Jump to content

Στήσιμο φυτεμένου εκ νέου


Recommended Posts

Θα είμαι όσο το δυνατόν πιο συνοπτικός και γρήγορος. Ύστερα απο την απουσία μου λόγω εργασίας είπα να αρχίσω ξανά με το στήσιμο του ενυδρείου το οποίο διαθέτω. Οι διαστάσεις του είναι 60*30*30. Τώρα διαθέτω σαφώς από το προηγούμενο δύο ρίζες και τρία φυτά. Τα ψαράκια δόθηκαν. Το ενυδρείο μάλιστα είχε παρουσιαστεί και εδώ

 

Βέβαια ήταν ελαφρώς μεγαλύτερο το προηγούμενο αλλά εφόσον έφυγαν τα ψαράκια αντικαταστάθηκε το περιεχόμενο από το παραπάνω ενυδρείο σε αυτό των διαστάσεων που παραθέτω παραπάνω. Τώρα έχω προμηθευτεί τα εξής. Γιατί στην ουσία στο προηγούμενο δεν είχα υπόστρωμα. Τώρα έχω στην διάθεση μου 2 * Seachem Flourite Black 7 kg και επειδή διάβασα περί του ότι να μην συνδιάζεται με άμμο και και έχω και ένα πακετάκι Seachem Flourite Sand 3.5kg το οποίο θέλω να το χρησιμοποιήσω για το μπροστινό τμήμα. Το ερώτημα μου είναι πριν βάλω το υπόστρωμα πρέπει κάτω να στρώσω τίποτα σκόνες? Ή έτσι όπως είναι απλά θα το στρώσω. Επίσης για τις διαστάσεις θεωρώ πως δεν θα χρησιμοποιηθεί όλο το υπόστρωμα.

 

Αφού φύγουμε από το θέμα του υποστρώματος περνάμε στα φωτισμό. Ο φωτισμός που έχω προμηθευτεί επειδή θέλω να είναι ανοιχτό το ενυδρείο είναι φωτιστικό Τ5 το οποίο αποτελείται απο δύο λάμπες μια Αrcadia Freshwater 24W και μια Αrcadia Plant Pro 24W. Από μια ματιά που έχω ρίξει είναι μέτριος - υψηλός φωτισμός. Τα φυτά δεν θα έλεγα πως είναι και ιδιαίτερα απαιτητικά. Φυσικά Θα μπουν αρκετά όχι μόνο αυτά τα τρία που διαθέτω.

 

Σαν λίπανση τώρα σκέφτομαι να το ξεκινήσω χωρίς CO2 και λόγω χώρου. Αλλά έχω προμηθευτεί ολόκληρη τη σειρά της seachem όσον αφορά τα υγρά λιπάσματα τα οποία και θα χρησιμοποιήσω. Και σύμφωνα με το πρόγραμμα της seachem αλλά και βλέποντας και κάνοντας σαφώς. Απο φίλτρο έχω ένα EHEIM Ecco pro 300. Σκέφτομαι να μην χρησιμοποιήσω αεραντλία.

 

Επίσης για τις ζεστές μέρες του καλοκαιριού τέσσερα ανεμιστηράκια προσαρμόζονται στην επάνο πλευρά του ενυδρείου. Αυτά απο εξοπλισμό.

 

Το επόμενο ερώτημα μου είναι έχω διαβάσει άπειρα posts σχετικά με την φωτοπερίοδο και και αρχικά σκέφτομαι τις 2-3εις ώρες.και μετά ανά εβδομάδα την αυξάνω σε τέταρτο? Μέχρι να φτάσω τις 8-9 ώρες? Δεν τα πάω και πολύ καλά με αυτό της φωτοπεριόδου και εξού η απορία μου :)

 

Αυτά τα ολίγα. Ευχαριστώ για τον χρόνο που θα αφιερώσει ο καθένας να το διαβάσει και σαφώς οποιαδήποτε συμβουλή ή προτροπή θα είναι πολύτιμη και ευπρόσδεκτη. :skydive::thumbsu:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην θα σου ελεγα να μη στρωσεις αμμο γιατι καποια στιγμη η αμμος με το flourite θα γινουν ενα και λογο κοκκομετριας η αμμος θα παει κατω και το αλλο θα μεινει απο πανω.

Αν θες να αναμειξεις με κατι το flourite τοτε καντο με ψιλο χαλικι περιπου ιδιας κοκκομετριας.

Σκονες και τα λοιπα δεν θα χρειαστεις.

Ο φωτισμος σου ειναι αρκετα υψηλος και χωρις co2 θεωρω πως θα εχεις προβλημα με αλγες.

Για μενα αν θες να βαλεις τοσο φως,χρειαζεσαι και μπουκαλα co2 γιατι τα φυτα σου δεν θα μπορουν να τραβιξουν σωστα τα λιπασματα και θα εχεις θεμα με αλγη.

Το φως ξεκινα το 6 ωρες και σταδιακα φταστο στις 8.

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέμε δεν θα έχω CO2 σαφώς μιλάμε για μπουκάλα. Διαφορετικά θα χρησιμοποιώ το excel. Αν αντί στρώσω την άμμο πάνω απο το υπόστρωμα και απλώς την στρώσω στο μπροστινό μέρος που θέλω υπάρχει πρόβλημα? Αφου και αυτή παθητικό υπόστρωμα δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

Καποια στιγμη αυτα θα μπερδευτουν και θα γινουν ενα και η αμμος θα μεινει απο κατω λογ κοκκομετριας.

Καμια σχεση το εξελ με το αεριο co2.

Με τοσο φως και με τοσα λιπασματα θες μπουκαλα για μενα.

Link to comment
Share on other sites

Δεκτό το σχόλιο σου αλλά για τα 54 λίτρα μεικτά θεωρώ πως δεν είναι τόσο απαραίτητο να χρησιμοποιήσω μπουκάλα. Γιατί αναφέρεις πως κάποια στιγμή αυτά τα δύο θα γίνουν ένα.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου εξηγησω για να καταλαβεις για ποιο λογο με τοσο φως θα θες μπουκαλα.

Οσο ανεβαινουμε σε φως τοσο ανεβαινουν και οι απαιτησεις των φυτων μας σε θρεπτικα και co2.

Αυτα τα 3 ειναι αλυσιδα,αν καποιος κρικος λειπει,στη συγκεκριμενη περιπτωση σε σενα το co2,τοτε εερχεται ανισσοροπια με αποτελεσμα τις αλγες.

Το εξελ δεν ειναι co2,μη το μπερδευεις,ειναι οργανικος ανθρακας,υποκαταστατο του co2 και δεν εχει καμια σχεση με το αεριο co2.

Αυτη τη στιγμη εσυ εχεις πολυ φως,ολα τα λιπασματα,υποστρωμα και δεν εχεις co2 που ειναι το πιο σημαντικο.

Οσο για το γιατι θα μπερδευτουν,αυτο θα γινει με το καιρο,ειτε απο την ροη του φιλτρου,ειτε απο τα ψαρια,ειτε απο γαριδες που μπορει να βαλεις.Παντως σχεδον σιγουρα θα γινει.

Link to comment
Share on other sites

Οκ. Πάντως σε αυτό που αναφέρεις απο διαβασμένα άπειρα σχόλια στο ιντερνετ μόνο το θέμα κόστους είναι του excel αλλιώς σε λίγα λίτρα μια χαρά διατηρεί τα φυτά σου. Και μάλιστα δοκιμασμένο και στο προηγούμενο μου ενυδρείο και δεν είχα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Οκ. Πάντως σε αυτό που αναφέρεις απο διαβασμένα άπειρα σχόλια στο ιντερνετ μόνο το θέμα κόστους είναι του excel αλλιώς σε λίγα λίτρα μια χαρά διατηρεί τα φυτά σου. Και μάλιστα δοκιμασμένο και στο προηγούμενο μου ενυδρείο και δεν είχα πρόβλημα.

 

Παλι δεν με καταλαβες...

Εχεις πολυ φως και το εξελ δεν κανει,θες αεριο co2. Οπως σου ειπα πιο πανω,πολυ φως σημαινει και πολυ co2.

Και το εγραψες και μονος σου,διατηρει τα ευκολα,δεν τα αναπτυσει το εξελ.

Και εγω εχω ενυδρειο που ριχνω εξελ,αλλα εχω χαμηλο φως και ευκολα φυτα.

Link to comment
Share on other sites

Παλι δεν με καταλαβες...

Εχεις πολυ φως και το εξελ δεν κανει,θες αεριο co2. Οπως σου ειπα πιο πανω,πολυ φως σημαινει και πολυ co2.

Και το εγραψες και μονος σου,διατηρει τα ευκολα,δεν τα αναπτυσει το εξελ.

Και εγω εχω ενυδρειο που ριχνω εξελ,αλλα εχω χαμηλο φως και ευκολα φυτα.

Μα και εγώ παραπάνω γράφω ότι δεν έχω απαιτητικά φυτά. Στο αρχικό πόστ μου. Αλλιώς δεν θα έμπαινα καν στην διαδικασία να αλλάξω πράγματα. Απλώς τα βάζω προκαταβολικά για μετέπειτα που θα θελήσω να φυτέψω κάτι απαιτιτικό. Και εφόσον φυτέψω κάτι απαιτητικό τότε θα προχωρήσω στην αγορά μπουκάλας

Link to comment
Share on other sites

Αφου δεν θα βαλεις απαιτητικα φυτα,τοτε μη βαλεις τοσο φως,βαλε το μισο.γιατι αν το βαλεις ολο και ευκολα φυτα να εχεις θα θελουν πολυ περισσοτερο co2.

Αυτο σου εξηγω τοση ωρα...το φως ειναι ρυθμιστικος παραγωντας.Πολυ φως=πολυ co2

Οσο για το προηγουμενο ενυδρειο σου,σαφως και δεν χρειαζοσουν μπουκαλα αφου η κρυπτοκορινα που ειχες και η ανουμπια δεν θελουν τιποτα,ουτε καν εξελ.

Η λουντβιγια ισως, τα αλλα ομως και τιποτα να μην εριχνες μια χαρα θα πηγαιναν...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εμ και εγώ αυτό προσπαθώ να εξηγήσω τόση ώρα. :bigemo_harabe_net-60: Ούτως η άλλως σαν αρχή θα λειτουργήσει μόνο η ροζ. Στη συνέχεια θα αποφασίσω τι μπορεί να κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Sorry φιλε μου αλλα απο την αρχη γραφεις οτι εχεις 2χ24 βατ...δεν ειπες καπου οτι θα χρησιμοποιησεις τη μια λαμπα...τωρα το λες.

Επεισης να ξερεις οτι οσο πιο πολλα φυτα βαλεις τοσο πιο μεγαλες θα ειναι και οι αναγκες για co2,οπωτε κατα πασα πιθανοτητα αν βαλεις πολλα φυτα το εξελ παλι να μη κανει.

Αλλο πριν που ειχες 3 φυτα και αλλο να βαλεις πχ 10.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Επαναφέρω το θέμα μου μιας και το μεγαλύτερο μέρος του εξοπλισμού συγκεντρώθηκε. Άλλαξα τελικά το μέγεθος του ενυδρείου και το αντικατέστησα με ένα rimless 90 λίτρων. Φυσικά ξεκίνησα με το να δοκιμάσω την ίδια τη γυάλα για τυχόν διαρροές και έτσι και έγινε. το γέμισα και στην συνέχεια το άδειασα.

 

post-61365-0-21458700-1467555630_thumb.jpg

post-61365-0-66002500-1467555653_thumb.jpg

post-61365-0-77929200-1467555675_thumb.jpg

 

Εφόσον τελείωσα και δεν είχα καμία διαρροή έστρωσα το υπόστρωμα μου

 

post-61365-0-24796900-1467556506_thumb.jpg

post-61365-0-83122700-1467555845_thumb.jpg

post-61365-0-37608100-1467555876_thumb.jpg

 

O χώρος είναι έτσι διαμορφωμένος διότι θα το ξεκινήσω dry start και στις δύο αυτές θέσεις δεξιά και αριστερά θα μπούν ρίζες. επειδή όμως έχουν ήδη προσαρμοσμένα φυτά πάνω απλώς θα κλείσουν τον χώρο εκεί δεξιά και αριστερά.

 

Κατόπιν σειρά των φυτών "Hemianthus Callitrichoides" και "Eleocharis Acicularis"

 

post-61365-0-51415700-1467556079_thumb.jpg

post-61365-0-03802200-1467556109_thumb.jpg

 

Η αλήθεια ταλαιπωρήθηκα λίγο στο φύτεμα αλλά νομίζω πως τα κατάφερα. Ο χώρος είναι ο συγκεκριμένος στον οποίο θέλω να απλώσουν και για αυτό το λόγο η συγκεκριμένη θέση. Απο εδώ και πέρα υπομονή. Επίσης καλύφθηκε με μεμβράνη και ανοίχτηκαν και μικρές οπές καθόλο το μήκος της μεμβράνης.

 

post-61365-0-59600300-1467556606_thumb.jpg

post-61365-0-54102700-1467556558_thumb.jpg

post-61365-0-86689700-1467556571_thumb.jpg

 

 

H αλήθεια διάβασα σχετικά με την διαδικασία αλλά οποιαδήποτε συμβουλή περί ψεκάσματος ευπρόσδεκτη. Το υπόστρωμα πρέπει να έχει τόσο νερό ώστε να είναι να ξεχειλήσει ή το γεγονός να είναι αρκετά νωπό αρκεί. Ευχαριστώ εκ των προταίρων.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα,

 

Θα επικεντρωθώ στο φύτεμα σου καθώς dry start δεν έχω δοκιμάσει οπότε θα σου τα πει άλλος.

 

Εντάξει φαίνεται πως φύτεψες την κούμπα. Απότι καταλαβαίνω κράτησες και λίγο πετροβάμβακα από κάτω σωστά;

 

Το accicularis να ξέρεις πως ψηλώνει αρκετά εκτός αν έχεις βάλει το mini. Στο λέω για να έχεις και στα υπόψιν σου την αντίθεση που θα υπάρξει με την κούμπα.

 

Πάντως για κάποιον λόγο είναι λίγο κιτρινισμένα ή έτσι δείχνουν εδώ; Τα πήρες βαζάκι σαν τα 1-2 grow;

Link to comment
Share on other sites

Θα ξεκινησω απο το στησιμο.

Προσωπικα οι πετρες που εχεις βαλει δεν μου αρεσουν.

Επισης οπως τις εχεις βαλει φαινεται πολυ στημενο.

Παμε τερα στην dry start.

Καταρχην τι υποστρωμα εχεις?

Το υποστρωμα πρεπει να ειναι απλα νωπο και να μην λιμναζει πουθενα νερο,αν μεινει νερο λιμνασμενο εκτος οτι μπορει να σου χαλασουν τα φυτα,μπορει να πιασεις και αλγες.

Αν λιμνασει νερο,το τραβας με κατι να φυγει.

Βαζεις σελοφαν απο πανω και του κανεις τρυπες να αεριζεται.

2-3 φορες την ημερα ψεκαζεις και στο νερο βαζεις και λιγο γενικο λιπασμα.

Το φως,θα το εχεις 12 ωρες αναμενο.

Τι φωτα εχεις? (βατ,κελβιν)

co2 μπουκαλα μετα θα εχεις?

Μετα απο 2 μηνες περιπου που θα ειναι ωρα να το γεμισεις με νερο,θα σου πω τι κινησεις θα κανεις.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου :) Ναι παράλειψη δική μου. mini είναι. Επίσης όχι δεν έχει ούτε ένα μικρό κομματάκι πετροβαμβακα. δεν ξέρω τι είδες και το είπες :) Η αλήθεια δεν ξέρω γιατί κάνει έτσι το χρώμα. πάντως πράσινη είναι

Link to comment
Share on other sites

Θα ξεκινησω απο το στησιμο.

Προσωπικα οι πετρες που εχεις βαλει δεν μου αρεσουν.

Επισης οπως τις εχεις βαλει φαινεται πολυ στημενο.

Παμε τερα στην dry start.

Καταρχην τι υποστρωμα εχεις?

Το υποστρωμα πρεπει να ειναι απλα νωπο και να μην λιμναζει πουθενα νερο,αν μεινει νερο λιμνασμενο εκτος οτι μπορει να σου χαλασουν τα φυτα,μπορει να πιασεις και αλγες.

Αν λιμνασει νερο,το τραβας με κατι να φυγει.

Βαζεις σελοφαν απο πανω και του κανεις τρυπες να αεριζεται.

2-3 φορες την ημερα ψεκαζεις και στο νερο βαζεις και λιγο γενικο λιπασμα.

Το φως,θα το εχεις 12 ωρες αναμενο.

Τι φωτα εχεις? (βατ,κελβιν)

co2 μπουκαλα μετα θα εχεις?

Μετα απο 2 μηνες περιπου που θα ειναι ωρα να το γεμισεις με νερο,θα σου πω τι κινησεις θα κανεις.

 

Απαντήσατε περίπου παράλληλα και δεν το είδα. Καλά σαφώς γούστα είναι αυτά. Εξάλλου δεν μπορείς να το κρίνεις γιατί όπως είπα λείπουν οι ρίζες και τα φυτά της πλάτης. Αλλά είναι κάτι καθαρά το αντικειμενικό όπως καταλαβαίνεις. Εντάξει επομένως σε όλα οκ είμαι ούτε λιμνάζει νωπό είναι τρύπες υπάρχουν. Το φως θα το έχω 12 ώρες αναμένο. Αυτή τη στιγμή ανάβουν 3εις Τ5 24W της arcadia. 2 freshwater και 1 plantpro. Κάποια στιγμή θα βάλω φωτό και πατέντες για το φωτιστικό καθώς ήταν με 2 λάμπες που είχα γράψει αρχικά. Και ναι στο τέλος θα υπάρχει και παροχή CO2

Link to comment
Share on other sites

Δεν είδα κάτι , απλά πολλές φορές συμπεριλαμβανομένου και εμού κρατάμε λίγο πετροβάμβακα κάτω από το κομμάτι που είναι να φυτέψουμε προκειμένου να τα καταφέρουμε να κάτσει κάτω. Συνήθως αυτό θα λειτουργήσει όταν είναι να γεμίσουμε επιτόπου στο ενυδρείο.

 

Εσύ θα πας με dry start..Αφού είχες την υπομονή και το καθάρισες ολόκληρο ίσως να ναι και ακόμα καλύτερα. Πρωτού το γέμισμα πάντως θα βεβαιωθείς πως έχει πλέον ριζώσει γιατί είναι δύσκολο γρασίδι και έχει την τάση να ξεχαρβαλώνεται.

 

Για το στήσιμο δεν έχω καταλάβει που το πας :P Εγώ θα πρότεινα η πλάτη να έχει λίγο περισσότερο υπόστρωμα και ίσως τις κεντρικές σου πέτρες εγώ να τις έπαιζα σε γωνίες. Αυτά είναι όμως τελείως υποκειμενικά φίλε μου και αν κάναμε όλοι τα ίδια θα είχαμε ίδια ενυδρεία. Κράτα αυτό που έχεις στο μυαλό σου και όταν θα βάλεις και τα ξύλά σου θα δεις πως θα μεταμορφώνεται.

 

3 24w λάμπες για εμένα στα λίτρα σου είναι υπερβολικές να ξέρεις.. Με 2 λάμπες είσαι υπερκαλυμένος. 60 χ 30 χ 30 δεν είσαι;

Link to comment
Share on other sites

Δεν είδα κάτι , απλά πολλές φορές συμπεριλαμβανομένου και εμού κρατάμε λίγο πετροβάμβακα κάτω από το κομμάτι που είναι να φυτέψουμε προκειμένου να τα καταφέρουμε να κάτσει κάτω. Συνήθως αυτό θα λειτουργήσει όταν είναι να γεμίσουμε επιτόπου στο ενυδρείο.

 

Εσύ θα πας με dry start..Αφού είχες την υπομονή και το καθάρισες ολόκληρο ίσως να ναι και ακόμα καλύτερα. Πρωτού το γέμισμα πάντως θα βεβαιωθείς πως έχει πλέον ριζώσει γιατί είναι δύσκολο γρασίδι και έχει την τάση να ξεχαρβαλώνεται.

 

Για το στήσιμο δεν έχω καταλάβει που το πας :P Εγώ θα πρότεινα η πλάτη να έχει λίγο περισσότερο υπόστρωμα και ίσως τις κεντρικές σου πέτρες εγώ να τις έπαιζα σε γωνίες. Αυτά είναι όμως τελείως υποκειμενικά φίλε μου και αν κάναμε όλοι τα ίδια θα είχαμε ίδια ενυδρεία. Κράτα αυτό που έχεις στο μυαλό σου και όταν θα βάλεις και τα ξύλά σου θα δεις πως θα μεταμορφώνεται.

 

3 24w λάμπες για εμένα στα λίτρα σου είναι υπερβολικές να ξέρεις.. Με 2 λάμπες είσαι υπερκαλυμένος. 60 χ 30 χ 30 δεν είσαι;

Γιατι ειναι ειναι υπερβολικες ρε Ευθυμη οι 3χ24?εχει 74 βατ σε 90 λιτρα! Που το βλεπεις το υπερβολικο?

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ειναι ειναι υπερβολικες ρε Ευθυμη οι 3χ24?εχει 74 βατ σε 90 λιτρα! Που το βλεπεις το υπερβολικο?

Tώρα είδα πως αντικατέστησε το 55λιτρο με 90λιτρο. Νόμιζα ότι το rimless του έχει τις διαστάσεις 60 χ 30 χ 30 που αναφέρει στην αρχή και μου ρθε νταμπλάς. Δικό μου λάθος , είναι οκ στα 90 λίτρα το 3 χ24 

Link to comment
Share on other sites

Δεν είδα κάτι , απλά πολλές φορές συμπεριλαμβανομένου και εμού κρατάμε λίγο πετροβάμβακα κάτω από το κομμάτι που είναι να φυτέψουμε προκειμένου να τα καταφέρουμε να κάτσει κάτω. Συνήθως αυτό θα λειτουργήσει όταν είναι να γεμίσουμε επιτόπου στο ενυδρείο.

 

Εσύ θα πας με dry start..Αφού είχες την υπομονή και το καθάρισες ολόκληρο ίσως να ναι και ακόμα καλύτερα. Πρωτού το γέμισμα πάντως θα βεβαιωθείς πως έχει πλέον ριζώσει γιατί είναι δύσκολο γρασίδι και έχει την τάση να ξεχαρβαλώνεται.

 

Για το στήσιμο δεν έχω καταλάβει που το πας :P Εγώ θα πρότεινα η πλάτη να έχει λίγο περισσότερο υπόστρωμα και ίσως τις κεντρικές σου πέτρες εγώ να τις έπαιζα σε γωνίες. Αυτά είναι όμως τελείως υποκειμενικά φίλε μου και αν κάναμε όλοι τα ίδια θα είχαμε ίδια ενυδρεία. Κράτα αυτό που έχεις στο μυαλό σου και όταν θα βάλεις και τα ξύλά σου θα δεις πως θα μεταμορφώνεται.

 

3 24w λάμπες για εμένα στα λίτρα σου είναι υπερβολικές να ξέρεις.. Με 2 λάμπες είσαι υπερκαλυμένος. 60 χ 30 χ 30 δεν είσαι;

 

Ναι όταν τελειώσω με το dry start θα προστεθεί λίγο στην πλάτη επιπλέον υπόστρωμα. Το άλλο που είπες δεν γίνεται με τις πέτρες γιατί είναι καθορισμένος ο χώρος για τις ρίζες :) Και για το φως ναι εντάξει για τα 56 λίτρα θα ήταν πολύ αλλά για εδώ δεν είναι τόσο. και έχω και την δυνατότητα να ανάβω και τέταρτη.

Link to comment
Share on other sites

Ναι όταν τελειώσω με το dry start θα προστεθεί λίγο στην πλάτη επιπλέον υπόστρωμα. Το άλλο που είπες δεν γίνεται με τις πέτρες γιατί είναι καθορισμένος ο χώρος για τις ρίζες :) Και για το φως ναι εντάξει για τα 56 λίτρα θα ήταν πολύ αλλά για εδώ δεν είναι τόσο. και έχω και την δυνατότητα να ανάβω και τέταρτη.

Για μένα μην ανάψεις τέταρτη λάμπα ποτέ. Δεν θα την χρειαστείς θα είσαι υπερκαλυμένος με το 24χ3.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρες και πάλι. Είχα ξεκινήσει με την dry start μέθοδο όπως είχα γράψει. Λόγω δουλειάς υποχρεώσεων και και δεν έκανα ανανέωση με την πρόδο. Όλα πήγαν καλά χωρίς κανένα απρόοπτο. Το άφησα για αρκετό καιρό μέχρι να στρώσει το γρασίδι αλλά τελικά άλλαξα άποψη περί του πως θα έκανα το όλο τοπίο οπότε το έστησα ξανά από την αρχή.

Αν και έχουν ειπωθεί ξανά στην αρχή τα κάνω ένα ρεπετασιόν :). Το ενυδρείο είναι 96L κατασκευής και όχι εμπορίου. Από λάμπες 4*24W (2x Arcadia Freshwater, 2x Arcadia Plant Pro). Φίλτρο eheim ecco pro 300. Υπόστρωμα seachem το οποίο το ανάμειξα με ένα τσουβαλάκι red γιατί ήθελα το χρώμα έτσι λίγο να ταιριάζει με τους βράχους. Οι βράχοι είναι lava stones.

Τα φυτά τα οποία χρησιμοποίησα έχω φωτογραφία τα ονόματα τους. Εκτός και από έναν εχινόδορο και μία ludwegia. Για την στερέωση των φυτών σε βράχια χρησιμοποίησα την κόλλα της seachem μιας και κάθε φορά αγανακτούσα για να τα κάνω να σταθούν με πετονιά και φυσικά να μείνουν πάνω και χωρίς να τραυματιστεί και το ίδιο το φυτό. Επίσης για ασφάλεια τα φυτά όλα επειδή δεν γνωρίζω τις συνθήκες διατηρησής των και δεν έχω κέφι να μπλέκω με σαλιγκάρια τα πέρασα σε διάλυμα υπερμαγκανικού καλλίου. Επίσης επειδή η πρώτη φορά γίνεται ένα χάλι το νερό χρησιμοποίησα αντλία καθώς γέμιζα για να καθαρίσει το νερό και μετά το γέμισα ολόκληρο.
Τώρα όσον αφορά λίπανση και για να μην αρχίσω θέματα με άλγες και γνωστά να τα ρίχνω κανονικά από την πρώτη μέρα? ή να περιμένω κάμποσο χρονικό διάστημα. Αν και σε ορισμένα πράγματα έχω τις γνώσεις αλλά με τα διαδικαστικά η αλήθεια δεν τα πάω και πολύ καλά και για αυτό το λόγο τα ρωτάω. Οπότε ένα είναι αυτό με τα λιπάσματα και δεύτερον είναι πότε να ξεκινήσω να κάνω μετρήσεις νερού απο την επόμενη εβδομάδα? Έχω τα υγρά τεστ της ΑPI που είναι ένα kit.

Αυτά τα ολίγα. Παραθέτω και φωτογραφίες από το τελικό αποτέλεσμα καθώς και απο το στήσιμο. Επειδή έχω ρίξει βακτήρια της microbe και clarity της seachem το νεράκι είναι ολίγων συννεφιασμένο.

Κάθε συμβουλή σαφώς λόγω εμπειρίας διαφόρων ευπρόσδεκτη.

 

post-61365-0-49320800-1477337638_thumb.jpg post-61365-0-86402400-1477337664_thumb.jpg

 

post-61365-0-48975900-1477337691_thumb.jpg post-61365-0-49398700-1477337731_thumb.jpg

 

post-61365-0-18548700-1477337754_thumb.jpg post-61365-0-48459000-1477337781_thumb.jpg

 

post-61365-0-68242500-1477337814_thumb.jpg post-61365-0-95130100-1477337839_thumb.jpg

 

post-61365-0-03017700-1477337861_thumb.jpg post-61365-0-53729100-1477337610_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ένα update δύο μέρες τρέχει το ενυδρείο. Δεν έχω βάλει ακόμη λιπάσματα και και. Το μόνο δεύτερη μέρα λίγο αυτή η άσπρη γλίτσα (μήκυτας) σε ορισμένα σημεία

Link to comment
Share on other sites

Όμορφη εξέλιξη, και όταν φουντώσουν τα φυτά θα γίνει ομορφότερο. Ο μύκητας μη σε απασχολεί.

Λιπάσματα ξεκίνα με ένα γενικό (κυρίως για τα γρασίδια) με μικρή δόση και σιγά σιγά βλέπεις στη συνέχεια.

Οι άλγες δυστηχώς είναι πάντα μέσα στο πρόγραμμα. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...