Jump to content

Διαφορές G.Altifrons και G.Surinamensis και οδηγίες κράτησης τους


Recommended Posts

Καλησπέρα σας , είπα να ασχοληθώ με αυτά τα ψαράκια (και λογικά αύριο θα έχω και μία ομάδα απο Surinamensis στο ενυδρείο μου ) 

 

Θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις σχετικά με τις οδηγίες κράτησης των παραπάνω ψαριών . 

Οι πληροφορίες που βρίσκω στο διαδίκτυο είναι κάπως σκόρπιες και θα ήθελα πέρα από το θεωρητικό κομμάτι ,να ακούσω και απόψεις και εμπειρίες ατόμων που διατηρούν αυτό το είδος στα ενυδρεία τους.

 

Η βασικότερη ερώτηση που θα ήθελα να κάνω ,είναι αν γνωρίζεται πως μπορούμε να διακρίνουμε το είδος και αν έχουν διαφορετικές απαιτήσεις ?

 

Θα ήθελα επίσης να μάθω με βάση τις εμπειρίες σας ποια είναι τα ελάχιστα δυνατά λίτρα κράτησής τους ? 

Τι προτιμούν να τους ταΐζετε ?

Με συγκάτοικους (και ειδικά σε περίοδο αναπαραγωγής !) πως τα πάνε ? προτείνετε να είναι μόνοι τους χωρίς κάποιο άλλο είδος ? Με τι συγκάτοικους δεν θα είχαν θέμα ?

Σε τι ph ,kh,gh τα κρατάτε ? 

Εμπειρίες από κάποια Αναπαραγωγή και συμβουλές ?

 

Γενικά θα ήθελα να μάθω τα πάντα σχετικά με το είδος με βάση τις απόψεις και τις εμπειρίες σας , έχω διαβάσει κάποια άρθρα ελληνικά ,κάποιες συζητήσεις από το εξωτερικό , αλλά θα ήθελα πολύ να μάθω και να ακούσω τις εμπειρίες σας επάνω στο είδος ( και να υπάρχει και μελλοντικά αυτό το θέμα μιας και δεν βρήκα κάτι παρόμοιο στο φόρουμ).

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη φιλε.

Καλη επιλογη ψαριων που θα σε ανταμειψουν αν τους δωσεις τα λιτρα που θελουν.

Για αρχη θα χρειαστεις ομαδα. Σιγουρα οχι λιγοτερο απο 6 ψαρια. Εγω θα ελεγα οτι το ελαχιστο αυστηρα ειναι το 1.50 μηκος. Για να μην πω και περισσοτερο. Λεπτη αμμος και πλατιες πετρες. Απο κει και περα και τα ξυλα ειναι μια καλη προσθηκη.

Απο τροφες τρωνε σχεδον τα παντα αλλα αυτο εξαρταται και απο το ψαρι κατα ποσο ειναι μιζερο.

Ειναι ψαρια βυθου και θα ανεχθουν ανετα κορυ η και καποιο ανσιστρους. Για αλλες κιχλιδες βυθου πολυ δυσκολο εκτος κι αν εχεις θηριο ενυδρειο. Μπορεις αν θελεις να βαλεις σχεδον οποιοδηποτε ψαρι επιφανειας ακομη και αλλες κιχλιδες οπως σκαλαρια, τετρα κτλ αλλα ολα εχουν το ρισκο τους.

Να ξεχωρισεις ειδη λιγο συσκολο ειδικα σε μικρες ηλικιες. Εκτος απο καποια ιδιαιτερα ειδη οπως ο megasema, ο tapajos κτλ. Βασικα εχει αναφερθει σε πολλες πηγες πως ο πραγματικος surinamensis δεν κυκλοφορει στο εμποριο αλλα καποιο παραμφερες ειδος.

Για γεννα θα σου πω πως ειναι mouthbrooders. Δηλαδη κρατανε τα μικρα στο στομα οπως κανουν οι αφρικανες.

Δεν ξερω αν ξεχασα κατι αλλα οτι αλλο θες εδω ειμαι και θα χαρω να βοηθησω.

Αν θες ριξε και μια ματια στο ενυδρειο μου οπου φιλοξενω γεωφαγους.

Send from the heart of the Amazonas

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση ! 

 

Έχω δει το ενυδρείο σου , πραγματικά και οι γεωφάφοι σου αλλα και τα uaru σου ειναι πανέμορφα !! Εύχομαι να τα απολαύσεις καιρό ! 

 

Προσωπικά πήρα 8 ψαράκια ,θα τα βάλλω μαζί με 5 ancistrus sp3 μικρά μέχρι να πάρουν λίγο μπόι και τα δύο είδη σε ένα 101x41x50 και έπειτα θα μεταφερθούν σε μεγαλύτερο 185x56x70.

 

Το ενυδρείο έχει στηθεί ήδη με δύο ρίζες ,μερικές πέτρες και μερικές ανουμπιες (εκτός βιοτοπικότητας αλλά δεν θα κράταγε και τίποτα αλλο με τους γεωφάγους και χωρίς φυτά δεν θα μπορούσα ! :)

 

τι ταιζεις εσυ ? κατεψυγμένη δίνεις ? (υγ μετά είδα τις τροφές σου στο θεμα σου ! :) )

 

πόσο καιρό τα έχεις και τι μεγεθος εχουν τώρα ?

Έγινε επεξεργασία - giannisss
Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλα φιλαρακι.

Αν πανε στο μεγαλο θα ειναι αρχοντες. Σε αυτο που τα εχεις τωρα, αν ειναι μικρα, θα σου μεινουν και χρονο γιατι μεγαλωνουν αργα.

Αν ειναι μικρα δωσε τους πολυ φαι. Αν μπορεις και 8 φορες την ημερα και μεγαλη ποικιλια και βιταμινες.

Οι πετρες και ειδικα οι λειες και πλατιες θα εκτιμηθουν ιδιαιτερα, ειδικα οταν θα αρχισουν οι αναπαραγωγες.

Τα εχω απο τα Χριστουγεννα και ακομη παιρνουν σε μποι!

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Ωραια ψαρια διαλεξες...

Φιλοξενω και εγω στο ενυδρειο μου 10 σουριναμ...

Ψαρια με χαρακτηρα δηλαδη πραγματικες κιχλιδες...

Τα εχω μαζι με οτοκυκλους και ανσιστρακια απο ψαρια μικρα σχετικα μεγεθους...

Και δισκους και σκαλαρια απο κιχλιδιτσες...

Ααααα. ..και ενα τεχας(ξεκαρφωτο)....

Καταβροχθυζουν τα παντα και οταν λεω τα παντα το εννοω...

Κινουνται παντου(ιδιαιτερα στον βυθο)...

Χρειαζονται ψιλη αμμο και που και που τον χωρο τους για να ηρεμησουν..

Πραγματικα πολυ καλη επιλογη!!

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλα φιλαρακι.

Αν πανε στο μεγαλο θα ειναι αρχοντες. Σε αυτο που τα εχεις τωρα, αν ειναι μικρα, θα σου μεινουν και χρονο γιατι μεγαλωνουν αργα.

Αν ειναι μικρα δωσε τους πολυ φαι. Αν μπορεις και 8 φορες την ημερα και μεγαλη ποικιλια και βιταμινες.

Οι πετρες και ειδικα οι λειες και πλατιες θα εκτιμηθουν ιδιαιτερα, ειδικα οταν θα αρχισουν οι αναπαραγωγες.

Τα εχω απο τα Χριστουγεννα και ακομη παιρνουν σε μποι!

Send from the heart of the Amazonas

 

Μακάρι να μεγαλώσουν και πιο γρήγορα και να μεταφερθούν και πιο σύντομα ! :) 

 

Εχω σκοπό να τρώνε πολλές φορές με πολλές τροφές έχω παραγγείλει πολλές τροφές και έχω σκοπό να πάρω και δύο φίλτρα ακόμα ( έχω ενα fluval 306 και θέλω να παραγγείλω 2 406 μεσα στο καλοκαίρι ! :)

 

Θα το έχω στο νού μου να προσθέσω αν είναι μερικές ακόμα πέτρες ! 

 

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες , θα προσπαθήσω αν είναι όταν βρώ χρόνο να κάνω και μια αναλυτική παρουσίαση των ψαριων των τροφων και του ενυδρειου γενικα ! :) 

Link to comment
Share on other sites

Ωραια ψαρια διαλεξες...

Φιλοξενω και εγω στο ενυδρειο μου 10 σουριναμ...

Ψαρια με χαρακτηρα δηλαδη πραγματικες κιχλιδες...

Τα εχω μαζι με οτοκυκλους και ανσιστρακια απο ψαρια μικρα σχετικα μεγεθους...

Και δισκους και σκαλαρια απο κιχλιδιτσες...

Ααααα. ..και ενα τεχας(ξεκαρφωτο)....

Καταβροχθυζουν τα παντα και οταν λεω τα παντα το εννοω...

Κινουνται παντου(ιδιαιτερα στον βυθο)...

Χρειαζονται ψιλη αμμο και που και που τον χωρο τους για να ηρεμησουν..

Πραγματικα πολυ καλη επιλογη!!

 

Σε ευχαριστώ παρα πολύ !! τα περιμένω πως και πώς αύριο το πρωί !! 

 

Μια και έχεις δίσκους ήθελα να ρωτήσω αν προτείνεις την μοσχοκαρδια για τροφή τους ?! :) 

Link to comment
Share on other sites

Οχι καρδια. Δεν χρειαζεται.

Θα σε συμβουλευα για το μεγαλο να βαλεις sump αν σε παιρνει και να μην χαλασεις λεφτα σε φιλτρα.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ παρα πολύ !! τα περιμένω πως και πώς αύριο το πρωί !!

Μια και έχεις δίσκους ήθελα να ρωτήσω αν προτείνεις την μοσχοκαρδια για τροφή τους ?! :)

Κατα βαση ειμαι αντιθετος..

Θα βρεις πολλα θεματα που εξηγω γιατι προσωπικα δεν την "προτεινω"..

Αλλα οπως στα περισοτερα αμφιλεγομενα θεματα ετσι η καρδια δεν εχει μονο "κακη πλευρα" αλλα ειναι και φορες που "βοηθαει"..

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να μεγαλώσουν και πιο γρήγορα και να μεταφερθούν και πιο σύντομα ! :) 

 

Εχω σκοπό να τρώνε πολλές φορές με πολλές τροφές έχω παραγγείλει πολλές τροφές και έχω σκοπό να πάρω και δύο φίλτρα ακόμα ( έχω ενα fluval 306 και θέλω να παραγγείλω 2 406 μεσα στο καλοκαίρι ! :)

 

Θα το έχω στο νού μου να προσθέσω αν είναι μερικές ακόμα πέτρες ! 

 

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες , θα προσπαθήσω αν είναι όταν βρώ χρόνο να κάνω και μια αναλυτική παρουσίαση των ψαριων των τροφων και του ενυδρειου γενικα ! :)

Μεγαλωνουν ποοολυ γρηγορα..
Link to comment
Share on other sites

Οχι καρδια. Δεν χρειαζεται.

Θα σε συμβουλευα για το μεγαλο να βαλεις sump αν σε παιρνει και να μην χαλασεις λεφτα σε φιλτρα.

Send from the heart of the Amazonas

 

Οκ ευχαριστώ για την συμβουλη ! :) 

το μεγάλο ,τώρα γίνεται η ανακαίνιση στο σπίτι και έπειτα θα κατασκευαστεί , έχει υπολογιστεί ένας χώρος 185x56 (δυστυχώς οι διαστάσεις μηκος και πλάτος είναι οι μέγιστες που θα μπορούσα να δώσω ) το ενυδρείο θα ειναι εντοιχιζόμενο και στο απο πίσω δωμάτιο απο το ενυδρείο θα γίνει fish room που θα μπεί το 200λιτρο και το σαμπ του μεγάλου ! :) η αλήθεια είναι ότι σε παραπάνω ΄λίτρα το σαμπ είναι μονόδρομος το καταλαβαίνω ! 

 

Κατα βαση ειμαι αντιθετος..

Θα βρεις πολλα θεματα που εξηγω γιατι προσωπικα δεν την "προτεινω"..

Αλλα οπως στα περισοτερα αμφιλεγομενα θεματα ετσι η καρδια δεν εχει μονο "κακη πλευρα" αλλα ειναι και φορες που "βοηθαει"..

 

 

Μεγαλωνουν ποοολυ γρηγορα..

 

Ευχαριστώ πολύ , καταλαβαίνω την κακή της πλευρά αλλα παρατηρώ (στους δίσκους παντα ) οτι τα μικρα τα ταιζουν συνέχεια με καρδιά και παίρνουν γρήγορα μπόι ! Σιγουρα όμως επειδη το εχω παρακολουθήσει το θεμα καταλαβαινω απλα με ενδιέφεραν οι αποψεις σας ! :) 

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι υπερ της πρωτεινης. Πρωτεινη εχουν παρα πολλες τροφες εμποριου και δεν χρειαζεται η καρδια.

Μια χαρα ενυδρειο θα τους φτιαξεις. Το sump θα σε βολεψει και ειδικα με αυτα τα ψαρια που κανουν χαμο με το σκαψιμο ωστε να μπορεις να επεμβαινεις στην φιλτρανση αμεσα χωρις να ανοιγεις φιλτρα και μπλα μπλα μπλα.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι υπερ της πρωτεινης. Πρωτεινη εχουν παρα πολλες τροφες εμποριου και δεν χρειαζεται η καρδια.

Μια χαρα ενυδρειο θα τους φτιαξεις. Το sump θα σε βολεψει και ειδικα με αυτα τα ψαρια που κανουν χαμο με το σκαψιμο ωστε να μπορεις να επεμβαινεις στην φιλτρανση αμεσα χωρις να ανοιγεις φιλτρα και μπλα μπλα μπλα.

Send from the heart of the Amazonas

 

Ναι ισχύει , εξάλλου σίγουρα στον Αμαζόνιο δεν την έχουν στο πρόγραμμα διατροφής τους ! ;) 

 

 

 

Ήθελα να σας ρωτήσω , σε τι συνθήκες τους εχετε ? 

Link to comment
Share on other sites

Το "κυνηγι" για το μοσχαρι δεν γινεται απο τους χομπιστες για τις πρωτεινουχες τοσο ιδιοτητες του μοσχαριου αλλα για τα λιπαρα και τον σιδηρο που περιεχει...

Αν και τα πρωτα δεν ειναι σε τοσο μεγαλη περιεκτικοτητα...

Τα "βασανιζω"σε σχεδον 6 πεχα(μονο τυρφη) και 28 περιπου βαθμους κελσιου...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ειναι απίστευτα ψαρια!!! Ακομα τα μελετάω δεν τα χορταίνω... ειδικά οταν μπαίνω σπιτι και παίρνουν φκρα και έρχονται για να κανουν χαρα μπας και φανε λιχουδιές!!!

Δες εδω ειναι περιπου 18 με 20 ποντοι: http://www.aquazone.gr/forums/topic/103379-project-βιοτοπικης-προσέγγισης-αμαζονίου-και-παραπό/?p=1105323

Έγινε επεξεργασία - Irakles
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το "κυνηγι" για το μοσχαρι δεν γινεται απο τους χομπιστες για τις πρωτεινουχες τοσο ιδιοτητες του μοσχαριου αλλα για τα λιπαρα και τον σιδηρο που περιεχει...

Αν και τα πρωτα δεν ειναι σε τοσο μεγαλη περιεκτικοτητα...

Τα "βασανιζω"σε σχεδον 6 πεχα(μονο τυρφη) και 28 περιπου βαθμους κελσιου...

 

Σταθη τις συνθήκες αυτές τις έχεις εξαιτίας των δίσκων ? Αλλαγές κάνεις αφου εχεις πρωετοιμάσει με τύρφη πρωτα το νερό ? 

 

Ειναι απίστευτα ψαρια!!! Ακομα τα μελετάω δεν τα χορταίνω... ειδικά οταν μπαίνω σπιτι και παίρνουν φκρα και έρχονται για να κανουν χαρα μπας και φανε λιχουδιές!!!

Δες εδω ειναι περιπου 18 με 20 ποντοι: http://www.aquazone.gr/forums/topic/103379-project-βιοτοπικης-προσέγγισης-αμαζονίου-και-παραπό/?p=1105323

 

Ηρακλη εχεις υπέροχα ψάρια , το βίντεο το είδα και χθές ειναι τρομέρα !!! Να σου ζήσουν !! θα παρακολουθω το θέμα ! ευχομαι να έχει συντομα και καμια αναπαραγωγή ! 

 

Βασικά σε όλους το ευχομαι και ελπίζω να υπάρξει και υλικό μετα για εμάς που είναι ακόμα μικρά τα ψαρια για τετοια ! :) :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ειναι συνθηκες που κραταω πολυ καιρο τους δισκους μου και με εχουν "βολεψει"...

Σε αυτες τις οξυτητες και θερμοκρασιες εχω δει μεσα στο ενυδρειο μου γεννες απο αρκετα ειδη οπως σκαλαρακια τα ραμιρεζακια τα ανσιστρακια και φυσικα δισκους...

Βεβαια λογω των σουριναμ χαμηλωσα λιιιιγο την θερμοκρασια...

Θα την χαμηλωνα μεχρι και 26,5 που πιστευω οτι θα ηταν ιδανικα για το συγκεκριμενο ψαρι αλλα το βασικο κοπαδι ειναι οι δισκοι μου....

Την τυρφη την δουλευω μεσα στο φιλτρο χωρις προαιτημασια νερου...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ειναι συνθηκες που κραταω πολυ καιρο τους δισκους μου και με εχουν "βολεψει"...

Σε αυτες τις οξυτητες και θερμοκρασιες εχω δει μεσα στο ενυδρειο μου γεννες απο αρκετα ειδη οπως σκαλαρακια τα ραμιρεζακια τα ανσιστρακια και φυσικα δισκους...

Βεβαια λογω των σουριναμ χαμηλωσα λιιιιγο την θερμοκρασια...

Θα την χαμηλωνα μεχρι και 26,5 που πιστευω οτι θα ηταν ιδανικα για το συγκεκριμενο ψαρι αλλα το βασικο κοπαδι ειναι οι δισκοι μου....

Την τυρφη την δουλευω μεσα στο φιλτρο χωρις προαιτημασια νερου...

 

Οκ ευχαριστώ για την τελευταία ενημέρωση , γιατι σκεφτόμουν να ασχοληθω και εγω με την τυρφη και επειδη σκέφτομαι οτι με α/ο τυρφη αλλαγες κτλ στο τελος θα κανω χειροτερο κακο απο καλο μιας και δεν ξερω κατα πόσο θα είναι σταθερές οι αλλαγές μου απο αποψη ph ,χαίρομαι που ακούω ότι δεν έχεις προβλημα με αυτο το σύστημα ! 

Link to comment
Share on other sites

Οκ ευχαριστώ για την τελευταία ενημέρωση , γιατι σκεφτόμουν να ασχοληθω και εγω με την τυρφη και επειδη σκέφτομαι οτι με α/ο τυρφη αλλαγες κτλ στο τελος θα κανω χειροτερο κακο απο καλο μιας και δεν ξερω κατα πόσο θα είναι σταθερές οι αλλαγές μου απο αποψη ph ,χαίρομαι που ακούω ότι δεν έχεις προβλημα με αυτο το σύστημα !

Οχι δεν εχω αντιθετως ειμαι πολυ ικανοποιημενος..

Αλλα αν με ρωταγες τι θεωρω ιδανικο νομιζω οτι ειναι συνδιασμος νερου προφιλτρων και τυρφης..

Απολυτη ασφαλεια και αυτουσια τα προτερηματα της τυρφης...

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν εχω αντιθετως ειμαι πολυ ικανοποιημενος..

Αλλα αν με ρωταγες τι θεωρω ιδανικο νομιζω οτι ειναι συνδιασμος νερου προφιλτρων και τυρφης..

Απολυτη ασφαλεια και αυτουσια και τα προτερηματα της τυρφης...

Επειδη το διαβάζω συχνα , το νερό προφίλτρων ειναι η όσμωση χωρις τη μεμβράνη ? και απλα περνάει μονο μέσα απο τα προφίλτρα ?

Θα χρησιμοποιήσω και εγω αν ειναι τύρφη ,αν χρειαστώ βοήθεια μιας και δεν την ξέρω καλα, θα σου πω !

Link to comment
Share on other sites

Επειδη το διαβάζω συχνα , το νερό προφίλτρων ειναι η όσμωση χωρις τη μεμβράνη ? και απλα περνάει μονο μέσα απο τα προφίλτρα ?

Θα χρησιμοποιήσω και εγω αν ειναι τύρφη ,αν χρειαστώ βοήθεια μιας και δεν την ξέρω καλα, θα σου πω !

Ναι αυτο τουλαχιστον εννοω εγω(χωρις μεμβρανη)...

Σαν νερο ενος φιλτρου βρυσης ενα πραγμα...

Οτι θες οποτε θες μου στελνεις ή ακομα καλυτερα το συζηταμε σε θεμα..

Οτι θες!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτο τουλαχιστον εννοω εγω(χωρις μεμβρανη)...

Σαν νερο ενος φιλτρου βρυσης ενα πραγμα...

Οτι θες οποτε θες μου στελνεις ή ακομα καλυτερα το συζηταμε σε θεμα..

Οτι θες!!

Έγινε φίλε Στάθη , θα σκεφτώ αν ειναι γιατι σκεφτόμουν και την περίπτωση κανονικού φίλτρου βρύσης εδω στο Ηρακλειο που ειμαι !

Να σαι καλα !

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...