Jump to content

Recommended Posts

Τα ψαρια ειναι βαλσαμωμενα; γιατι δεν κουνιουνται; χαχαχα

Οταν λες οτι η πρασινη αλγη υποχωρησε τι εννοεις; πριν πως ηταν δηλαδη; χαχαχα

Send from the Heart of Amazonas

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Καλυπτε ολο το τζαμι!

Δεν εφευγε ουτε με ξυσιμο με τηλεκαρτα.Μετα απο 3 εβδομαδες επιτελους μπορεσα να αφαιρεσω μεγαλος μερος της.Στην επομενη αλλαγη νερου θα αφαιρεθει και οτι απεμεινε.

 

Οσο για τα ψαρια αυτο το ειδος ειναι οντως ψιλο ακινητο και σχεδον στεκονται πανω απο τα κοχυλια τους.Αυτος ειναι και ο λογος που ενω ειναι αφρικανες προτεινονται για μικρα ενυδρεια.Βεβαια αυτο δεν σημαινει πως οταν διεκδηκουν ενα κοχυλι ειναι ετσι..Απλα ειναι σε φαση ανακοχης τωρα :P

Link to comment
Share on other sites

Ακου, πηρα απο το τζαμπο με τον Παναγιωτη ενα βουρτσακι για τα πιατα πολυ δυνατο. Βγαινει σε κατι χρωματα πρασινο, μωβ, κοκκινο κτλ! Εχει και ψιλομακρια λαβη! Ειχα κι εγω προβλημα στην κουρμπα αλλα εκανε δουλεια. Ενα ευρω εκανε!

Send from the Heart of Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα τα βλεπω argy1,φτου φτου!Εχεις κ τα τρια ζευγαρια ακομη?Πως τα πανε μεταξυ τους?

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλα! Οσο η γεννα του μεσαιου ζευγαριου ηταν στην φωλια ειχαμε θεματακια και τσακωμους (φαινεται και στα προηγουμενα βιντεο).Μολις τα μικρα μεγαλωσαν και εφυγαν απο την φωλια,ηρεμησαν οι γονεις και τα κικρα ξεθαψαν τα γυρω κοχυλια και το καθε ενα εχει το σπιτι του.Προς το παρων και για οσο ειναι ακομη μικρα θα ειναι ολα μια χαρα.Μολις φτασουν τα δυο με τρια εκκατοστα θα απομακρυνθουν απο το ενυδρειο και θα ακολουθησει η νεα φουρνια.

Επισης το ενυδρειο θα ξαναπερασει μετακομηση (οριστικα πλεον) σε μεγαλυτερη γυαλα.Σκεφτομαι να τα παω σε 240.Η γυαλα υπαρχει και τα φιλτρα,η βαση πρεπει να φτιαχτει αλλα επειδη αυτη την εποχη εχω πολλες δουλειες το εχω παγωσει για λιγο αυτο το θεμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πες μου οτι θα χεις 240 λτ. species tank με similis?Αρχοντες θα ναι!

Link to comment
Share on other sites

Πες μου οτι θα χεις 240 λτ. species tank με similis?Αρχοντες θα ναι!

:bigemo_harabe_net-78:

 

Επισης θελω να βρω και καποιον αλλο που να εχει similis και να προσθεσω καποια ψαρια ακομη για να ανανεωσω το αιμα.

Θα δουμε,μακαρι να τα καταφερω.

 

Βεβαια δεν ξερω αν θα ειναι καλυτερα ή χειροτερα και ειμαι λιγο μαγκωμενος για τις διαστασεις της γυαλας..Τα μικρα για να ταιζονται σωστα χρειαζονται μικρο ενυδρειο και στο μεγαλο φοβαμαι μηπως υπαρξει προβλημμα.Ειναι ψαρια στασιμα που δεν τρεχουν στο χερι να φανε οπως τα mbuna πχ.Πρεπει η τροφη να περασει απο πολυ κοντα ωστε να την φανε και αν στο 240 ταιζω και η κυκλοφορια παρασυρει τα φυλλαρακια σε συγκεκριμενα σημεια τοτε ισως πολλα νεογεννητα σε κοχυλια να μην τρεφονται σωστα σε συχνοτητα και ποσοτητα.

 

Υπαρχει και μια γυαλα με διαστασεις 100χ30χ30 στην κατοχη μου και σκεφτομουν μηπως ειναι καλυτερα.

 

Εχω διαβασει απο αρκετους που τα πηγαν σε μεγαλυτερο οτι δεν ηταν τα ιδια ψαρια..Φυσικα κανεις δεν ειδα να τα εβαλε μονα τους 240 λιτρα.Θα με ενδιεφερε η γνωμη καποιου που ισως ειχε αυτα τα ψαρια σε μαγαλο ενυδρειο και να μας πει πως πηγαιναν οι γεννες.

Έγινε επεξεργασία - argy1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τελικα το ενυδρειο μετακομισε για μια ακομη φορα σε νεο περιβαλλον αλλα η γυαλα και η διακοσμηση παρεμεινε ως εχει.Δεν υπηρχε αρκετος χρονος και ηθελα να γινει πριν πιασουν τα κρυα.Παραλληλα πνιγομουν στην δουλεια οποτε απλα το μετεφερα και δεν ασχοληθηκα με μεγαλυτερη γυαλα,κατασκευη βασης,φιλτρα κτλ.

Κρατησα δυο ζευγαρια (και ενα μικρουλι που τρυπωσε και δεν το ειδα) και εδιωξα τα υπολοιπα ψαρια,ειμαι ακομη ομως σε αναζητηση χομπυστα για ανταλλαγη αιματος..

 

Προς το παρων εχουμε ενα μηνα σχεδον μετα την μετακομιση και συνεχιζουμε...

post-59611-0-90487300-1477321667_thumb.jpgpost-59611-0-39092400-1477321719_thumb.jpgpost-59611-0-54739800-1477321758_thumb.jpgpost-59611-0-24579400-1477321797_thumb.jpgpost-59611-0-61765200-1477321836_thumb.jpgpost-59611-0-38694500-1477321875_thumb.jpgpost-59611-0-92850000-1477321913_thumb.jpgpost-59611-0-51329100-1477321952_thumb.jpgpost-59611-0-79815400-1477321990_thumb.jpgpost-59611-0-92355100-1477322028_thumb.jpgpost-59611-0-89546600-1477322066_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ωραια σαλιγκαρια! Χαχαχαχα

Send from the Heart of Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Ωραια σαλιγκαρια! Χαχαχαχα

Send from the Heart of Amazonas

Ευχαριστω! Μπουμπουριστα ειναι!
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βαλε ρε τσιγκουνη καμια ολοκληρη που μου βαλες τα σαλιγκαρια!

Send from the Heart of Amazonas

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αμα κοιταξεις καλυτερα θα δεις τον γονο.Αλλα που να ξερετε απο γονο τα αμερικανακια :hehe

Link to comment
Share on other sites

Αμα κοιταξεις καλυτερα θα δεις τον γονο.Αλλα που να ξερετε απο γονο τα αμερικανακια :hehe

Χαχαχαχα ωραιος ο Κωσμας! Αν κοιταξω με μικροσκοπο μπορει να δω τα ψαρια! Χαχαχαχα ! Που να ξερουμε εμεις απο γονο μωρε Κωσμα, οντως! Χαχαχαχα

Send from the Heart of Amazonas

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Ρε φιλέ όντως θέλει μικροσκόπιο.

:)

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που έβαλα τα γυαλιά μου, είναι φανταστικό!

Link to comment
Share on other sites

Βαλε ρε τσιγκουνη καμια ολοκληρη που μου βαλες τα σαλιγκαρια!

Send from the Heart of Amazonas

 

Να παρεις την μηχανη σου και να ερθεις μια μερα για καφε να τα βγαλεις εσυ φωτο

 

Αμα κοιταξεις καλυτερα θα δεις τον γονο.Αλλα που να ξερετε απο γονο τα αμερικανακια :hehe

 

Κοσμα...τι να πουμε...τα ξερεις...μια το πασχα και μια την πρωτοχρονια ΑΝ ειναι τυχεροι...

 

Ρε φιλέ όντως θέλει μικροσκόπιο.

:)

 

Η αληθεια οτι ειναι πολυ μικρα,θα δοκιμασω μια εφαρμογη στο κινητο με μικροσκοπιο που χρησιμοποιει την καμερα μηπως φαινονται πιο καθαρα.

 

Τώρα που έβαλα τα γυαλιά μου, είναι φανταστικό!

Να τα φορας πιο συχνα τοτε :P

Link to comment
Share on other sites

Ποτε θες να ρθω; απλα στο λεω απο τωρα, dslr ειναι, δεν κανει θαυματα! Χαχαχαχα

Send from the Heart of Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Μεσα στην εβδομαδα αυτη η την επομενη οποτε θελεις.Θα σε παρω και τηλ.

Καλυτερα απογευμα για να ειναι αναμενα τα φωτα (απο τις 16:00 και μετα)

 

Το 60αρι ειναι στο μαγαζι αλλα αφου θα ερθεις θα παμε και σπιτι να βγαλεις και το μεγαλο,ενα στενο ειναι δεν θα σε τρεχω μακρυα.

 

 

Απο εσενα την dslr θελω,τα θαυματα ασε να τα κρινουν οι αφρικανοι που ξερουν καλυτερα. :bling:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αααα δεν ηξερα οτι Θοδωρής ξερει απο φωτογραφίες!!! Και παλευω με το κινητό...

Έγινε επεξεργασία - Irakles
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μπορειτε να μου χρηματοδοτησετε εναν macro 100αρι φακο που λιγουρευομαι τωρα τελευταια και θα ερχομαι εγω να βγαζω φωτο τα ενυδρεια σας.  :hehe  :hehe  :hehe

Και διαθετομεν κ photoshop για να φαινονται τα ψαρακια σας φιγουρινια :P

Έγινε επεξεργασία - Antonis K
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

καλα τα ψαρακια σου δεν υπαρχουν!!!!!!

πολυ καλη δουλεια,μπραβο να σου ζησουν!

μηπωσ να καναμε κανενα προξενιο με τον φιλο σου με τα θηλυκα που εχω μαλλον αρσενικα?κ εσυ ο νονοσ τουσ? :hehe  :hehe  :hehe  :hehe

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μπορειτε να μου χρηματοδοτησετε εναν macro 100αρι φακο που λιγουρευομαι τωρα τελευταια και θα ερχομαι εγω να βγαζω φωτο τα ενυδρεια σας. :hehe:hehe:hehe

Και διαθετομεν κ photoshop για να φαινονται τα ψαρακια σας φιγουρινια :P

Χαχαχα,αυτο συζητουσαμε πριν λιγο με τον Θοδωρη.Ηρθε να τα βγαλει φωτογραφιες αλλα τα βρηκε σκουρα με τους σπορους..
Link to comment
Share on other sites

καλα τα ψαρακια σου δεν υπαρχουν!!!!!!

πολυ καλη δουλεια,μπραβο να σου ζησουν!

μηπωσ να καναμε κανενα προξενιο με τον φιλο σου με τα θηλυκα που εχω μαλλον αρσενικα?κ εσυ ο νονοσ τουσ? :hehe:hehe:hehe:hehe

Σε ευχαριστω! Τα δικα σου μουλτι δεν ειναι ή κανω λαθος?
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα,αυτο συζητουσαμε πριν λιγο με τον Θοδωρη.Ηρθε να τα βγαλει φωτογραφιες αλλα τα βρηκε σκουρα με τους σπορους..

Ειπαμε dslr ειναι, δεν κσνει θαυματα. Παντως τα σαλιγκαρια τα βγαλα.ωραια! Χαχαχα

Send from the Heart of Amazonas

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...