα ενυδρεία.

Και το θερμοστάτη στους 25 βαθμούς. Πρίν μετρήσεις αλατότητα όπως είπαμε, να σιγουρευτείς ότι η θερμοκρασία είναι στους 25 βαθμούς. Εχει πολύ σημασία, γιατί η αλατότητα μεταβάλλεται με τη θερμοκρασία και πρέπει να έχεις μια σταθερή τιμή.

 

Link to comment
Share on other sites

στους 24 το εχω τωρα

θα το αυξησω πριν μετρησω αν ειναι...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σοσ έχω 1030 αλατοτητα αλλά αυτός που θα μου έδινε ζωντανό βράχο τον έβγαλε από το πρωινό, αν το να βάλω θα τον κάψω ?ακόμη θέλω 60 λίτρα όσμωση να γεμισω οπότε θα πέσει 

Link to comment
Share on other sites

Μην τρελαίνεσαι.  Δεν εχω παρακολουθήσει το θέμα σου απο την αρχή, αλλά στην παρούσα φάση μπορείς να αφαιρέσεις λίγο νερό ενυδρείου(1030) και να βάλεις νερό όσμωσης μέχρι να το φέρεις κάπου ανάμεσα στο  1026 εώς 1024.

 

Για τον βράχο δεν έχω καταλάβει τι θές να μας πείς, και θα σου απαντήσω στο περίπου.  Αν εχει ο βραχος υγρασία μην φοβάσαι για την βιολογία του, αρκεί να είναι κάπου μέσα στο σπίτι (θερμοκρασία δωματίου) και οχι εξω στο μπαλκόνι στους 3 βαθμούς που μπορεί να έχει τώρα.  

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...