Jump to content

Άλγη και πάλι άλγη


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά, βρίσκομαι στον έκτο μήνα λειτουργίας του ενυδρείου και εκτός από μία περίοδο ενός μήνα που όλα έδειχναν τέλεια στα φυτά, δεν μπορώ να το ισιώσω είτε από το θέμα της άλγης, είτε από θέματα ελλείψεων. Είχα και στο παρελθόν πάλι πρόβλημα με την άλγη το οποίο αντιμετωπίστηκε με συσκότιση και εξέλ. Μέχρι τότε χρησιμοποιούσα μόνο εξέλ και flourish. Στην συνέχεια ξεκίνησα το Potassium καθώς υπήρχαν κιτρινίσματα και τρύπες στα φυτά. Έδειξε να συνέρχεται, τα νέα βλαστάρια ήταν ζωντανά και τα παλιά σταμάτησαν να αποσυντίθενται. Τότε προστέθηκαν στο ενυδρείο μερικές ρίζες marsilea crenata και echinodorus tenellus περισσότερο δοκιμαστικά να δω αν αναπτύσονται χωρίς co2(ε να μην έχει και λίγο γρασιδάκι?). Αρχικά έδειξαν ανάπτυξη όμως σύντομα ο εχινόδορος εμφάνισε άλγη και οι άκρες του διαλύθηκαν. Πρόσθεσα diy co2 μήπως διορθωθεί η κατάσταση χωρίς όμως αποτέλεσμα.Έχει τώρα ένα μήνα που η κατάσταση είναι όπως φαίνεται τις φωτο. Έχω την αίσθηση πως η προσθήκη co2 παράληλα με το εξέλ το επιδείνωσε. 

Αν μπορεί κάποιος να δώσει καμιά συμβουλή θα το εκτιμούσα.

 

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : (Λίγα λόγια για το πρόβλημα που παρατηρείτε.)

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Ενυδρείο: Rio 125lt, λειτουργεί 6 μήνες
- Φωτισμός: 2χ28 watt juwel day με 9ωρη φωτοπερίοδο
- Βυθός και Υπόστρωμα:  χαλαζιακό χαλίκι 1-3mm
- Διοξείδιο του Άνθρακα:  DIY CO2
- Οξυγόνο: Ανατάραξη επιφάνειας: μέτρια
- Φίλτρανση: υαλοβάμβακας, άνθρακας, nitrax, coarse και 1 λίτρο siporax
- Φυτα: 3 anubias, cabomba caroliniana, echinodorus bleheri, ludwigia repens, hygrophila corymposa, marsilea crenata 
- Ψάρια: 2 αγγελόψαρα, 2 dwarf gourami, 10 zebra danio, 5 chery barb
- Ρουτίνες: αλλαγές 50 λίτρα την εβδομάδα, τάισμα μία φορά την ημέρα όσο να έχουν τελειώσει στο δίλεπτο, λιπάσματα σε εξέλ καθημερινά 2,5, flourish 2,5 μία φορά την εβδομάδα, trace 5 μία φορά την εβδομάδα, potassium 5 μία φορά την εβδομάδα γιατί τα φύλλα κιτρίνιζαν και έκαναν τρύπες, iron 2,5 την εβδομάδα. Προς το παρόν εδώ και μία εβδομάδα δεν έχω ρίξει τίποτα μέχρι να δω τι φταίει για την άλγη.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH: 7,4-7,6
- KH: 6
- GH: 10
- ΝΗ3/NH4: 0
- ΝΟ2: 0:
- ΝΟ3: 10-20 πριν την εβδομαδιαία αλλαγή. Ωστόσο σήμερα μέτρησα γύρω στο 30
- PO4: (Φωσφορικά)
- Fe: (Σίδηρος)
- CO2: (Διαλυμένο Διοξείδιο του Άνθρακα στο νερό)
- Θερμοκρασία: 26-27

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ: api
-Strips: esha τα gh, kh
-Ηλεκτρονικά:


ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:
(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)
1. post-61758-0-63038200-1466964480_thumb.jpg
2. post-61758-0-19444300-1466964502_thumb.jpg

3.post-61758-0-06390700-1466964518_thumb.jpg

post-61758-0-30656200-1466964533_thumb.jpg

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

Link to comment
Share on other sites

Ο ανθρακας ακυρωνει τα λιπασματα θα πρεπει να τον βγαλεις θα στο πουν κι οι πιο εμπειροι επισης το diy διοξειδιο ειναι ασταθες και δημιουργει κι αυτο θεματα, εκει εστιαζω εγω τα προβληματα σου.

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Οτι λεει ο Κωστας πιο πανω ισχυει.

Βγαζεις τον ανθρακα γιατι τραβαει τα λιπασματα.

Τα λιπασματα τα ριχνεις με λαθος τροπο.Δεν ριχνουμε μια φορα την εβδομαδα λιπασμα.Θα πρεπει να φτιαξεις προγραμμα για να πεφτουν καθημερινα τα λιπασματα μεσα,δηλαδη να σπασεις τις δοσεις που ριχνεις.Μπορεις αν θες να ακολουθεις το προγραμμα που δινει η seachem.

Diy co2 = ασταθια = αλγες. Αν θες co2 παρε μπουκαλα,μονο ετσι θα κανεις δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικώς στις άλγες των φυτών βοήθησε πολύ ο pleco albino που πήρα, τα καθάρισε μια χαρά :D

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για τις άμεσες απαντήσεις. Για να καταλαβω δηλαδή, αρχικά ξεφορτωνομαι τον άνθρακα (τον αντικαθιστω με κάτι άλλο ώστε να μην μειωθούν τα βακτήρια?) , Και στην συνέχεια βρίσκω κάποιο πρόγραμμα λίπανσης που θα χωρίζει την λίπανση σε ημερήσιο πρόγραμμα. Μπορώ δηλαδή τις εβομαδιαιες ποσότητες flourish, potassium κλπ να τις βάλω κατ αναλογία σε ένα μπουκαλάκι ώστε να έχω καθημερινά σταθερή αναλογία? Αντιλαμβάνομαι πως ή μπουκάλα co2 θα ήταν ιδανική, ωστόσο αφενως αυτή την στιγμή οικονομικώς είναι λίγο δύσκολο ,αφετέρου ηθελα περισσότερο να δω την διαφορά που θα έκανε στα γρασιδακια. Επομένως λέτε πως αλλάζοντας το πρόγραμμα και τον άνθρακα πιθανόν να μειωθεί ή άλγη?

Link to comment
Share on other sites

Τα λιπασματα δεν τα ριχνεις ολα σε ενα μπουκαλι,ριχνεις οτι λεει το προγραμμα και οσο λεει απο το καθε ενα.Τα μετρας με συριγγα.

Ο ανθρακας δεν εχει αποκιες βακτηριων,τον πετας και στη θεση του βαζεις βιολογικο υλικο.

Γρασιδια χωρις co2 δεν θα καταφερεις να εχεις και ειδικα με το diy.

Για να φυγει η αλγη,βγαζεις τον ανθρακα,καθαριζεις οσο μπορεις,κανεις περισσοτερες αλλαγες νερου,λιπαινεις σωστα και βαζεις και μια μπουκαλα co2 και εισαι σουπερ.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικώς στις άλγες των φυτών βοήθησε πολύ ο pleco albino που πήρα, τα καθάρισε μια χαρά :D

Το έχω ακούσει και από άλλους worldiver αλλά να προσθέσω ιχθυοφορτιση μόνο για χρηστικούς λόγους? Και φαντάζομαι πως δεν μπαίνει μόνο ένας αλλά κοπαδακι, έτσι δεν είναι? Νομίζω πως είναι μικρό το ενυδρείο για κάτι τέτοιο
Link to comment
Share on other sites

Τα λιπασματα δεν τα ριχνεις ολα σε ενα μπουκαλι,ριχνεις οτι λεει το προγραμμα και οσο λεει απο το καθε ενα.Τα μετρας με συριγγα.

Ο ανθρακας δεν εχει αποκιες βακτηριων,τον πετας και στη θεση του βαζεις βιολογικο υλικο.

Γρασιδια χωρις co2 δεν θα καταφερεις να εχεις και ειδικα με το diy.

Για να φυγει η αλγη,βγαζεις τον ανθρακα,καθαριζεις οσο μπορεις,κανεις περισσοτερες αλλαγες νερου,λιπαινεις σωστα και βαζεις και μια μπουκαλα co2 και εισαι σουπερ.

Τα μετραω ένα ένα με σύριγγα?.. πω πω ρε rastafarian με τσακίσες τωρα:-). Κάποιες μέρες αυτό μπορεί να γίνει όχι όμως κάθε μέρα λόγω οικογενειακών και επαγγελματικών υποχρεώσεων. Όσο για μπουκάλα δεν μπορώ σε αυτή την φαση.....εκτός και αν μου κάνει δόσεις ο κοσμας που έδινε μία καινούρια
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου μην πελαγώνεις, για να σε ξαλαφρώσω λιγάκι σε πληροφορώ πως όταν λείπω ταξίδια με τη δουλιά τα λιπάσματα τα ρίχνει η γυναίκα μου, νομίζω 40 δευτερόλεπτα είναι ο χειρότερος χρόνος της, ελπίζω να βοήθησα. 

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου μην πελαγώνεις, για να σε ξαλαφρώσω λιγάκι σε πληροφορώ πως όταν λείπω ταξίδια με τη δουλιά τα λιπάσματα τα ρίχνει η γυναίκα μου, νομίζω 40 δευτερόλεπτα είναι ο χειρότερος χρόνος της, ελπίζω να βοήθησα.

Κωνσταντινε εμένα θα κάνει ένα λεπτό για να τα ρίξει και μία ώρα να μου καταλεει :-D
Link to comment
Share on other sites

Χα χα δεν είναι τίποτα, απλά ο Κώστας όπως πολύ σωστά λέει η λίπανση θέλει πρόγραμμα, πίστεψέ με μου τα έλεγαν όλοι και μένα στην αρχή και δεν τα έπαιρνα σοβαρά, βλέποντάς τα όμως κι εγώ από πρώτο χέρι καλώς ή κακώς έτσι έχουν τα πράγματα. Επίσης έλεγα κι εγώ στην αρχή, ποιος μπλέκει τώρα με λιπάσματα και σύριγγες, πίστεψέ με αν δεις φωτό του ενυδρείου και του ξεχωριστού ντουλαπιού που έκλεψα απ τη γυναίκα για να βάζω τα συμπράκαλα θα καταλάβεις ότι μόλις μπήκα σ αυτή τη διαδικασία μου άρεσε και το ίδιο πιστεύω θα συμβεί και σε σένα και στον καθένα που θέλει πραγματικά να ασχοληθεί με το συγκεκριμένο τομέα των ενυδρείων. Καλώς ή κακώς τίποτα δεν είναι τσάμπα στη ζωή, όλοι θα θέλαμε να πηγαίναν τρένα τα φυτά χωρίς καμία παρέμβαση αλλά δε γίνεται, τα αγαθά κόποις κτώνται λέει μια σοφή παροιμία, πάντως ό,τι βοήθεια θες ευχαρίστως να βοηθήσω και από κοντά αν θες να έρθεις να δεις τη διαδικασία ελεύθερα, είναι ωραίο παιχνιδάκι, θα σ αρέσει.  :nurse:

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ κωνσταντινε για την βοήθεια. Είμαστε και γείτονες οπότε είναι καλό να πως έχεις κάποιον δίπλα σου. Επειδή θα λειπω καμία δεκαριά μέρες για διακοπές να ξεκινησω τις αλλαγές τώρα ή με την επιστροφή ? (Στην λογική ότι πριν καλά καλά μπουν σε πρόγραμμα θα τους λείψει παλι για λίγο ή λίπανση)

Link to comment
Share on other sites

Τον άνθρακα καλό είναι να τον βγάλεις από τώρα, για τη λίπανση τι να σου πω, ρίξε δύο μέρες πριν φύγεις τη μία μέρα macro και την άλλη micro τουλάχιστον να υπάρχει μία μικρή ποσότητα και όταν γυρίσεις ξεκινάς κανονικά, αποφάσισε και τι πρόγραμμα θα κάνεις όπως επίσης καλό είναι κάθε εβδομάδα να αλλάζεις το 50% του νερού σου για να μη συσσωρεύονται. 

Link to comment
Share on other sites

O pleco δεν είναι κοπαδόψαρο, αλλά μοναχικός τύπος και με την πάροδο του χρόνου γίνεται ο βασιλιάς του ενυδρείου. Μεγαλώνει γύρω στα 15 εκατοστά, οπότε σε 1-2 χρόνια θα πρέπει να τον δώσεις και να πάρεις άλλο μικρό. Φρόντισε μόνο να έχει ένα σκιερό μέρος στο βυθό για να μπορεί να κρύβεται, επειδή του αρέσει πολύ.

Link to comment
Share on other sites

O pleco δεν είναι κοπαδόψαρο, αλλά μοναχικός τύπος και με την πάροδο του χρόνου γίνεται ο βασιλιάς του ενυδρείου. Μεγαλώνει γύρω στα 15 εκατοστά, οπότε σε 1-2 χρόνια θα πρέπει να τον δώσεις και να πάρεις άλλο μικρό. Φρόντισε μόνο να έχει ένα σκιερό μέρος στο βυθό για να μπορεί να κρύβεται, επειδή του αρέσει πολύ.

Έχω μία ιδέα worldiver, στείλε μου τον δικό σου για διακοπές κάνα μήνα να στον γυρίσω θρεφταρι :-)
Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη που πεταω και εγω αυτο που γνωριζω....

Το Flourish Excel (Seachem) περιεχει Co2 μεσα το οποιο αν ριξεις μιση δοση παραπανω απο την δοση που αναγραφεται ειναι δοση σοκ για τις αλγες και κατα 95% θα στις σκοτωσει ολες

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη που πεταω και εγω αυτο που γνωριζω....

Το Flourish Excel (Seachem) περιεχει Co2 μεσα το οποιο αν ριξεις μιση δοση παραπανω απο την δοση που αναγραφεται ειναι δοση σοκ για τις αλγες και κατα 95% θα στις σκοτωσει ολες

Iσχύει και δεν ισχύει αυτό που λες φίλε μου.

 

Το excel είναι υγρός οργανικός άνθρακας. Βοηθάει σίγουρα εν μέρει τα φυτά αν και την καλύτερη δουλειά την κάνεις με μπουκάλα και διοξείδιο σε μορφή αερίου. Η πρόσληψη στην 2η περίπτωση είναι πολύ καλύτερη και η ανάπτυξη πολύ πολύ γρηγορότερη.

 

Σχετικά με το excel-αλγη, το excel αν και η εταιρία δεν το διαφημίζει αλλά το αναγνωρίζει σαν παράπλευρη επίδραση, μπορεί να λειτουργήσει σαν αλγοκτόνο και να κάψει άλγες στο ενυδρείο. Όχι όμως το 95% αλλά ούτε και με μισή δόση παραπάνω.

Κάποιες άλγες δεν τις αγγίζει καθόλου και δεν συνιστάται καμία χρήση του για αυτές ενώ άλλες άλγες χρειάζονται ακόμα και 3 φορές παραπάνω σε δόση τοπικά προκειμένου να τις κάψει.

 

Πάνω απόλα πρέπει να προσδιορίζουμε το πρόβλημα μας, αφού το αναγνωρίσουμε και να πάμε στοχευμένα.

 

Το excel δεν είναι αθώο,στρεσσάρει τα ψάρια σε υπερδοσολογία και υπάρχουν αναφορές για θανάτους. Με μέτρο λοιπόν και βήμα βήμα 

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη που πεταω και εγω αυτο που γνωριζω....

Το Flourish Excel (Seachem) περιεχει Co2 μεσα το οποιο αν ριξεις μιση δοση παραπανω απο την δοση που αναγραφεται ειναι δοση σοκ για τις αλγες και κατα 95% θα στις σκοτωσει ολες

Δεν πολυ ισχυει αυτο που λες.

Καταρχην να ξεκαθαρισουμε οτι το εξελ δεν ειναι co2,ειναι οργανικος ανθρακας και δεν εχει σχεση με το co2.Ειναι κατι σαν υποκαταστατο του co2.

Οσον αφορα τις αλγες,εκτος οτι δεν τις καιει ολες το εξελ,αλλα για καψει οσες καψει θα πρεπει να ριξεις 5πλη δοση εξελ με αποτελεσμα να καψει την αλγη αλλα μπορει και μερικα φυτα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πολυ ισχυει αυτο που λες.

Καταρχην να ξεκαθαρισουμε οτι το εξελ δεν ειναι co2,ειναι οργανικος ανθρακας και δεν εχει σχεση με το co2.Ειναι κατι σαν υποκαταστατο του co2.

Οσον αφορα τις αλγες,εκτος οτι δεν τις καιει ολες το εξελ,αλλα για καψει οσες καψει θα πρεπει να ριξεις 5πλη δοση εξελ με αποτελεσμα να καψει την αλγη αλλα μπορει και μερικα φυτα.

Mία διευκρίνιση στο τελευταίο που λες. Αν έχω καταλάβει καλά και διπλή δόση excel για ένα διάστημα κάποιων ημερών φέρνει αποτέλεσμα σε κάποιες περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Οτι λεει ο Κωστας πιο πανω ισχυει.

Βγαζεις τον ανθρακα γιατι τραβαει τα λιπασματα.

Τα λιπασματα τα ριχνεις με λαθος τροπο.Δεν ριχνουμε μια φορα την εβδομαδα λιπασμα.Θα πρεπει να φτιαξεις προγραμμα για να πεφτουν καθημερινα τα λιπασματα μεσα,δηλαδη να σπασεις τις δοσεις που ριχνεις.Μπορεις αν θες να ακολουθεις το προγραμμα που δινει η seachem.

Diy co2 = ασταθια = αλγες. Αν θες co2 παρε μπουκαλα,μονο ετσι θα κανεις δουλεια.

Κωστα κοιτάζω το πρόγραμμα της seachem για να βρω τις αναλογίες. Δύο ερωτήσεις σε παρακαλώ, θεωρεις πως θα ήταν για τα φυτά που έχω καλύτερα να αφαίρεσω το co2 (λόγω της ασταθειας που επιφέρει)? Και αν το κρατησω, αφαίρω απο τον πίνακα λίπανσης το εξέλ?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω τι θα εκανα εγω.

Θα εβγαζα το diy co2 και θα αγοραζα μια μπουκαλα,με 100 ευρω παιρνεις καινουριο ολοκληρομενο συστημα με μπουκαλα και εισαι κομπλε.

Αν το κρατησεις,αφαιρεις το εξελ απο το προγραμμα της seachem.

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω τι θα εκανα εγω.

Θα εβγαζα το diy co2 και θα αγοραζα μια μπουκαλα,με 100 ευρω παιρνεις καινουριο ολοκληρομενο συστημα με μπουκαλα και εισαι κομπλε.

Αν το κρατησεις,αφαιρεις το εξελ απο το προγραμμα της seachem.

Ξεκινώ με το ένα τρίτο της συνιστωμενης ποσότητας και βλέπω? Βρε Κωστα σου λέω δεν παίζει αυτή την στιγμή οικονομικά ή μπουκάλα αλλά μία που το εθιξες, σε μία έρευνα που έκανα πριν λίγο καιρό έβγαινε κανένα 150αρι ευρω. Και το άλλο που με απασχολεί, επειδή το ενυδρείο είναι στο σαλόνι και υπάρχουν παιδιά στο σπίτι, διάβασα και άκουσα για κάποια θεματα ασφαλείας (για παράδειγμα γειτονας με πυροσβεστήρες μου είπε για ιατρείο που έσκασε μπουκάλα και έσπασε ή φιάλη πόρτα). Ακόμα δηλαδή και τα χρήματα να βρεθούν ακόμα δεν νιώθω 100% ασφαλής να την τοποθέτηση. Προφανώς πρέπει να το κάνω και άλλο.
Link to comment
Share on other sites

Ξεκινώ με το ένα τρίτο της συνιστωμενης ποσότητας και βλέπω? Βρε Κωστα σου λέω δεν παίζει αυτή την στιγμή οικονομικά ή μπουκάλα αλλά μία που το εθιξες, σε μία έρευνα που έκανα πριν λίγο καιρό έβγαινε κανένα 150αρι ευρω. Και το άλλο που με απασχολεί, επειδή το ενυδρείο είναι στο σαλόνι και υπάρχουν παιδιά στο σπίτι, διάβασα και άκουσα για κάποια θεματα ασφαλείας (για παράδειγμα γειτονας με πυροσβεστήρες μου είπε για ιατρείο που έσκασε μπουκάλα και έσπασε ή φιάλη πόρτα). Ακόμα δηλαδή και τα χρήματα να βρεθούν ακόμα δεν νιώθω 100% ασφαλής να την τοποθέτηση. Προφανώς πρέπει να το κάνω και άλλο.

 

Aυτο με τη μπουκαλα δεν ισχυει,ολες οι μπουκαλες ειναι ελεγχεμνες και ασφαλεις.

Ξερω πολλους που χρησιμοποιουν πυροσβεστηρα για το co2 χωρις προβληματα.

Οσον αφορα τα λεφτα που λες,δεν εχει 150,με 100 ευρω εισαι κομπλε γιατι δεν θες ηλεκτροβανα,θα το τρεχεις 24ωρο.

Εγω σου λεω τι θα πρεπει να κανεις,τωρα απο κει και περα ειναι στη δικη κριση αν το κανεις η οχι.Παντως με το diy θα εχεις παντα θεματα με αλγες και το εξελ δεν κανει τιποτα για τα λιτρα σου.

Για τα λιπασματα καντο οπως λες και σιγα σιγα το αυξανεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα παιδιά, κάτι το καθημερινό πρόγραμμα λίπανσης, κάτι το πιο προσεκτικό τάισμα, κάτι ή πιο συχνή αναπλήρωση του diy co2 ώστε να μην έχει μεγάλες διακυμάνσεις, τα καταφέραμε και ξεφορτωθηκαμε την τριχοειδή. Θα ήθελα ωστοσο να ρωτησω, τα καφετιασμενα φύλλα της ανουμπιας υπάρχει περίπτωση να πρασινισουν πάλι ή πρέπει να τα κόψω?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, κάτι το καθημερινό πρόγραμμα λίπανσης, κάτι το πιο προσεκτικό τάισμα, κάτι ή πιο συχνή αναπλήρωση του diy co2 ώστε να μην έχει μεγάλες διακυμάνσεις, τα καταφέραμε και ξεφορτωθηκαμε την τριχοειδή. Θα ήθελα ωστοσο να ρωτησω, τα καφετιασμενα φύλλα της ανουμπιας υπάρχει περίπτωση να πρασινισουν πάλι ή πρέπει να τα κόψω?

Καφετιασμένα εννοείς από άλγη?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...