Jump to content

240 lt malawi


symvoulos

Recommended Posts

Τα καθαρα εχουν πεντε ευδιακριτες καθετες μαυρες ριγες και μια αχνη,δηλαδη εξι.Τα θυληκα επισης ειναι κιτρινα και οχι πορτοκαλι οπως τα red coral.Τουλαχιστον αυτα γνωριζουμε μεχρι στιγμης.Δηλαδη 5-6 ριγες τα αρσενικα τα καθαρα και κιτρινα τα θυλ,7+ τα red coral και πορτοκαλι τα θυλ.

 

Το ποιο σιγουρο ειναι η ανατομια του ψαριου που μετρουν τα τοξα στο προσωπο και στην σπονδιλικη του στυλη αλλα το παμε μακρυα τωρα.

Οταν ειναι μικρα ομως πρεπει να βασιζοματσε στην ειλικρινια του πωλητη ή να βλεπουμε τους γενητορες.

Έγινε επεξεργασία - argy1
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παραδειγμα

καθαρα:

post-59611-0-73683100-1466139156_thumb.jpg

 

υβριδια

post-59611-0-19942900-1466139175_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καποιο ειδος συνοδοντη ισως...

Απλα γνωμη μου θα ηταν να το αποφυγει κυριως λογο διατροφικης συνηθειας.Ο synodontis njassae ας πουμε για παραδειγμα που ειναι απο την λιμνη malawi και ταιριαζει με τα νερα μας,ειναι παμφαγο και χρειαζεται στην διατροφη του και σκουληκια κτλ,Περα απο το γεγονος οτι θα τρωει τα μωρα απο τις γεννες,δεν μπορεις να εισαι σιγουρος οτι θα τον ταισεις χωρις να φανε και τα υπολοιπα.Αρα θα τρωνε ολοι απο ολα ενω οι κιχλιδες θελουν φυτικη διατροφη και το γατοψαρο πιο πολυ κρετακι.

 

Γνωμη μου παντα.Ολα γινονται αλλα να συζηταμε τα θετικα και τα αρνητικα. :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όοολη την παρέα!

Έχουμε μετρήσεις! Είναι με υγρά τεστ.

Ph 8.2, amonia 0.25, nitrite 0, nitrate 5.

Για πιο καλή ανάληση των μετρήσεων, σας βάζω και ένα ιστορικό του νερού.

90 λίτρα του παλιού με μετρήσεις ph 7.6, amon 0, nitrite 0, nitrate 10.

Περίπου 20 λίτρα από το νερό που είχε ο φίλος μέσα συν του φίλτρου και τα υπόλλοιπα από το δίκτυο.

Έχω και το εξής θέμα ....

Τρέχει από την κυριακή το βράδυ με το εσωτερικό του ενυδρείου και το εξωτερικό αλλά δεν έχει ξςθολώσει ακόμα!

Link to comment
Share on other sites

Απλα γνωμη μου θα ηταν να το αποφυγει κυριως λογο διατροφικης συνηθειας.Ο synodontis njassae ας πουμε για παραδειγμα που ειναι απο την λιμνη malawi και ταιριαζει με τα νερα μας,ειναι παμφαγο και χρειαζεται στην διατροφη του και σκουληκια κτλ,Περα απο το γεγονος οτι θα τρωει τα μωρα απο τις γεννες,δεν μπορεις να εισαι σιγουρος οτι θα τον ταισεις χωρις να φανε και τα υπολοιπα.Αρα θα τρωνε ολοι απο ολα ενω οι κιχλιδες θελουν φυτικη διατροφη και το γατοψαρο πιο πολυ κρετακι.

 

Γνωμη μου παντα.Ολα γινονται αλλα να συζηταμε τα θετικα και τα αρνητικα. :)

Ετσι ειναι μιχαλη..

Βεβαια υπαρχουν και οι πυγμαιοι που δεν αποτελουν τοσο μεγαλο κινδυνο για τον γοννο...

Οπως και αρτεμια και μισις που μπορεις επισης να ταισεις και τα δυο ειδη εκτος φυσικα απο σπιρουλινα..

Πανφαγα ειναι παντως και οχι κατα βαση κρεατοφαγα...

Ολα ειναι μερος συζητησης αλλιως πια ή ουσια του φορουμ;

Εννοειται οτι συζηταμε θετικα και αρνητικα κανοντας προτασεις και αναλυοντας...

Link to comment
Share on other sites

Σε πρώτη φάση ακολουθώ την πεπατημένη

Βάζοντας ένα είδος 2 αρσενικά 8 θυλικά

Τα ψάρια θα μπούνε 30 του μήνα. Τί είδος;

Ανάλογα τι καλό θα βρω ανάμεσα στα δύο που είπαμε.

Τώρα μέσα έχει 5-6 γκαπυς, 2 αμάνο και 1! Νέον!

Άστα να πάνε αλλά προκημένου να ψοφήσουν τα κράτησα μέχρι να τα δώσω στο μαγαζί που θα πάρω τις κυχλίδες

Link to comment
Share on other sites

Argy1 επειδη βλεπω το χεις ψαξει το θεμα πες μας να γνωριζουμε,εστω κ εγκυκλοπαιδιακα,τι εννοεις με τοξα στο προσωπο κ στην σπονδυλικη στηλη.Παντως ειναι ολοκαθαρο ποσο πιο ομορφος ειναι ο "καθαρος" αρσενικος απ τα υπολοιπα.Στα θηλυκα η διαφορα δεν ειναι κ τοσο εμφανη.Συνοδοντη δεν θα βαζα φιλε.Ειναι πολυ δυναμικα ψαρια κ εκτος οτι θα σου τρωνε τα μικρα πιστευω θα σου ενοχλουν κ το χαρεμι.Καλογεμιστο οτι κ αν βαλεις.Εγω ειχα τα ρεντ κοραλ (τωρα τα χει ενας φιλος) αλλα πιστευω αν αποφασισεις για σαουλοσι αξιζει να κανεις υπομονη μεχρι να ψαχτεις κ να βαλεις τα original!!.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ψαρι βυθού στη αφρικη ειναι και αχρείαστο!!! Ο βυθος θα καθαρίζεται απο τα ψαρια!!!

Link to comment
Share on other sites

Απλα γνωμη μου θα ηταν να το αποφυγει κυριως λογο διατροφικης συνηθειας.Ο synodontis njassae ας πουμε για παραδειγμα που ειναι απο την λιμνη malawi και ταιριαζει με τα νερα μας,ειναι παμφαγο και χρειαζεται στην διατροφη του και σκουληκια κτλ,Περα απο το γεγονος οτι θα τρωει τα μωρα απο τις γεννες,δεν μπορεις να εισαι σιγουρος οτι θα τον ταισεις χωρις να φανε και τα υπολοιπα.Αρα θα τρωνε ολοι απο ολα ενω οι κιχλιδες θελουν φυτικη διατροφη και το γατοψαρο πιο πολυ κρετακι.

 

Γνωμη μου παντα.Ολα γινονται αλλα να συζηταμε τα θετικα και τα αρνητικα. :)

Και τα λαμπιντο ειναι παμφαγα αλλα οι μισοί έχουμε και λαμπιντο. 1 φορά τη βδομαδα το γουσταρουν το "κρεατάκι" τους και τα "φυτοφάγα"

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω και τα φίλτρα για να μου πείτε για το ξεθόλωμα

Το Tέρτα είναι το 700

post-5815-0-98957400-1466160726_thumb.jpg

post-5815-0-08022400-1466160737_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Συνοδόντης όχι λοιπόν .... δεν τα ήθελα για καθαριστές απλά για να υπάρχει κάτι ακόμα

Link to comment
Share on other sites

Προσθεσε κ στα δυο ενυδρειακο υαλοβαμβακα μεχρι να ξεθολωσει.Θα κερδισεις χρονο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ετσι ειναι μιχαλη..

Βεβαια υπαρχουν και οι πυγμαιοι που δεν αποτελουν τοσο μεγαλο κινδυνο για τον γοννο...

Οπως και αρτεμια και μισις που μπορεις επισης να ταισεις και τα δυο ειδη εκτος φυσικα απο σπιρουλινα..

Πανφαγα ειναι παντως και οχι κατα βαση κρεατοφαγα...

Ολα ειναι μερος συζητησης αλλιως πια ή ουσια του φορουμ;

Εννοειται οτι συζηταμε θετικα και αρνητικα κανοντας προτασεις και αναλυοντας...

Σωστα,απλα καμια φορα πολοι παρεξηγουν τον τροπο με τον οποιο λεγονται καποια πραγματα και γι'αυτο το υπενθημιζω οτι ειναι προσωπικη επιλογη αυτα που λεω.

 

Argy1 επειδη βλεπω το χεις ψαξει το θεμα πες μας να γνωριζουμε,εστω κ εγκυκλοπαιδιακα,τι εννοεις με τοξα στο προσωπο κ στην σπονδυλικη στηλη.Παντως ειναι ολοκαθαρο ποσο πιο ομορφος ειναι ο "καθαρος" αρσενικος απ τα υπολοιπα.Στα θηλυκα η διαφορα δεν ειναι κ τοσο εμφανη.Συνοδοντη δεν θα βαζα φιλε.Ειναι πολυ δυναμικα ψαρια κ εκτος οτι θα σου τρωνε τα μικρα πιστευω θα σου ενοχλουν κ το χαρεμι.Καλογεμιστο οτι κ αν βαλεις.Εγω ειχα τα ρεντ κοραλ (τωρα τα χει ενας φιλος) αλλα πιστευω αν αποφασισεις για σαουλοσι αξιζει να κανεις υπομονη μεχρι να ψαχτεις κ να βαλεις τα original!!.

Δεν το εχω ψαξει ουτε ειμαι σε θεση να τα ξεχωριζω αυτα,απλα το γνωριζω και γι'αυτο το αναφερω.

 

Και τα λαμπιντο ειναι παμφαγα αλλα οι μισοί έχουμε και λαμπιντο. 1 φορά τη βδομαδα το γουσταρουν το "κρεατάκι" τους και τα "φυτοφάγα"

Συμφωνοι,αλλα τα φυτοφαγα οταν λεμε να τρωνε μια φορα και κρεας εννοουμε γαριδουλα και οχι σκουληκι.Και παλι δεν ειναι τοσο προβλημμα για καποιους,αν θες ομως να εχεις σωστα χρωματα και υγειη ψαρια τα ξεχωριζεις.

Έγινε επεξεργασία - argy1
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για μενα ξεκινα με τα saulosi προσπαθησε και για καμια γεννα (που το θεωρω τρομερη εμπειρια) και πιο μετα βαζεις αλλο 1 χαρεμι απο αλλα μικροσωμα mbuna να προσθεσεις χρωμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το ενυδρείο δεν ξεθολώνει καθόλου! Είναι ακόμα όπως στις αρχικές φωτός που σας έβαλα. Είμαστε 8 μέρες..... μήπως έχω καμιά άλγη; σήμερα καθάρισα τα σφουγγάρια μόνο από το εσωτερικό μπας και γίνει κάτι..... πείτε απόψεις sos!

Έγινε επεξεργασία - symvoulos
Link to comment
Share on other sites

Λογικα ειναι βακτήρια... bacterial bloom!!! Μην αγχώνεσαι κανε μια μικρη αλλαγή νερού... βαλε μια φωτο να δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Λογικα ειναι βακτήρια... bacterial bloom!!! Μην αγχώνεσαι κανε μια μικρη αλλαγή νερού... βαλε μια φωτο να δούμε...

Αν ειναι βακτηριακη εξαρση χρειαζεται ενδυναμωση της βιολογιας...

Υπαρχει και μια περιπτωση να φταιει και η αμμος αυτο θα το καταλαβει αν τωρα που επλυνε σφουγγαρια εβγαλε πολυ "σκονη"....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φωτός αύριο.

Πώς να δυναμώσω την βιολογία; όχι το σφουγγάρι δεν έβγαλε άμμο αν αυτό εννωείς. Η άμμος δεν είναι καινούργια,ήρθε μαζί με το ενυδρείο που ήταν παλιό δισκάδικο. Έμεινε 4 ημέρες εκτός λειτουργίας το ίδιο και τα φίλτρα του.

Link to comment
Share on other sites

Ριξε βακτυρια ή αν μπορεις αυξησε κι αλλο τα βιολογικα υλικα σου.

Link to comment
Share on other sites

Το βλεπει ο ηλιος το ενυδρειο?

Αιωρουμενη αλγη ειναι αυτο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ειναι αιωρούμενα σωματίδια αλγης θελει προσοχη...

Link to comment
Share on other sites

Όχι ιδιαίτερα .... να κάνω συσκότηση;;;

Το φως λειτουργεί 5 ώρες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...