Jump to content

Βιότοπος μονομάχου


pan_Oz

Recommended Posts

κατ αρχάς να χαιρετίσω :bigemo_harabe_net-109:  και την γλυκιά πλευρά του φόρουμ που αν και με απρόσμενο τρόπο γράφω για πρώτη φορά :D

 

μπαίνω λοιπόν στο θέμα.. έχοντας ενα κυβάκι 30λίτρα στη ντουλάπα τα τελευταία 2 χρόνια (να ναι καλά η πίττα του aquazone :bigemo_harabe_net-146:

και χωρίς να μου χει περάσει πιο πρίν η ιδέα, την προηγούμενη παρασκευη γύρισα σπίτι με εναν μονομάχο, έναν κορμό (winewood έγραφε το ταμπελάκι), καφέ ψιλο χαλικάκι, και μία ανούμπια.. :bigemo_harabe_net-82:

 

κατ αρχάς να πώ οτι δεν έχω καμία εμπειρία απο γλυκό αν εξαιρέσεις ενα 30ανταρι του αδερφού μου που ξέμινε ενα καλοκαίρι σπίτι μου και όταν γύρισε και δεν το θελε το έκανα κατ ευθείαν το πρώτο μου reefακι :bigemo_harabe_net-66:

 

στο μονομάχο τώρα.. λοιπόν με το ψαράκι έχω κολλήσει και είμαι σε φάση να ψάχνω και πιο ..ιδιαίτερους

 

το ενυδρειάκι προς το παρόν είναι αυτό

 

8AAE78BE-110D-4B8E-B13E-F8D963963A5B_zps

 

ECAB26EC-22B6-422A-B9DA-50893F17E3C0_zps

 

720D69AA-6E45-4102-BDAF-A4F4832110C7_zps

 

720D69AA-6E45-4102-BDAF-A4F4832110C7_zps

 

βέβαια οπως σας είπα αυτό φτιάχτηκε πάνω στη τρέλα και τώρα που έχω κολλήσει με το ψαράκι θέλω να του κάνω ένα κανονικό βιότοπο

 

ιδανικά θα θελα κάτι κοντά σε αυτό

 

βοηθάει για το νερό η όσμωση που ήδη έχω .. θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει να μου πεί τι κλαδια είναι αυτά, τί φύλλα και τί υπόστρωμα έχει..

θα θελα σε αυτό το σετ απ να βάλω επίσης 2 φυτά .. Cryptocoryne που διάβασα είναι του εκεί βιότοπου και καποιο ίσως επιφανείας

 

περιμένω γνώμες ;)

 

post-50324-0-54254100-1466022768_thumb.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Να τονα! Ενας ενας σιγα την κανετε ετσι; χαχαχα!

Αυτο δεν ξερω αν προσομοιαζει το βιοτοπο του ασε που σε αυτο το στησιμο δεν θα ευδοκιμησει φυτο.

Θελεις πιστο βιοτοπο;

Send from the heart of the Amazonas

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προδοτη...

Ιουδα...

Εισαι ενας judas priest!!

Απορο πως θα ξαναβαλεις χερι μεσα στο ρεεφ σου!!!

:) :) :) :)

  • Like 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Να τονα! Ενας ενας σιγα την κανετε ετσι; χαχαχα!Αυτο δεν ξερω αν προσομοιαζει το βιοτοπο του ασε που σε αυτο το στησιμο δεν θα ευδοκιμησει φυτο.Θελεις πιστο βιοτοπο;Send from the heart of the Amazonas

Φτοοουυ σουυυ. Μας εφαγεςςς μας κατεστρεψες!!!
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φτοοουυ σουυυ. Μας εφαγεςςς μας κατεστρεψες!!!

Καλα εσυ μη μιλας! Εχω ραμματα και για την δικια σου γουνα!

Send from the heart of the Amazonas

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλα εσυ μη μιλας! Εχω ραμματα και για την δικια σου γουνα!

Send from the heart of the Amazonas

Πια ραματααα?????

Εσυ φταις που κολησα και εγω με τους μονομαχουςςς!! (Κολαω κ μονοναχερα τωρα)

Το ευχαριστιεσεε εεε???να μας περνεις κοσμοοοοοο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν παιρνω κανεναν. Μονοι σας ερχεστε! Χαχαχα! Μεταννοειτε το τελος γαρ εγγυς!

Αλλα ναι το ευχαριστιεμαι η αληθεια!

Send from the heart of the Amazonas

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

με γειες με γειες να το χαίρεσαι και θα κολλήσεις με το γλυκό....ξέρω τι σου λέω........

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να τονα! Ενας ενας σιγα την κανετε ετσι; χαχαχα!

Αυτο δεν ξερω αν προσομοιαζει το βιοτοπο του ασε που σε αυτο το στησιμο δεν θα ευδοκιμησει φυτο.

Θελεις πιστο βιοτοπο;

Send from the heart of the Amazonas

 

οχι που θα έχανες ευκαιρία για να κράξεις :sword:

 

η αλήθεια είναι πως θα θελα πιστό βιότοπο..

Link to comment
Share on other sites

 

Παρασκευά ευχαριστώ!

 

το διάβασα αλλα πολλά απο τα link δεν ανοίγουν πια.. :(

Link to comment
Share on other sites

εχω διαβάσει κι αλλα τις τελευταίες μέρες και λέω να δοκιμάσω κατι όπως περιγράφεται εδώ..

 

http://www.practicalfishkeeping.co.uk/content.php?sid=66

 

εχω καποιες απορρίες .. πιο ειναι αυτό το υπόστρωμα που αναφέρει "Granular aquatic soil" ? το googlλαρα αλλα δεν κατάλαβα και πολλά υπάρχει κάποιο προτεινόμενο στα εδω μαγαζιά?

 

επίσης ως driftwood δεν κατάλαβα οτι πρόκειται για ξύλο κάποιου συγκεκριμένου δέντρου..

 

ερώτηση .. επιδή το 3μερο λέω να ανηφορίσω  προς πήλιο οπου απο ποτάμια πλατανια καστανιες βελανιδιές άλλο τίποτα, μπορώ να μαζέψω κλαδιά οπως αυτα που θα φαίνονται να έχουν υποστεί μια επεξεργασία απο τα νερά? να μαζέψω και να χρησιμοποιήσω αντίστοιχα τα φύλλα αυτών των δέντρων??

Link to comment
Share on other sites

εχω διαβάσει κι αλλα τις τελευταίες μέρες και λέω να δοκιμάσω κατι όπως περιγράφεται εδώ..

 

http://www.practicalfishkeeping.co.uk/content.php?sid=66

 

εχω καποιες απορρίες .. πιο ειναι αυτό το υπόστρωμα που αναφέρει "Granular aquatic soil" ? το googlλαρα αλλα δεν κατάλαβα και πολλά υπάρχει κάποιο προτεινόμενο στα εδω μαγαζιά?

 

επίσης ως driftwood δεν κατάλαβα οτι πρόκειται για ξύλο κάποιου συγκεκριμένου δέντρου..

 

ερώτηση .. επιδή το 3μερο λέω να ανηφορίσω  προς πήλιο οπου απο ποτάμια πλατανια καστανιες βελανιδιές άλλο τίποτα, μπορώ να μαζέψω κλαδιά οπως αυτα που θα φαίνονται να έχουν υποστεί μια επεξεργασία απο τα νερά? να μαζέψω και να χρησιμοποιήσω αντίστοιχα τα φύλλα αυτών των δέντρων??

Tο driftwood σαν driftwood θα δυσκολευτείς να το βρεις. Έτυχε και πέτυχα κάπου Malaysian driftwood που θεωρείται και σχετικά διάσημο αλλά από τότε δεν το ξανάδα. Με απλές ρίζες θα είσαι απόλυτα καλυμένος. 

 

Αυτό που λες σχετικά με την εκδρομή σου μπορείς σίγουρα να το κάνεις. Εγώ στην θέση σου βέβαια θα έπαιρνα απευθείας από ενυδρειακό κατάστημα πιο πολύ για το ψυχολογικό κομμάτι και την υποψία λάθους. Παρ'όλα αυτά μπορείς να το δοκιμάσεις, πολύ επιλεγουν να τις μαζεύουν οι ίδιοι :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει η ρίζα να είναι σε πλήρη ξήρανση και όχι από πεύκα γιατί είναι τοξικές.

 

Μερικά ασφαλή ξύλα για ενυδρειακή χρήση είναι από οξειά, καρυδιά, ιτιά,κερασιά, magnolia grandifolia ή καστανιά. Γενικά καλό είναι να αποφύγουμε ριτινοφόρα δέντρα καθώς οι ριτίνες ενδέχεται να παρουσιάσουν προβλήματα στο οικοσύστημα.

 

Το ξύλο σίγουρα θα το βράσεις και θα το ξεπλύνεις καλά για κάποια ώρα ώστε να βεβαιωθείς πως δεν θα επιβιώνει πάνω του κάποιος παθογόνος οργανισμός. Μπορείς και να το απολυμάνεις με ένα διάλυμα νερό και ξύδι. Στη συνέχεια θα το αφήσεις μέσα σε μία μπανιέρα ή κουβά ώστε να βυθιστεί. Αυτό μπορεί να πάρει κάποιες μέρες και καλό είναι να αλλάζεις και το νεράκι 1 φορά την ημέρα.

 

Τέλος, πρέπει να προσέξεις το σημείο από όπου θα τα μαζέψεις. Αν υπάρχει υποψία πως κάπου κοντά ραντίζουν είναι πιθανό να έχει ραντιστεί και αυτό. Με βάση όμως την παραπάνω διαδικασία απολύμανσης πιστεύω καλύπτεσαι και σε αυτή την περίπτωση.

Έγινε επεξεργασία - Light0r
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πανο, δεν αξιζει τον κοπο ρε φιλε να μαζεψεις για ενα τοσο μικρο ενυδρειο! Πηγαινε παρε ενα και να εχεις το κεφαλι σου ησυχο! Αυτα τα ξυλα που εχει στο λινκ ειναι ωραια!

Το soil αυτο που λεει, δεν ειναι μαρκα. Μαλλον απευθυνεται σε χαλικακι ψιλο η αμμο! 

Ο μονομαχος προερχεται απο βαλτους και μικρες λιμνουλες οπου το νερο ειναι ρηχο και σταστιμο, ο βυθος ειναι λασπη η τυρφη και διασπαρτος απο κλαδια και φυλλα. Σε ενα τετοιο περιβαλλον δυσκολα επιζει φυτο εκτος απο επιφανειας η μερικα που δεν θελουν και πολυ φως!

Σιγουρα χρειαζεσαι ενα πολυ μικρο φιλτρο ωστε η ροη του να μην τον ενοχλει στο κολυμπι. Απο κει και περα το στησιμο το φτιαχνουμε. Σου αρεσει το καφε νερο;

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει η ρίζα να είναι σε πλήρη ξήρανση και όχι από πεύκα γιατί είναι τοξικές.

 

Μερικά ασφαλή ξύλα για ενυδρειακή χρήση είναι από οξειά, καρυδιά, ιτιά,κερασιά, magnolia grandifolia ή καστανιά. Γενικά καλό είναι να αποφύγουμε ριτινοφόρα δέντρα καθώς οι ριτίνες ενδέχεται να παρουσιάσουν προβλήματα στο οικοσύστημα.

 

Το ξύλο σίγουρα θα το βράσεις και θα το ξεπλύνεις καλά για κάποια ώρα ώστε να βεβαιωθείς πως δεν θα επιβιώνει πάνω του κάποιος παθογόνος οργανισμός. Μπορείς και να το απολυμάνεις με ένα διάλυμα νερό και ξύδι. Στη συνέχεια θα το αφήσεις μέσα σε μία μπανιέρα ή κουβά ώστε να βυθιστεί. Αυτό μπορεί να πάρει κάποιες μέρες και καλό είναι να αλλάζεις και το νεράκι 1 φορά την ημέρα.

 

Τέλος, πρέπει να προσέξεις το σημείο από όπου θα τα μαζέψεις. Αν υπάρχει υποψία πως κάπου κοντά ραντίζουν είναι πιθανό να έχει ραντιστεί και αυτό. Με βάση όμως την παραπάνω διαδικασία απολύμανσης πιστεύω καλύπτεσαι και σε αυτή την περίπτωση.

 

ευχαριστώ για τις πληροφορίες! :)

Link to comment
Share on other sites

Πανο, δεν αξιζει τον κοπο ρε φιλε να μαζεψεις για ενα τοσο μικρο ενυδρειο! Πηγαινε παρε ενα και να εχεις το κεφαλι σου ησυχο! Αυτα τα ξυλα που εχει στο λινκ ειναι ωραια!

Το soil αυτο που λεει, δεν ειναι μαρκα. Μαλλον απευθυνεται σε χαλικακι ψιλο η αμμο! 

Ο μονομαχος προερχεται απο βαλτους και μικρες λιμνουλες οπου το νερο ειναι ρηχο και σταστιμο, ο βυθος ειναι λασπη η τυρφη και διασπαρτος απο κλαδια και φυλλα. Σε ενα τετοιο περιβαλλον δυσκολα επιζει φυτο εκτος απο επιφανειας η μερικα που δεν θελουν και πολυ φως!

Σιγουρα χρειαζεσαι ενα πολυ μικρο φιλτρο ωστε η ροη του να μην τον ενοχλει στο κολυμπι. Απο κει και περα το στησιμο το φτιαχνουμε. Σου αρεσει το καφε νερο;

 

αν εννοείς στο link που ανέβασα, αυτα τα ξύλα μ αρέσουν και μένα! που θα βρώ όμως μιας και τα μόνα που έχω δεί είναι σαν αυτό που έχω και φαίνεται στο πρωτο post.. πως τα ζητάνε αυτά? δεν είναι το θέμα το κόστος για να τα μαζέψω αλλα το οπτικό.. να έρθω πιο κοντά σε αυτό του link..

 

το soil βασικά σημαίνει χώμα.. θα θελα να δοκιμάσω να προσθέσω χώμα αλλα πιο θα ναι το πιο κατάλληλο?

 

απ οσο κατάλαβα, βασικά ο μονομάχος βρίσκετε στους ορυζώνες "κατα λάθος" απο υπερχειλίσεις των ποταμών που τους περιβάλουν. όντως ο βυθός είναι αυτός που λες.

 

καπου έχω δεί και κάποια φυτά απο ΝΑ Ασία που φαντάζομαι οτι θα την παλεύουν σε τόσο χαμηλό Ph.. θα το κοιτάζω σε δεύτερο χρόνο :)

 

τώρα για το καφέ νερό.. δεν το χα σκεφτεί ποτε.. στο ενυδρείο του link βέβαια μου αρέσει πολύ και μου αρέσει επίσης που είναι φυσικό για το ψάρι :)

 

το ενυδρείο έχει ένα γωνιακό φίλτρο 200lt/h στο οποίο εχω βάλει λίγο siporax της sera και ενα κομμάτι μπλέ σφουγγάρι.. είμαι καλά με αυτά??

Link to comment
Share on other sites

Θα πας σε διαφορα πετ μεχρι να βρεις αυτο που θες. Και ριζες ομως μια χαρα ειναι.

Soil σημαινει χωμα και granulated σημαινει κοκκωδες, κρυσταλικο!

Ειτε ψιλη αμμος ειτε χαλικι ψιλο θα ειναι μια χαρα.

Νομιζω καλο ειναι το φιλτρο αλλα αυτο θα το δεις και στην πορεια.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Απο ξυλα μπορεις να χρησιμοποιησεις οτι ξυλο θελεις και σου αρεσει αλλα καλυτερα να ειναι απο πετ σοπ.

Ξερα φυλλα μπορεις να βαλεις καστανιας,βελανιδιας η αλλα τετοια μικρα φυλλα που μπορεις να τα μαζεψεις απο τη φυση αλλα απο μερος που να ειναι μακρυα και να μην ειναι μολυσμενο.Τα ξερα φυλλα τα μεζευεις απευθειας απο το δεντρο και οχι αυτα που εχουν πεσει κατω.

Ολα αυτα ετσι και αλλιως θα σου κανουν το νερο καφε,οπωτε δεν χρειαζεται να κανεις κατι αλλο.

Απο βυθο,ειτε αμμο βαλεις ειτε καποιο σκουροχρωμο ψιλο χαλικι θα εισαι μια χαρα.

Απο φυτα,κρυπτοκορινες,πιστιες η φακη,μικροσορουμ και οτι αλλο σου αρεσει απο Ασια.

Να ξερεις ομως οτι οι μονομαχοι ειναι γεννημενοι σε νερο βρυσης.Τον δικο σου σε τι νερο τον εχεις τωρα?

Αυτο που θελω να πω ειναι πως αν θες να μαλακωσεις το νερο,θα πρεπει να γινει πολυ αργα γιατι δεν θα κανει καλο στο ψαρι.

Οι μονομαχοι ειδικα ειναι πολυ ευαισθητοι στις παραμετρους του νερου και εννοω στις αλλαγες τους,παθαινουν φιν ροτ για πλακα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ΘΑ  ΠΑΘΩ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΑΤΙΚΑ ΠΑΛΙ :phone:  !!!!

 

Τι ειναι αυτα ?????

 

Παλι πέρυσι με τις εξυπνάδες σου για να διαλύσεις το ενυδρειο, τωρα το γύρισες σε μονομάχους!!!!

 

Λοιπον ακου την συμβουλή μου που ξερω απο αυτα!

 

Πηγαινε σε διάφορα μαγαζιά , παρε τους πιο φανταχτερούς , πολύχρωμους , φουντωτούς μονομάχους και ρίχτους  μεσα στο 30αρι σε κοπαδακι!

 

Φυγε το 3ημερο διακοπουλες και τα λεμε απο βδομάδα!

 

TRUST ME :usd:  !!!! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ΘΑ  ΠΑΘΩ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΑΤΙΚΑ ΠΑΛΙ :phone:  !!!!

 

Τι ειναι αυτα ?????

 

Παλι πέρυσι με τις εξυπνάδες σου για να διαλύσεις το ενυδρειο, τωρα το γύρισες σε μονομάχους!!!!

 

Λοιπον ακου την συμβουλή μου που ξερω απο αυτα!

 

Πηγαινε σε διάφορα μαγαζιά , παρε τους πιο φανταχτερούς , πολύχρωμους , φουντωτούς μονομάχους και ρίχτους  μεσα στο 30αρι σε κοπαδακι!

 

Φυγε το 3ημερο διακοπουλες και τα λεμε απο βδομάδα!

 

TRUST ME :usd:  !!!! 

 

Ρε μην προσπαθεις να ριξεις σταχτη στα ματια! Σε εχει παρει χαμπαρι ολη η ενυδρειακη κοινοτητα της Ελλαδας! Και αποδειξη ειναι τα τελευταια σου λογια! Απο που ξερεις εσυ απο αυτα; Γιατι να σε εμπιστευτει; Εεε; Πες οτι το χεις ψαξει κι εσυ και το ψηνεις! Πες οτι βαρεθηκες να ασχολεισαι με πλαστικα και εισαι ετοιμος να κανεις το μεγαλο βημα προς το γλυκο! Πες οτι εχεις μεταννοησει! Μην ντρεπεσαι, μια παρεα ειμαστε! Ειδες, ενας ενας εδω καταληγεται!

Και για τελος φιλε μου Διονυση σου αφιερωνω το παρακατω! Αντε καλη αρχη κι εσυ!

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

χαχααχαχα! :hehe

 

το γλεντάμε κανονικά βλέπω :zoro:

 

κοίταξα λίγο στα μαγαζιά εδω αλλα δε μπορώ να πώ οτι βρήκα αυτό που θέλω.. έκανα παραγγελία οτι ήθελα απο thegreenmachineonline

 

ξύλα sumatra drift root wood & fossilised wood.

υπόστρωμα ADA aqua soil Malaya

 

φύλλα θα γίνουν συλλογή το 3μερο απο Πήλιο .. όπως είπε και ο Κώστας, καστανια, βελανιδιά..

 

απο φυτά είπα να δοκιμάσω ένα νούφαρο και Cryptocoryne Legroi

 

τον μονομάχο τώρα τον εχω σε νερό βρύσης και σταδικά κάνω αλλαγές με όσμωση ετσι ωστε όταν στηθεί όπως το θέλω να να παίζω με 80% όσμωση 20% βρύση... 

 

σκοπός να πάει όσο πιο κοντά σε αυτό

 

http://www.practicalfishkeeping.co.uk/content.php?sid=66

 

 

και ο θεός βοηθός...

 

αντε για να μη πάρει σειρά σιγά σιγά και το μεγάλο! :bling:

Έγινε επεξεργασία - pan_Oz
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πλάκα μου κανεις !!!!!

 

Αυτο μοιάζει σαν να πέρασε φορτηγό και αφησε .....  λακουβα με λάσπη :hehe !

 

 

Συγκεντρώσουυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ :cigar: !!!!!!!!!!!!! 

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ετσι! Να παρει σειρα! Δεν λεω καλο και το reefaκι σου αλλα εδω πας σε αλλη κατηγορια! Χαχαχαχαχαχαχα!

Πανο, θα χρειαστεις καπακι γιατι ο μονομαχος πηδαει απ εξω! Νουφαρα και γενικα επιφανειας θα δυσκολευτουν λιγο με το καπακι!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...