Jump to content

Νέκρωμα Κοραλλιών!!!


Recommended Posts

Πασχαλη μου απο θεμα φωσφωρικων η καπιο αλλο στοιχιο που περιεχει το υλικο καθος λιωνει ισως δημιουργησει θεμα??

 

Πετρο κατι τετοιο χωρις ομως να μπορω να το προσδιορισω γιατί ποτε δεν εντοπισα τι φταίει! Απλα τα σκληρα δεν επιβιώναν στο σύστημα! 

Πασχαλη αυτό το άκουσα και από πολυ έμπειρο χομπίστα !

Η ερώτηση μου είναι πως γίνεται να βγαίνουν όλες οι τιμές σταθερές ;;; kh ,ca, Mg όλα νορμαλ ;;;;

Διονυση και στη δική μου περιπτωση αυτές οι τιμές ηταν σταθερότατες! Αυτό που δεν μπορεσα ποτέ να ελεγξω ηταν τα φωσφορικά και τα νιτρικά!

Τα μηδένισα μόνο όταν το ξέστησα!!! :hehe   

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ηρθε η ωρα για restart?  

Μια ιδεα που μου ηρθε ειναι να βαλεις τα κοραλακια σε καποια καραντινα και να κανεις ενα restart το κυρίως ενυδρειο. Δεν βγαίνει ακρη τι μπορει να φταιει.

 

Παντως μην το βαζεις κατω. Και μενα πριν 5 μερες νεκρωσε μια ακροπορα. αλλα η θερμοκρασια μου παιζει απο 25 ως 30 και γιαυτο το λογο δεν το ψαχνω τι μπορει να εφταιξε.

Link to comment
Share on other sites

Πετρο κατι τετοιο χωρις ομως να μπορω να το προσδιορισω γιατί ποτε δεν εντοπισα τι φταίει! Απλα τα σκληρα δεν επιβιώναν στο σύστημα! 

Διονυση και στη δική μου περιπτωση αυτές οι τιμές ηταν σταθερότατες! Αυτό που δεν μπορεσα ποτέ να ελεγξω ηταν τα φωσφορικά και τα νιτρικά!

Τα μηδένισα μόνο όταν το ξέστησα!!! :hehe   

Ρε πασχαλη δεν μου δινεις και πολυ κουραγιο  :death: !!!

 

Λεσ τοτε να ξεκινησε η εξαρση νιτρικων οταν εβαλα τον ριακτορα και δεν το πηρα χαμπαρι λογω του τεστ!

 

ΘΑ ΑΛΛΑΞΩ ΆΜΕΣΑ ΤΟ ΥΛΙΚΌ :fpc: !

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ηρθε η ωρα για restart?  

Μια ιδεα που μου ηρθε ειναι να βαλεις τα κοραλακια σε καποια καραντινα και να κανεις ενα restart το κυρίως ενυδρειο. Δεν βγαίνει ακρη τι μπορει να φταιει.

 

Παντως μην το βαζεις κατω. Και μενα πριν 5 μερες νεκρωσε μια ακροπορα. αλλα η θερμοκρασια μου παιζει απο 25 ως 30 και γιαυτο το λογο δεν το ψαχνω τι μπορει να εφταιξε.

Ευγενιε τι να βαλω καραντινα που μεσα σε αυτες τις δυο εβδομαδες εχω χασει πανω απο 10-15 SPS !

 

Βεβαια και τα LPS den ειναι και σε πολυ καλη κατασταση!

Link to comment
Share on other sites

Πετρο κατι τετοιο χωρις ομως να μπορω να το προσδιορισω γιατί ποτε δεν εντοπισα τι φταίει! Απλα τα σκληρα δεν επιβιώναν στο σύστημα! 

Διονυση και στη δική μου περιπτωση αυτές οι τιμές ηταν σταθερότατες! Αυτό που δεν μπορεσα ποτέ να ελεγξω ηταν τα φωσφορικά και τα νιτρικά!

Τα μηδένισα μόνο όταν το ξέστησα!!! :hehe

Πασχαλη καπια στιγμη ειχα ακουσει για αυτο που λες και ΙΣΧΙΟΙ!

Νομιζω με tunze υλικα ειχαν παρατηρηθει καπια τετοια φενομενα..

Και απο το λογο ψαξιμο που εκανα οι αποψεις ηταν ο τροπος που πεθενουν τα κοραλλια στο σημιο που τα μαζευουν... (μιλαω παντα για φυσικο προιον)

Μερικα πεταγαν μεσα πολυ po4 λεγανε,και γενικοτερα καποιες (ελατωματικες) παρτιδες στο αμερικα δημιουργησαν θεματα τέτοια...

Το πιστευω αυτο μεντο υλικο του ρεακτορ!!οτι τραβαγε καλο - κακο το κοραλλι το ξαναπετα,στο δικο μας συστημα φυσικα!

Link to comment
Share on other sites

Διονύση γυρνώντας και εγώ από μερικές μέρες διακοπές δεν τα βρήκα καλά τα πράγματα. Το σκίμμερ είχε σταματήσει να δουλεύει (το σωληνάκι του αέρα είχε βουλώσει και έβγαζε μόνο νερό). Η άλγη είχε καλύψει τα τζάμια και οι δύο αγαπημένες μου ακροπόρες είχαν τελείως ασπρίσει. Άλλες δύο τη βγάζουν δεν την βγάζουν. Ποσιλοπόρες, μόντι, σεριατοπόρες δεν φαίνεται να έχουν επηρεαστεί. Τα clam και αυτά είναι εντάξει. Οι τιμές σε Ca Mg KH έχουν φύγει προς τα πάνω κάτι μάλλον λογικό αφού μειώθηκε η κατανάλωση. Τα νιτρικά επίσης από σχεδόν μηδενικά έχουν ανέβει στο 5 αλλά δεν νομίζω να φταίει αυτό. Φωσφορικά δεν έχω μετρήσει αφού δεν έχω hanna. Για την ώρα είμαι και εγώ τρελαμένος. Έχω κάνει μια καλή αλλαγή νερού και έχω αλλάξει άνθρακα αντιφώσφορο. Επίσης έβγαλα ένα μικρό refugium με λίγη χαέτο που είχα γιατί δεν ξέρω κατά πόσο βοήθαγε πλέον. Θα δείξει. Αυτά για την ώρα. Οτιδήποτε νεότερο θα το συνεχίσω στο θέμα μου για να μη σου χαλάσω άλλο το δικό σου.

Link to comment
Share on other sites

Διονύση γυρνώντας και εγώ από μερικές μέρες διακοπές δεν τα βρήκα καλά τα πράγματα. Το σκίμμερ είχε σταματήσει να δουλεύει (το σωληνάκι του αέρα είχε βουλώσει και έβγαζε μόνο νερό). Η άλγη είχε καλύψει τα τζάμια και οι δύο αγαπημένες μου ακροπόρες είχαν τελείως ασπρίσει. Άλλες δύο τη βγάζουν δεν την βγάζουν. Ποσιλοπόρες, μόντι, σεριατοπόρες δεν φαίνεται να έχουν επηρεαστεί. Τα clam και αυτά είναι εντάξει. Οι τιμές σε Ca Mg KH έχουν φύγει προς τα πάνω κάτι μάλλον λογικό αφού μειώθηκε η κατανάλωση. Τα νιτρικά επίσης από σχεδόν μηδενικά έχουν ανέβει στο 5 αλλά δεν νομίζω να φταίει αυτό. Φωσφορικά δεν έχω μετρήσει αφού δεν έχω hanna. Για την ώρα είμαι και εγώ τρελαμένος. Έχω κάνει μια καλή αλλαγή νερού και έχω αλλάξει άνθρακα αντιφώσφορο. Επίσης έβγαλα ένα μικρό refugium με λίγη χαέτο που είχα γιατί δεν ξέρω κατά πόσο βοήθαγε πλέον. Θα δείξει. Αυτά για την ώρα. Οτιδήποτε νεότερο θα το συνεχίσω στο θέμα μου για να μη σου χαλάσω άλλο το δικό σου.

Παντααα παντααα στης διακοπεςςςς. : ( :( :( λουκα μουυυ εμπιΩ να σε δω στην συναντησει του αυγουστου. Οπως. Και το δυονιση! !

Θα κατεβασω μερικα ζωντα εαν θα ερθετε.!

Link to comment
Share on other sites

Κανονας απαραβατος τι να πω ,Λουκα κανενα θεμα δεν χαλας.Περιμενουμε νε και συμπεριφορες των κοραλιων.Τωρα υο refugion ξαναβαλτω δεν εχει καμια σεχση.

Link to comment
Share on other sites

Παντααα παντααα στης διακοπεςςςς. : ( :( :( λουκα μουυυ εμπιΩ να σε δω στην συναντησει του αυγουστου. Οπως. Και το δυονιση! !

Θα κατεβασω μερικα ζωντα εαν θα ερθετε.!

Αχ βρε Πέτρο πάλι δεν θα μπορέσω να έρθω λόγο δουλειάς. Έχουν πέσει και οι Αυγουστιάτικες άδειες και είναι αδύνατον να μπορέσω να κάνω κάτι για να έρθω.

 

Κανονας απαραβατος τι να πω ,Λουκα κανενα θεμα δεν χαλας.Περιμενουμε νε και συμπεριφορες των κοραλιων.Τωρα υο refugion ξαναβαλτω δεν εχει καμια σεχση.

Νίκο η αλήθεια είναι ότι είχε μαζέψει μέσα απίστευτη λάσπη. Αν δω σε λίγο καιρό ότι δεν υπάρχει βελτίωση, σίγουρα θα το ξαναβάλω.

Link to comment
Share on other sites

Τραβααα μπιστολιαααα χαχαχαχχαχα τοτε την επομενη!!ουδέν προβλημα δια τον ιωαννην τον μεταξα και για τον λουκα τον ενυδρειαααα!!

Link to comment
Share on other sites

Διονύση γυρνώντας και εγώ από μερικές μέρες διακοπές δεν τα βρήκα καλά τα πράγματα. Το σκίμμερ είχε σταματήσει να δουλεύει (το σωληνάκι του αέρα είχε βουλώσει και έβγαζε μόνο νερό). Η άλγη είχε καλύψει τα τζάμια και οι δύο αγαπημένες μου ακροπόρες είχαν τελείως ασπρίσει. Άλλες δύο τη βγάζουν δεν την βγάζουν. Ποσιλοπόρες, μόντι, σεριατοπόρες δεν φαίνεται να έχουν επηρεαστεί. Τα clam και αυτά είναι εντάξει. Οι τιμές σε Ca Mg KH έχουν φύγει προς τα πάνω κάτι μάλλον λογικό αφού μειώθηκε η κατανάλωση. Τα νιτρικά επίσης από σχεδόν μηδενικά έχουν ανέβει στο 5 αλλά δεν νομίζω να φταίει αυτό. Φωσφορικά δεν έχω μετρήσει αφού δεν έχω hanna. Για την ώρα είμαι και εγώ τρελαμένος. Έχω κάνει μια καλή αλλαγή νερού και έχω αλλάξει άνθρακα αντιφώσφορο. Επίσης έβγαλα ένα μικρό refugium με λίγη χαέτο που είχα γιατί δεν ξέρω κατά πόσο βοήθαγε πλέον. Θα δείξει. Αυτά για την ώρα. Οτιδήποτε νεότερο θα το συνεχίσω στο θέμα μου για να μη σου χαλάσω άλλο το δικό σου.

Λουκά η περίπτωση μου είναι πολυ χειρότερη !

ΕΣΥ ξέρεις τι συνέβη και πως να το αντιμετωπίσεις ! Εγω απλά βλέπω να πεθαίνουν τα κοραλια χωρίς να ξέρουμε τι φταίει ! Οι μετρήσιμες τιμές δεν δικαιολογούν με τίποτα την κατάσταση αυτή !

Όλοι μας κάνουμε εικασίες για το τι δηλητήριασε το νερό ! Φταίει το αλάτι ; Φταίει το υλικό του ριακτορα , κάτι άλλο ;;;

Αναγκαστικά αλλάζω τα πάντα μπάς και πετύχω το σωστό !

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδιά αντιμετωπίζω κάτι παρόμοιο... Με όλες τις μετρήσεις κομπλέ εχω ασπρίσματα. Όχι σε όλα τα sps και κυρίως στα tips. Είχα και γω τον κάβουρα αυτό και τον είδα μέρα μεσημέρι με ανοιχτά φώτα να τρώει τα tips απο μια tenius. Τον ξαπόστηλα και τώρα περιμένω να δώ τι θα γίνει. Είμαι κι εγω σε στάση αναμονής και κοιτάω χωρίς να μπορώ να κάνω πολλά.

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν ειχα σκοπο πριν τελειώσει το καλοκαίρι να ασχοληθώ πλεον μιλάμε για ολική απώλεια κοραλιων!

 

Καθε φορά που μπαίνω σπιτι πετάω και ενα κουβαδακι κοραλακια!post-53089-0-90595000-1472209011_thumb.jpg

 

 

Τρεισ απο τισ τελαευταιεσ μου απώλειες: 

 

 

 

      Οπως ηταν πριν DSC_0194JPG.jpgΜοντιπορα Digitata kai Turbinaria

 

rsz_feb2016_3.jpg   Mia Valida!

 

 

Οπως έγιναν τώρα   :notfair:    post-53089-0-34052000-1472208944_thumb.jpg

 

                                              post-53089-0-04990300-1472209101_thumb.jpg        post-53089-0-29952600-1472209074_thumb.jpg

 

Ακομα και μια stanghorn σκυλί φαίνεται να εχει νεκρώσεις στα ακρα! post-53089-0-55838600-1472208981_thumb.jpg

 

 

 

 

Κοραλλι 1,5 με 2 χρόνων   το μισό απο την βάση εχει ασπρίσειpost-53089-0-40418600-1472208923_thumb.jpg

 

 

 

Μοντιπορες κατα διαόλου  :growl: post-53089-0-23230700-1472208988_thumb.jpg post-53089-0-17895300-1472208999_thumb.jpg

 

Αν προσέξετε μεχρι και στις Plate υπάρχουν άσπρες κηλίδες !

 

 

 

Αλλα το πιο ανησυχητικό ειναι οτι και τα LPS  δείχνουν πολλα σημεία ταλαιπωρίας και νεκρώσεις    

 

post-53089-0-05768800-1472209114_thumb.jpg        post-53089-0-16402900-1472209028_thumb.jpg

 

 

Δεν ξερω τι να πω!

 

Αλλαξα το υλικο του ριακτορα και εβαλα το κλασικό ARM!

 

Άλλαξα αλατι !

 

Έκανα αλλαγές μεγάλες!

 

Εριξα το KH  στο 7,3!

 

Οτι και να έκανα η κατάσταση ειναι μη αναστρέψιμη!

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω ρε Διονύση...Φαντάζομαι πως νιώθεις. 

 

Τη βακτηριακή μόλυνση τη σκέφτηκες; Μήπως το ίδιο το νερό της παροχής έχει κάποιο πρόβλημα; 

Link to comment
Share on other sites

Διονύση είναι απίστευτο ρε φίλε δεν ξέρω τι να πω. Να χάνεις τα κοράλλια χωρίς να μπορείς να κάνεις κάτι είναι πολύ ψυχοφθόρο και σε καταλαβαίνω απόλυτα.

Απ' την μεριά σου έκανες ότι έπρεπε να κάνεις τώρα δώστου τον χρόνο του. Εύχομαι να παν όλα καλά ρε φίλε από εδώ και πέρα. 

Link to comment
Share on other sites

Αλάτι άλλαξα και εγώ Διονύση. Παράτησα το ΑΤΙ και ξεκίνησα AF reef. Εσύ ποιο πήρες? Εύχομαι να ισιώσει η κατάσταση σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε ειναι τεραστιας στεναχωριας και οχι μονο η εικονα αυτη,υποψιαζομαι.οτι υπαρχει βακτηριακη μολυνση και ισως nudis.Πρωτεινω φευγουν ολες οι μοντιπορες και δεν ξαναβαζεις για 2 με 3 μηνες.Το στηριζω λογο των ασπρων.λεκεδων που εχουν οι plate.Συχρονος κλαδευεις τα lps και κρατας οτιδηποτε ζωντανο μονο.Προσθετεις μεγαλη ποσοτητα ανθρακα και φερνεις τις τιμες σταθερες με τα υπαρχοντα.Ριχνεις βακτηρια κατα 50%θα ελεγα παρα πανω την πρωτη βδομαδα και αφηνεις το ενυδρειο ησυχο για 30 μερες.Οι ρουτινες κανονικα τις τηρεις εννοω ταισμα μονο ψαριων και τιποτε αλλο.Μετα τον μηνα προσθετεις την πρωτη ακρο και παρατηρεις.Επισεις 2 ,3 wrasse εαν δεν εχουν μπει να μπουν.

Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

Πωπωωω μιλάμε για ολοκληρωτική καταστροφή...τι να πω ρε φίλε?έχω μείνει άναυδος...μακάρι τουλάχιστον για αρχή να βρεις τι γίνεται ώστε να μπορέσεις να στοκάρεις ξανά σιγά σιγά...

Έγινε επεξεργασία - dano23
Link to comment
Share on other sites

Κάνοντας εναν τελευταίο απολογισμό ξήλωσα σχεδον ολα τα SPS  (άφησα μονο μια stanghorn kai mia tricolor) και κάποια μοντι plate που ειναι πάνω σε βράχια!

 

Καθώς και κάποια LPS που χαροπαλευαν!

 

 

post-53089-0-11601200-1473070812_thumb.jpg        

  post-53089-0-74142100-1473070799_thumb.jpg                

           post-53089-0-34586300-1473070823_thumb.jpg  

post-53089-0-88396700-1473070793_thumb.jpg    

 

post-53089-0-28355600-1473070838_thumb.jpg

 

Και τα υπόλοιπα που χάθηκαν σε μια εβδομάδα με 10 ημέρες!

 

 

Απ ολα εχει ο μπαξές !

post-53089-0-56652700-1473070845_thumb.jpg

Ακροπορες ,   μοντιπορες digitata kai plate, ποσσιλοπορες , seriatopores ,stylopores κτλ!

 

Και σαν να μην έφταναν ολα αυτά χθες βράδυ σταματάει και το SKIMMER :notfair: !!!!

Link to comment
Share on other sites

Τι λες τώρα ρε φίλε. Ότι και να πει κανείς τα λόγια είναι περιττά. Μακάρι από δω και πέρα να παν όλα καλά ρε Διονύση.

Link to comment
Share on other sites

Απίστευτο πράγμα αυτό Διονύση. Και να μην μπορείς να καταλάβεις γιατί γίνεται αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...