Jump to content

Συμβουλές για επιλογή ενυδρείου και ψαροσύνθεσης για βιοτοπικό Αμερικής


avraamp

Recommended Posts

Billaus ειδες για να εχει ερθει ο koulosousas σε δυο συγκεντρωσεις; κατι εχει πιασει! Δυστυχως φιλαρακι τοσα πολλα ειδη και μαλιστα κιχλιδες στον βυθο δεν παιζουν! Και μην στενοχωριεσααι που θα σου κοψει την καλημερα ο Σταθης, θα σου λεω εγω δυο! Χαχαχα!

Μιχαλακη, τον τιτλο αυτο οι δισκαδες τον δωσανε στον εαυτο τους απο μονοι τους! Μου μαθες και τους green teffe! Στο Μαλαουι δεν εχει τετοια! Απλα ο Μακης αν θελει να βαλει αυτα τα ψαρια θα πρεπει να ξερει και ολα τα παρελκομενα!

Send from the Heart of Amazonas

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Αι σιχτιρ βραδυατικα, με τα βίντεο σας. Αμάν πια αυτό το κωλοψαρο, δεν τρωγεστε!!!!

Άντε πάλι να δω πως θα κοιμηθώ απόψε....

Και δεν μπορώ να μεγαλώσω λίγο το σαλόνι μου να βάλω κανένα ενυδρείο της προκοπής...

:(

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή συμφωνώ μαζί σου. Το σχόλιό μου ήταν γενικό γιατί ξέρω τις απόψεις σου φίλε μου. Εννοείται ότι για τους Δίσκους περιορίζεσαι στις επιλογές συγκατοίκων και πρέπει να λάβει κάποιος υπόψιν του αρκετές παραμέτρους.

Πάνω σε αυτό Μάκη άν αποφασίσεις για Δίσκους θα σου πρότεινα, μόνο Δίσκους μέσα στο ενυδρείο. Άν θες και corydoras για το βυθό, βάλε τα sterbai. Αντέχουν αποδεδειγμένα και πάνω από τους 30 βαθμούς που μπορεί να χρειαστεί να ανέβεις κάποιες φορές. Όχι ότι είναι ιδανικό , ούτε είναι και το καλύτερο για αυτά τα ψαράκια.

Τέλος άν μπορέσεις να τους βάλεις όλους μαζί τους Δίσκους στο ενυδρείο,με μία αγορά, και όχι σταδιακά είναι πολύ καλύτερα.

Νομίζω αρκετά αντέχουν στους 30 βαθμούς...

Το θέμα είναι για πόσο διάστημα θα αντέχουν σε τέτοιες υψηλές θερμοκρασίες..

Τους δίσκους σε τι θερμοκρασίες τους έχεις τον χειμώνα και αντίστοιχα το καλοκαίρι;

Ο ένας θερμοστάτης που έχει το ενυδρείο θα με καλύπτει;;;

 

Βασιλη κατι μου λεει πως θα γινουμε κολλητοι! Χαχαχαχα! Εκτος απο την συμβουλη για τις νανοκιχλιδες, που δεν παιζει να συμβιωσουν με τους γεωφαγους, ολα τα αλλα με βρισκουν απολυτα συμφωνο!

Send from the Heart of Amazonas

Κατά τα άλλα θα έχω ενυδρείο με 60 πόντους ύψος και ψάρια που θα κινούνται ως επί το πλείστων στο βυθό;;;:)

Μου αρέσουν πολύ οι γεωφάγοι παιδιά, αλλά σήμερα που το έψαχνα λίγο οι περισσότεροι από αυτούς ξεπερνούν και τους 20 πόντους (με το συμπάθιο) και θέλουν και μεγάλο μήκος. :P

Αυτά τα surinamensis είναι φοβερά, θα ήθελα να βάλω, αλλά έχω μια φοβία μεγαλώνοντας τα ψάρια μην έχω προβλήματα.

Θα προτιμούσα 1000 φορές αυτό που μου λέει ο Νίκος (Spartan) παραπάνω για δίσκους με κόρυ, αλλά να μπορούσα να το συνδυάσω αντί για κόρυ με γεωφάγους.

 

Να πω και εγω την γνωμη μου? Βασικα δεν ρωταω,θα την πω :P

Ενας τιτλος δεν δινεται ποτε τυχαια..

"Ο βασιλιας του ενυδρειου!"

 

Αν τα γουσταρεις Μακη καντο και μην σε απασχολουν τα επανω και κατω στρωματα κολυμβησης,βαλε κατι που θα γεμιζει καθε χιλιοστο του ενυδρειου σου και απολαυσε το!Η οσμωση ειναι απο πισω απο τον τοιχο,η αποχετευση διπλα,θα κανεις τις ρουτινες σου παιχνιδακι και ζησε αυτο που ονειρευεσαι.Αφου σε κοβω εγω για δισκα!Βρες μια ωραια γεννια tefe green και κανε το απολυτο,και ασε τον Στουρμ να μιλαει για αφισες και ποστερ και να σκαει απο τα νευρα του...

:cigar:

 

Υ.Γ. Για τα λιτρα λεγονται πολλα,δεν ειμαι ειδικος να σε συμβουλεψει μιας και δεν ειχα ποτε δισκους....δυστυχως.....ακομα....

Να πεις ότι θες φιλαράκι, η γνώμη σου πάντα δεκτή...

Ακόμα και αν μου πεις και για φροντόζες!!! :bigemo_harabe_net-64:

Υ.Γ.: Το επόμενο ενυδρείο σου, φρόντισε να το στήσεις ... με χαμηλό... ph!!!:)

Φανταστικο ενυδρειο αλλα υπερβολικη η ψαροσυνθεση και η ιχθιοφορτωση....

Παντως ετσι ακριβως οπως ειναι θα εκανα και τουμπες για να το βαλω σπιτι!!! :hehe  :hehe

Ψαρουκλες και απο θεμα σχηματος και απο υγειας και στησιμο αλλου!!!

Ναι το παρακάνανε λιγάκι, αλλά πολύ κίνηση ρε παιδάκι μου σε όλο το ενυδρείο.

Βέβαια πρέπει να είναι και πολλά λίτρα!!!

Εγώ το δικό μου όπως είναι τώρα στα 120 λίτρα και μου φαίνεται άδειο.

 

Billaus ειδες για να εχει ερθει ο koulosousas σε δυο συγκεντρωσεις; κατι εχει πιασει! Δυστυχως φιλαρακι τοσα πολλα ειδη και μαλιστα κιχλιδες στον βυθο δεν παιζουν! Και μην στενοχωριεσααι που θα σου κοψει την καλημερα ο Σταθης, θα σου λεω εγω δυο! Χαχαχα! Μιχαλακη, τον τιτλο αυτο οι δισκαδες τον δωσανε στον εαυτο τους απο μονοι τους! Μου μαθες και τους green teffe! Στο Μαλαουι δεν εχει τετοια! Απλα ο Μακης αν θελει να βαλει αυτα τα ψαρια θα πρεπει να ξερει και ολα τα παρελκομενα! Send from the Heart of Amazonas

Για εξήγησε τα παρελκόμενα εσύ....

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρειστε και στα δυο βιντεο πως τα κοπαδοψαρα ειναι μαζεμενα!

Παρασκευααααα! Για συγκεντρωσουυυυυ!

Send from the Heart of Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Billaus ειδες για να εχει ερθει ο koulosousas σε δυο συγκεντρωσεις; κατι εχει πιασει! Δυστυχως φιλαρακι τοσα πολλα ειδη και μαλιστα κιχλιδες στον βυθο δεν παιζουν! Και μην στενοχωριεσααι που θα σου κοψει την καλημερα ο Σταθης, θα σου λεω εγω δυο! Χαχαχα!

Μιχαλακη, τον τιτλο αυτο οι δισκαδες τον δωσανε στον εαυτο τους απο μονοι τους! Μου μαθες και τους green teffe! Στο Μαλαουι δεν εχει τετοια! Απλα ο Μακης αν θελει να βαλει αυτα τα ψαρια θα πρεπει να ξερει και ολα τα παρελκομενα!

Send from the Heart of Amazonas

Βασιλη πιστεψε δεν θελεις δυο καλημερες απο τον θοδωρη!!!

Σε συγχωρω γιατι εισαι φιλαρακι και δεν θελω να περασεις τετοια βασανηστηρια....χαχαχα

Μακη μην μασας ξερεις εσυ!!

Γεωφαγοι με δισκους και αλγοφαγα.....

Χρηστο βοηθεια που εισαι να μας πεις την γνωμη σου!!!

http://www.aquazone.gr/forums/user/28368-kadmos/

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σορυ αλλα γραφαμε παραλληλα.

Οτι προβλημα θα εχεις με τους δισκους θα εχεις και με τους γεωφαγους! Απλα οι μεν μεγαλωνουν σε τορπιλοειδες σχημα ενω οι δε σε στρογγυλο σχημα.

Πολλοι εχουν συνδιασει γεωφαγους με δισκους. Αρκει να χεις τα λιτρα. Εγω βλεπω τωρα οτι τα λιτρα μου δεν επαρκουν για δυο κοπαδια απο μεγαλες κιχλιδες και θα χρειαστω περισσοτερα.

Επισης θεωρω πως οι γεωφαγοι θα στρεσαρουν τις πριμαντονες αλλα να μου πεις τι δεν τους στρεσαρει!

Send from the Heart of Amazonas

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Βασιλη πιστεψε δεν θελεις δυο καλημερες απο τον θοδωρη!!!

Σε συγχωρω γιατι εισαι φιλαρακι και δεν θελω να περασεις τετοια βασανηστηρια....χαχαχα

Μακη μην μασας ξερεις εσυ!!

Γεωφαγοι με δισκους και αλγοφαγα.....

Χρηστο βοηθεια που εισαι να μας πεις την γνωμη σου!!!

http://www.aquazone.gr/forums/user/28368-kadmos/

Κουφαλααα! Το γυρισες ε; χαχαχαχα!

Send from the Heart of Amazonas

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αι σιχτιρ βραδυατικα, με τα βίντεο σας. Αμάν πια αυτό το κωλοψαρο, δεν τρωγεστε!!!!

Άντε πάλι να δω πως θα κοιμηθώ απόψε....

Και δεν μπορώ να μεγαλώσω λίγο το σαλόνι μου να βάλω κανένα ενυδρείο της προκοπής...

:(

Παρασκευά ούτε εγώ μπορούσα δυστυχώς.

Οπότε κανόνισα να μπει στο γραφείο και αφού ξήλωσα πρώτα μια βιβλιοθήκη για να χωρέσει! :)

 

Παρατηρειστε και στα δυο βιντεο πως τα κοπαδοψαρα ειναι μαζεμενα!

Παρασκευααααα! Για συγκεντρωσουυυυυ!

Send from the Heart of Amazonas

Άσε τον Παρασκευά ήσυχο εσύ...

Τα κοπάδια κινούνται συνέχεια στο κενό που αφήνουν οι δίσκοι.  Από μακριά και αγαπημένοι...

Ρε Κουλοσούσα σου είπα μην ανεβάσεις το βίντεο που τράβηξες από το ενυδρείο μου... έχει και ραμ και στουρισομα και τετρα... :hehe  :hehe

 

 

 

 

Βασιλη πιστεψε δεν θελεις δυο καλημερες απο τον θοδωρη!!!

Σε συγχωρω γιατι εθσαι φιλαρακι και δεν θελω να περασεις τετοια βασανηστηρια....χαχαχα

Μακη μην μασας ξερεις εσυ!!

Γεωφαγοι με δισκους και αλγοφαγα.....

Χριστο που εισαι να μας πεις την γνωμη σου!!!

http://www.aquazone.gr/forums/user/28368-kadmos/

 

Η εμπειρία και η γνώση του Χρήστου είναι πολύ σημαντική!!!

 

Σορυ αλλα γραφαμε παραλληλα.

Οτι προβλημα θα εχεις με τους δισκους θα εχεις και με τους γεωφαγους! Απλα οι μεν μεγαλωνουν σε τορπιλοειδες σχημα ενω οι δε σε στρογγυλο σχημα.

Πολλοι εχουν συνδιασει γεωφαγους με δισκους. Αρκει να χεις τα λιτρα. Εγω βλεπω τωρα οτι τα λιτρα μου δεν επαρκουν για δυο κοπαδια απο μεγαλες κιχλιδες και θα χρειαστω περισσοτερα.

Επισης θεωρω πως οι γεωφαγοι θα στρεσαρουν τις πριμαντονες αλλα να μου πεις τι δεν τους στρεσαρει!

Send from the Heart of Amazonas

 

Αυτό (μεγαλύτερο ενυδρείο) θέλω να το αποφύγω Θοδωρή.  Εδώ είμαι και τέλος, οπότε ίσως να πρέπει να προσέξω αυτό που αναφέρεις με τα δύο κοπάδια από μεγάλες κιχλίδες.

Να υποθέσω και οι γεωφάγοι δεν πάνε με κοπαδόψαρο;

Έγινε επεξεργασία - avraamp
Link to comment
Share on other sites

Η εμπειρία και η γνώση του Χρήστου είναι πολύ σημαντική!!!

Μα γινεται να λειπει ο Μαρτης απο την σαρακοστη;;

Κουφαλααα! Το γυρισες ε; χαχαχαχα!

Send from the Heart of Amazonas

Χαχαχαχα....

Σου χρειαζοταν οργιασες!!!

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα θεωρητικα αν κινουνται στο πανω μερος του ενυδρειου δεν εχεις προβλημα αλλα εγω δεν θα το κανα. Τα κοπαδοψαρα που ειδες πιο πανω ειναι φοβισμενα και γιαυτο ειναι ετσι μαζεμμενα! Ασε που σε τετοιο ενυδρειο θες πολλα!

Send from the Heart of Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Η εμπειρία και η γνώση του Χρήστου είναι πολύ σημαντική!!!

Μα γινεται να λειπει ο Μαρτης απο την σαρακοστη;;

Χαχαχαχα....

Σου χρειαζοταν οργιασες!!!

Παντως ο Βασιληε την κερδισε επσξια την καλημερα μου! Σε σχεση με καποιους αλλους.... χαχαχα

Send from the Heart of Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Παντως ο Βασιληε την κερδισε επσξια την καλημερα μου! Σε σχεση με καποιους αλλους.... χαχαχα

Send from the Heart of Amazonas

Για ρωτησε τον ποιος τον δασκαλευε για αυτα που εγραψε...χαχαχα

Τα ιδια λεγαμε και με τον μακη....

Ετοιμος ειναι και αυτος για σεμηναρια!!!

Κοιτα θεωρητικα αν κινουνται στο πανω μερος του ενυδρειου δεν εχεις προβλημα αλλα εγω δεν θα το κανα. Τα κοπαδοψαρα που ειδες πιο πανω ειναι φοβισμενα και γιαυτο ειναι ετσι μαζεμμενα! Ασε που σε τετοιο ενυδρειο θες πολλα!Send from the Heart of Amazonas

+1000...
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παρατηρειστε και στα δυο βιντεο πως τα κοπαδοψαρα ειναι μαζεμενα!Παρασκευααααα! Για συγκεντρωσουυυυυ!Send from the Heart of Amazonas

Γιατί ρε φιλαρακι να συμμαζευτω, ποτέ δεν έκρυψα ότι μου αρέσουν οι δίσκοι και αν οι συνθήκες μου το επέτρεπαν θα έκανα ένα δισκαδικο...
Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το βίντεο που ανέβασαν τα παιδιά, θεωρώ ότι και τα δύο,αλλα περισσότερο το δεύτερο είναι ολίγον από ψαροσουπα....

Δεν θα έβαζε κοπάδι μαζί με δίσκους. Τα μεν θα στρεσσαρουν τα δε. Εκτός φυσικά και αν μιλάμε για ενυδρεία κοντά στα 1000 λίτρα:)

Link to comment
Share on other sites

Παντως ο Βασιληε την κερδισε επσξια την καλημερα μου! Σε σχεση με καποιους αλλους.... χαχαχα

Send from the Heart of Amazonas

φιλε θωδορη δεν εχεις καταλαβει οτι εμεις οι δυο κινουμαστε σε αλλα επιπεδα; αντε τωρα να τους εξηγησεις οτι το απολυτο ενυδρειο ειναι αυτη γωνια στον αμαζονιο που δημιουργηθηκε απο τις φθορες που εκανε το νερο εκει μετα απο τοσα χρονια και ας υπαρχει εστω και ενα ψαρι εκει.

Εμας δεν μας ενδιαφερει το πως και που θα κολυμπανε τα ψαρια μας. Μας ενδιαφερει το (ΑΠΟΛΥΤΟ)

Χαχαχαχαχαχα!!!!!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι δίσκοι συμβιώνουν με... πιράνχας, σεβέρουμ, φεστίβουμ, κίχλες, λεπουρίνους, σκαλάρια και άλλα ψάρια των οποίων το μέγεθος είναι αρκετά μεγάλο και απαιτούν επίσης ομάδα... κάτι που κάνει απαγορευτικό έως αδύνατο την πραγματοποίηση του, σε ένα σύνηθες έστω και αρκετά μεγάλο ενυδρείο... πόσο δε μάλλον... σε 400 λίτρα.

ΑΝ πας σε δίσκους... θα βάλεις μόνο δίσκους.

Θα πρότεινα να χαρείς διαφορετικά είδη από αυτά που έγραψες παραπάνω... γιατί θα οδηγηθείς/εξαναγκαστείς με μαθηματική ακρίβεια, σε αγορά μεγαλύτερου ενυδρείου.

Ένα "σύννεφο" από 200 καρδινάλιους... είναι πολύ ωραίο θέαμα... κι εγώ που είμαι της υπερβολής, θεωρώ ότι είναι καλύτερο να δίνεις παραπάνω, από το να στριμώχνεις (και με υποχωρήσεις).- 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ΥΓ. Ξέχασα να χαρακτηρίσω γελοίο... το video.-  :dfan:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το εμπόρευμα πουλάει από μόνο του και δε θέλω να μπαίνω σε διαδικασίες προώθησης των δίσκων. Σημαντική προϋπόθεση είναι ο ιδιοκτήτης να είναι κάπως εμφανίσιμος γιατί έχει παρατηρηθεί ότι στην αντίθετη περίπτωση, τα ψάρια δεν αναγνωρίζουν το μη όμορφο και δεν τρώνε! Ο ατυχής αυτός ιδιοκτήτης θα παρατηρήσει ανάλογες δυσκολίες διατήρησης με όποιο δίσκο πιάσει στα χέρια του. :D

Πέρα από την πλάκα, θα πρότεινα να μην επιλέξεις δίσκους αυτή τη φορά Μάκη. Και το ενυδρείο είναι κάπως μικρό και καλό είναι να έρθεις πρώτα σ'επαφή και με άλλα ψάρια πριν πας στους δίσκους. Το λέω αυτό με κάθε σεβασμό και ομολογώ ότι δε σε φοβάμαι καθόλου για τη σοβαρότητα με την οποία θα φιλοξενήσεις οποιοδήποτε ψάρι. Τα προβλήματα που υπάρχουν κυρίως με τις κιχλίδες εμφανίζονται κατά την περίοδο αναπαραγωγής. Έτσι όσο πιο λίγος είναι ο χώρος, όσο πιο μεγάλο είναι το ψάρι και όσο πιο "δυνατός" ο χαρακτήρας του, τόσο μεγαλύτερα τα προβλήματα. Είτε πρόκειται για δίσκους, είτε για σκαλάρια, τα 1000 λίτρα που αναφέρθηκαν πιο πάνω δεν είναι πανάκεια. Στα 800 λίτρα με 13 δίσκους, μου έτυχαν 5 ζευγάρια και όσο μεγαλώνουν τα ψάρια μεγαλώνουν και τα προβλήματα... Το τελευταίο δεκαήμερο και αφού έκανα χρήση αλατιού, ξεκίνησαν γέννες 3-4 μέρες αφού χαλάσαν τις προηγούμενες!

Οι δικές μου προτάσεις για το ενυδρείο σου, είναι δύο. Η πρώτη είναι να κρατήσεις ραμιρέζι ( ή αν θέλεις να δεις και κάποια άλλη μικροκιχλίδα) και καρδινάλιους και ν' αυξήσεις τον αριθμό των τελευταίων. Ενυδρείο (λίγο ή πολύ) φυτεμένο, ξύλα, με κάποια γατόψαρα και ένα ζευγάρι όμορφα πλέκο. Μπορεί να κρατήσεις τα στούρι αλλά φοβάμαι μήπως ενοχληθούν από τις κιχλίδες οι οτόκυκλοι. Αν τα πράγματα πάνε καλά μέχρι τώρα, εντάξει. Αν σώνει και καλά θέλεις κίνηση και στην επιφάνεια, βλέπεις και για ένα κοπάδι hatchet. Θα έχεις ένα ενυδρείο με κίνηση σε όλες τις ζώνες, και με διάφορες συμπεριφορές για να παρατηρείς.

Η δεύτερη πρόταση έχει άλλη αίσθηση και είναι επηρεασμένη από τις σχετικές αναζητήσεις μου το τελευταίο χρόνο. Αφορά την Κεντρική Αμερική και έχει πιο ξερό και λιτό στήσιμο. Κεντρικό στοιχείο μια ομάδα από "μικρές" κιχλίδες όπως η οικογένεια thorichthys ή cryptoheros. Κιχλίδες με πολύ ενδιαφέρον και σχετικά άγριο ταπεραμέντο. Μπορείς να προσθέσεις ένα κοπάδι από ξιφοφόρους (και ως βιοτοπική επιλογή) για χρώμα και κίνηση στα ανώτερα στρώματα. Στήσιμο με μικρά και μεγάλα βότσαλα, ξύλα και λίγα προστατευμένα από τα ψάρια φυτά. Στο σύνδεσμο που ακολουθεί μπορείς να πάρεις μερικές πληροφορίες για Κ.Αμερική, όπως και στα υπόλοιπα τεύχη του περιοδικού αφού ο υπεύθυνος ασχολείται αρκετά με το είδος.https://issuu.com/nuttycichlids/docs/publication_issue_5__1_

Ρίξε μια ματιά και στο κανάλι του utube γαι να πάρεις μια ιδέα. https://www.youtube.com/user/lee1973n/videos

 

Τα biotodoma τα περιμένω μέχρι το τέλος του μηνός για να ξεκινήσω δουλειά μ' αυτά. Θα χρειαστεί βέβαι χρόνος για να δούμε αποτελέσματα. Ξεκίνα με ότι σου ταιριάζει περισσότερο και νά 'μαστε καλά να δούμε με το καιρό κι άλλα είδη.  ;)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 

Οι δικές μου προτάσεις για το ενυδρείο σου, είναι δύο. Η πρώτη είναι να κρατήσεις ραμιρέζι ( ή αν θέλεις να δεις και κάποια άλλη μικροκιχλίδα) και καρδινάλιους και ν' αυξήσεις τον αριθμό των τελευταίων. Ενυδρείο (λίγο ή πολύ) φυτεμένο, ξύλα, με κάποια γατόψαρα και ένα ζευγάρι όμορφα πλέκο. Μπορεί να κρατήσεις τα στούρι αλλά φοβάμαι μήπως ενοχληθούν από τις κιχλίδες οι οτόκυκλοι. Αν τα πράγματα πάνε καλά μέχρι τώρα, εντάξει. Αν σώνει και καλά θέλεις κίνηση και στην επιφάνεια, βλέπεις και για ένα κοπάδι hatchet. Θα έχεις ένα ενυδρείο με κίνηση σε όλες τις ζώνες, και με διάφορες συμπεριφορές για να παρατηρείς.

Η δεύτερη πρόταση έχει άλλη αίσθηση και είναι επηρεασμένη από τις σχετικές αναζητήσεις μου το τελευταίο χρόνο. Αφορά την Κεντρική Αμερική και έχει πιο ξερό και λιτό στήσιμο. Κεντρικό στοιχείο μια ομάδα από "μικρές" κιχλίδες όπως η οικογένεια thorichthys ή cryptoheros. Κιχλίδες με πολύ ενδιαφέρον και σχετικά άγριο ταπεραμέντο. Μπορείς να προσθέσεις ένα κοπάδι από ξιφοφόρους (και ως βιοτοπική επιλογή) για χρώμα και κίνηση στα ανώτερα στρώματα. Στήσιμο με μικρά και μεγάλα βότσαλα, ξύλα και λίγα προστατευμένα από τα ψάρια φυτά. Στο σύνδεσμο που ακολουθεί μπορείς να πάρεις μερικές πληροφορίες για Κ.Αμερική, όπως και στα υπόλοιπα τεύχη του περιοδικού αφού ο υπεύθυνος ασχολείται αρκετά με το είδος.https://issuu.com/nuttycichlids/docs/publication_issue_5__1_

Ρίξε μια ματιά και στο κανάλι του utube γαι να πάρεις μια ιδέα. https://www.youtube.com/user/lee1973n/videos

 

Τα biotodoma τα περιμένω μέχρι το τέλος του μηνός για να ξεκινήσω δουλειά μ' αυτά. Θα χρειαστεί βέβαι χρόνος για να δούμε αποτελέσματα. Ξεκίνα με ότι σου ταιριάζει περισσότερο και νά 'μαστε καλά να δούμε με το καιρό κι άλλα είδη.  ;)

Θα επικεντρωθώ στην πρώτη σου πρόταση, αν και με μια γρήγορη ματιά που έριξα και η δεύτερη πρόταση παρουσιάζει πολύ ενδιαφέρον, θα κάτσω να τη μελετήσω καλύτερα τις επόμενες ημέρες που θα έχω χρόνο, ούτω η άλλως όπως το βλέπω το ενυδρείο θα στηθεί σε 3 εβδομάδες περίπου που υπολογίζω να έχω όλα τα πράγματα (πονεμένη ιστορία αυτή αλλά ας μην τη σχολιάσω επί του παρόντος).

Άλλη νανοκιχλίδα (κάποια συγκεκριμένη πρόταση;) που αναφέρεις εννοείς σε συνδυασμό με τα ραμιρέζι που έχω ή θα πρέπει να βγουν τα ραμιρέζι;  Επίσης ο αριθμός παίζει ρόλο... μιλάμε για ζευγάρι(α) ή χαρέμι(α);

Τι αριθμός καρδινάλιων θα πρέπει να μπει;

Αυτό που σου σημείωσα με κόκκινο από πάνω για τα στούρι, τις κιχλίδες και τους οτοκυκλους το έχασα λίγο...αν μπορείς εξήγησε μου τι εννοείς.:)

Ίσως με μια προσεκτική επιλογή ψαριών να μπορέσει να πάει κα ι για βιοτοπικό. :turned:  :usd:

 

Τα biotodoma θα μπορούσαν να μπουν συνδυαστικά με την πρώτη πρόταση; 

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κρατήσεις τα ραμιρέζι (ζευγάρι) και να δεις και για ένα ακόμα ζευγάρι apistogramma ή nanacara anomala. Το ενυδρείο έχει χώρο, αλλά βλέπεις στη συνέχεια για παραπάνω ψάρια για αποφυγή προβλημάτων. Οι καρδινάλιοι μπορούν να είναι 50 άτομα. Μπορείς να ξεκινήσεις με αυτό τον αριθμό και ανάλογα με το τι θα δεις στο ενυδρείο σου, τα οικονομικά ( :o) κλπ, βλέπεις πως θα κινηθείς. 

Στο σημείο που χρωματίζεις, αναφέρομαι στα ψάρια που νομίζω ότι έχεις ήδη. Τα sturisoma δε θα προβληματίσουν τα υπόλοιπα ψάρια και εάν τα ενοχλούσαν τα ramirezi, θα το είχες δει ήδη. Στους οτόκυκλους αναφέρθηκα γιατί είναι πιο ευαίσθητα ψάρια και οι άτιμες οι κιχλίδες με την ανησυχία και την περιέργειά τους, μπορεί να τους ενοχλήσουν. Αν δεν έχεις δει τέτοια προβλήματα ήδη, προχωράς κανονικά.

Τα biotodoma τα φοβάμαι σε φυτεμένο ενυδρείο και επειδή θέλουν κοπάδι δεν ξέρω τι εμπλοκές μπορεί να υπάρξουν με τις νανοκιχλίδες που θα έχεις ήδη. Επειδή δεν έχω ιδίαν πείρα ακόμη, κρατά και μια επιφύλαξη για τη σχέση τους με τους καρδινάλιους.

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο 50 καρδιναλιοι δεν φτανουν ουτε για ζητω σε 400 λιτρα! Και αν θελετε να το δειτε με τα ματια σας ανατρεξτε στα βιντεο που εχω ανεβασει απο το παλιο στησιμο! Εχω μεσα 100 hyphesobrychon eques και ουτε που φαινονται!

Απο την αλλη, επειδη τα τετρα ειναι γρηγοροι κολυμβητες και κινουνται προς την επιφανεια, η τροφη δεν φτανει στον βυθο οπου κινουνται οι νανοκιχλιδες!

Επισης εγω δεν θα συνδιαζα δυο ειδη κιχλιδας βυθου για ευννοητους λογους!

Υ.Γ. Ρε τι ομορφοπαιδα που ειστε εσεις οι δισκαδες!

Send from the Heart of Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Επιπλεον ξεχασα να αναφερω πως επειδη δεν θα υπαρχει καποιο μεγαλο ψαρι να τα σηκωνει ψηλα, τα τετρα θα ειναι ενα σκορποχωρι!

Καλα για γονο δεν το συζηταμε!

Send from the Heart of Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Επιπλεον ξεχασα να αναφερω πως επειδη δεν θα υπαρχει καποιο μεγαλο ψαρι να τα σηκωνει ψηλα, τα τετρα θα ειναι ενα σκορποχωρι!

Καλα για γονο δεν το συζηταμε!

Send from the Heart of Amazonas

Δηλαδη η παρουσια καποιου μεγαλου ψαριου κανει τα μικροψαρα να ειναι και να κινουνται μαζι (schooling) ? η' καποια το εχουν στο DNA τους?

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα αυτα που ξερω ως πολυ καλο κοπαδι ειναι τα ροδοστομα!

Γενικα ομως τα μικροψαρα ειναι σκορπια και μονον μια απειλη, αμμεση η εμμεση τα μαζευει!

Send from the Heart of Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα αυτα που ξερω ως πολυ καλο κοπαδι ειναι τα ροδοστομα!

Γενικα ομως τα μικροψαρα ειναι σκορπια και μονον μια απειλη, αμμεση η εμμεση τα μαζευει!

Send from the Heart of Amazonas

Οντως τα ροδοστομα ειναι πολυ ωραια και με διακριτικο χρωματισμο.

Έγινε επεξεργασία - Bill Koulosousas
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...