Andreas_Kouv

Επιτέλους έκανα την αλλαγή Aquascape!

18 δημοσιεύσεις σε αυτό το θέμα

Καλησπέρα σε όλο το Forum! Μετά από πάρα πολύ καιρό επιτέλους βρήκα το χρόνο να ασχοληθώ και να αλλάξω το Aquascape στο ενυδρείο μου. Αίτια της αλλαγής ήταν διάφορες άλγες που είχα αποκτήσει σε συνδυασμό με το ότι δεν με ικανοποίησε το προηγούμενο στήσιμο.

http://www.aquazone.gr/forums/topic/103593-%CE%B4%CE%B9%CE%AC%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B5%CF%82-%CE%AC%CE%BB%CE%B3%CE%B5%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%82/#entry1106269

Η αλήθεια είναι πως είναι δύσκολο να ξεστήσει και να στήσει κανείς ένα ενυδρείο που δουλεύει, σε μερικές μόνο ώρες. Θέλει οργάνωση και σχεδιασμό. Έτσι και εγώ ξεκίνησα κανα δύο μέρες πριν να πλένω το νέο βράχο και την άμμο. Απέφυγα να ταϊσω τα ψάρια μία μέρα πριν και την μέρα της αλλαγής ώστε να μην παράγουν πολύ "βρωμιά" στα ταπεράκια που μείνανε μέχρι να μεταφερθούν ξανά στο ενυδρείο.

Αφού αφαιρέσαμε όλα τα βράχια, τα ξεπλύναμε καλά καλά αδειάσαμε το νερό και τέλος διώξαμε όλη την άμμο, μέχρι και τον τελευταίο κόκκο. Πλύναμε το ενυδρείο, τον εξοπλισμό ακόμα και το Dow από τον πυθμένα.

Πλέον το ενυδρείο ήταν έτοιμο να στηθεί από την αρχή. Προσθέσαμε 22 kg μπεζ χαλαζία για υπόστρωμα [ψιλόκοκκο] και περίπου 20 kg μαύρη Λάβα για βράχο, αλλά μάλλον θα χρειαστώ περισσότερη Λάβα.

Εδώ πριν το μεγάλο εγχείρημα:

1aMeLQw.jpg

Μετά το καθάρισμα και με την νέα άμμο:

6iO4og6.jpg

Απλό και λιτό:

rkxRw3r.jpg

lV4iZM7.jpg

Το ένα θηλυκό μου είναι μπουκωμένο!

Q1x3iPV.jpg

Πολύ κούραση όμως ρε παιδιά....

Πάλι καλά που με βοήθησε και η κοπέλα μου γιατί χωρίς την βοήθεια της θα ήμουν ακόμα στην μέση!

Έγινε επεξεργασία - Andreas_Kouv
4 people like this

Πολυ καλυτερο το νεο στησιμο αν και παραμενει μικρο το μηκος του ενυδρειου για mbuna.

Θα σου προτεινα να βγαλεις την μικρη απο γενηστρα,δεν υπαρχει λογος και της προκαλεις απιστευτο στρες.Αν θελεις εστω να ζησουν ολα τα μικρα παρτα απο το στομα της αλλα οπωσδηποτε πρεπει να την απαλλαξεις απο αυτο το μαρτυριο που ζει σε ενα κουτακι δεκα επι δεκα εκκατοστα,ειδικα ενα τοσο κινητικο ψαρι οπως αυτο.

2 people like this

Ναι το ενυδρείο δεν είναι το καλύτερο αλλά δεν διαθέτω άλλο! Το θηλυκό το έβαλα εκεί για να είναι καλύτερα, δεν είναι Ε?

Για τη γυαλα το καταλαβαινω,και εγω για κανα χρονο τα ειχα λιγο στριμωγμενα τα δικα μου μεχρι να καταφερω να παρω μεγαλυτερο.Θα το δεις ομως μονος σου στην πορεια και αν θες και μπορεσεις το διορθωνεις. :)

Για το θυληκο μπουκωμενο τωρα ειναι πολυ ασχημη η μερα του πιστευω...

Θα νιωθει απιστευτο στρες αφου πρωτον δεν μπορει να κουνηθει και δευτερον δεν υπαρχει κρυψωνα ωστε να μπορεσει να κρυφτει αν το θελησει.

Το καλυτερο θα ηταν να το αφησεις ελευθερο και πιστεψε με καποια θα βρουν τον τροπο να επιβιωσουν και αν οχι τωρα την επομενη φορα αφου θα εχει φροντισει το θυληκο (οταν αποκτηση την εμπειρια) να σκαψει στα πλαγια κατω απο τις πετρες ωστε να φτυσει εκει τα μικρα οταν ειναι ετοιμη.

Η αλλη επιλογη,οχι και τοσο καλη αλλα σιγουρα καλυτερη απο την γενηστρα,ειναι να παρεις τα μικρα απο το στομα της και να προσπαθησεις εσυ να τα εκκολαψεις και να τα μεγαλωσεις.Δεν ειναι κατι τρομερο αλλα ουτε και πανευκολο,θελει λιγο προσοχη και να χειριστεις "ευγενικα" το ψαρι.

Αν το αφησεις παντως στην γενηστρα δεν το βλεπω να την βγαζει για αρκετο καιρο.

2 people like this

Σε ευχαριστώ για την συμβουλή μεγάλε! το ψάρι το άφησα ελεύθερο μαζί με τα άλλα

1 person likes this

Αν θες να επιβιωσουν περισσοτερα μικρα βαλε τις πετρες πιο πυκνα μεταξυ τους ωστε να δημιουργουντε περισσοτερες "φωλιες" για τα μικρα που δεν θα χωρανε να προσεγγισουν τα μεγαλα.Καπως οπως τις ειχες στις δεξια πλευρα του προηγουμενο ακουασκειπ.Εστω καποιες απ αυτες.

1 person likes this

Α ωραία ιδέα! Θα πάρω λίγο ακόμα βράχο και θα σπάσω κάποια κομμάτια ώστε να γίνουν μικρά περάσματα!

Η θηλυκή έχει 2.5 βδομάδες που είναι μπουκωμένη, πόσο καιρό χρειάζεται ώστε να εκκολαφθούν και να δω γόνο?

Πολύ καλύτερο το καινούριο στήσιμο και η αντίθεση χρώματος των ψαριών με τις πέτρες μ αρέσει πολύ.

Ότι σου είπαν τα παιδιά μέχρι τώρα είναι πολύ σωστό. Σίγουρα θα χρειαστείς αρκετές πέτρες ακόμα γιατί δυστυχώς δεν έχεις τα λίτρα να "παίξεις" με μινιμάλ στήσιμο. Όσο μεγαλωνουν τα ψάρια θα δεις οτι είναι αναγκαίο για να επιβιώνουν οι γέννες, να κρύβονται οι κυνηγημένοι κ.τ.λ.

1 person likes this

Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια. Στάθη το να βάλω και άλλες πέτρες είναι εύκολο, αλλά πόσα ψάρια θα μπορέσει να συντηρήσει το ενυδρειο μου? Έχω 5 τώρα και αν αρχίσουν να πληθαίνουν το θα γίνει???

καλησπερα φιλε μου.... ομορφο το ενυδρειο σου.... Τα μωρα των κιχλιδων απο την 7η μερα που η θηλυκια κανει mouthbrooding ειναι ψαρια... στην 20η-22η αρχιζουν κιολας να χρειαζονται τροφη για να επιβιωσουν.... ως τοτε τα ψαρια τρεφονται μεσω του αυγου που υπαρχει στην κοιλια τους.... απο την 7η μερα και μετα μπορεις να πιασεις το ψαρι και να του κανεις strip.... δηλαδη να του ανοιξεις το στομα για να ελευθερωθουν τα ψαρακια....

α και κατα την αποψη μου μην βαλεις αλλες πετρες μεσα γιατι ο χορος σου ειναι αρκετα μικρος και τοποθετοντας και αλλες πετρες μεσα θα το κανεις ακομα πιο μικρο σε θεμα ελευθερου χορου για κολυμβηση και σε θεμα ποσοτητας νερου.... και εγω τα πιανω και τα βαζω ομως μονα τους σε αλλο ενυδρειο που ειναι 40 λιτρα και παλι ομως εχει κρυψωνες και ειναι 40 λιτρα.... σε γεννιστρες μεσα στο ενυδρειο εχω τα γεννητουρια μου για να ειναι σωστο το περιβαλλων τους...

Johnny walker είδα το μήνυμα σου λίγο καθυστερημένα αλλά σε ευχαριστώ! Είπες πράγματα που δεν τα γνώριζα! Η θυληκιά κάποια στιγμή έφτυσε τα νεογνά αλλά δεν νομίζω να ζήσανε τα μικρά. Πέτρες έβαλα λίγες ακόμα σε μια γωνία ώστε να δώσω ύψος!

Χαιρετώ όλους τους φίλους στο forum και ποστάρω μία σημερινή φωτογραφία του ενυδρείου μου:

064AGQr.jpg

και μία λίγο πιο κοντινή:

MqPFwsV.jpg

Τι έχετε να πείτε?? Προφανώς είναι πράσινη άλγη, αλλά θα με πείτε ανώμαλο αν σας πω ότι μου αρέσει??? :hehe

5 people like this

Το παραξενα θα ηταν να μην σου αρεσε :P

Ειναι πολυ ομορφο και πιο φυσικο τωρα.

1 person likes this

Συμφωνώ! Πολύ πιο φυσικό και όμορφο αποτέλεσμα!

1 person likes this

Χαιρετώ όλους τους φίλους στο forum και ποστάρω μία σημερινή φωτογραφία του ενυδρείου μου:

064AGQr.jpg

και μία λίγο πιο κοντινή:

MqPFwsV.jpg

Τι έχετε να πείτε?? Προφανώς είναι πράσινη άλγη, αλλά θα με πείτε ανώμαλο αν σας πω ότι μου αρέσει??? :hehe

ωραίο αποτέλεσμα !!!!

κοσμημα το ενυδρειο!!!

1 person likes this

Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια. Αν δεν εξαπλωθεί παντού είναι πολύ ωραία!

Οντως εχει γινει πολυ ωραιο,μπραβο!

1 person likes this

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Σχετικό περιεχόμενο

• Από Adiabroxos
      Γεια σας,
      Τα μικρά μου έχουν πια μεγαλώσει  Είναι 7μηνήτικα τώρα...
      Ενημερώτικα ο πληθυσμός του ενυδρείου μου είναι 2 ενήλικα (3+) ένα αρσενικό και 2 θυληκά, 3 7μηνήτικα μικρά και 1 3μηνήτικο  
      Τελευταίες μέρες, όπως βλέπετε στις φωτό το ένα φαίνεται να έχει ασπρίσει και υποθέτω είναι από stressάρισμα. 
      Κάθισα λίγο τα παρατήρησα τις προάλλες και με το άλλο ψάρι που φαίνεται στη φωτό (που είναι αδέλφια ίδιας γέννας) πιάνονται στομα με στόμα.
      Άρα να υποθέσω ότι είναι και τα 2 αρσενικά;

Γνώμες? 

Ευχαριστώ

• Από Mr.Angelos
      Οπως λεει και ο τιτλος θελω καποιες προτασεις για να φιαξω σιγα σιγα το aquascape του ενυδρειου μου! 
      Για αρχη τι φυτα επιβιονουν σε black water? εστω σε νερο με ελαφρια καφετι αποχρωση? τι φυτα κανουν για βιοτοπο αμαζονιου? 
      τορα για τα ξυλα τα driftwood ειναι τα καλητερα? εγω βρεικα φθηνα και ωρεα κλαδια/ριζες red moor κανουν για αυτο το ενυδρειο? μοπανι που εχω κανουν, μπορω να βαλω ακομα καμια ριζα? 
      τορα για την τυρφη μπορω να την βαλω σε ενα φιλτρο μικρο 150-250l/h ή κατι τετοιο? γιατι νομιζω θα ειναι υπερβολικο να βαλω 3 φιλτρο που να κανει εντονη ροη...... μιας και εχω 2 ενα 750l/h με βιολογικο υλικο ,ενυδρειακο βαμβακι και σφουγκαρη  και ενα 300lh με σιποραξ μινι και 4 κομματια βιολογικο μακαρονι και πολυ λιγο σφουγκαρι. επισης να βαλω πετρες λαβας ή δεν κανουν για τον βιοτοπο? πρεπει να βαλω κατι αλλο? για την ωρα αυτα θελω να ρωτησω..... 

ΥΓ.Το ενυδρειο ειναι 120(110 καθαρα) λιτρα
    • Από Husky_Jim
      Για τους φίλους μου τους αφρικανούς!

Ancient hybridization fuels rapid cichlid fish adaptive radiations
      Joana I. Meier1,2,3, David A. Marques1,2,3, Salome Mwaiko1,2, Catherine E. Wagner1,2,4, Laurent Excoffier3,5
      & Ole Seehausen1,2

Η μελέτη σε PDF:
      ncomms14363.pdf

πηγή: http://www.nature.com/articles/ncomms14363

• Από Adiabroxos
      Καλησπέρα σας,

Οι περισσότερες συστάσεις για τα αφρικανικά ενυδρεία, περιέχουν κρυψώνες και φωλιές. 
      Παρ' όλα αυτά όμως, η παρατήρηση των τελευταίων μηνών δείχνει μια συνεχή ένταση στον πληθυσμό, ένα συνεχές κυνηγητό μεταξύ τους. 

Είδα λοιπόν κάποια videos στα οποία υποστηρίζεται πως αφαιρώντας τις κρυψώνες και τις φωλίες τα ψάρια δεν έχουν πια κάτι να προστατέψουν οπότε ηρεμούν και δεν στρεσάρονται. 

Γνώμες;;

**Πολύ πιθανό να έχει συζητηθεί και αλλού, αλλά σε μία γρήγορα αναζήτηση δεν εντόπισα κάτι, οπότε.. Here we are.. 
    • Από Adiabroxos
      Καλησπέρα σας,

Μετά από απουσία μερικών μηνών είπα να επανέλθω να μοιραστώ μαζί σας τις περιπέτειες των αφρικάνων μου (malawi), να μοιραστείτε την εμπειρία μου και φυσικά  να πείτε τη γνώμη σας. 
      Να θυμίσω πως αρχικά είχα ξεκινήσει  (Σεπτέμβριο) με 1 αρσενικό και 2 θυληκές.
      Οκτώβριος: η 1 θυληκιά βρέθηκε νεκρή.. για άγνωστα* αίτια. Όπως ήταν λογικό είχε επικρατήσει απαισιοδοξία αλλά.... ο επιμένων νικά.. Νοέμβριος: Παρατήρησα πως η θυληκιά ήταν μπουκωμένη... Σταμάτησε να τρώει.. και ξεκίνησα την καθημερινή μελέτη για να δω πως θα εξελιχθεί η διαδικασία. Η αλήθεια είναι πως άφησα την διαδικασία στην τύχη της. Περιμένα και περίμενα.. για 34 μέρες! Δεκέμβριος: μετά από 34 ημέρες είχαμε γέννα (δώρο χριστουγέννων)... τα νέα ψαράκια βγήκαν ολοκληρωμένα και έτοιμα, χωρίς να αφήνουν περιθώρια στον αρσενικό να τα πειράξει. Ιανουάριος: Ξανά μπουκωμένη η θυληκιά. Δεν περνάνε 10 ημέρες και τα αποβάλλει στην ανάγκη της να τραφεί. Βλέπετε οι πρώτες 34 ημέρες την είχαν αποδυναμώσει. Οπότε η 2η γέννα έγινε τσιμπούσι για τον αρσενικό, καθώς τα ψαράκια δεν ήταν τόσο ψαράκια, αλλά αυγουλάκια με κεφαλακι  Φεβρουάριος: εκ νέου μπουκωμένη και αποφασίζουμε με ένα φίλο να της τα αφαιρέσουμε** με την ολοκλήρωση των 2 βδομάδων κύησης.  Μάρτιος: Έτσι κι έγινε.. 1 βδομάδα πριν, αφαιρέσαμε πέτρες, την πίασαμε, την βάλαμε σε 2ο μικρό ενυδρείο (νερό/θερμοκρασίες ρυθμισμένες) και ανοίγοντας της το στόμα αφαιρέσαμε 26 μικρά. Στην φάση των 2 εβδομάδων είχαν το κεφάλι, την ουρά, και το.. 'αυγό' τους θα έλεγα, σε μέγεθος μικρής φακής... 1 βδομάδα τώρα μετατράπηκαν σιγά σιγά από αυγό σε μικρά ψαράκια και φυσικά κολυμβητές. Χθες ξεκίνησαν να τρώνε και τα πρώτα τρίμματα εξωτερικής τροφής. Και να παραθέσω και μια φωτό απ' τα ενήλικα!!  

• Από dpap
      Για πάμε , μετά από κάνα 2μηνο ...

Γενική κατηγορία ενυδρείου
       Αφρική Μαλάουι και λίιιιγο Τανγκανίκα

Γενικές Πληροφορίες
      Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 151 Χ 50 X 60
      Συνολικά Λίτρα: 450
      Sump (λίτρα):

Οργανισμοί
      Φυτά: -
      Ψάρια aulonocara baenschi benga , και 2 αρσενικά άλλου είδους
      Άλλα είδη: Μια μοναχική Καλβίνα από το προηγούμενο setup.

Διακοσμητικά υλικά
      Φόντο: Μπλέ χαρτόνι
      Πέτρες: Μαύρες με λευκά νερά
      Ξύλα: -
      Άλλα διακοσμητικά :
      Υπόστρωμα: -
      Βυθός: Άμμος μπεζ

Φωτισμός
      Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): Εργοστασιακός φωτισμός , μόνο το ένα σετ
      Διάρκεια φωτισμού: 7 ώρες

Υποστήριξη οργανισμών
      Φίλτρανση: Εσωτερικό του Rio και ένα Fluval 305
      Θέρμανση/ Ψύξη: Εργοστασιακός θερμαντήρας
      Λίπανση: -
      Παροχή CO2: -
      Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: -
      Διατροφή: Διάφορες tetra και tropical

Παράμετροι
      pH: -
      Γενική σκληρότητα (GH): -
      Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): -
      Αμμωνία (ΝΗ3): 0
      Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
      Νιτρικά (ΝΟ3): 25
      Φωσφορικά (PΟ4): -
      Μέση Θερμοκρασία (°C): 25

Συντήρηση
      Αλλαγές νερού: 1 φορά στις 3 εβδομάδες το 1/3
      Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: -
      Άλλες ρουτίνες συντήρησης: -

Φωτογραφίες:

Βίντεο: - 
    • Από AQUASCAPE.GR
        Γενικές Πληροφορίες
      Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 60x 30 x 50
      Συνολικά Λίτρα:90L
      Sump (λίτρα):-

Οργανισμοί
      Φυτά: Peackok moss,Stringy moss, marimo moss ball
      Ψάρια:-
      Άλλα είδη:-

Διακοσμητικά υλικά
      Φόντο:-
      Πέτρες: , Ohko stone(dragon)
      Ξύλα:Tree wood
      Άλλα διακοσμητικά :
      Υπόστρωμα: Μπεζ χαλίκι χαλαζιακό
      Βυθός:

Φωτισμός
      Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): Aquael Leddy slim
      Διάρκεια φωτισμού: 8ώρες

Υποστήριξη οργανισμών
      Φίλτρανση:fluval 304
      Θέρμανση/ Ψύξη: 100w
      Λίπανση: Seachem potassium, nitrogen,phosforus
      Παροχή CO2: -
      Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
      Διατροφή:

Παράμετροι
      pH: 7.6
      Γενική σκληρότητα (GH): 
      Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):4
      Αμμωνία (ΝΗ3):0
      Νιτρώδη (ΝΟ2):0
      Νιτρικά (ΝΟ3):15
      Φωσφορικά (PΟ4):0,3
      Μέση Θερμοκρασία (°C):25

Συντήρηση
      Αλλαγές νερού:κάθε εβδομάδα 40%
      Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:
      Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

• Από abou
      Γειά σας,
      Μέτα από αρκετά χρονιά εκτός τελικά ξανά ξεκίνησα νέο ενυδρείο.
      Αυτή την φορά φυτεμένο και το τρέχω από τον Ιούνιο
      Έχουμε και λέμε:

Γενική κατηγορία ενυδρείου
      Κοινωνικό,Ασπόνδυλα, Φυτεμένο τοπίου

Γενικές Πληροφορίες
      Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 30X30X35
      Συνολικά Λίτρα:30

Οργανισμοί
      Φυτά: moss, nano Anubia
      Ψάρια: neon tetra Χ6
      Άλλα είδη: shrimps Fire yellow Χ3

Διακοσμητικά υλικά