Jump to content

Στήσιμο φυτεμένου εκ νέου


Recommended Posts

πριν 12 ώρες, το μέλος AgMa έγραψε:

Άσχετο, όλοι εσείς με τα ανοιχτά ενυδρεία, δεν έχετε πρόβλημα με την υγρασία στο ταβάνι πάνω από το ενυδρείο;

Πέρυσι το καλοκαίρι επειδή είχα αρκετή εξάτμιση λόγω των ανεμιστήρων, το βράδυ άφηνα ανοιχτό το καπάκι να καθαρίσει γιατί γέμιζαν τα πάντα νερά (ανεμιστήρες, λάμπες κτλ.).

Σε μια 'βδομάδα, το ταβάνι πάνω από το ενυδρείο (σε συνδυασμό με την σκόνη του τοίχου) δάκρυζε καφέ υγρασία.

Και είχε πιάσει και το σύνθετο που βρίσκεται δίπλα του και θα χαλούσε το ξύλο. Σταμάτησα να το ανοίγω.

 

Όχι εγώ ποτέ δεν είχα θέμα υγρασίας στο χώρο. Παρόλο που δεξιά και αριστερά υπάρχει έπιπλο το οποίο βέβαια είναι μασίφ κερασιά δεν το επιρρεάζει καθόλου ούτε έχει δημιουργήσει τίποτα. Πόσο μάλλον στο ταβάνι το οποίο απέχει τόσο απο το ενυδρείο. Ούτε ο τοίχος πίσω. Μήπως υπήρχε κάποιο άλλο πρόβλημα? Ή ήταν κανένα ενυδρείο το οποίο κάλυπτε το μισό δωμάτιο οπότε η εξάτμιση αυτού δημιουργούσε πρόβλημα :hehe

Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος AquaNewbie έγραψε:

 

Όχι εγώ ποτέ δεν είχα θέμα υγρασίας στο χώρο. Παρόλο που δεξιά και αριστερά υπάρχει έπιπλο το οποίο βέβαια είναι μασίφ κερασιά δεν το επιρρεάζει καθόλου ούτε έχει δημιουργήσει τίποτα. Πόσο μάλλον στο ταβάνι το οποίο απέχει τόσο απο το ενυδρείο. Ούτε ο τοίχος πίσω. Μήπως υπήρχε κάποιο άλλο πρόβλημα? Ή ήταν κανένα ενυδρείο το οποίο κάλυπτε το μισό δωμάτιο οπότε η εξάτμιση αυτού δημιουργούσε πρόβλημα :hehe

Όχι δεν υπήρχε άλλο πρόβλημα, αφού μόλις σταμάτησα να το ανοίγω σταμάτησε και το φαινόμενο αυτό.

Το ενυδρείο είναι μικρό, 77 λίτρα μεικτά.

Κρίμα πάντως γιατί ότι και ήθελα να το κάνω ανοιχτό...

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος AgMa έγραψε:

Όχι δεν υπήρχε άλλο πρόβλημα, αφού μόλις σταμάτησα να το ανοίγω σταμάτησε και το φαινόμενο αυτό.

Το ενυδρείο είναι μικρό, 77 λίτρα μεικτά.

Κρίμα πάντως γιατί ότι και ήθελα να το κάνω ανοιχτό...

 

Εμένα δεν έχει κανένα πρόβλημα. Και δεν κατάλαβα η αλήθεια και αυτό περί σκόνης του τοίχου που έγραψες παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

Οι τοίχοι στα σπίτια γενικά έχουν σκόνη, σωστά;

Όταν λοιπόν πιάνει υγρασία το ταβάνι πάνω από το ενυδρείο, μαζί με την σκόνη που υπάρχει στον τοίχο, δακρύζει καφέ νερά (σαν λάσπη δηλαδή).

Φαίνεται σαν να έχει πέσει καφές για να καταλάβεις.

Anyway έχω βγει αρκετά από το θέμα σου, αυτό που ήθελα το έμαθα. Σε ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος AgMa έγραψε:

Οι τοίχοι στα σπίτια γενικά έχουν σκόνη, σωστά;

Όταν λοιπόν πιάνει υγρασία το ταβάνι πάνω από το ενυδρείο, μαζί με την σκόνη που υπάρχει στον τοίχο, δακρύζει καφέ νερά (σαν λάσπη δηλαδή).

Φαίνεται σαν να έχει πέσει καφές για να καταλάβεις.

Anyway έχω βγει αρκετά από το θέμα σου, αυτό που ήθελα το έμαθα. Σε ευχαριστώ!

 

Όχι να σου πω την αλήθεια δεν έχω ιδέα περί αυτής της σκόνης που λες. Δεν έχουν οι τοίχοι μου σκόνη. Πάντως ποτέ δεν αντιμετώπισα πρόβλημα με υγρασία ή τέτοια. Άσε που με βοηθάει γιατί για το καλοκαίρι προσαρμόζω πάνω ανεμιστηράκια για ψύξη.

 

 

Λοιπόν σήμερα είπα να κάνω και μια αλλαγή απο τα προϊόντα της seachem και να δοκιμάσω τι γίνεται και με τα νέα προϊόντα της Tropica. Απο συσκευασία πάντως πολύ όμορφα. Για τα αποτελέσματα τώρα είδωμεν θα ενημερώσω.

 

20170419_152802.thumb.jpg.52200ec39e98651db0e06646385158c6.jpg

 

20170419_152754.thumb.jpg.ba364ab686dcfd9dbeb10884f6a6507c.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για πες τιμές.

Αν κατάλαβα καλά, το υγρό μπαίνει 1 φορά την εβδομάδα μετά την αλλαγή;

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος AgMa έγραψε:

Για πες τιμές.

Αν κατάλαβα καλά, το υγρό μπαίνει 1 φορά την εβδομάδα μετά την αλλαγή;

 

Kαι καλά έτσι λέει αλλά είναι με dispenser οπότε δεν χρειάζεσαι άντε σύριγγες μέτρημα και και. Αλλά το σπάω πάλι σε μέρες (3+3). Για να μπορώ να ελέγχω και τις τιμές του νερού γιατί περιέχει και νιτρικά. Οπότε μην ξεφύγω. Αν και όπως και να χει και τώρα ρίχνω νιτρικά γιατί δεν φτάνουν. Αλλά λέμε. Οι τιμές αν θυμάμαι καλά είναι κάπου στα 12 το υγρό και γύρω στα 10 οι κάψουλες.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έκανα ένα γενναίο κούρεμα. Επομένως έχω κουρέματα αν κάποιος ενδιαφέρεται ακόμη και σήμερα να τα πάρει πολύ ευχαρίστως. Τα δίνω σαφώς χωρίς κόστος κάτι. Τώρα για τα ονοματάκια για να μην κάθομαι να ψάχνω τις ονομασίες να τις γράφω κυκλώνω τα φυτά

 

large.20170410_182358.jpg.4320396f29a2ff0f419a3c9f7dcd71e5.thumb.jpg.48a5b10e394fc8663518a7ca66bf7a4e.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησες με τα νέα λιπάσματα?

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Ξεκίνησες με τα νέα λιπάσματα?

 

Ναι είναι η πρώτη εβδομάδα που τα χρησιμοποιώ

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος AquaNewbie έγραψε:

 

Ναι είναι η πρώτη εβδομάδα που τα χρησιμοποιώ

Περιμένουμε τις εντυπώσεις σου, όταν βγάλεις τα πρώτα συμπεράσματα.:)

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Περιμένουμε τις εντυπώσεις σου, όταν βγάλεις τα πρώτα συμπεράσματα.:)

 

Ε ναι η αλήθεια δοκιμάζω διάφορα γιατροσόφια θα δείξει το αποτέλεσμα. πάντως θετικές οι πρώτες εντυπώσεις και η ευχρηστία τους λόγω και του dispenser. Και νομίζω ότι έχουν και καλό αποτέλεσμα. Απλώς τον τελυταίο καιρό με ταλαιπωρεί λίγο άλγη που εμφανίστηκε πάνω στις moss που έχω στην ρίζα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι. Είχα βάλει και παραπάνω σε ένα post που έκανα καλαδέματα αν τα ήθελε κανείς. Δεν απάντησε κανείς επομένως αυτά πετάχτηκαν. Σήμερα κλάδεψα ξανά επομένως αν κάποιος ενδιαφέρεται έχω αυτά στην διαθεσή μου. Όποιος ενδιαφέρεται πολύ ευχαρίστως να περάσει να τα πάρει.20170503_211237.thumb.jpg.23e194c52a0a59467716a75cc3fbd4ad.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Γράψε περιοχή να είναι πιο εύκολο για όσους ενδιαφέρονται.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος AgMa έγραψε:

Γράψε περιοχή να είναι πιο εύκολο για όσους ενδιαφέρονται.

 

Λέει και το προφίλ μου στο πλάι βρε Πειραιάς

Link to comment
Share on other sites

Ααα sorry είμαι από κιν. και δεν το δείχνει.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Χαιρετίζω και πάλι την παρέα. Ήθελα την βοήθεια σας έτσι οι πιο έμπειροι. Θέλω να αλλάξω μικρορυθμιστή στην μπουκάλα μου. Μαγνητική και τα υπόλοιπα τα έχω. Επομένως μόνο ο μικρορυμιστής με τα μανόμετρα με ενδιαφέρει. Θα προτιμούσα απο ελληνικά μαγαζιά. Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ πολύ.. :)

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, AquaNewbie said:

Χαιρετίζω και πάλι την παρέα. Ήθελα την βοήθεια σας έτσι οι πιο έμπειροι. Θέλω να αλλάξω μικρορυθμιστή στην μπουκάλα μου. Μαγνητική και τα υπόλοιπα τα έχω. Επομένως μόνο ο μικρορυμιστής με τα μανόμετρα με ενδιαφέρει. Θα προτιμούσα απο ελληνικά μαγαζιά. Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ πολύ.. :)

Το έχει εδώ http://www.igna.gr/manometra-gia-co2-me-mikrorythmisti

Link to comment
Share on other sites

Για κάνε μια ερώτηση και εδώ.:)

https://www.olympia-p.gr/el/products/7/Προϊόντα/CO2 Ενυδρείων

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Θα το κοιτάξω μόλις έχω λίγο χρόνο. Αλλιώς μετά μονόδρομος τα έξω μαγαζιά. Βρήκα αυτόν και αυτόν. Μετά διάφορες επιλογές όπως αυτή, αυτή αυτή και αυτή. Αλλά σε τι διαφέρουν? Οεο?

 

Και μιας και έτσι στο θέμα μου γενικά με το ενυδρείο κάτι παράξενο που παρατήρησα είναι ότι οι οτόκυκλοι έφαγαν τις red cherry γαρίδες που είχα. Ενώ είχα διαβάσει σε πολλά site ότι οι οτόκυκλοι δεν πειράζουν.

Link to comment
Share on other sites

Πάρε όπιον θες αρκεί να έχει μικρομετρική ρύθμιση επάνω Εγώ σου προτείνω του igna γιατί τον δουλεύω 10 χρόνια απροβλημάτιστα.

Αγορά τότε από Γερμανία 

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος AquaNewbie έγραψε:

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Θα το κοιτάξω μόλις έχω λίγο χρόνο. Αλλιώς μετά μονόδρομος τα έξω μαγαζιά. Βρήκα αυτόν και αυτόν. Μετά διάφορες επιλογές όπως αυτή, αυτή αυτή και αυτή. Αλλά σε τι διαφέρουν? Οεο?

 

Και μιας και έτσι στο θέμα μου γενικά με το ενυδρείο κάτι παράξενο που παρατήρησα είναι ότι οι οτόκυκλοι έφαγαν τις red cherry γαρίδες που είχα. Ενώ είχα διαβάσει σε πολλά site ότι οι οτόκυκλοι δεν πειράζουν.

 

Από όλους αυτούς που έβαλες ο linde είναι μονοδρομος ποιοτικά...

http://www.e-metallon.gr/manometra/8261-meiotiras-ac-co2-linde-0870008.html

 

 

πριν 19 ώρες, το μέλος johnsin έγραψε:

 

Product is currently not available.

Link to comment
Share on other sites

 

1 hour ago, rastaman said:

 

Από όλους αυτούς που έβαλες ο linde είναι μονοδρομος ποιοτικά...

http://www.e-metallon.gr/manometra/8261-meiotiras-ac-co2-linde-0870008.html

 

 

 

Product is currently not available.

Ναι δεν το είδα λόγο κεκτημένης ταχύτητας έχει με τα ίσια ρολόγια και ειναι το ιδιο πραγμα https://fish.aquaristic.net/en/CO2-regulator/aquaristic-net-Pressure-Reducer-with-2-pressure-gauge-and-needle-valve-disposable-system.html

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...