Jump to content

Βιότοπος μονομάχου


pan_Oz

Recommended Posts

Όπως κατάλαβες ο μονομάχος πήρε τον δρόμο για το σαλόνι ..... Ήθελε να παει στο ρεεφακι!!!!

Μυαλό δεν βάζεις ..... Μόνο θάλασσα !!!!

Link to comment
Share on other sites

Όπως κατάλαβες ο μονομάχος πήρε τον δρόμο για το σαλόνι ..... Ήθελε να παει στο ρεεφακι!!!!

Μυαλό δεν βάζεις ..... Μόνο θάλασσα !!!!

καλα καλα.. ενα σου λεω, κύβος παίζει με σαμπ, 6αρι φως και στη κάβα μέταλλο και co2.. Ξερεις τι φτιάχνεις ;;;

Googlαρε λιγο iwagumi cube ;)

υ.γ. : πήδηξε ο μονομάχος, έδωσα €3,5 πηρα πιο ωραίο ;)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Έγινε επεξεργασία - pan_Oz
Link to comment
Share on other sites

O μονομαχος πηδηξε γιατι δεν ειχες καπακι,αν ειχες φυτα επιφανειας δεν θα πηδουσε.

Τα ξυλα δεν ξερω αν σου κανουν,ισως μετα απο παρα πολυ επεξεργασια αλλα και παλι δεν ειναι σιγουρο οτι θα αντεξουν μεσα στο νερο.

Τα πλατανοφυλλα που βλεπω παντως δεν κανουν,επρεπε να κοψεις ξερα φυλλα πανω απο το δεντρο οχι χλωρα.

Επισης,αντι για καταπα που χρυσοπληρωσες μπορουσες να παρεις ξερα πλατανοφυλλα απο το μερος που εισουν και να γλιτωνες και τα λεφτα :P

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και κρίμα για το ψαράκι σου.

Θα ήθελα να σε ρωτήσω πληροφοριακά πόσο γεμάτο είχες το ενυδρείο...

Πόσους πόντους δηλαδή από το τζάμι μέχρι την επιφάνεια του νερού;

 

Φύλλα catappa έχω ακούσει ότι αγοράζουν και από ebay αλλά δε ξέρω πόσο πιο φθηνά θα σου πήγαιναν.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα! διστυχώς λόγω απουσίας το ενυδρείο το είχα φουλ για την εξάτμιση.. καπως ετσι μαλλον την πάτησα.

 

πάντως είναι απίστευτο πόσο μακριά βρέθηκε!

 

τα φύλλα διστυχώς το διάβασα μετα οτι έπρεπε να μαζέψω κίτρινα απο τα δέντρα.. μου είχε μείνει μόνο οτι πρέπει να τα μαζέψω απο τα δέντρα και όχι απο κάτω

 

οι ρίζες θα φάνε διαδικασία βρασίματος και ψησίματος και λέω να τις δοκιμάσω.. εκτος αν μεχρι τότε βρω κάτι να μ αρεσει οπως 2 κομμάτια ξύλο mopani που βρήκα για το βυθό και τα πήρα..  

Link to comment
Share on other sites

Για δείτε και αυτό να πέρνετε ιδέες...

 

 

:)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ειχα σκεφτει να φτιαξω ενα τετοιο ενα διαστημα που ειχα πολυ ελευθερο χρονο.

Το μονο που με κρατησε ειναι το λιγοστο νερο και η μεγαλη εξατμηση τον χειμωνα.

 

Νομιζω κατι τετοιο τον χειμωνα χρειαζεται σταθερη θερμοκρασια περιβαλλοντος χωρις να κουραζει ή φυσικα μονιμη αυτοματη αναπληρωση απο α/ο

Link to comment
Share on other sites

Για δείτε και αυτό να πέρνετε ιδέες...

 

 

:)

 

χαχαχα! ωραιος! :)

 

αυτος τουλάχιστον βρήκε νερό .. ο δικός μου στο παρκέ :P

Link to comment
Share on other sites

Ειχα σκεφτει να φτιαξω ενα τετοιο ενα διαστημα που ειχα πολυ ελευθερο χρονο.

Το μονο που με κρατησε ειναι το λιγοστο νερο και η μεγαλη εξατμηση τον χειμωνα.

 

Νομιζω κατι τετοιο τον χειμωνα χρειαζεται σταθερη θερμοκρασια περιβαλλοντος χωρις να κουραζει ή φυσικα μονιμη αυτοματη αναπληρωση απο α/ο

 

δε νομίζω η διατήρηση της θερμοκρασίας να είναι δύσκολο, ούτε η αναπλήρωση :)

Link to comment
Share on other sites

Και οσο τα ξύλα βράζουν εγω πειραματιζομαι..

Έβαλα 2 φύλλα μεσα και το νερό εχει παρει ενα ωραίο χρωμα του τσαγιού :)

Μέτρησα και ph και ειμαι μεταξυ 6,5-7

Δημοσιευμένη  εικόνα

Δημοσιευμένη  εικόνα

Δημοσιευμένη  εικόνα

Δημοσιευμένη  εικόνα

Δημοσιευμένη  εικόνα

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μη βαλεις αλλα φυλλα τωρα,θα σου ριξει πολυ το ph και ισως το ψαρι την ακουσει.

Τα ψαρια εχουν συνηθησει το νερο βρυσης γιατι τα περισσοτερα,αν οχι ολα,εχουν γεννηθει σ αυτο.

Οι αλλαγες των παραμετρων πρεπει να γινονται πολυ αργα και ειδικα στους μονομαχους που ειναι ευαισθητοι σε αλλαγες παραμετρων,για πλακα βγαζουν φιν ροτ.

Βαλε κανενα φυτο επιφανειας γιατι βλεπω νατον βρησκεις και αυτον εξω.

Link to comment
Share on other sites

φύλλα δεν βάζω άλλα ;) φυτό επιφανείας είχα πεί να μήν βάλω άλλο λόγω του νούφαρου αλλα μάλλον έχω καιρό μέχρι να φτάσει επιφάνεια οπότε κάτι θα μπεί..

επίσης λέω τελικα να μην αλλάξω υπόστρωμα .. τώρα με το σκούρο νεράκι δείχνει ωραίο.. με τα φύλλα και ξύλα κάτω νομίζω δεν θα χαλάει τον "βιότοπο" που έχω κατα νού..

 

πάντως καλού -κακού τη στάθμη τη έχω κατεβάσει αρκετά

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι κακη ιδέα ..έψαχνα και για το θαλασσινό αλλα δεν εχω βρει ..

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι κακη ιδέα ..έψαχνα και για το θαλασσινό αλλα δεν εχω βρει ..Sent from my iPhone using Tapatalk

Εχει στον Πειραιά!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι κακη ιδέα ..έψαχνα και για το θαλασσινό αλλα δεν εχω βρει ..

Sent from my iPhone using Tapatalk

Έλεος !!!!

Με αναγκάζεις να μπαίνω σε αυτό τον τομέα και να γράφω !!!

Στο jumbo στο στέγνωμα πιάτων με 4€ και σου μένει και το πιατελακι :)

Link to comment
Share on other sites

Εχει στον Πειραιά!!!

 

κατάστημα?

Link to comment
Share on other sites

Έλεος !!!!

Με αναγκάζεις να μπαίνω σε αυτό τον τομέα και να γράφω !!!

Στο jumbo στο στέγνωμα πιάτων με 4€ και σου μένει και το πιατελακι :)

 

είναι της πλάκας αυτά ρε σύ και σε συγκεκριμένες διαστάσεις.. τα είδα

 

εσυ πολύ απο δώ κοιτάς.. έναν τον έχω ψήσει να γίνει γλυκούλης (ονόματα δεν λέμε), εσυ??

 

:cigar:

Link to comment
Share on other sites

Πανο, βλεπω εχεις μπει ζεστα ετσι; Αστον τον Διονυση να χτυπιεται! 

Τα ξυλα ποτε θα τα βαλεις να παρει μορφη;

Link to comment
Share on other sites

Πανο, βλεπω εχεις μπει ζεστα ετσι; Αστον τον Διονυση να χτυπιεται! 

Τα ξυλα ποτε θα τα βαλεις να παρει μορφη;

 

σήμερα θα μπεί η μία ρίζα απο πλάτανο την οποία έχω βρασει πολλεεεες ώρες και έχω ψήσει ακόμα περισσότερες.. την εχω ξεφλουδίσει κιολας..

 

η άλλη ρίζα εχει περάσει και αυτή την ίδια διαδικασία χωρίς να καταφέρω να την αποφλοιώσω γιατι με δυσκολεύει πολύ...

 

να την βάλω έτσι???

 

δυστιχώς δεν εχω βρεί ακόμα στο εμπόριο ξύλο που να μ αρέσει και ως τότε έλεγα να έχω τα πλατάνια...

 

επίσης λέω να πετάξω μέσα και καμία φακή..

 

λέω το απόγευμα να αδιάσω, να ξαναπαίξω με το aquascape και να κάνω και μια πολύ καλή αλλαγή νερού..

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως αν τα ξυλα δεν ειναι τελειως ξερα δεν θα τα εβαζα μεσα γιατι μπορει να βγαλει τιποτα ζουμια απο το δεντρο και να αρχισουν τα προβληματα.

Γενικα δεν πολυεμπιστευομαι τις ριζες απο τη φυση γι αυτο το λογο,καλυτερα απο πετ σοπ για να ειμαι 100% σιγουρος.

Link to comment
Share on other sites

Τα ξύλα μαζεύτηκαν ξερα, εμειναν ωρες στο φούρνο στους 110c και βιάστηκαν βράστηκαν επισης ωρες .. Μολις τελείωσα αλλη μια βολτα άκαρπη στα pet shop
Το μονο που παίζει ειναι κατι red moor που και δε μ αρεσουν και τις είχαν πανάκριβες ..
Θε δοκιμάσω πλάτανο μεχρι να βρω κατι καλυτερο ..αν οχι τοτε eBay


Sent from my iPhone using Tapatalk

Έγινε επεξεργασία - rastaman
Link to comment
Share on other sites

Aν το σημείο περισυλλογής των ξύλων το ξέρεις, και γνωρίζεις ότι δεν επηρεάζεται από ανθρώπινη δραστηριότητα, πιστεύω ότι με την επεξεργασία που έχεις κάνει είσαι καλυμμένος. Χρησιμοποιώ χρόνια ξύλα από τη φύση (πλατάνια, βελανιδιές) σε ενυδρεία με δίσκους, πλέκο κλπ, και ουδέποτε είχα πρόβλημα. Τα ξύλα όμως τα μαζεύω από σημείο που είναι "παρθένο" και ξέρω ότι δεν επηρεάζεται από γεωργικές η κτηνοτροφικές δραστηριότητες. Τα πλέκο μάλιστα προτιμούν με μεγάλη διαφορά τα άγρια ξύλα απ' αυτά του εμπορίου. Τα ξύλα βέβαια πρέπει να είναι ξερά, και προσωπικά τα χρησιμοποιώ αρκετό καιρό μετά αφού τα μαζέψω. Ίσως και χρόνο.

Έγινε επεξεργασία - kadmos
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Aν το σημείο περισυλλογής των ξύλων το ξέρεις, και γνωρίζεις ότι δεν επηρεάζεται από ανθρώπινη δραστηριότητα, πιστεύω ότι με την επεξεργασία που έχεις κάνει είσαι καλυμμένος. Χρησιμοποιώ χρόνια ξύλα από τη φύση (πλατάνια, βελανιδιές) σε ενυδρεία με δίσκους, πλέκο κλπ, και ουδέποτε είχα πρόβλημα. Τα ξύλα όμως τα μαζεύω από σημείο που είναι "παρθένο" και ξέρω ότι δεν επηρεάζεται από γεωργικές η κτηνοτροφικές δραστηριότητες. Τα πλέκο μάλιστα προτιμούν με μεγάλη διαφορά τα άγρια ξύλα απ' αυτά του εμπορίου. Τα ξύλα βέβαια πρέπει να είναι ξερά, και προσωπικά τα χρησιμοποιώ αρκετό καιρό μετά αφού τα μαζέψω. Ίσως και χρόνο.

 

ευχαριστώ για τη πληροφορία :) τα ξύλα τα αποφλοιώνεις κιόλας??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...