Jump to content

Σταδιακα για Reef..


Recommended Posts

καλημερα και απο εμενα!! νεος στο θαλασσηνο κομματι με θαρρος και υπομονη για το καλητερο αποτελεσμα.. :)

λιγα πραγματα εχουμε και καλα για αυτα που θελω(πιστευω)   :geek:

Το ενυδρειο μολισ εκλεισε μηνα

 ειναι 80*45*35 (126λ)

sump DIY (20λ) 31 *23* 27

skimmer DIY με αεραντλια marina 100

στην υπερχυληση στο sump εχω μια "καλτσα" υαλοβαμβακα και της sera biofibres coars

ζωντανο βραχο με φυτο (ονοματα ακομα δν γνωριζω) και ενα ανεμιστηρακι για να πεφτει η θερμοκρασια

και στο μεγαλο ενυδρειο εχω 3 βραχους κ ενα νεκρο κοραλι(δωρακι) :hehe

και 5 κιλα αραγωνιτη νεκρο + 3 ζωντανο

περιπου 2 βδομαδες βαζω κοραλινι το purple up  για την αλγη(αλλα μαλλον δν ηταν καλη η ιδεα να το τρεξω ετσι)

 τις φωτο με δισταγμο  τις βαζω γτ εχει αναπτυχθει αθτο το χνουδι και δν μου αρεσει.. 

τα σχολεια δικα σας  :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή με πολυ υπομονή !

Link to comment
Share on other sites

Το purple up σταματησετο ,η κοραλινη θα εμφανιστη θελει λιγο υπομονη.Ειμαι υπερ του diy αλλα θα σου πρωτεινα την αγορα ενος εργοστασιακου σκιμερ που θα σε καλυπτει σιγουρα,δες της αγγελιες επισεις.Αντιφωσφωρο εχεις??Το βραχο θα τον αφησεις ετσι?Τον υαλοβαμβακα καθε ποτε τον αλλαζεις??βακτηρια βαζεις ?αλλαγες νερου καθε ποτε??τι φωτισμο εχεις και ποσες ωρες?Πολλες ερωτησεις φιλε μου αλλα σημαντικες.

Link to comment
Share on other sites

Το purple up σταματησετο ,η κοραλινη θα εμφανιστη θελει λιγο υπομονη.Ειμαι υπερ του diy αλλα θα σου πρωτεινα την αγορα ενος εργοστασιακου σκιμερ που θα σε καλυπτει σιγουρα,δες της αγγελιες επισεις.Αντιφωσφωρο εχεις??Το βραχο θα τον αφησεις ετσι?Τον υαλοβαμβακα καθε ποτε τον αλλαζεις??βακτηρια βαζεις ?αλλαγες νερου καθε ποτε??τι φωτισμο εχεις και ποσες ωρες?Πολλες ερωτησεις φιλε μου αλλα σημαντικες.

το purple το εχω σταματησει γτ ειδα γενικα οτι αρχισε να βγαζει κατι σαν χνουδι πανω στις πετρες..

μεχρι στηγμης το skimmer του εχω βαλει ενα σωληνακι και τρεχει σε ενα κουβα και βλεπω οτι βγαζει τρομερες ακαθαρσιες..

αντιφωσφωρο να ειμαι ειλικρινεις δν εχω παρει ακομα το εχω αφησει ολο και πιο πισω και το εχω παραμελησει..

ο βραχος ο ψηλος θα μεινει εκει για να καλυπτει την σωληνα "λεω" οι αλλοι ειναι προσωρηνα εκει..θελω παρα πολυ να φτιαξω δικους μ βραχους για αυτο δν το βιαζομαι.

τον υαλοβαμβακα τον αλλαζω καθε 4 μερες περιπου..

βακτηρια εβαζα καθε μερα οπως πρεπει σμρ μου τελειωσαν και θα παρω απο αυριο..

αλλαγες θελω να κανω μια φορα καθε μηνα κ σμρ εκανα την πρωτη αλλαγη..

ο φωτισμος ειναι 10 ωρες στο ενθδρειο και οταν κλεινει ανοιγει το sump για 9 ωρες.. στο ενυδρειο εχω τ8 deep sea kai marine glo..

  αυταααα  πιστευω να καλυψα αρκετα θεματα..  :/ γενικα περι νερου δν ειμαι και τοσο ασχετος ειχα 3 χρονια γλυκο νερο τωρα με εποιασε η λοξα για το αλατι χαχα

Link to comment
Share on other sites

Καλώς τον Χονταίο  :P

 

Υπομονή θες για το θαλασσινό...τα παιδιά εδώ θα σε καθοδηγήσουν σωστά ώστε να έχεις ένα reef ενυδρείο όπως το φανταζόσουν!

 

Καλή αρχή απο εμένα!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς τον Χονταίο  :P

 

Υπομονή θες για το θαλασσινό...τα παιδιά εδώ θα σε καθοδηγήσουν σωστά ώστε να έχεις ένα reef ενυδρείο όπως το φανταζόσουν!

 

Καλή αρχή απο εμένα!

χαχα  καλημερα.. εχω και σε αυτα τα τετρατροχα αδυναμια τι να κανω.. :P σε ευχαριστω πολυ..!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Φιλλαρακι φτιαξε το βραχο λειτουργεικο και σταθερο και θα με θυμηθεις ,τωρα που ειναι νωρις.

Link to comment
Share on other sites

Φιλλαρακι φτιαξε το βραχο λειτουργεικο και σταθερο και θα με θυμηθεις ,τωρα που ειναι νωρις.

για βοηθα.. τι εννοεις??? :/

Link to comment
Share on other sites

για λογο καλης κυκλοφοριας νερου ολο αυτο??

Ενας βασικος λογος ειναι και αυτος,μαζι με σταθεροτητα να μπορεις να κολλησεις κοραλια εφοσον μιλαμε για reef.

Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

Ααα σωστα!! Δν το είχα σκεφτεί αυτο. Θα βρω και άλλους βράχους για να το ξανά στήσω.

Link to comment
Share on other sites

καλώς τον Δημήτρη!

και με παρουσίαση!!

:)

χαχα Καλησπέρα..! Ε η γνώμη σας μετράει φυσηκα!! :)
Link to comment
Share on other sites

εγώ σε βλέπω πως το ψάχνεις το θέμα!!!

για αυτό και θα σε κάνω να καείς!!!

παρτο βράχο τωρα που μπορείς(μετά σίγουρα θα το τίγκαρης κοραλλια)

και παιξε με το aquascape

έχουμε και θέμα ανοίξει εδώ στο φόρουμ μας!!!

να πάρεις ιδέες και να παίξεις μπάλα!! βλέπω από τα κοματια σου πως κάτι γίνετε!

ίσως χρειαστης κάνα 2 κιλά βράχο για περισσότερη ιδέα!

ασφαλώς ότι σου περιμένει η στο σαμπ η σε άλλο χομπυστα στης αγγελίες μας!!!

δεν παει κάτι χαμένο! τώρα πως θα τον κολησεις; με εποξηκη κόλλα και tairap δερμάτινα μιας και παίζεις με μικρά κοματια!!

Δημήτρη μου καντο τώρα που μπορείς ;)

να γινει reefaraaa!!! μετά θα ξεχάσουμε κοράλλια ;)

Link to comment
Share on other sites

στα 126 λίτρα θα έπεζα σύνολο 10 κιλά εγώ

μια ιδέα που βρήκα καθώς κοίταζα τα βράχια σου είναι ένα δίκιλο κοματι κάτω για βάση σταθερή

το μέσεο κοματι που έχεις στο τέλος για μπράτσο και στη μέση καπια κοματια που είδα ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 months later...

καλησπερα σας και χρονια πολλα!!!θα ηθελα να ρωτησω εαν γνωριζει καποιος γτ η κοραλινη απο τον βραχο αρχιζει και χανει το χρωμα και γινεται ασπρο???

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος Dimitris Galitsios έγραψε:

καλησπερα σας και χρονια πολλα!!!θα ηθελα να ρωτησω εαν γνωριζει καποιος γτ η κοραλινη απο τον βραχο αρχιζει και χανει το χρωμα και γινεται ασπρο???

Μετρα το ασβεστιο και το μαγνησιο.Εκτος εαν υπαρχει θεμα φωτισμου.

Link to comment
Share on other sites

φωτισμος ειναι καλος..μ εχουν τελειωσει τα τεστακια απο αυριο θα το κοιτακσω :/

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...