Jump to content

Απο γλυκου νερου σε μεσογειακο nano


Recommended Posts

Γεια σας στην παρεα , ειμαι απο Κρητη και εχω ενα τροπικο γλυκου νερου ,ξεκινισα με καμια 10αρια ψαρακια και εχουν γεννησει και εφτασαν τα 30-40 (μαζι με τα μωρα )

Τωρα μου μπηκε η ιδεα να το κανω θαλασσινο (nano)  και να δωσω τα ψαρακια που εχω

σκεφτομαι να κανω ελληνικο με βραχους κ αμμο απο την θαλασσα , να εχουν οι βραχοι μερικα κοραλλια πανω τους και να ριξω κανενα δυο ψαρακια ,κανενα χανο,  γυλο ή παπαγαλιακι που πιανω συχνα στο ψαρεμα

Το ενυδρειο ειναι 60 lt aquatlantis ,εχει πανω φιλτρο και τα σχετικα ,δεν θελω να αγορασω χημικα κτλ, καθαρο θαλασσινο νερακι που θα το αλλαζω 1-2 φορες το μηνα και να βαλω και κανενα αστερια , ερημιτη ,γαριδα και τα σχετικα μεσα ,απλα και ωραια χωρις φρου φρου 

Θελω να ειναι ενυδρειο φυσικο και οχι χημικο και γιαυτο θα αποφυγω οτιδηποτε χημικο υπαρχει , μονο νερακι φρεσκο

Εχω διαβασει καμποσο για τα θαλασσινα ,ξερω ειναι μικρο το μεγεθος  και οτι χρειαζονται διαφορα ,αλλα θα το παλεψω ετσι κ οτι βγει

Χαιρετω ξανα την παρεα σας , και ανεβαζω φωτο με το ενυδειο οπως ειναι τωρα

Εβγαλα και την λαμπα κ στην θεση της εφτιξα 2 ταινιες led με μπλε κ ασπρο αντιστοιχα γιατι ανεβαζε θερμοκρασια

post-62484-0-57907900-1466857220_thumb.jpg

post-62484-0-80293700-1466857227_thumb.jpg

post-62484-0-60629800-1466857236_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - michalos
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά! Προχώρα.  Όντως ειναι μικρό το ενυδρειο αλλα θα βάλεις και τους αντίστοιχους οργανισμούς μέσα. 

 

Γενικά το μεσογειακό δεν είναι ιδιαίτερα πολύπλοκο.  

 

Τώρα αν αργότερα θελήσεις να το κάνεις Reef (κοράλλια) τότε ξαναμιλάμε.

 

Εδω στο φόρουμ υπάρχουν άπειρες πληροφορίες και φυσικά όλα τα παιδιά είναι πρόθυμα να πούν την γνώμη τους σε οποιαδήποτε απορία σου που πρόκειται να σου προκύψει. :)

 

 

Καλή αρχή λοιπον απο εμένα :)

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω , φωτο με μερικα παπαγαλακια που επιασα στο ψαρεμα , κριμα που πανε για τηγανι και οχι στο ενυδρειο  :wacko:

post-62484-0-36612900-1466861586_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή!

 

Πολύ ωραία ιδέα, κι εφόσον είσαι και Κρήτη όλα τα έχεις έτοιμα.

 

Χρειάζεσαι μια αυτόματη αναπλήρωση για να μη σου ξεφεύγει η αλατότητα και ενα μικρό εσωτερικό φιλτράκι να βάλεις λίγο άνθρακα και αντιφώσφορο.

 

Και μια ιδιαιτερότητα του μεσογειακού είναι η χαμηλότερη θερμοκρασία απ'οτι σε ενα reef.

Πρέπει να διατηρείται όσο και στη θάλασσα μας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη σου ευχομαι ναι εχεις δικιο να μην πανε στο τηγανι αλλα δεν χωρανε και στο συγκεκριμενο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια σας παλι, η σκεψη αλλαγης του γλυκου σε θαλασσινο εγκαταλειφθηκε , ξεκινω με νεο ενυδρειο nano reef 60 L  αφου θα κρατησω και το πρωτο .

Θα ανοιξω νεο θέμα για αυτο στα nano reefs

Έγινε επεξεργασία - michalos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...