Jump to content

Σκουπα βυθου


Recommended Posts

Καλησπερα, 

 

Ηθελα να ρωτησω αν πιστευετε οτι η σκουπα βυθου ειναι απαρατητη. Εχω ενυδρειο 40 λιτρων μ εναν μονομαχο κ υπαλληλος καποιου καταστηματος με ενυδρεια μου ειπε οτι το καθαριζω λαθος επειδη δεν χρησιμοποιω σκουπα βυθου κ απλα αλλαζω νερο απο πανω, με ενα μπολακι.

 

Ευχαριστω εκ των προτερων.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει κατά καιρούς να καθαρίζεται και ο βυθός, αναλόγως βέβαια και του ενυδρείου. (σε φυτεμένο ενυδρείο σπάνια τον καθαρίζω).  Μπορείς χρησιμοποιώντας ένα στενό λάστιχο να σιφωνάρεις το βυθό σου (αντί για σκούπα) και να τραβάς με προσοχή τυχόν ακαθαρσίες που υπάρχουν. Τέλος και πολύ σημαντικό  συμπλήρωση με νερό παρόμοιων συνθηκών και θερμοκρασίας με το νερό που αφαιρείς. :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εχει πολλα αληθινα φυτα μεσα.. το νερο παντα το προσεχω οσο αφορα τη θερμοκρασια. κ οι μετρησεις των τεστ ειναι αριστες. Εχει αρκετη αλγη ομως. Ο μονομαχος δεν εχει παθει τιποτα 2 χρονια που τον εχω κ κανω αλλαγη μια φορα τη βδομαδα.. Τωρα παρατηρησα πως το πτερυγιο του ειναι σα κομμενο κ πηγα να παρω φαρμακο κ εγινε η συζητηση περι καθαρισμου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχει πολλα αληθινα φυτα μεσα.. το νερο παντα το προσεχω οσο αφορα τη θερμοκρασια. κ οι μετρησεις των τεστ ειναι αριστες. Εχει αρκετη αλγη ομως. Ο μονομαχος δεν εχει παθει τιποτα 2 χρονια που τον εχω κ κανω αλλαγη μια φορα τη βδομαδα.. Τωρα παρατηρησα πως το πτερυγιο του ειναι σα κομμενο κ πηγα να παρω φαρμακο κ εγινε η συζητηση περι καθαρισμου.

Αν μπορείς να ανεβάσεις καμία φωτογραφία ίσως θα βοηθούσε να σου πούμε κάποια περισσότερα πράγματα.

Τα σχισμένα πτερύγια στους μονομάχους είναι μια συνηθισμένη περίπτωση,αλλά πολλές φορές με διαφορετική αιτία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

γεια σας!συγγνωμη που γραφω σε ξενω θεμα :bigemo_harabe_net-99: :bigemo_harabe_net-99: αλλα ειναι σχετικο αυριο θα παω να παρω σκουπα βυθου γιατι εχει γεμησει ολο το ενυδρειο μου σαπια φυλλα εχετε καποια να μου προτεινετε;

ευαριστω πολυ!

και παλι συγγνωμη!

Έγινε επεξεργασία - κωνί/νος
Link to comment
Share on other sites

γεια σας!συγγνωμη που γραφω σε ξενω θεμα :bigemo_harabe_net-99: :bigemo_harabe_net-99: αλλα ειναι σχετικο αυριο θα παω να παρω σκουπα βυθου γιατι εχει γεμησει ολο το ενυδρειο μου σαπια φυλλα εχετε καποια να μου προτεινετε;

ευαριστω πολυ!

και παλι συγγνωμη!

Δεν χρειάζεται να αγοράσεις σκούπα μόνο και μόνο για να τραβήξεις τα φύλλα. Μπορείς να το κάνεις και με ένα απλό λάστιχο.

Παρόλα αυτά υπάρχουν στο εμπόριο πάρα πολλές και ανάλογα με τα λεφτά που μπορείς να διαθέσεις αποφασίζεις και την αγορά σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα....Η δική μου γνώμη είναι πως η σκούπα βυθού είναι πεταμένα λεφτά μπορείς με ένα αλφαδολαστιχο (0.50 ευρώ το μέτρο) να κάνεις την δουλειά σ και πολύ καλύτερα πιστεύω απλά ρουφάς προσεχτικά μην ρουφήξεις χαλίκια-υπόστρωμα ότι ακαθαρσίες έχει ο βυθός σου και χωρίς να τον ανακατεύεις και να γίνει χαλάς...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα....Η δική μου γνώμη είναι πως η σκούπα βυθού είναι πεταμένα λεφτά μπορείς με ένα αλφαδολαστιχο (0.50 ευρώ το μέτρο) να κάνεις την δουλειά σ και πολύ καλύτερα πιστεύω απλά ρουφάς προσεχτικά μην ρουφήξεις χαλίκια-υπόστρωμα ότι ακαθαρσίες έχει ο βυθός σου και χωρίς να τον ανακατεύεις και να γίνει χαλάς...

με το στομα; :wacko: :wacko: :wacko::blink:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eλπιζω να βοηθανε οι φωτογραφιες..

Δυστυχώς οι φωτο είναι θαμπές και δεν μπορώ να καταλάβω, ούτε καν που είναι το σκίσιμο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με το λάστιχο...βάζεις την μια άκρη μέσα σε ο ενυδρείο από την άλλη άκρη ρουφάς μια φορά μέχρι να ξεκινήσει να έρχεται νερό και μετά πλησιάζεις την άκρη που είναι μέσα στο νερό στις ακαθαρσίες και τις τραβάς απλά και όμορφα ούτε σκουπες ούτε να ταράζεις τον βυθό σου

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ευκολο ακουγεται!θα το δοκιμασω! :icon_dance: :icon_dance: :icon_dance:

Στην υγειά σου!!! :hehe

Πόσες φορές έχω πιεί νερό έτσι...

Έγινε επεξεργασία - avraamp
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Στην υγειά σου!!! :hehe

Πόσες φορές έχω πιεί νερό έτσι...

Ναι αλλα κανει καλη δουλιτσα και μπρος τα καλλη του ενυδρειου μας τι ειναι λιγο βρωμικο νερακι χαχαχα  :bigemo_harabe_net-163:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κερνάω πλύση στομάχου :nurse: !!!!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να ρουφάτε, η μια άκρη μέσα στο ενυδρείο και στην άλλη βάζεις μια σύριγγα 10άρα και τραβάς.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επίσης ένα καλό κόλπο για να τραβήξεις νερό χωρίς να ρουφήξεις είναι το εξής.

Γεμίζω το σωλήνα που χρησιμοποιώ για την αλλαγή με νερό βρύσης.

Κρατώ με το δάχτυλο μου κλειστή την μία άκρη του σωλήνα (και το νερό μέσα).

Την άλλη άκρη την βάζω μέσα στο ενυδρείο.

Την άκρη που κρατώ με το δάκτυλο την τοποθετώ σε ένα κουβά σε χαμηλότερο σημείο, και την ελευθερώνω.

Η βαρύτητα πλέον θα κάνει τη δουλειά για λογαριασμό μας. :)

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...