Jump to content

ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ!!!2016


TAN

Recommended Posts

Και το δικο μου καμαρι.

 

 

post-42399-0-97761100-1467142721_thumb.jpg

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Από την περιγραφή, αντιλαμβάνομαι ότι "ο διαγωνισμός καλύτερης φωτογραφίας γλυκού νερού του aquazone, για τον μήνα Ιούλιο!" έχει να κάνει καθαρά με θέμα γούστου. Δεν αναφέρεται κανένα "ενυδρειακό κριτήριο". Κριτήριο, που να είναι απαραίτητο για την ομαλή και ευχάριστη συμβίωση των αγαπημένων μας φίλων! Και εξηγούμαι... Αν υποθέσουμε ότι έχω ένα ενυδρείο 30 λίτρα με 3 μονομάχους και 2 χρυσόψαρα και βγάλω μια εκπληκτική φωτογραφία, θα δεχτεί το aquazone να συμμετάσχει στο διαγωνισμό και να αναρτήσει στο λογαριασμό του τη φωτογραφία ενός τέτοιου "ενυδρείου"; Για να μην παρεξηγηθώ, δεν κατηγορώ/κατακρίνω καμία κίνηση/διαγωνισμό, απλά θεωρώ ότι ένας τέτοιος διαγωνισμός δεν βοηθάει κανέναν, ακόμα και αυτούς που θα συμμετέχουν με "ακατάλληλα" ενυδρεία, στην όσο το δυνατόν καλύτερη βελτίωση των συνθηκών διαβίωσης (και όχι επιβίωσης) των ψαριών μας. Γι' αυτό ακριβώς το λόγο, δεν θα συμμετάσχω σε ένα διαγωνισμό φωτογραφίας, με έπαθλο μια γύαλα 6.8 λίτρων, γιατί εδώ μέσα έμαθα γιατί δεν πρέπει να χρησιμοποιούμαι τέτοιου είδους "ενυδρεία". Θα προτιμούσα να μην υπάρχει κανένα έπαθλο! Χωρίς καμία διάθεση παρεξήγησης, ένιωσα την ανάγκη να κάνω αυτό το σχόλιο γιατί νομίζω ότι αναιρείται η φιλοσοφία του χόμπυ μας.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Από την περιγραφή, αντιλαμβάνομαι ότι "ο διαγωνισμός καλύτερης φωτογραφίας γλυκού νερού του aquazone, για τον μήνα Ιούλιο!" έχει να κάνει καθαρά με θέμα γούστου. Δεν αναφέρεται κανένα "ενυδρειακό κριτήριο". Κριτήριο, που να είναι απαραίτητο για την ομαλή και ευχάριστη συμβίωση των αγαπημένων μας φίλων! Και εξηγούμαι... Αν υποθέσουμε ότι έχω ένα ενυδρείο 30 λίτρα με 3 μονομάχους και 2 χρυσόψαρα και βγάλω μια εκπληκτική φωτογραφία, θα δεχτεί το aquazone να συμμετάσχει στο διαγωνισμό και να αναρτήσει στο λογαριασμό του τη φωτογραφία ενός τέτοιου "ενυδρείου"; Για να μην παρεξηγηθώ, δεν κατηγορώ/κατακρίνω καμία κίνηση/διαγωνισμό, απλά θεωρώ ότι ένας τέτοιος διαγωνισμός δεν βοηθάει κανέναν, ακόμα και αυτούς που θα συμμετέχουν με "ακατάλληλα" ενυδρεία, στην όσο το δυνατόν καλύτερη βελτίωση των συνθηκών διαβίωσης (και όχι επιβίωσης) των ψαριών μας. Γι' αυτό ακριβώς το λόγο, δεν θα συμμετάσχω σε ένα διαγωνισμό φωτογραφίας, με έπαθλο μια γύαλα 6.8 λίτρων, γιατί εδώ μέσα έμαθα γιατί δεν πρέπει να χρησιμοποιούμαι τέτοιου είδους "ενυδρεία". Θα προτιμούσα να μην υπάρχει κανένα έπαθλο! Χωρίς καμία διάθεση παρεξήγησης, ένιωσα την ανάγκη να κάνω αυτό το σχόλιο γιατί νομίζω ότι αναιρείται η φιλοσοφία του χόμπυ μας.

 

Καλημέρα Αποστόλη.

 

Καταρχάς έχεις απόλυτο δίκιο. Ένας χομπίστικος διαγωνισμός θα πρέπει να είναι λίγο ή πολύ έτσι όπως το αναφέρεις, όμως αυτός ο διαγωνισμός είναι είναι ένας χαλαρός διαγωνισμός φωτογραφίας που θα συνδεθεί και με τα Social Media και δέν έχει την λογική των διαγωνισμών που σκέφτεσαι (και όλοι γνωρίζουμε) και που θα ακολουθήσουν τους επόμενους μήνες.

 

Ελπίζω να είδες την ανακοίνωση:

 

http://www.aquazone.gr/forums/topic/104047-%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CE%BF%CE%BA%CE%B1%CE%B9%CF%81%CE%B9%CE%BD%CE%AC-%CE%BD%CE%AD%CE%B1/

 

Σάν το πρώτο φόρουμ που ξεκίνησε διαγωνισμούς με κριτήρια πιστεύω ότι γνωρίζουμε πώς πρέπει να γίνετε αυτό, και αυτό θα γίνει στους διαγωνισμούς που 'έρχονται'.

 

Όταν από το 2005 είμασταν οι μοναδικοί που δίναμε σάν δώρο 'πιστοποιητικό/βραβείο', μαζί με το δώρο του διαγωνισμού δέν έγινε έτσι για τα μάτια του κόσμου, έγινε γιατί αυτο σημαίνει ότι το ενυδρείο αυτό, όπως παρουσιάστηκε πληρεί κάποια στάνταρ συγκεκριμένα και προάγει το χόμπι μας.Τώρα άν στον συγκεκριμένο διαγωνισμό μπούν ενυδρεία με υβρίδια (που τα απεχθάνομαι προσωπικά) ή 10 χρυσόψαρα σε 25 λίτρα τώρα 1ον, οφείλουμε να το αναφέρουμε στο μέλος που το έβαλε και να μεταφέρουμε/ανοίξουμε θέμα και να τον βοηθήσουμε με το ενυδρείο του και 2ον να μήν ψηφίσουμε ένα τέτοιο ενυδρείο γιατί τότε εμείς θα φταίμε περισσότερο.....

 

Για το δώρο που αναφέρεις γιατί είναι κακό?Είπε κανείς άν το κερδίσεις να βάλεις δίσκους μέσα?Το συγκεκριμένο γίνετε καταπληκτικό νάνο-φυτεμένο και μπορεί να φιλοξενήσει και γαρίδες μιας και διαθέτει καί τον φωτισμό αλλά καί την φίλτρανση.

 

Αυτά από εμένα...

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Μεσα και εγω :)

post-59496-0-07829800-1467206718_thumb.jpg

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

***Συγνώμη για το επιπλέον σπαμάρισμα στο θέμα

 

1ον.Έγιναν κρυφές κάποιες απαντήσεις που δέν αφορούν τον διαγωνισμό και δέν είναι φωτογραφίες

2ον Θέλω να ζητήσω προσωπικά συγνώμη από τον ApostolisK για την δεύτερη μου απάντηση, μιάς και αυτή τον "φωτογράφιζε" ενώ δέν γράφτηκε για αυτόν.Όπως είπα και στην αρχική μου απάντηση συνεχίζω να συμφωνώ με την άποψη του....

Link to comment
Share on other sites

Αφου ειναι καλοκαιρινος ο διαγωνισμος ,μια υπο το φως του φεγγαριου.Ειναι χωρις επεξεργασια.

post-58341-0-82967800-1467236082_thumb.jpg

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

 

Δεν είναι σε λειτουργία πλέον και το καινούργιο είναι φυτεμένο με άλγες προς το παρόν :) οπότε είπα να βάλω αυτό 

 

 

file:///Users/geobak/Desktop/Enudreia/%5B0041543%5D.jpg

 

[/url]">http://http://s1266.photobucket.com/user/alpha_14/media/0041543_zpsfsphhiai.jpg.html'>0041543_zpsfsphhiai.jpg

Έγινε επεξεργασία - Alpha_1
  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Dwarf Gourami απο το προηγουμενο στησιμο.

Καλη επιτυχια σε ολους.

 

post-61071-0-16295000-1467613447_thumb.jpg

 

Έγινε επεξεργασία - Antonis K
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ εδώ για την χαρά της συμμετοχής και της ......νίκης :)

 

F2A962F1-5C0C-4247-A199-1924680D4747_zps

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Για την συμμετοχή μια και από εμένα

 

DSC_0048_zpso8eqxips.jpg

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...