Jump to content

Συμβουλές για επιλογή ενυδρείου και ψαροσύνθεσης για βιοτοπικό Αμερικής


avraamp

Recommended Posts

Το 2080... έχει όντως 2 εισαγωγές και 1 εξαγωγή (16 Χ 22).... το απέκτησα πρόσφατα (έχω κι ένα "κόλλημα" με την ΕΗΕΙΜ)... κι είναι φιλτράρα. Το έχω σε Rio 400 και το συνδυάζω με ένα ΕΗΕΙΜ 2028. Μπαίνει στο χώρο (ντουλαπάκι) της βάσης (αν και εγώ το έχω έξω).

Αυτά που έγραψε ο Στάθης για το  ΕΗΕΙΜ clαssic 2260... με βρίσκουν σύμφωνο. .. όπως και με την τοποθέτηση της εισαγωγήςμέσα στο φιλτροκούτι (του οποίου η αφαίρεση, "βγάζει" το ενυδρείο από την εγγύηση).-

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα να μην βιαστεις να βγαλεις το εργοστασιακό φίλτρο απο μέσα. Για να το δίνει η εταιρία σημαίνει οτι καλύπτει τα λίτρα του ενυδρείου.

Τώρα είναι κσι ανάλογα με την ιχθυοφορτωση βέβαια. Υπαρχουν πολλά φίλτρα για τα λίτρα σου στην αγορά. Υπάρχει κάποιος λογος που επελεξες μονο τις δυο συγκεκριμένες εταιρίες;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το 2080... έχει όντως 2 εισαγωγές και 1 εξαγωγή (16 Χ 22).... το απέκτησα πρόσφατα (έχω κι ένα "κόλλημα" με την ΕΗΕΙΜ)... κι είναι φιλτράρα. Το έχω σε Rio 400 και το συνδυάζω με ένα ΕΗΕΙΜ 2028. Μπαίνει στο χώρο (ντουλαπάκι) της βάσης (αν και εγώ το έχω έξω).

Αυτά που έγραψε ο Στάθης για το  ΕΗΕΙΜ clαssic 2260... με βρίσκουν σύμφωνο. .. όπως και με την τοποθέτηση της εισαγωγήςμέσα στο φιλτροκούτι (του οποίου η αφαίρεση, "βγάζει" το ενυδρείο από την εγγύηση).-

Στο Rio 400 να υποθέσω ότι έχεις βγάλει το εσωτερικό;

Σε περίπτωση που κρατήσω το εσωτερικό...(θεωρώ πολύ σημαντικό να μη χαθεί η εγγύηση σε ένα ακριβό προϊόν, τουλάχιστον μέχρι να το δοκιμάσω να είμαι σίγουρος ότι όλα πάνε καλά και δεν υπάρχει κάποιο κατασκευαστικό ελάττωμα) ποιος θα ήταν ο καλύτερος τρόπος για να βάλω τα φίλτρα;

Τα δύο μπαστούνια εισαγωγής αντικριστά δεξιά και αριστερά, στη μία πλευρά δίπλα στο κουτί του εσωτερικού;

Το μπαστούνι εξαγωγής (έχει και spray bar;) στη μεριά που είναι το εσωτερικό ή απέναντι;  Σε οποιαδήποτε από τις δύο περιπτώσεις, αφού το εσωτερικό θα είναι στη θέση του, θα δουλεύει παράλληλα με το 2080;

 

Θα έλεγα να μην βιαστεις να βγαλεις το εργοστασιακό φίλτρο απο μέσα. Για να το δίνει η εταιρία σημαίνει οτι καλύπτει τα λίτρα του ενυδρείου.

Τώρα είναι κσι ανάλογα με την ιχθυοφορτωση βέβαια. Υπαρχουν πολλά φίλτρα για τα λίτρα σου στην αγορά. Υπάρχει κάποιος λογος που επελεξες μονο τις δυο συγκεκριμένες εταιρίες;

Ο λόγος που επέλεξα τις δύο εταιρείες είναι διότι τις θεωρώ από τις καλύτερες στο συγκεκριμένο τομέα, χωρίς να θέλω να υποβαθμίσω τα κινέζικα τα οποία χρησιμοποιούν πολλοί εδώ στο φόρουμ και είναι ευχαριστημένοι.

Απλά εγώ αυτό το λίγο καιρό που ασχολούμαι με τα ενυδρεία, ότι πήρα σε Κινέζικο μου βγήκα μάπα, ίσως να απλά να ήμουν άτυχος βέβαια, οπότε δεν θέλω να το ρισκάρω πάλι με μία τέτοια αγορά και να πάω στα σίγουρα και εγγυημένα με ότι αυτό συνεπάγεται...:( 

Έχω και ένα "κόλλημα" με την Eheim όπως αναφέρει και ο Νίκος παραπάνω.  Θεωρώ ότι έχει ποιότητα, όμορφα και προσεγμένα προϊόντα, σε αντίθεση με τη fluval, την οποία δεν έχω δουλέψει καθόλου (για το fx6 ακούω πολύ καλά λόγια βέβαια, πολλοί τη θεωρού καλύτερη από την eheim, είναι και η σχέση κόστους - ποιότητας), απλά δεν μου αρέσουν τα προϊόντα τους.  Τα θεωρώ λίγο χοντροκομμένα να το πω... ειδικά αυτοί οι σωλήνες τους μου κάθονται στο λαιμό...:P

Link to comment
Share on other sites

Εχει η eheim oμορφα και προσεγμενα προιοντα και δεν εχει η fluval;

Σου καθονται στον λαιμο οι σωληνεε της fluval και τις eheim οχι;

Send from the Heart of Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Εχει η eheim oμορφα και προσεγμενα προιοντα και δεν εχει η fluval;

Σου καθονται στον λαιμο οι σωληνεε της fluval και τις eheim οχι;

Send from the Heart of Amazonas

Περί ορέξεως φιλαράκι... παραξενιές... γούστα... χαχαχαχαχαχαχαχ

Το πράσινο μου αρέσει!!!

Το άλλο μου θυμίζει σωλήνα απο αποχέτευση πλυντηρίου...

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η άποψη μου για την ροή είναι... από την μια να μπαίνει το νερό και από την άλλη να βγαίνει. Αυτό σε κάποιες περιπτώσεις, είναι δύσκολο να εφαρμοσθεί. Για παράδειγμα... έχεις ένα 2080 που έχει 2 εισαγωγές και ένα 2028 που έχει άλλη μια... θα τις βάλεις και τις 3 δίπλα-δίπλα;

Εδώ υπάρχει λοιπόν η προσωπική προσέγγιση στο θέμα και το... τι θέλει ο καθένας, να κάνει στο ενυδρείο του ανάλογα με το είδος που φιλοξενεί.

Εγώ έχω τοποθετήσει και τις 2 εισαγωγές του 2080 δίπλα-δίπλα... και στην άλλη γωνία, του 2028.

Η αλήθεια είναι πως το πράσινο χρώμα στους σωλήνες της ΕΗΕΙΜ... ΔΕΝ μου αρέσει γιατί είναι δύσκολο να το κρύψεις... το installation kit όμως είναι συγκριτικά... "αόρατο" και ουδεμία σχέση έχει με άλλους σωλήνες, που κυκλοφορούν στο εμπόριο.-

 

https://www.google.gr/search?q=EHEIM+installation+kit&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiiiqHOn8vPAhWK2BoKHQ42Co0Q_AUICCgB&biw=1268&bih=867

Link to comment
Share on other sites

Η άποψη μου για την ροή είναι... από την μια να μπαίνει το νερό και από την άλλη να βγαίνει. Αυτό σε κάποιες περιπτώσεις, είναι δύσκολο να εφαρμοσθεί. Για παράδειγμα... έχεις ένα 2080 που έχει 2 εισαγωγές και ένα 2028 που έχει άλλη μια... θα τις βάλεις και τις 3 δίπλα-δίπλα;

Εδώ υπάρχει λοιπόν η προσωπική προσέγγιση στο θέμα και το... τι θέλει ο καθένας, να κάνει στο ενυδρείο του ανάλογα με το είδος που φιλοξενεί.

Εγώ έχω τοποθετήσει και τις 2 εισαγωγές του 2080 δίπλα-δίπλα... και στην άλλη γωνία, του 2028.

Η αλήθεια είναι πως το πράσινο χρώμα στους σωλήνες της ΕΗΕΙΜ... ΔΕΝ μου αρέσει γιατί είναι δύσκολο να το κρύψεις... το installation kit όμως είναι συγκριτικά... "αόρατο" και ουδεμία σχέση έχει με άλλους σωλήνες, που κυκλοφορούν στο εμπόριο.-

https://www.google.gr/search?q=EHEIM+installation+kit&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiiiqHOn8vPAhWK2BoKHQ42Co0Q_AUICCgB&biw=1268&bih=867

Το εχω δει το installation kit...

Εισαι ευχαριστημένος;

Νομίζω ειναι και πο εύκολο στο καθάρισμα και φυσικά εχει μεγάλη προσαρμοστικότητα.

Στα prof 4+ εχει καταργήσει το πράσινο!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ έχω παράπονο... μόλις έπιασαν και λίγο "άλγη"... εξαφανίστηκαν στο δικό μου.

ΔΕΝ έχω δει τι καινούργιο έχει βγάλει... έχεις κάποιο link

Link to comment
Share on other sites

Δες ένα video που βρήκα τυχαία, αυτή η σειρά φίλτρων εχει πλέον γκρι σωλήνα, ψάχνοντας κάποια στιγμή για αυτά τα φίλτρα το είχα διαβάσει και κάπου. Τώρα είμαι απο κινητό και δεν μπορώ να βρω στην ιστοσελίδα του κατασκευαστή αν λέει κατι.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Άποψή μου (άν και το θέμα το έχουν καλύψει οι προλαλήσαντες) είναι ότι το εσωτερικό φίλτρο σου πιάνει χώρο στο ενυδρείο και δείχνει άσχημο.Επιπλέον είναι δύσκολο στο καθάρισμα. Θα βγαίνει η "μούργα" μέσα στο ενυδρείο όταν θα θες καθαρίσεις τα σφουγγάρια και τα υλικά. Εγώ το είχα βγάλει από την αρχή και δεν είχα ποτέ θέματα με τζάμια, διαρροές κτλ. Άν έχεις τη δυνατότητα κατευθείαν για εξωτερικό φίλτρο, είναι το καλύτερο. Ιδίως για ένα 2080 ( αυτό θα επέλεγα από τα 4) δέν το συζητάω, καμία σύγκριση με εσωτερικό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νίκο... επειδή τίθεται θέμα εγγύησης με την αφαίρεση του εσωτερικού φίλτρου... νομίζω ότι καλό είναι να υπάρξει αρκετή σκέψη από τον Μάκη... ΠΡΙΝ κάνει την αφαίρεση του. Προσωπικά το έχω βγάλει αλλά... είχα την σιγουριά της επόμενη κίνησης.... κάτι για το οποίο ΔΕΝ έχουν όλοι, αυτήν την πολυτέλεια.

Εφ' όσον το αφήσει στην θέση του... ΔΕΝ σημαίνει ότι είναι απαραίτητο να το λειτουργήσει σαν φίλτρο... μπορεί απλά να παραμείνει το φιλτροκούτι και μέσα να κρύψει τον σωλήνα εισαγωγής.- ;)  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

https://m.youtube.com/watch?v=dc32F2olgbg

Δες ένα video που βρήκα τυχαία, αυτή η σειρά φίλτρων εχει πλέον γκρι σωλήνα, ψάχνοντας κάποια στιγμή για αυτά τα φίλτρα το είχα διαβάσει και κάπου. Τώρα είμαι απο κινητό και δεν μπορώ να βρω στην ιστοσελίδα του κατασκευαστή αν λέει κατι.

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για το video... ΔΕΝ είχα δει το καινούργιο υλικό (πολύ σκούρο το βρίσκω... θα το ψάξω παραπάνω).  ;)

Είδα και το ενυδρείο του "μπακλαβά"... και "γύρισε" το μάτι μου.-  :hehe

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το φίλτρο δεν θα το αφαιρέσω...για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.;)

Θα πάω για εξωτερικό 2080 και η σκέψη είναι να δουλέψει παράλληλα με το εσωτερικό.

Από τη στιγμή που θα μείνει το κουτί μέσα στο ενυδρείο και θα πιάνει χώρο, ας αξιοποιηθεί κιόλας.:)

 

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για το video... ΔΕΝ είχα δει το καινούργιο υλικό (πολύ σκούρο το βρίσκω... θα το ψάξω παραπάνω).   ;)

Είδα και το ενυδρείο του "μπακλαβά"... και "γύρισε" το μάτι μου.-  :hehe

 

 

Δες και ένα της Eheim:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος... έψαξες ΠΡΙΝ από μένα... για μένα... ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.-  ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα άν αφήσεις το φίλτρο μέσα, είσαι στην ασφαλή πλευρά και κοιμάσαι πιό ήσυχος τα βράδια. Η ιδέα του discus fan να κρύψεις μέσα το σωλήνα εισαγωγής επίσης είναι πολύ καλή και το 2080 σίγουρα σε καλύπτει μόνο του και με το παραπάνω. Προχώρα δυνατά φίλε και περιμένουμε τη συνέχεια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος... έψαξες ΠΡΙΝ από μένα... για μένα... ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.- ;)

Το ψάχνω καιρό τώρα Νίκο που κάνω έρευνα για το ενυδρειο και το είχα προσέξει αυτό με τα μπαστούνια και τους σωλήνες. Όχι τίποτα, μη λέει και ο Θοδωρής για τα πράσινα. :P

Εγώ ευχαριστώ για τις συμβουλές. :)

 

Σίγουρα άν αφήσεις το φίλτρο μέσα, είσαι στην ασφαλή πλευρά και κοιμάσαι πιό ήσυχος τα βράδια. Η ιδέα του discus fan να κρύψεις μέσα το σωλήνα εισαγωγής επίσης είναι πολύ καλή και το 2080 σίγουρα σε καλύπτει μόνο του και με το παραπάνω. Προχώρα δυνατά φίλε και περιμένουμε τη συνέχεια.

Σε ευχαριστώ Νίκο, να είσαι καλά...

Ελπίζω αυριο να έχω ευχάριστα νέα, να βάλω παραγγελία και να δούμε μετά για τη συνέχεια...στήσιμο ενυδρείου και σύνθεση ψαριών! :)

Έγινε επεξεργασία - avraamp
Link to comment
Share on other sites

Πολύ μου αρέσει το καινούργιο χρωμα των σωληνώσεων. Το πρασινο μου καθότανε άσχημα...

Link to comment
Share on other sites

Οι παραγγελίες για τον εξοπλισμό μπήκανε και πλέον είμαι εν αναμονή παραλαβών.  Λογικά μέσα στις επόμενες δύο με τρεις εβδομάδες θα στηθεί το ενυδρείο.:)

Το ενυδρείο όπως έχω ξαναπεί θα είναι το RIO 400 με το εσωτερικό του φίλτρο και ένα εξωτερικό 2080.

 

Πάμε στα σημαντικά τώρα...

Στήσιμο ενυδρείου και επιλογή ψαριών.

 

Στην ψαροσύνθεση  αυτή τη στιγμή έχω:

  • 3 sturisoma
  • 3 ancistrous (δύο αρσενικά, ένα θηλυκό)
  • 9 otocinclous
  • 3 german blue ram (1 αρσενικό, 2 θηλυκά από τα οποία το ένα θα δοθεί σε φίλο)

Από ότι ψάρια έχω ψάξει μέχρι τώρα μου αρέσουν:

  • Σκαλάρια
  • Δίσκοι
  • Σέβερουμ
  • Γεωφάγοι

Θα ήθελα αν είναι δυνατόν να κρατήσω αυτά που έχω και να τα συνδυάσω με κάποια από τα παραπάνω.

 

Επίσης υπάρχει η σκέψη να μείνουν ως έχουν, να αυξηθούν οι οτοκυκλοι και να μπει ένα μεγάλο κοπάδι από μικρά κοπαδόψαρα, το πιθανότερο καρδινάλιοι.  

Σε ότι και να καταλήξω, ίσως μπει και κάποιο είδος από γατόψαρα, αν αυτό μπορεί να γίνει, για παράδειγμα αν πάω σε γεωφάγους μπορεί να τα αποφύγω. 

 

Θα ήθελα όποια και αν είναι η τελική επιλογή να προσεγγίσω όσο το δυνατόν περισσότερο τον βιότοπο των ψαριών που θα μπουν...

 

 

Γνώμες, προτάσεις δεκτές σχετικά με το συνδυασμό των παραπάνω ψαριών, πρόταση για κάποιο άλλο ψάρι που θα μπορούσα να βάλω καθώς επίσης και για το στήσιμο που θα χρειάζεται ως προς την επιλογή άμμου, ξύλων και πέτρας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για να συνδιασεις ψαρια για βιοτοπο ετσι οπως εισαι τωρα λιγο δυσκολο!

Πρεπει να φυγουν ψαρια!

Πρεπει να λαβεις υποψην τις διατροφικες συνηθειες των ψαριων, θερμοκρασιες, χωρο κτλ.

Πρεπει να δεις ποια ψαρια σου αρεσουν και πανω σε αυτα να χτισεις.

Send from the Heart of Amazonas

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για να συνδιασεις ψαρια για βιοτοπο ετσι οπως εισαι τωρα λιγο δύσκολο! Σε μια αναζήτηση που έχω κάνει για Orinoco, τα βρίσκεις όλα εκεί εκτός από τα ancistrous...  Βέβαια μιλάμε για ένα τεράστιο ποταμό.

Πρεπει να φυγουν ψάρια!  Το ποια ψάρια θα χρειαστεί να φύγουν και αν, θα εξαρτηθεί σημαντικά από το ποια θα αποφασιστεί να μπουν.

Πρεπει να λαβεις υποψην τις διατροφικες συνηθειες των ψαριων, θερμοκρασιες, χωρο κτλ.  

Πρεπει να δεις ποια ψαρια σου αρεσουν και πανω σε αυτα να χτίσεις.  Από αυτά που έχω μου αρέσουν όλα, από αυτά που σκέφτομαι να βάλω, κάποιο που ίσως απέκλεια να ήταν τα severum.  Από τα άλλα μου αρέσουν δίσκοι, γεωφάγοι και σκαλάρια.

Send from the Heart of Amazonas

Η αλήθεια είναι ότι στα 400 λίτρα δεν μπορώ να χτίσω πάνω σε κανένα από αυτά που έχω... ακόμα και να τα κρατήσω και να πάω στην επιλογή του μεγάλου κοπαδιού των τέτρα, το ενυδρείο θα έχει χτιστεί γύρω από το κοπαδόψαρο, καθώς θα πρέπει να μπούνε πάνω από 80 ψάρια όπως το σκέφτομαι, αλλιώς το ενυδρείο θα είναι άδειο...

 

Ζητάω να μου προτείνετε και ψάρια καθώς δεν έχω εμπειρία και γνώσεις πάνω στο αντικείμενο και είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν πάρα πολλά ψάρια που δεν τα ξέρω.  Το σημαντικό θα είναι να μπορώ να τα βρω κιόλας

 

Αυτό που θα ήθελα να αποφύγω είναι να πάω σε επιλογή ενός ψαριού και μόνο, καθώς θα μου άρεσε να βλέπω κίνηση σε όλα τα ύψη του ενυδρείου... όπως ήδη έγραψα ανάλογα το που θα καταλήξω μπορεί και να μπουν και γατόψαρα.

Έγινε επεξεργασία - avraamp
Link to comment
Share on other sites

Οταν λες γατοψαρα εννοεις κορυντορας;

Μακη, μου φαινεται θες να κανουμε εμεις τη δουλεια για σενα! Χαχαχα

Send from the Heart of Amazonas

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οταν λες γατοψαρα εννοεις κορυντορας; ΝΑΙ

Μακη, μου φαινεται θες να κανουμε εμεις τη δουλεια για σενα! Χαχαχα

Send from the Heart of Amazonas

Ε τι το λες και δεν το κάνεις! 

Όχι εσείς, εσύ συγκεκριμένα!χαχαχαχαχαχαχαχαχα

Ψάχνω να δω τι συνδυασμούς μπορώ να κάνω και τι θα πρέπει να αποφύγω...

Είμαι και αναποφάσιστος, οπότε...βοήθεια του κοινού.:)

Link to comment
Share on other sites

Κορυντορας μπορεις να βαλεις και τωρα. Ρε φιλε ποια ψαρια σου αρεσουν;

Send from the Heart of Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Πες μας Μάκη ποια σου αρέσουν και αν έχεις σκοπό να τσ πας βιοτοπικα ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Κορυντορας μπορεις να βαλεις και τωρα. Ρε φιλε ποια ψαρια σου αρεσουν;

Send from the Heart of Amazonas

 

 

Πες μας Μάκη ποια σου αρέσουν και αν έχεις σκοπό να τσ πας βιοτοπικα ή όχι.

 

 

Το θέμα δεν είναι μόνο ποια μου αρέσουν ρε παιδιά, αλλά ποια μπορώ να βάλω και πως να τα συνδυάσω.  :)

Εμένα μου αρέσουν τα ραμ, οι δίσκοι, οι γεωφάγοι Σουρινάμ, οι καρδινάλιοι και τα σκαλάρια...

Μπορώ να τα βάλω όλα αυτά μαζί;  Προφανώς όχι..

Το θέμα είναι να καταφέρω να φτιάξω τον καλύτερο επιθυμητό συνδυασμό.

 

 

 

Έχω γράψει ήδη στο ποστ #68.

 

 

Στην ψαροσύνθεση  αυτή τη στιγμή έχω:

  • 3 sturisoma
  • 3 ancistrous (δύο αρσενικά, ένα θηλυκό)
  • 9 otocinclous
  • 3 german blue ram

Από ότι ψάρια έχω ψάξει μέχρι τώρα μου αρέσουν:

  • Σκαλάρια
  • Δίσκοι
  • Σέβερουμ
  • Γεωφάγοι

Επίσης υπάρχει η σκέψη να μείνουν ως έχουν, να αυξηθούν οι οτοκυκλοι και να μπει ένα μεγάλο κοπάδι από μικρά κοπαδόψαρα, το πιθανότερο καρδινάλιοι.  

 

και στο ποστ #70

 

Από αυτά που έχω μου αρέσουν όλα, από αυτά που σκέφτομαι να βάλω, κάποιο που ίσως απέκλεια να ήταν τα severum.  Από τα άλλα μου αρέσουν δίσκοι, γεωφάγοι και σκαλάρια.

 

 

 

 

Θα προσπαθήσω να γίνω ακόμα πιο συγκεκριμένος:

  • Αυτά που ήδη έχω με ένα μεγάλο κοπάδι καρδινάλιων και αύξηση των οτόκυκλων.  Ίσως να βγει και κάποιο είδος το οποίο δεν ταιριάζει.
  • Δίσκοι σε συνδυασμό με κάποιο κορυντόρας ή γεωφάγο.
  • Γεωφάγος σε συνδυασμό με κάποιο άλλο ψάρι που να κινείται ψηλά...
  • Να κρατήσω αυτά που έχω και να βάλω και δίσκους. Aν χρειαστεί να βγει και κάποιο που μπορεί να μην ταιριάζει, για παράδειγμα ancistrous.

Οι επιλογές είναι 4, απλά κάποια από αυτά μπορεί να μην ταιριάζουν και να πρέπει να αλλάξουν.

Το βιοτοπικό είναι επιθυμητό αλλά όχι αναγκαίο.  

Το σημαντικότερο είναι να ταιριάζουν οι θερμοκρασίες που ζουν τα ψάρια.  Στα υπόλοιπα δεν νομίζω να έχουν σημαντικές διαφορές καθώς μιλάμε για μαλακό νερό και χαμηλό ph σε όλες τις περιπτώσεις.

Έγινε επεξεργασία - avraamp
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...