Jump to content

Συμβουλές για επιλογή ενυδρείου και ψαροσύνθεσης για βιοτοπικό Αμερικής


avraamp

Recommended Posts

Εχω το cp1 της fluval και ενα sun sun 5000.Το fluval αποψη μου ειναι για μαξ 60 λιτρα ενυδρειο.Δεν μετανιωσα που το πηρα αλλα δεν κανει για 120 ενυδρειο.Το sun sun παλι ειναι διαολος.Το 3000 δεν ξερω αλλα το 5000 σε αφρικανικο 1,50 μετρο δυσκολα στεκεται.Μονο αν κοιταει επιφανεια και δημιουργει κυμα (αλλα μιλαμε για κυμα..) 

Link to comment
Share on other sites

Μιας και έκανα δοκιμές με την φωτογραφική και τις ρυθμίσεις της, είπα να μοιραστώ μερικές φωτογραφίες μαζί σας...

 

IMG_3977 (1).jpgIMG_3980 (1).jpg

Έγινε επεξεργασία - avraamp
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλα μας εφτιαξες το βραδυ με τις ψαρουκλες...

Και ας λενε μερικοι παλιοχαρακτηρες τα δικα τους...:hehe:hehe

πριν 3 ώρες, το μέλος billaus έγραψε:

Εγώ παντός σου είπα την γνώμη μου και από ότι είδα συμφωνείς μαζί μου γιατί λέμε το ίδιο πράγμα.

Η ρίζα είναι μεγάλη, επόμενος πιάνει πολύ χώρο για τα ψάρια. ΆΡΑ!!!! Τα ψάρια φεύγουν και κάνουμε río negro με φουλ apistogramma , Cory , tetra , χαχαχαχαχα:hehe

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω γιατί αλλά δεν με αφήνει να τις ανεβάσω σε κανονικό μέγεθος, μου βγάζει ένα μήνυμα για όριο 4mb...

 

Άλλη μια τελευταία σε μικρότερο μέγεθος..

IMG_4008.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος avraamp έγραψε:

Δεν ξέρω γιατί αλλά δεν με αφήνει να τις ανεβάσω σε κανονικό μέγεθος, μου βγάζει ένα μήνυμα για όριο 4mb...

 

Άλλη μια τελευταία σε μικρότερο μέγεθος..

IMG_4008.jpg

 

Φτιάξε άλμπουμ στην γκάλλερυ και ανέβαζε τες εκεί! ;)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να βάλω μερικά φυτά... πιο πολύ με το σκεπτικό να τραβάνε νιτρικά.

Αυτή τη στιγμή έχω ένα echinodorus bleheri και λίγη leucocephala η οποία όμως δεν πιάνει και χαλάει συνέχεια.

 

  • Λέω να βάλω egeria densa & ceratophylum, πίσω από ξύλα για να μην φαίνονται και πολύ, απλά για να τραβάνε νιτρικά.
  • Λέω να βάλω echinodorus Rose ή echinodorus Barthii
  • Να βάλω κάποιο φυτό στην επιφάνεια;  Θα πηγαίνει στο δισκάδικο;  Αν ναι, θα προτιμούσα να βάλω limnobium leavigatum, αλλά δεν ξέρω τι νιτρικά τραβάει, αλλιώς καμιά pistia.

 

:helpsmilie::helpsmilie::helpsmilie:

 

Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, avraamp said:

Σκέφτομαι να βάλω μερικά φυτά... πιο πολύ με το σκεπτικό να τραβάνε νιτρικά.

Αυτή τη στιγμή έχω ένα echinodorus bleheri και λίγη leucocephala η οποία όμως δεν πιάνει και χαλάει συνέχεια.

 

  • Λέω να βάλω egeria densa & ceratophylum, πίσω από ξύλα για να μην φαίνονται και πολύ, απλά για να τραβάνε νιτρικά.
  • Λέω να βάλω echinodorus Rose ή echinodorus Barthii
  • Να βάλω κάποιο φυτό στην επιφάνεια;  Θα πηγαίνει στο δισκάδικο;  Αν ναι, θα προτιμούσα να βάλω limnobium leavigatum, αλλά δεν ξέρω τι νιτρικά τραβάει, αλλιώς καμιά pistia.

 

:helpsmilie::helpsmilie::helpsmilie:

 

 

Καλησπέρα Αβραάμ. Όμορφα τα ψάρια σου και το ενυδρείο! Η pistia είναι καλή λύση για τα νιτρικά απλά σαπίζει όταν έχεις κλειστό το καπάκι του ενυδρείου. Στο δικό μου το ενυδρείο Αμαζονίου (juwel Rio), έχω βάλει pistia που μου αρέσει πολύ, απλά το πίσω μέρος από το καπάκι, το έχω βγάλει για να αερίζετε και πάλι μαζεύω κανένα σάπιο που και που. Αν κάνεις αυτό που ναι μεν είναι μια λύση, θα έχεις από την άλλη απώλειες από εξάτμιση και θα πρέπει συνέχεια να συμπληρώνεις νερό. Επίσης αν σκέφτεσαι να το φυτέψεις κι άλλο το ενυδρείο πιθανώς να μην μπορείς γιατί όταν πιάσει και γεμίσει το ενυδρείο pistia, θα σου κόβει φως. Βασικά είναι και θέμα γούστου. Αν σου αρέσει το φυτό το δοκιμάζεις και αν εντέλει όχι, το βγάζεις!:)

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Vogias said:

 

Καλησπέρα Αβραάμ. Όμορφα τα ψάρια σου και το ενυδρείο! Η pistia είναι καλή λύση για τα νιτρικά απλά σαπίζει όταν έχεις κλειστό το καπάκι του ενυδρείου. Στο δικό μου το ενυδρείο Αμαζονίου (juwel Rio), έχω βάλει pistia που μου αρέσει πολύ, απλά το πίσω μέρος από το καπάκι, το έχω βγάλει για να αερίζετε και πάλι μαζεύω κανένα σάπιο που και που. Αν κάνεις αυτό που ναι μεν είναι μια λύση, θα έχεις από την άλλη απώλειες από εξάτμιση και θα πρέπει συνέχεια να συμπληρώνεις νερό. Επίσης αν σκέφτεσαι να το φυτέψεις κι άλλο το ενυδρείο πιθανώς να μην μπορείς γιατί όταν πιάσει και γεμίσει το ενυδρείο pistia, θα σου κόβει φως. Βασικά είναι και θέμα γούστου. Αν σου αρέσει το φυτό το δοκιμάζεις και αν εντέλει όχι, το βγάζεις!:)

 

Σε ευχαριστώ!!

Pistia έχω δοκιμάσει και σε άλλα ενυδρεία μου, για αυτό σκεφτόμουν για limnobium, απλά δεν ξέρω αν τραβάει νιτρικά σαν την pistia.  Το καπάκι θα το έχω κλειστό και αν τραβήξει το φυτό έχει καλώς, αλλιώς δεν πειράζει.  Σε ότι αφορά το θέμα της σκιάς στα φυτά από κάτω, επίσης δεν έχω θέμα καθώς έχω μόνο ένα εχινόδoρο, σκέφτομαι μήπως βάλω άλλο ένα και λίγη egeria, οπότε δεν θα έχουν θέμα πιστεύω με το φωτισμό αυτά τα φυτά.  Ούτως ή άλλως δεν θα το αφήνω να καλύψει όλο το ενυδρείο, αν πιάσει τελικά το επιφανείας.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η egeria αν δεν κανω λάθος δεν την πολυ παλεύει σε υψηλές θερμοκρασίες! Αν κανω λαθος διορθώστε με! Το λέω αυτο λόγω των δίσκων που εχεις και λογικα θα εχεις υψηλή θερμοκρασία. Ειχα παλιά σε ενα ενυδρείο και το  θυμάμαι το καλοκαίρι δεν την πάλεψε! Δόκιμασε το και βλέποντας και κάνοντας :bigemo_harabe_net-117:

Έγινε επεξεργασία - Vogias
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλαρακι....

Καποια εποχη και για αρκετους μηνες ειχα σχεδον 2 τετραγωνικα μετρα πιστια στην επιφανεια του ενυδρειου...

Το συγκεκριμενο φυτο οταν βρει τις καταλληλες συνθηκες δεν σταματαει με τπτ...

Το κακο ειναι οτι τρωει πολυ φωτισμο απο τα υπολοιπα στον βυθο που δυσκολα επιβιωνουν...

Πιο μετα ειχα φτιαξει εναν θαμνο απο κερατοφυλλο στην αριστερη πλευρα του ενυδρειου...

Χρειαζεται φωτισμο για να ειναι δυνατο και "τροφη" αλλα δεν μου αρεσε στο δισκαδικο γιατι σαν μαζα γινοταν αμορφη ακομα και οταν το εδενα στις ριζες..

Η ελοντεα οντως ηταν ενα φυτο που μπορουσε να σταθει σε ομορφια αλλα μου χανοταν τους καλοκαιρινους μηνες...

Τωρα οσων αφορα τα μη τοσο νιτροφαγα...

Οι εχινοδοροι πιστευω οτι ειναι τα πιο καταλληλα φυτα για δισκαδικο....

Το λιμνομπιουμ δοκιμασε το και πες μου και εμενα την γνωμη σου!!;)

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Διαβάζω στις αγγελίες για πωληση των δίσκων σου ή κάνω λάθος;;;;

Τι παίχτηκε;

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ said:

Διαβάζω στις αγγελίες για πωληση των δίσκων σου ή κάνω λάθος;;;;

Τι παίχτηκε;

Τιποτα φίλε.

Ολα μια χαρά ειναι...

Ειμαι σε σκέψεις να πάρω ένα κοπάδι μικρά ψάρια και να τα μεγαλώσω μόνος μου.

Μαλλον για stendker και ίσως κατι που να φέρνει χρωματικά σε άγριο... santarem...

Βέβαια ολα αυτά ειναι σκέψεις.... μπορει να μείνει και όπως ειναι το ενυδρείο... :)

Θα δείξει...

μονο αν πουληθούν ολα θα κάνω κίνηση για αλλα.. για αυτο και προτιμώ να τα δώσω ολα μαζί.

 

Link to comment
Share on other sites

Ααααα!

Ποτε προλαβες βρε να τους βαρεθεις κιόλας και να πας σε αλλά χρωματα;;;;

Πάντως εγώ θα έπαιρνα απο την αρχή κάτι σε ομοιόμορφα αγριο.

Santarem+1000

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Μακη με αυτο το ενυδρειο τελικα τι εκανες?

Link to comment
Share on other sites

Το έχω κρατήσει για καραντίνα του άλλου...:hehe:hehe

 

Έβαλα εδώ τον αρσενικό για να χωρίσω τα borellii και να σταματήσουν τις γέννες.:w00t:

 

 

Μεταξύ μας Μιχάλη...

Έχω παραγγείλει 12 δίσκους stendker...:buttrock:

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος avraamp έγραψε:

Το έχω κρατήσει για καραντίνα του άλλου...:hehe:hehe

 

Έβαλα εδώ τον αρσενικό για να χωρίσω τα borellii και να σταματήσουν τις γέννες.:w00t:

 

 

Μεταξύ μας Μιχάλη...

Έχω παραγγείλει 12 δίσκους stendker...:buttrock:

Και πολυ καλα εκανες!

Μικρους να φανταστω ε??

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος argy1 έγραψε:

Και πολυ καλα εκανες!

 

1. Λέγε λέγε το κοπέλι, κάνει τη κυρά και θέλει.:D

2. Σιμά κοντά τα Γιάννενα.:D

Έγινε επεξεργασία - kadmos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος argy1 έγραψε:

Και πολυ καλα εκανες!

Μικρους να φανταστω ε??

Ε, ναι βρε συ!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...