Jump to content

Εμβάπτιση κερατόφυλλου σε οξυζενέ για την άλγη, περιεκτικότητα.


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Πόσο τις % οξυζενέ πρέπει να ρίξω σε κουβά για να κάνω μπάνιο το κερατοφυλλο μου που γέμισε άλγη από αιωρούμενη και μεγαλώνει;

υπάρχει έτοιμο σκεύασμα;  μήπως δεν πρέπει να το αραιώσω καθόλου;

σε πιο βαθμό δεν θα κάνει και στο φυτό ζημιά;

ας μου πει κάποιος με εμπειρία στο θέμα δεν έχω ιδέα.

τέλος πόση ώρα το αφήνω εντός;

(μην μου πείτε να ελαττώσω το φως, απλά δεν γίνεται)

ευχαριστώ.

Έγινε επεξεργασία - Handmadesolution
Link to comment
Share on other sites

Κερατόφυλλου και οξυζενέ είναι δύο πράγματα τελείως ασύμβατα. Μην το δοκιμάσεις.

Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχει τρόπος να καθαρίσει δηλαδή;

Link to comment
Share on other sites

Ο καλύτερος τρόπος είναι να βρεις την πηγή του κακού! Χτύπησέ την και θα λύσεις το πρόβλημα, αλλιώς θα διαιωνίζεται, καταστρέφοντάς σου στο μέλλον το ενυδρείο, που σίγουρα με τόσο κόπο έφτιαξες και διατήρησες.

Link to comment
Share on other sites

λέω θα βάλω uv sterilizer , η πηγή του κακού είναι η πληθώρα των χρυσόψαρων που μεγαλώνω με καθημερινές αλλαγές νερού, σε ενυδρείο λίμνη με φυσικό φωτισμό σε ζεστές μέρες. αλλά το πρόβλημα που θέλω να λύσω είναι η άλγη από το κερατοφυλλο που ξεκινά να το πνίγει. πάρτ' αυγό και κούρευτω δηλαδή, :death:

Έγινε επεξεργασία - Handmadesolution
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να έχεις πολύ καλό φίλτρο για αλλαγή του νερού, τα χρυσόψαρα είναι βρωμόψαρα :D

 

Μήπως να ρίξεις σκιά με μια καλαμωτή από πάνω; Σίγουρα θα μειώσει την θερμοκρασία της λίμνης και αντίστοιχα τις άλγες.

Link to comment
Share on other sites

το φίλτρο είναι τούμπανο 2217 γεμάτο siporax γίνεται μηνιαίως καθαρισμός με νερό λίμνης,καθημερινές αλλαγές 60% νερού και ανά 2 μέρες καθάρισμα πυθμένα από βρομιές καθημερινα 55 μέρες τώρα(φάρμακα,αντιχλώρια,λιπάσματα και άλλα τέτοια εμπορικά απλά δεν μπαίνουν μέσα σαν το καινούριο σωστό νερό δεν υπάρχει βάση εμπειρίας ,απλά μπαίνει σε τρελά αργό ρυθμό 2 ώρες για γέμισμα ενώ το φίλτρο η αεραντλία και θέρμανση-ψύξη δουλεύουν μόνιμα) έχω ασχολία με χρυσόψαρα 3 χρόνια αλλά ακόμη μαθαίνω,με καλαμωτή και πρασινάδα έχω αυτή την άλγη(απο 360 μοίρες) μόνο αυτό φαντάσου. απ' ότι κατάλαβα το κερατοφυλλο που με ανησυχεί στο θέμα μας μάλλον θα το χάσω,κάτσε να δούμε τι θα παίξει με το uv (12 ώρες) για το επόμενο καινούργιο κερατοφυλλο. ευχαριστώ.

Έγινε επεξεργασία - Handmadesolution
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...