Jump to content

Στήσιμο φυτεμένου εκ νέου


Recommended Posts

πριν 11 ώρες, το μέλος rastaman έγραψε:

Μπορείς να βάλεις το νερό στο βαρέλι προετοιμασίας με έναν κυκλοφορητή και να κάνεις την αλλαγή την επόμενη ημέρα.

Έτσι το κάνω ούτως ή άλλως 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν σιγά σιγά θα κλείσω τον μήνα απο τις διάφορες αλλαγές. Χαίρομαι για το γεγονός ότι σιγά σιγά όλα κυλούν απροβλημάτιστα πλέον χωρίς κάποιες δυσκολίες στα φυτά καταστροφές και και και. Το μεγαλύτερο μέρος απο την καφέ άλγη έχει αρχίσει να φεύγει σιγά σιγά και σε λίγα μόνο σημεία έχει ακόμη. Αυτό εν τέλει που παρατήρησα γιατί είχε αυτή την μπίχλα γενικά δεν έφταιγε τελικά η ροή του φίλτρο ή ότι δεν υπήρχε κυκλοφορία. Αυτό που παρατήρησα κάθε φορά γινόταν μετά την χρήση του special blend. Κατακαθόταν το περιεχόμενο αυτό και γινόταν έτσι. Γιατί τελικά έπιασα την αντλία που έχω για τις αλλαγές και την έβαλα μέσα χωρίς λάστιχο και το τι έβγαλε σήκωσε μέσα στο ενυδρείο ήταν το αδιαχώρητο. Έγινε ένας χαμός αλλά μόνο με το φίλτρο μου το κανονικό μέσα σε 25 λεπτά όλα είχαν καθαρίσει εντελώς προς έκπληξη μου. Τελικά ελάττωσα κατά πολύ την χρήση του προιόντος και πλέον δεν μου πιάνει μάκα η κάτι. Άφησα ακόμη και το εσωτερικό μέσα και απο την επόμενη αλλαγή πλέον θα φύγει και αυτό. @stathis spithas όπως βλέπεις έβαλα και τα φυτά που μου έδωσες Δύο εκ των οποίων πίσω αριστερά απο το ξύλο ένα πίσω δεξιά απο το ξύλο και δύο μπροστά απο το εσωτερικό φίλτρο ένα κάτω απο το εσωτερικό φίλτρο και δύο αριστερά μπροστά. Αυτό το φυτό με το όνομα γλωσσοδέτη μου έδωσε ιδέα και το έμπλεξα γύρω απο το ξύλο όπως βλέπεις. Περιμένω να κάνει αρχή να μεγαλώσει πιο γρήγορα και θα αρχίσω να το κουρεύω για να το φέρω στο σχήμα και την μορφή που το θέλω.

20161203_202416.jpg

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Ρε συ ενταξει!!

Το ενυδρειο σου ειναι πινακας!!

πριν 25 λεπτά, το μέλος AquaNewbie έγραψε:

Τις υπόλοιπες φωτό δεν με αφήνει να τις βάλω :cigar:

Βαλτες σε καινουργιο ποστ...

 

Επισης επειδη διαβαζα την προετοιμασια που κανεις στο νερο δεν καταλαβα ποιος ο σκοπος να αφαιρειται το χλωριο αφου δεν υπαρχουν ψαρια μεσα...

Να εξηγηθω για να μην παρεξηγηθω!!

Τα ποσοστα χλωριου στο νερο του δυκτιου ειναι πολυ μικρα (ειδικα την χειμερινη περιοδο) τοσο μικρα που δεν νομιζω να επηρεαζουν την βιολογια αν δεν εχουν αμεση επαφη με αυτη...

Οποτε ποιος ο λογος να μην μπαινει και λιγο χλωριο μεσα στο ενυδρειο που μαλλον καλο κανει κιολας στα φυτα;;

Το δικο μου για αρκετο καιρο  το ετρεχα χωρις προετοιμασια νερου μιας και δεν ειχα ψαρια μεσα...

Οταν εβαλα ποτε δεν μετρησα αμμωνια...

Αν ησουν "απειρος" χομπιστας ουτε θα ρωταγα ουτε θα στο προτεινα εννοειται!!

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο!

 

Μήπως έφτασες στο όριο;Τί σου βγάζει;

Μπορείς να φτιάξεια άλμπουμ του ενυδρείου σου στην γκάλλερυ και να βάλεις όσες θέλεις ;)

 

Link to comment
Share on other sites

Τα 4mb είναι ανά φωτογραφία...μίκρυνε την και εσύ λίγο... :D

 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η αλήθεια θεωρώ ότι οι φωτογραφίες το αδικούν και πάλι. Επίσης το μέγεθος ίσως επειδή είναι και κοντινή δεν ξέρω εμένα απο την εικόνα μου μοιάζει για 60αρι :P

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος Sriz έγραψε:

Φώτη Πολύ ωραίο το ενυδρείο σου μπράβο.

 

 

Σε ευχαριστώ να σαι καλά. Πιστεύω όταν τελειοποιήσω το project που έχω στο μυαλό μου σίγουρα θα γίνει ακόμη πιο όμορφο.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και πλέον τα πράγματα ομαλοποιήθηκαν αρκετά και τα φυτά σιγά σιγά πήραν το δρόμο τους Λέω σιγά σιγά να ξεκινήσω με ψαράκια και και. Σαν αρχή όμως θα ξεκινήσω με γαριδούλες που θα είναι και οι πρώτοι κάτοικοι του ενυδρείου. Τώρα το θέμα πιο είναι γνωρίζει κανένας εδώ Ελλάδα μαγαζί που να πουλάει γαρίδες? Αλλιώς σαν δεύτερη επιλογή θα κοιτάξω εξωτερικό. Επίσης έχει κανείς να προτίνει κάποιο είδος, γενικά αριθμό και τι να προσέξω? Γιατί με τα ασπόνδυλα δεν είμαι καθόλου familiar :geek:

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δεί κάποιο είδος που να σε ενδιαφέρει;Το σίγουρο είναι να πάρεις ένα και μόνο είδος για να αποφύγεις υβριδισμούς...

 

Υπάρχουν και αρκετοί χομπίστες που αναπαράγουν και πουλάνε διάφορα είδη....για δές πρώτα ποιες σου αρέσουν!

Link to comment
Share on other sites

Φωτη κατα περιοδους τα καταστηματα φερνουν μερικα ωραια και διαφορετικα ειδη...

Υπαρχει καταστημα μονο με τετοια ειδη...

http://caridina.gr/

Αλλα δεν ξερω αν λειτουργει ακομα...

Στο εξωτερικο αν δες βρεις εδω πες μου να σου στειλω πμ...;)

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Έχεις δεί κάποιο είδος που να σε ενδιαφέρει;Το σίγουρο είναι να πάρεις ένα και μόνο είδος για να αποφύγεις υβριδισμούς...

 

Υπάρχουν και αρκετοί χομπίστες που αναπαράγουν και πουλάνε διάφορα είδη....για δές πρώτα ποιες σου αρέσουν!

 

E δεν μπορώ να διαλέξω και είδη τα οποία να μην υβριδίζουν? Απο το να είναι μόνο ένα είδος. Αυτές που μου αρέσουν δεν τις έχω δει σε κανένα ελληνικό site :notfair: Μόνο τις κερασάτες έχουν

 

πριν 3 ώρες, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Φωτη κατα περιοδους τα καταστηματα φερνουν μερικα ωραια και διαφορετικα ειδη...

Υπαρχει καταστημα μονο με τετοια ειδη...

http://caridina.gr/

Αλλα δεν ξερω αν λειτουργει ακομα...

Στο εξωτερικο αν δες βρεις εδω πες μου να σου στειλω πμ...;)

 

Δεν υπάρχει αυτό το site πλέον Στάθη. Το είχα και εγώ στα υπόψιν αλλά nope.

Link to comment
Share on other sites

Ποιά είδη θέλεις;

Link to comment
Share on other sites

Για υβριδισμό δές εδώ:

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Ποιά είδη θέλεις;

 

Ναι θα κοιτάξω για τους υβριδισμούς αλλά σαν είδος μου αρέσουν έτσι λίγο πιο χρωματιστές κάτι σε blue κάτι σε yellow και κάτι σε μαύρο. Θα το κοιτάξω είς βάθος :)

Link to comment
Share on other sites

Σε δύο τρία σημεία έχω αυτή την κυρία. Γνωρίζει κανείς να με βοηθήσει περί του ποιο είδος είναι ακριβώς?

20161209_183216.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φωτη δεν το εχω με τις αλγες οπως ο @nicpapa ή ο @SOTIRIS ...

Θα σου πω κατι ομως ψιλοκουφο που μου ηρθε στο μυαλο με το που το ειδα...

ΜΗΝ ΚΡΑΞΕΙΣ!!:hehe

Μου μοιαζει σαν spirogyra που εχει παρει χρωματισμο απο κατι... 

Αυτο θα το εξακριβωσεις ευκολα αν την πιασεις με ενα τσιμπιδακι και την ξεπλυνεις καλα σε νερο βρυσης(υποθετω)...

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Φωτη δεν το εχω με τις αλγες οπως ο @nicpapa ή ο @SOTIRIS ...

Θα σου πω κατι ομως ψιλοκουφο που μου ηρθε στο μυαλο με το που το ειδα...

ΜΗΝ ΚΡΑΞΕΙΣ!!:hehe

Μου μοιαζει σαν spirogyra που εχει παρει χρωματισμο απο κατι... 

Αυτο θα το εξακριβωσεις ευκολα αν την πιασεις με ενα τσιμπιδακι και την ξεπλυνεις καλα σε νερο βρυσης(υποθετω)...

 

Σε παραπέμπει εκεί γιατί βλέπεις τα ριζίδια της cuba :) Γιατί όμως να σε κράξω ακριβώς? ΄΄Ισα ίσα που απο το ολότελα έχω και μια άποψη. Πάντως μαύρη δεν είναι.

Link to comment
Share on other sites

Ασπρη ειναι για φαλε μια φωτο καλυτερη, ή βγαλε καποιο κομματι και βαλε την σε ενα λευκο χαρτι επανω.

Εχεις μαρινο μπαλες μεσα?

Κατι μου λεει για cladophora.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος nicpapa έγραψε:

Ασπρη ειναι για φαλε μια φωτο καλυτερη, ή βγαλε καποιο κομματι και βαλε την σε ενα λευκο χαρτι επανω.

Εχεις μαρινο μπαλες μεσα?

Κατι μου λεει για cladophora.

 

Kαι εμένα κάτι για τέτοιο μου έμοιαζε να σου πω αλλά ήταν εξ αρχής με το που στήθηκε μαζί με την καφέ. και έμεινε αυτό λίγο. Έχω μπαλίτσες σε βράχο. Σε χαρτί πάνω είναι καφέ σαν γλίτσα διαλύεται δηλαδή με το που την πιάνω με το τσιμπιδάκι. Δεν είναι κλωστοειδής

Link to comment
Share on other sites

Απλώς το αστείο @nicpapa είναι ότι δημιούργησα τις ιδανικές συνθήκες για την ανάπτυξη των φυτών μου και τώρα τι πρέπει να κάνω να τις χαλάσω? Γιατί τις μπαλίτσες τις μετέφερα απο το προηγούμενο μου ενυδρείο και ποτέ δεν είχα κάποιο θέμα με τέτοια άλγη. Να ξεκινήσω με excel τι λες?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...