Jump to content

Στήσιμο φυτεμένου εκ νέου


Recommended Posts

On Wed Feb 01 2017 at 0:56 ΠΜ, το μέλος johnnyman έγραψε:

Tελειο,τρομερο,απιστευτο!!Ευγε φιλε μου!!Μας ταξιδεψες!!

Σε ευχαριστώ πολύ 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρες ξανά. Λέω λοιπόν να πάω σε μια αναβάθμιση και μιας και κέρδισα στον διαγωνισμό τον πρωτοχρονιάτικο του igna το καινούριο sunsun 704b θα ήθελα να ρωτήσω τους γνωστές και χρήστες επειδή από όσο είδα στο Internet δεν μπορώ να ρυθμίσω κάπως την ροή αγοράζω βανάκια και τα τοποθετώ απλά? Επίσης επειδή έχει και uv χρειάζεται κάπου συγκεκριμένα να την χρησιμοποιώ??? Αυτά 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλή Σαρακοστή σε όλους. Έκανα χθες έτσι την κλασσική ρουτίνα οπότε είπα να κάνω και ένα update με photos. Η αλήθεια άλλαξα και το φωτιστικό με ένα quad της fluval. Το φίλτρο έβαλα αυτό που κέρδισα στον διαγωνισμό και μπορώ να πω ότι πάει σφάιρα. Τις τράβηξα την στιγμή του ταϊσματος για αυτό και κάτω δεξιά έχει και λίγα flakes. Έβγαλα και ένα βιντεάκι βέβαια αλλά δεν είμαι σίγουρος πως μπορώ να το ανεβάσω.

 

large.20170225_172959.jpglarge.20170225_172952.jpglarge.20170225_172946.jpglarge.20170225_172936.jpglarge.20170225_172929.jpglarge.20170225_172925.jpg

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Βλέπω τα φυτά αναπτύσονται μια χαρά, και το φωτιστικό πολύ ωραίο.:thumbup:

Οι οτόκυκλοι πως τα πάνε?

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Βλέπω τα φυτά αναπτύσονται μια χαρά, και το φωτιστικό πολύ ωραίο.:thumbup:

Οι οτόκυκλοι πως τα πάνε?

Να σαι καλά. Μια χαρά τα πάνε δεν έχω παρατηρήσει κάποια περίεργη συμπεριφορά που και που πάνε στα κοπάδια και απλά πάνε ανάμεσα τους όχι για τσαμπουκά αλλά για σπάσιμο μάλλον. 

 

Μία ώρα πριν, το μέλος kadmos έγραψε:

Πολύ ωραίο αποτέλεσμα! Πάνε σφαίρα!

Μήπως ν' αυξήσεις τον αριθμό των καρδινάλιων;

Είναι 7 οι καρδινάλιοι. Είναι οκ γιατί είναι κρυμμένες και οι μελανοταινίες που δε βλέπεις που είναι 9

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/3/2017 at 0:34 ΜΜ, το μέλος rastafarian έγραψε:

Ωραιο εχει γινει,μπραβο.

Να το χαιρεσε!

 

Σε ευχαριστώ πολύ. Ακόμη το παιδεύω, αλλά so far so good. Θέλω κάποιες μικρές λεπτομέρειες ακόμη και μετά θα είμαι ικανοποιημένος.

Link to comment
Share on other sites

Ομορφο Μπραβο! Πολυ ωραιο στήσιμο εχεις κανει! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Vogias έγραψε:

Ομορφο Μπραβο! Πολυ ωραιο στήσιμο εχεις κανει! :)

Σε ευχαριστώ πολύ. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ωραίο αποτέλεσμα και θα γίνει ποιο ωραίο αν αφήσεις να ενώσουν τα κενά τα φυτά μπαίνοντας το ένα μέσα στο χώρο του άλλου, κατά την άποψη μου θα δείχνει μετά ποιο φυσικό το στήσιμο και όχι καλλιτεχνικό. Φυσικά αυτά είναι γούστα και εσύ αποφασίζεις.

Link to comment
Share on other sites

On Mon Mar 13 2017 at 10:52 ΠΜ, το μέλος Χρήστος έγραψε:

ωραίο αποτέλεσμα και θα γίνει ποιο ωραίο αν αφήσεις να ενώσουν τα κενά τα φυτά μπαίνοντας το ένα μέσα στο χώρο του άλλου, κατά την άποψη μου θα δείχνει μετά ποιο φυσικό το στήσιμο και όχι καλλιτεχνικό. Φυσικά αυτά είναι γούστα και εσύ αποφασίζεις.

Σε ευχαριστώ πολύ. Θεωρητικά κάπως έτσι θα γίνει. Απλώς περιμένω ακόμη πως θα εξελιχθούν. Προσωπικά είμαι στην αναζήτηση και κάποιου ψηλού για την πλάτη φυτού αλλά ακόμη δεν έχω κατασταλάξει :)/

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μιας και είχα καιρό είπα έτσι να κάνω ένα updated στο gallery :)

 

Tωρινή Κατάσταση

large.20170410_182440.jpg.f296bfd569f5396076926c8f5e0c0e1a.jpglarge.20170410_182358.jpg.4320396f29a2ff0f419a3c9f7dcd71e5.jpglarge.20170410_182351.jpg.3dd0de5ffaf4a1f1b4c61ff21afa02f2.jpg

 

 

Κάποιες που είχα βγάλει και δεν είχα ανεβάσει ;)

large.20170225_172925.jpg.eb17c1acbc2d9dac34178b6d447b0a95.jpglarge.20170225_172929.jpg.04c19619e335945b57a5a16e303ec11f.jpglarge.20170228_065302.jpg.5a65084a42047abf8111d6288990170d.jpg

Έγινε επεξεργασία - AquaNewbie
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο έχει γίνει. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο φιλε πολυ ωραιο αποτέλεσμα! :thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Vogias έγραψε:

Μπράβο φιλε πολυ ωραιο αποτέλεσμα! :thumbsu:

Σ' ευχαριστώωω :hehe

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος kadmos έγραψε:

Μπράβο @AquaNewbie. Πολύ ωραίο αποτέλεσμα!

 

Σε ευχαριστώ πολύ

πριν 3 ώρες, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Καθε φορα και ομορφοτερο!!

Μπραβο!!

Να σαι καλά Στάθης. Άντε να πιούμε και καφέ

 

Μία ώρα πριν, το μέλος antonis t83 έγραψε:

πανεμορφο το ενυδρειο σου!

να το χαιρεσαι!

Σε ευχαριστώ πολύ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο πανέμορφο!!!

Μερικές παρατηρήσεις μόνο (λεπτομέρειες):

1) Η bacopa στα δεξιά δεν κολλάει, πετάγεται λίγο άναρχα.

2) Το moonlight κατά την άποψή μου δεν θα έπρεπε να είναι μπλε, δεν υπάρχει μπλε φεγγάρι :).

3) Αν κατάφερνα ποτέ μου τέτοιο στήσιμο, θα άδειαζα λίγο την μέση, μου φαίνεται παραγεμισμένη.

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

AquaNewbie διαβασα την ολη προσπαθεια σου με ευχαρίστηση και εν ολιγης καταληγουμε στο οτι η μπουκαλα ειναι το Α και το ω στο φυτεμενο εαν θελουμε σοβαρα αποτελεσματα.

Απο εκει και περα ειχες θεματα ιζηματων και αρα μυκητων και κυανου μια που κατα εμε ειχες ( εχεις???)  θεματα φιλτρανσης, κυκλοφοριας και σωστης οξυγωνωσης του βυθου. Το αποτελεσμα οπως και να εχει ειναι πολυ ομορφο και σε συγχαίρω για την ολη προσπαθεια! Καλη συνέχεια......

Link to comment
Share on other sites

On 14/4/2017 at 1:29 ΠΜ, το μέλος AgMa έγραψε:

Μπράβο πανέμορφο!!!

Μερικές παρατηρήσεις μόνο (λεπτομέρειες):

1) Η bacopa στα δεξιά δεν κολλάει, πετάγεται λίγο άναρχα.

2) Το moonlight κατά την άποψή μου δεν θα έπρεπε να είναι μπλε, δεν υπάρχει μπλε φεγγάρι :).

3) Αν κατάφερνα ποτέ μου τέτοιο στήσιμο, θα άδειαζα λίγο την μέση, μου φαίνεται παραγεμισμένη.

 

Πάντοτε τα αφήνω να μεγαλώνουν μέχρι να αποφασίσω πότε μου αρέσει να τα κουρέψω για να δώσω σχήμα :) Σήμερα έπεσε κούρεμα σε αρκετά. Η μέση ίσως να φαίνεται παραγεμισμένη αλλά δεν είναι. Τα δύο πίσω φυτά καλύπτουν το 1/3 του πλάτους του ενυδρείου. Το μπλε το έχει το φωτιστικό απο μόνο του. Ανάβει πριν ανάψουν τα κανονικά φώτα για να μην τους έρχεται βαρύ. Δεν το χρησιμοποιώ σαν φως.

 

On 14/4/2017 at 5:36 ΜΜ, το μέλος Rik έγραψε:

AquaNewbie διαβασα την ολη προσπαθεια σου με ευχαρίστηση και εν ολιγης καταληγουμε στο οτι η μπουκαλα ειναι το Α και το ω στο φυτεμενο εαν θελουμε σοβαρα αποτελεσματα.

Απο εκει και περα ειχες θεματα ιζηματων και αρα μυκητων και κυανου μια που κατα εμε ειχες ( εχεις???)  θεματα φιλτρανσης, κυκλοφοριας και σωστης οξυγωνωσης του βυθου. Το αποτελεσμα οπως και να εχει ειναι πολυ ομορφο και σε συγχαίρω για την ολη προσπαθεια! Καλη συνέχεια......

 

Aυτά ήταν στην αρχή. Μισά στο πρώτο ενυδρείο που ήταν 54 λίτρα και τα υπόλοιπα όταν ήταν στο πρώτο στήσιμο. Τώρα πλέον δεν υπάρχει κάτι απο αυτά. Παρα μόνο σε κάποια σημεία λίγη τριχοειδής πράσινη αλλά αυτή δεν φεύγει για κανένα λόγο οπότε συνήθεια :) Σε ευχαριστώ πολύ όπως και να χει. Αααα και σε αυτό που ανέφερες για την μπουκάλα η αλήθεια είναι πως ναι. Επειδή εγώ έχω κάποια advanced φυτά και αρκετό φωτισμό. Σε γενικές γραμμές εφόσον έχεις φως αρκετό και λίπασμα είναι μονόδρομος η μπουκάλα.

Έγινε επεξεργασία - AquaNewbie
Link to comment
Share on other sites

Άσχετο, όλοι εσείς με τα ανοιχτά ενυδρεία, δεν έχετε πρόβλημα με την υγρασία στο ταβάνι πάνω από το ενυδρείο;

Πέρυσι το καλοκαίρι επειδή είχα αρκετή εξάτμιση λόγω των ανεμιστήρων, το βράδυ άφηνα ανοιχτό το καπάκι να καθαρίσει γιατί γέμιζαν τα πάντα νερά (ανεμιστήρες, λάμπες κτλ.).

Σε μια 'βδομάδα, το ταβάνι πάνω από το ενυδρείο (σε συνδυασμό με την σκόνη του τοίχου) δάκρυζε καφέ υγρασία.

Και είχε πιάσει και το σύνθετο που βρίσκεται δίπλα του και θα χαλούσε το ξύλο. Σταμάτησα να το ανοίγω.

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...