Jump to content

αμμος απο παραλια εντυπωσεις


Recommended Posts

Eγώ Θοδωρή αυτό το δεν ενδιαφέρει τις αρχές για να μην παρεξηγηθώ το είπα για περιπτώσεις σαν του παιδιού που δεν κρύβουν κάποιον δόλο. Δεν αποσκοπεί σε κάτι, να την εμπορευτεί ή ξέρω γω τίποτα τέτοιο. Δεν εννοούσα δηλαδή πως το προσπερνάνε αλλά το πως σε μία τέτοια περίπτωση θα ήταν ελαστικές.

Για την πλαζ βούλας ρε συ για πλάκα το πα :P Ότι εδώ θα μάθεις τι είναι το σωστό αλλά από εκεί και πέρα ο καθένας μπορεί να πάει να κόψει το κεφάλι του!

Δεν το γνωρίζω καθόλου το ζήτημα αυτό, μέχρι σήμερα δεν ήξερα καν ότι υφίσταται τέτια νομοθεσία. Εγώ το παραπάνω το είπα χρησιμοποιώντας λίγο την αθώα σκέψη και οπτική μου.  :) Και φυσικά συμφωνώ και επαυξάνω το να τηρούνται οι νόμοι στο κράτος ακόμα και κάποιοι που ο πολίτης αναρωτιέται πολλές φορές γιατί υπάρχουν.

Έγινε επεξεργασία - Fred13
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλε Αγγελε προφανως και παρεξηγηθηκες με εμενα που απλως σου παρεθεσα την νομοθεσια και δει με την φραση μου "ετσι για να ημαστε ενημερωμενοι" και δεν μπορω να καταλαβω γιατι! Ησουν ενημερωμενος; προφανως και οχι αλλιως πολυ πιθανον να μην την επαιρνες! Απο κει και περα ετσι ειναι ο νομος και αν εγω, ο χ, ψ κτλ ημουν περιεργος και εκανα μια καταγελλια οτι διαβασα στο ταδε φορουμ οτι ο ταδε παιρνει αμμο απο την θαλασσα και εσυ θα εβρισκες τον μπελα σου αλλα και το φορουμ! Και ναι ειναι ποινικο αδικημα οσο γελοιο κι αν φαινεται και ναι υπαρχει νομος που προβλεπει ποινες! Φιλε Σταυρο, οσο ανεκδοτο κι αν ακουγεται ειναι αληθινο και υπαρχει και η σχετικη νομοθεσια. Τι γινεται με τα ξενοδοχια κτλ δεν το γνωριζω ουτε εγω ουτε κι εσυ παρα μονο εικασιες μπορουμε να κανουμε! Φιλε Ευθυμη, σαφως και ενδιαφερει τις Αρχες αν καποιος αφαιρει παρανομα αμμο απο καποια παραλια. Σαφως δεν προκειται να παει φυλακη ο φιλος διοτι ειναι πλημελλημα! Και τελος, σαφως δεν μπορει να παει ο φιλος στην πλαζ της Βουλας και να την σηκωσει γιατι οπως ειπαμε και πιο πανω απαγορευεται. Οποτε αν δεν γνωριζεις κατι καλυτερα να μην λες! Υ. Γ. Ειτε παρεις 1 τονο, ειτε παρεις 1 κιλο, ειτε παρεις 1 γραμμαριο, στον ιδιο νομο εμπιπτεις! Send from the Heart of Amazonas

εγω το καταλαβα ως ειρωνικο δικο μου λαθος.Παντος το καταλαβενο οτι ειναι "παρανομο" αλλα δεν καταλαβενω τι λογικη σε ολο αυτο απαγορευεται να παρεις λιγη αμμο απο παραλια ενω πχ κοχιλια που αποτελουν καταφιγιο απο οργανισμους μπορεις να παρεις οσα γουσταρεις.....επισης εφοσων 'απαγορευεται' γιατι δεν το αναφερει ποτε κανεις? εστω μια ταμπελα ή κατι αλλο τελος παντον 

Link to comment
Share on other sites

Bρε μην τρελαίνεσαι. 

 

Αυτό το "για να είμαστε ενημερωμένοι" δεν έκρυβε κάποιο ύφος. 

 

Να εγώ προσωπικά που είμαι και πιο πολύ καιρό στο χόμπι και αυτό ΔΕΝ το γνώριζα. Οπότε με την ενημέρωση το έμαθα.

 

Φυσικά και δεν θα πας φυλακή επειδή πήρες 3 κιλά άμμο για το ενυδρείο σου. Δεν νιάζει τις αρχές αν πήρες 3 κιλά άμμο αλήθεια..

 

Το φόρουμ όμως πρέπει να σε/μας συμβουλεύει για όλα όσο πιο ορθά γίνεται. Στο συγκεκριμένο θέμα τίθεται νομοθεσία οπότε και ενημερώνεσαι. Αν εσύ μετά θες να πας να πάρεις άμμο πήγαινε σήκωσε όλη την πλαζ βούλας :P Αλλά εδώ το φόρουμ θα ενημερώσει όπως πρέπει :)

φυσικα και δεν θα με βαλλουν στο κορυδαλλο για 3 κιλλα αμμο... θα ειχε πλακα θα με ρωταγανε γιατι εισαι μεσα και θα ελεγα πειρα 3 κιλλα αμμο απο την παραλια  :hehe

Link to comment
Share on other sites

Ευθυμη, η αμμοληψια ειναι αμμοληψια ειτε ειναι για ενυδρειο ειτε ειναι για να χτισεις σπιτι! Οποτε αν υπαρξει καταγγελια η υποπεσει στην αντιληψη της αστυνομιας διωκεται ειτε ειναι ενα κιλο ειτε ενας τονος.

Την ποινη την οριζει ο προεδρος δικαστηριου και ο εισαγγελεας οποτε δεν μπορεις να ξερεις αν θα ειναι ελαστικοι η οχι.

Εσυ μπορει να κανεις πλακα για την πλαζ της Βουλας αλλα καποιος αλλος ισως το λαβει ως προτροπη, οποτε ας προσεχουμε τι λεμε.

Φιλε Αγγελε καταλαβαινω πως ο γραπτος λογος μπορει να παρεξηγηθει.

Ο νομος κατα κυριο λογο αποσκοπει στο να αποτρεψει μεγαλες αμμοληψιες απο μαντρες, κατασκευαστικες κτλ αλλα δυστυχως η ευτυχως πιανει και εμας τους ενυδρειαδες.

Φανταζομαι πως αναφερεσαι στα νεκρα κοχυλια. Αυτα δεν απασχολουν κανεναν. Ορυκτα ομως, οπως πχ κομματια απο το απολιθωμενο δασος της Λεσβου, απαγορευεται να παρεις. Επισης παλιοτερα το ερασιτεχνικο ψαρεμα ηθελε αδεια απο το Λιμεναρχειο.

Σε μερικες παραλιες υπηρχε και υπαρχει η ταμπελα. Αν βρω φωτο θα την αναρτησω.

Send from the Heart of Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια! Και εγω δεν ηξερα για την νομοθεσια και ειχα σκοπο να παρω απο παραλια 50 κιλα αμμο.Μετα απο αυτη την κουβεντα δεν θα το κανω,θα παω να αγορασω.Οχι γιατι φοβαμαι μην παω μεσα αλλα γιατι αν εχει γινει νομος για κατι εγινε για καποιο λογο και πρεπει να ειναι σεβαστος.

Αυτο ειναι και το αποτελεσμα μιας σωστης ενημερωσης σε ενα θεμα του Forum μας.Σαν εμενα μπορει να υπαρχουν αλλοι 1000

Link to comment
Share on other sites

Ευθυμη, η αμμοληψια ειναι αμμοληψια ειτε ειναι για ενυδρειο ειτε ειναι για να χτισεις σπιτι! Οποτε αν υπαρξει καταγγελια η υποπεσει στην αντιληψη της αστυνομιας διωκεται ειτε ειναι ενα κιλο ειτε ενας τονος.

Την ποινη την οριζει ο προεδρος δικαστηριου και ο εισαγγελεας οποτε δεν μπορεις να ξερεις αν θα ειναι ελαστικοι η οχι.

Εσυ μπορει να κανεις πλακα για την πλαζ της Βουλας αλλα καποιος αλλος ισως το λαβει ως προτροπη, οποτε ας προσεχουμε τι λεμε.

Φιλε Αγγελε καταλαβαινω πως ο γραπτος λογος μπορει να παρεξηγηθει.

Ο νομος κατα κυριο λογο αποσκοπει στο να αποτρεψει μεγαλες αμμοληψιες απο μαντρες, κατασκευαστικες κτλ αλλα δυστυχως η ευτυχως πιανει και εμας τους ενυδρειαδες.

Φανταζομαι πως αναφερεσαι στα νεκρα κοχυλια. Αυτα δεν απασχολουν κανεναν. Ορυκτα ομως, οπως πχ κομματια απο το απολιθωμενο δασος της Λεσβου, απαγορευεται να παρεις. Επισης παλιοτερα το ερασιτεχνικο ψαρεμα ηθελε αδεια απο το Λιμεναρχειο.

Σε μερικες παραλιες υπηρχε και υπαρχει η ταμπελα. Αν βρω φωτο θα την αναρτησω.

Send from the Heart of Amazonas

το μονο που δεν καταλαβενο ειναι γιαποιον λογο δεν μας ενιμερονουν? αν θελαν να μας ενυμεροσουν θα μπορουσαν να βαλλουν μια ταμπελιτσα που να το γραφει σε ΟΛΕΣ τις παραλιες.... 

Παντος εγω ΔΕΝ επιστρεφω την αμμο εφοσων δεν υπιρχε ταμπελα που να το λεει.Μετα ας ερθουν να με μπουρτσουκλοσουν να ανοιξουν παλη το ασκαμπαν να με κλησουν μεσα!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Bρε Αλκατραζ λέγεται!!! Το ασκαμπαν ήταν στις ταινίες του Χάρυ Πόττερ χαχαχ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως η ευτηχως υπαρχουν χιλλιαδες μποερω να πω νομοι, καποιους απο αυτους ειναι λογικο να μην πολλοι να μην του γνωριζουμε, πολιτες ειμαστε και οχι δικηγοροι κτλπ, εκει καπου κοτσαρανε και τον νομο που λεει οτι δεν ειναι δκαιολογια οτι δεν γνωριζες τον ταδε νομο και φυσικα καθε νομος εχει τον σκοπο του ασχετα εαν μας φενεται λογικος οταν τον ακουμε η μας τυχαινει κατι που εμπιπτει στην συγκεκριμενη νομοθεσια.

 

τα σαλιγκαρια μπορεις να τα βαλει ειτε αγγελια ειτε να τα χαρισεις σε καποιον που τα θελει σε μια απ τις μηναιες συναντησεις μας, αρκει απλα να ενημερωσει κανεις τι εχει και τα σχετικα....

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, οι νομοι που ψηφιζονται και ισχυουν εκδιδονται στην Εφημεριδα της Κυβερνησεως!

Send from the Heart of Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, οι νομοι που ψηφιζονται και ισχυουν εκδιδονται στην Εφημεριδα της Κυβερνησεως!

Send from the Heart of Amazonas

ετσι και αλλιος δεν σκοπεβω να ξαναπαρω απο θαλασσα γιατι ειναι μεγαλη ταλεπορια (αποσταση κτλ)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...