Jump to content
avraamp

Συμβουλές για επιλογή ενυδρείου και ψαροσύνθεσης για βιοτοπικό Αμερικής

Recommended Posts

billaus    302

Αυτο που λες sturm το βλεπω στο δικο μου ενυδρειο.

Τα black neon tetra κολυμπανε σε ολο το ενυδρειο και φτανουν μεχρι κατω στις ριζες καθως τα agassizii δεν ενοχλουνται. Μολις με δουνε στο σαλονι να πλησιαζω το ενυδρειο μαζευονται ολα επανω.

Sturm    3.022

To ξερω Βασιλη μου! Αλλα που να τα δουνε αυτα οι δισκαδες, αυτοι το μονο που βλεπουν ειναι.... κυκλους....

ΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧΑ

• Like 2

kadmos    1.510
(edited)

:hehe  :hehe  :hehe  :hehe

Ζηλεύεις ρε γιατί έχουμε στη διάθεσή μας γενικώς τα καλύτερα!!! :hehe

Θα συμφωνήσω μαζί σου για τον αριθμό των καρδινάλιων, αλλά  είναι ένας καλός αριθμός για να ξεκινήσει το κοπάδι και ανέφερα όπως είδες  και το οικονομικό θέμα που μάλλον μας απασχολεί όταν πρόκειται για μεγάλου αριθμού ψαριών. Είναι από τα ψάρια που δε θα προβληματιστούν ιδιαίτερα αν το κοπάδι ολοκληρωθεί σε δύο ή τρεις δόσεις. Από την άλλη οι καρδινάλιοι δε συνηθίζουν να κολυμπάνε στην επιφάνεια ή να τρέφονται εκεί όπως έκαναν τα eques αλλά και άλλα είδη αυτής της οικογένειας. Ο όρος "tetra" είναι πολύ γενικός και περιλαμβάνει είδη με διαφορετικές συνήθειες και ταπεραμέντο. Η ποσότητα και η μορφή της τροφής που χρησιμοποιούμε πρέπει να είναι ανάλογη των κατοίκων όπως και δική μας ευθύνη είναι η σωστή συντήρηση του ενυδρείου σύμφωνα με τις επιλογές που έχουμε κάνει.

Όσον αφορά το θέμα της συμβίωσης δύο ειδών νανοκιχλίδων, θα συμφωνήσω εν μέρει μαζί σου αλλά πιστεύω ότι το ενυδρείο είναι αρκετά μεγάλο και μπορεί να επιτευχθεί μια αρμονική συμβίωση. Βέβαια  πάντα μιλάμε για κιχλίδες οπότε μπορεί να πέσουμε και στην περίπτωση όπου μένει μόνο ένα αρσενικό το οποίο δε δέχεται για πολύ καιρό κανένα άλλο ψάρι... Επειδή λοιπόν τα πράγματα μ'αυτά τα ψάρια δεν είναι ποτέ απολύτως ασφαλή, πιστεύω ότι μπορεί να μπουν τα ψάρια αφού το εμβαδόν δεν είναι σε καμιά περίπτωση απαγορευτικό και θα μπουν όλα μαζί σε καινούριο χώρο και μάλιστα φυτεμένο.

Επειδή αυτή τη στιγμή φιλοξενώ και καρδινάλιους και ροδόστομα (σε διαφορετικά ενυδρεία) θα συμφωνήσω ότι τα ροδόστομα, αν και με μικρότερο κοπάδι, κοπαδιάζουν καλύτερα και είναι γενικώς λγότερο σκορποχώρι. Και οι καρδινάλιοι πάντως δεν είναι αλλού γι' αλλού και στο κατάλληλο μήκος θα δείξουν πιστεύω τη συμπεριφορά που ζητάμε. Και στα δύο ενυδρεία που προανέφερα, τα τέτρα είναι οι μοναδικοί κάτοικοι (μ'εξαίρεση ψάρια βυθού) και δεν απειλούνται από κανένα άλλο ψάρι.

Έγινε επεξεργασία - kadmos
  • Like 1

billaus    302

To ξερω Βασιλη μου! Αλλα που να τα δουνε αυτα οι δισκαδες, αυτοι το μονο που βλεπουν ειναι.... κυκλους....

ΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

χαχαχαχαχαχαχαχα ωραιος ο φιλος!!!!!!!!!!!

stathis spithas    2.851

Μακη εχεις κατασταλαξει καπου σαν πλανο ή καταφεραμε να σε κανουμε και εσενα να βλεπεις κυκλους;;;

Χαχαχα

• Like 2

billaus    302

Αυτα σταθουλη θα μας τα πει αυριο απο κοντα. Μην τον παρασηρεις απο τωρα.

Χαχαχα

stathis spithas    2.851

Αυτα σταθουλη θα μας τα πει αυριο απο κοντα. Μην τον παρασηρεις απο τωρα.

Χαχαχα

Το δικο μου ψηστηρι γινεται μηνες τωρα!!

Και ημουν σχεδον σιγουρος οτι τα ειχα καταφερει να τον κανω δισκα!!

Ο Χρηστος(καδμος)μου τα "χαλασε"λιγο και μου τον παει πιο ψηλα στην Αμερικη...

Α ρε Χρηστο!!!

Τι ηθελα και τον φωναζα..χαχαχα

Εβαλα τα χερακια μου και εβγαλα τα ματακια...χαχαχα

• Like 1

kadmos    1.510

χαχαχα! Στάθη, ο Μάκης φαίνεται ότι έχει όρεξη και μέλλον στο χόμπυ. Ας χορτάσει από άλλα πράγματα πρώτα και οι δίσκοι εδώ είναι και τον περιμένουν. Καλό είναι τα παιδιά που ξεκινάνε "τώρα", να μαθαίνει το μάτι τους σε σωστές αναλογίες μεγεθών. Όχι σαν εμάς που βάζαμε στα μεγάλα 100άρια  ( :lolu:) ότι μας έδινε ο μαγαζάτορας και μετά τρέχαμε για φάρμακα, ματζούνια και τελικά καινούρια ψάρια... Το '92-'93 είχα 6 convict σε 60 λίτρα.........  :chair:

• Like 3

stathis spithas    2.851
(edited)

Και εγω σε συμπαθουσα!!!!χαχαχα

Χρηστο μου φαινεται οτι σε εχει καταβαλει ο θοδωρης (στουρμ)....Απεταξαμην!!χαχαχα

Ο δισκος ειναι αυτοσκοπος του χομπι μας!!

Στανταρ καποια καταρα θα εχει το ονομα μου στην γλωσσα των ψαριων γιατι και εγω δεν εχω κανει λιγες πατατες....χαχαχαχα

Γιατι να παιδευεται με σαλβινακια-βιεντζες-πρασινα και κοκκινα τερορ-ντεμπσει-ηλιοψαρα κτλ...;;;;

Ειναι καλο παιδι με λογικη και συνεση.....

Θα τα προσεχει τα ψαρια οπως τους αρμοζουν αφου θα εχει διπλα του ατομα σαν την αφεντομουτσουναδα μου που με την πολυ πολυ πολυ μεγαλη πειρα τους και την ταπεινοτητα και την μετριοφροσυνη που τα διακρινει αποκλειεται να μην τον καθοδηγησουν σωστα!!!χαχαχαχα..

Χαχα....

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1

Το '92-'93 είχα 6 convict σε 60 λίτρα.........  :chair:

Να υποθεσω μαζι με "γλυφτη", γιατι τοτε ενυδρειο χωρις "γλυφτη" δεν ηταν ενυδρειο :D

kadmos    1.510

Και εγω σε συμπαθουσα!!!!χαχαχα

Χρηστο μου φαινεται οτι σε εχει καταβαλει ο θοδωρης (στουρμ)....Απεταξαμην!!χαχαχα

Ο δισκος ειναι αυτοσκοπος του χομπι μας!!

Στανταρ καποια καταρα θα εχει το ονομα μου στην γλωσσα των ψαριων γιατι και εγω δεν εχω κανει λιγες πατατες....χαχαχαχα

Γιατι να παιδευεται με σαλβινακια-βιεντζες-πρασινα και κοκκινα τερορ-ντεμπσει-ηλιοψαρα κτλ...;;;;

Ειναι καλο παιδι με λογικη και συνεση.....

Θα τα προσεχει τα ψαρια οπως τους αρμοζουν αφου θα εχει διπλα του ατομα σαν την αφεντομουτσουναδα μου που με την πολυ πολυ πολυ μεγαλη πειρα τους και την ταπεινοτητα και την μετριοφροσυνη που τα διακρινει αποκλειεται να μην τον καθοδηγησουν σωστα!!!χαχαχαχα..

Χαχα....

Φίλε θα το θέσω λίγο διαφορετικά και ας μη θεωρηθεί ελιτισμός (όχι καλέ...). Ο δίσκος είναι η Ιθάκη! Είναι το σπίτι σου, το μέρος που όταν φτάσεις μετά από ένα μακρύ και γεμάτο περιπέτειες ταξίδι, δεν μπορείς να το εγκαταλείψεις. Προϋποθέτει βέβαια να ζήσεις κι εσύ την Οδύσσειά σου κι εφόσον βρεις το δρόμο και κριθείς ικανός από τις δυνάμεις της φύσεως και τους θεούς, να φτάσεις στο πολυπόθητο λιμάνι. Ο πατάκης εδώ (όπως και παντού) δεν έχει αξία.

Κι ο Θοδωρής, σαν ήρωας αρχαίας τραγωδίας, κάνει το στρωμένο από τις μοίρες ταξίδι, με τη γνωστή κατάληξη. Την Ιθάκη ή τον χαμό!

Να υποθεσω μαζι με "γλυφτη", γιατι τοτε ενυδρειο χωρις "γλυφτη" δεν ηταν ενυδρειο :D

Που να χωρέσει γλύφτης εκεί μέσα ρε Βασίλη. Αν θυμάμαι καλά τα έδωσα γιατί δεν μ' αφήναν να κοιμηθώ το βράδυ απ' τα κοπανήματα. Άσ' τα....

• Like 3

Sturm    3.022

Ρε τι λετε; σουρωμενοι ειστε; ποια Ιθακη και πρασινα αλογα; σιγα τα αυγα! Λογος να παρατησεις το χομπυ ειναι! ειπα να μην ξαναγραψω αλλα ακουω και το ονομα μου συνεχως και δεν μπορω! Να χαραμισω μεγαλη γυαλα να βαλω τα παλιοψαρα αυτα δεν παιζει απλα!

Send from the Heart of Amazonas

• Like 4

Sturm    3.022

Κι επειδη καποια στιγμη με ρωτησες Μακη ποια ειναι τα παρελκομενα, σου επισυναπτω ενα παρελκομενο απ τα πολλα πλην ομως χαρακτηριστικο! Χωρις φυσικα να θελω να θιξω τον συχομπιστα που επεσε κι αυτος θυμα της προπαγανδας των δισκων!

http://www.aquazone.gr/forums/topic/104625-δίσκοι/?p=1127799

avraamp    721

Το δικο μου ψηστηρι γινεται μηνες τωρα!!

Και ημουν σχεδον σιγουρος οτι τα ειχα καταφερει να τον κανω δισκα!!

Ο Χρηστος(καδμος)μου τα "χαλασε"λιγο και μου τον παει πιο ψηλα στην Αμερικη...

Α ρε Χρηστο!!!

Τι ηθελα και τον φωναζα..χαχαχα

Εβαλα τα χερακια μου και εβγαλα τα ματακια...χαχαχα

χαχαχα! Στάθη, ο Μάκης φαίνεται ότι έχει όρεξη και μέλλον στο χόμπυ. Ας χορτάσει από άλλα πράγματα πρώτα και οι δίσκοι εδώ είναι και τον περιμένουν. Καλό είναι τα παιδιά που ξεκινάνε "τώρα", να μαθαίνει το μάτι τους σε σωστές αναλογίες μεγεθών. Όχι σαν εμάς που βάζαμε στα μεγάλα 100άρια  ( :lolu:) ότι μας έδινε ο μαγαζάτορας και μετά τρέχαμε για φάρμακα, ματζούνια και τελικά καινούρια ψάρια... Το '92-'93 είχα 6 convict σε 60 λίτρα.........  :chair:

Έχω μπει σε σκέψεις και προβληματίζομαι.  Η γνώμη και των δυο σας μετράει... αλλά με έχετε μπερδέψει....:D

Η ιδέα του μεγάλου κοπαδιού με τη νανοκιχλίδα μου αρέσει, ήταν ούτως ή άλλως μέσα στις αρχικές μου σκέψεις.

Το κόστος των καρδιναλίων αν υποθέσουμε ότι το κάθε ψάρι έχει 2-4€, θα πάει κατά μέσο όρο στα 250-300, με τη σκέψη να μπει σταδιακά ένα μεγάλο κοπάδι 100 καρδινάλιων.  

Μήπως είναι κρίμα να δώσω τόσα λεφτά και να έχω καρδινάλιους;  Είναι και οι εποχές δύσκολες και δεν θα είμαι σε θέση για κάποια χρόνια να αλλάξω σύνθεση ψαριών.  Άσε που ακόμα και να μπορώ και να θέλω, οι καρδινάλιοι δεν θα πιάνονται αν δεν ξεστηθεί όλο το ενυδρείο.

Ίσως είναι ευκαιρία τώρα με το μεγάλο ενυδρείο να πάω σε κάποιο μεγάλο ψάρι, είτε αυτό είναι δίσκος, σκαλάρι, σεβερουμ, γεωφάγος....

Προβληματίζομαι λίγο με την επιλογή πιο πολύ από την άποψη μην πετάξω άδικα χρήματα (έκανα ήδη μεγάλη υπέρβαση με το ενυδρείο και την επιλογή της Juwel) και βάλω ένα ψάρι που μετά από κάποιο χρονικό διάστημα να θέλω να το αλλάξω, γιατί δεν θα βλέπω κάποια ιδιαίτερη συμπεριφορά... είχα κάποια τέτρα κατά καιρούς και στο 100άρι, βέβαια δεν θα είναι το ίδιο στο μεγάλο ενυδρείο με μεγάλο κοπάδι...

Αν πάω σε δίσκους ή σκαλάρια τα προβλήματα που ενδέχεται να αντιμετωπίσω είναι μόνο σε περίπτωση ζευγαρώματος;  Θα πρέπει να προσέξω κάτι ιδιαίτερο;

Μήπως επιλέξω να βρω ψάρια (δίσκους :hehe ) μικρά και να τα μεγαλώσω εγώ στο ενυδρείο μου... ίσως να αναζητήσω και από γέννες συγχομπιστών...:)

Αν μου πείτε τι ρουτίνες θα πρέπει να ακολουθήσω και με τη βοήθειά σας, θέλω να πιστεύω ότι θα τα καταφέρω.

Βέβαια αν το κάνω αυτό θα έχω χάσει την ευκαιρία να δω το κοπάδι των 100 καρδινάλιων, το οποίο θεωρώ ότι θα είναι υπέροχο, αλλά δυστυχώς στοιχίζει.

Επίσης αν πάω από τώρα στο δίσκο να χάσω την ευκαιρία να δω το παραπάνω, γιατί μετά ίσως να μείνω εκεί...:)

Επί την ευκαιρία, να σας πω ότι μόλις παρέλαβα το κτήνος:

IMG_2249_zpsqnxqyv9n.jpg

Η κόρη μου μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκε πιο πολύ από εμένα...

Μου ζήτησε να βάλω μέσα και ένα μοβ ψαράκι...:)

Και για να το γιορτάσουμε:

IMG_2250_zpsgvo6zuts.jpg

Εν αναμονή των επόμενων παραλαβών.. :jig:  :jig:

• Like 5

avraamp    721

Κι επειδη καποια στιγμη με ρωτησες Μακη ποια ειναι τα παρελκομενα, σου επισυναπτω ενα παρελκομενο απ τα πολλα πλην ομως χαρακτηριστικο! Χωρις φυσικα να θελω να θιξω τον συχομπιστα που επεσε κι αυτος θυμα της προπαγανδας των δισκων!

http://www.aquazone.gr/forums/topic/104625-δίσκοι/?p=1127799

Το παρακολουθώ το θέμα φιλαράκι...:)

argy1    1.822

Φίλε θα το θέσω λίγο διαφορετικά και ας μη θεωρηθεί ελιτισμός (όχι καλέ...). Ο δίσκος είναι η Ιθάκη! Είναι το σπίτι σου, το μέρος που όταν φτάσεις μετά από ένα μακρύ και γεμάτο περιπέτειες ταξίδι, δεν μπορείς να το εγκαταλείψεις. Προϋποθέτει βέβαια να ζήσεις κι εσύ την Οδύσσειά σου κι εφόσον βρεις το δρόμο και κριθείς ικανός από τις δυνάμεις της φύσεως και τους θεούς, να φτάσεις στο πολυπόθητο λιμάνι. Ο πατάκης εδώ (όπως και παντού) δεν έχει αξία.

Κι ο Θοδωρής, σαν ήρωας αρχαίας τραγωδίας, κάνει το στρωμένο από τις μοίρες ταξίδι, με τη γνωστή κατάληξη. Την Ιθάκη ή τον χαμό!

Που να χωρέσει γλύφτης εκεί μέσα ρε Βασίλη. Αν θυμάμαι καλά τα έδωσα γιατί δεν μ' αφήναν να κοιμηθώ το βράδυ απ' τα κοπανήματα. Άσ' τα....

Αυτο δεν ειναι παραλληρημα κυριοι ουτε πρασινα αλογα..Αυτο ειναι ποιηση με ερωτα στην τεχνη! Α ρε Χρηστο εισαι περιπτωση συνειδητοποιημενου χομπιστα καψουρη και γι'αυτο σε σεβομαι και σου βγαζω το καπελο!

Μακη καλοριζικο φιλε και να το δεις οπως το θελεις!

• Like 2

Sturm    3.022

Αυτο δεν ειναι παραλληρημα κυριοι ουτε πρασινα αλογα..Αυτο ειναι ποιηση με ερωτα στην τεχνη! Α ρε Χρηστο εισαι περιπτωση συνειδητοποιημενου χομπιστα καψουρη και γι'αυτο σε σεβομαι και σου βγαζω το καπελο!

Ααααα μαζι τα πινετε ε; δηλαδη οι αλλοι που δεν γραφουνε ποιηση δεν ειναι καψουρηδες συνειδητοποιημενοι χομπιστες; Ειπαμε οι δισκαδες βλεπουν κυκλους!

Send from the Heart of Amazonas

stathis spithas    2.851

:bow:  :bow:  :bow:

Έχω μπει σε σκέψεις και προβληματίζομαι.  Η γνώμη και των δυο σας μετράει... αλλά με έχετε μπερδέψει.... :D

Η ιδέα του μεγάλου κοπαδιού με τη νανοκιχλίδα μου αρέσει, ήταν ούτως ή άλλως μέσα στις αρχικές μου σκέψεις.

Το κόστος των καρδιναλίων αν υποθέσουμε ότι το κάθε ψάρι έχει 2-4€, θα πάει κατά μέσο όρο στα 250-300, με τη σκέψη να μπει σταδιακά ένα μεγάλο κοπάδι 100 καρδινάλιων.  

Μήπως είναι κρίμα να δώσω τόσα λεφτά και να έχω καρδινάλιους;  Είναι και οι εποχές δύσκολες και δεν θα είμαι σε θέση για κάποια χρόνια να αλλάξω σύνθεση ψαριών.  Άσε που ακόμα και να μπορώ και να θέλω, οι καρδινάλιοι δεν θα πιάνονται αν δεν ξεστηθεί όλο το ενυδρείο.

Ίσως είναι ευκαιρία τώρα με το μεγάλο ενυδρείο να πάω σε κάποιο μεγάλο ψάρι, είτε αυτό είναι δίσκος, σκαλάρι, σεβερουμ, γεωφάγος....

Προβληματίζομαι λίγο με την επιλογή πιο πολύ από την άποψη μην πετάξω άδικα χρήματα (έκανα ήδη μεγάλη υπέρβαση με το ενυδρείο και την επιλογή της Juwel) και βάλω ένα ψάρι που μετά από κάποιο χρονικό διάστημα να θέλω να το αλλάξω, γιατί δεν θα βλέπω κάποια ιδιαίτερη συμπεριφορά... είχα κάποια τέτρα κατά καιρούς και στο 100άρι, βέβαια δεν θα είναι το ίδιο στο μεγάλο ενυδρείο με μεγάλο κοπάδι...

Αν πάω σε δίσκους ή σκαλάρια τα προβλήματα που ενδέχεται να αντιμετωπίσω είναι μόνο σε περίπτωση ζευγαρώματος;  Θα πρέπει να προσέξω κάτι ιδιαίτερο;

Μήπως επιλέξω να βρω ψάρια (δίσκους :hehe ) μικρά και να τα μεγαλώσω εγώ στο ενυδρείο μου... ίσως να αναζητήσω και από γέννες συγχομπιστών... :)

Αν μου πείτε τι ρουτίνες θα πρέπει να ακολουθήσω και με τη βοήθειά σας, θέλω να πιστεύω ότι θα τα καταφέρω.

Βέβαια αν το κάνω αυτό θα έχω χάσει την ευκαιρία να δω το κοπάδι των 100 καρδινάλιων, το οποίο θεωρώ ότι θα είναι υπέροχο, αλλά δυστυχώς στοιχίζει.

Επίσης αν πάω από τώρα στο δίσκο να χάσω την ευκαιρία να δω το παραπάνω, γιατί μετά ίσως να μείνω εκεί... :)

Επί την ευκαιρία, να σας πω ότι μόλις παρέλαβα το κτήνος:

IMG_2249_zpsqnxqyv9n.jpg

Η κόρη μου μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκε πιο πολύ από εμένα...

Μου ζήτησε να βάλω μέσα και ένα μοβ ψαράκι... :)

Και για να το γιορτάσουμε:

IMG_2250_zpsgvo6zuts.jpg

Εν αναμονή των επόμενων παραλαβών.. :jig:  :jig:

Καλοριζικο το θηριο μακη....

Καλη αρχη!!! :thumbsu:  :thumbsu:  :thumbsu:

• Like 1

avraamp    721

:thaman:

:bow:  :bow:  :bow:

Καλοριζικο το θηριο μακη....

Καλη αρχη!!! :thumbsu:  :thumbsu:  :thumbsu:

Σας ευχαριστώ παιδιά, να είστε καλά!!!:)

kadmos    1.510

Καλορίζικο Μάκη! Καλή αρχή!

kosmas    306

Καλημερα Μακη! Καλοριζικο και καλογεμιστο.Ανοιξε το βρε, τι μας δειχνεις το κουτι? :hehe  Κερασε μας κι'ενα ποτηρακι-οχι μονο τον Χρηστο και τον Μιχαλη :hehe

south    399
(edited)

Καλορίζικο!! Καλό στήσιμο και να το χαρείς όπως το θες! :thumbsu:

Μετά την ποιητική απόδοση του Χρήστου, θα ήθελα να συμπληρώσω ότι εκτός από τους δίσκους, που είναι ιδιαίτερα ψάρια, υπάρχουν και άλλες αμερικάνικές κιχλίδες που μπορούν να σε "σκλαβώσουν" με τις συμπεριφορές τους... 

Έγινε επεξεργασία - south
  • Like 2

avraamp    721
(edited)

Καλορίζικο Μάκη! Καλή αρχή!

Σε ευχαριστώ Χρήστο!:)

Καλημερα Μακη! Καλοριζικο και καλογεμιστο.Ανοιξε το βρε, τι μας δειχνεις το κουτι? :hehe  Κερασε μας κι'ενα ποτηρακι-οχι μονο τον Χρηστο και τον Μιχαλη :hehe

Σε ευχαριστώ Κοσμά...άντε και εσύ με το καλό!!

Μέχρι να έρθει η βάση δεν το ανοίγω γιατί είναι ακουμπισμένο στο πάτωμα...

Ούτε ο Χρήστος με τον Μιχάλη ήταν στο πιόμα, με τον κουνιάδο μου τα έπινα χθες. :)

Όποτε γουστάρεις όμως, παίρνεις και την οικογένεια και έρχεσαι, αφού τα έχουμε πει αυτά, αλλά δυστυχώς στα λόγια έχουμε μείνει... :)

Καλορίζικο!! Καλό στήσιμο και να το χαρείς όπως το θες! :thumbsu:

Μετά την ποιητική απόδοση του Χρήστου, θα ήθελα να συμπληρώσω ότι εκτός από τους δίσκους, που είναι ιδιαίτερα ψάρια, υπάρχουν και άλλες αμερικάνικές κιχλίδες που μπορούν να σε "σκλαβώσουν" με τις συμπεριφορές τους... 

Σε ευχαριστώ Χρήστο!

Δεκτή κάθε πρόταση... :)

Έγινε επεξεργασία - avraamp
  • Like 1

Irakles    524

Καλορίζικο και καλογέμιστο!!! Αντε στησε ξεκινά!!!

avraamp    721

Καλορίζικο και καλογέμιστο!!! Αντε στησε ξεκινά!!!

Σε ευχαριστώ Ηρακλή!  Τι να στήσω ρε φίλε μόνο ενυδρείο έχω.  Περιμένω βάση, ψάχνω για άμμο, ρίζες... έχω μέλλον ακόμα.:)

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Σχετικό περιεχόμενο

• Από Makedonas
      Καλησπέρα σε όλους τους χρήστες. Είμαι αρκετά χρόνια στο χώρο των ενυδρείων. Έχω αρκετά ενυδρεία στο σπίτι , κυρίως με ζωοτόκα ψάρια και χρυσόψαρα. Αποφάσισα να ασχοληθώ με φυτεμένο ενυδρείο , το οποίο θα έχει μόνο ασπόνδυλα. Θέλω την γνώμη σας, για τα λίτρα, για το τρόπο που θα στηθεί, και ότι μπορεί να φανεί χρήσιμο για να δημιουργήσω ικανό περιβάλλον για να φιλοξενήσει γαρίδες. Επειδή δεν έχω ασχοληθεί ποτέ μου με φυτεμένο και γενικά με γαρίδες, θα ήθελα να με συγχωρείτε για τις τυχόν χαζές ερωτήσεις μου. Σας ευχαριστώ 
    • Από Andreas_Kouv
      Καλησπέρα παιδιά, έφτασε ο καιρός για νεο ενυδρείο! DIY Κατασκευή επίπλου και ενυδρείου. Το έπιπλο θα γίνει μέσα στη βδομάδα. Τώρα. Tο ενυδρείο Θα είναι 1.8 m σε μήκος και θα χωρίζει το σαλόνι μου απο χολ. Μέσα του θα φιλοξενήσει το υπάρχον Malawi μου, το οποίο τρέχει 2 χρόνια.

Μιλώντας πάντα για το ενυδρείο,
      σκέφτομαι να το κάνω 180 x 50 (Υψος) x 40 (φάρδος)  εννοείται πως μιλάω σε cm!  είναι καθαρά 360 λιτρα.

Θα ήθελα να το κάνω 40 cm στο ύψος ώστε να φαίνεται πιο μακρύ το ενυδρείο, αλλά φοβάμαι πως θα είναι πολυ ρηχό όταν προσθέσω υπόστρωμα. Τι λέτε?

Πείτε μου καμία γνώμη ρε παιδιά, γιατί θέλω να δώσω τις διαστάσεις για το έπιπλο! 

PS Δεν θέλω να ξεφύγω πάνω απο 350 λίτρα!!!
    • Από yfranky
      Αγαπητοί συν-χομπίστες,
      Δυστυχώς με ματιάσανε και το ωραίο και αγαπημένο ενυδρείο μου άνοιξε. Ξεκόλλησε στο πλάι η σιλικόνη και το καθιστικό έγινε μια ωραία λίμνη.
      Σκέφτομαι λοιπόν να φτιάξω μια καινούρια γυάλα. Οι διαστάσεις της θα είναι 107 Χ 36 Χ50εκ (μήκος, πλάτος, ύψος). Έχω βέβαια πολλά ερωτήματα, αλλά τα πιο σημαντικά είναι τα εξής:
      - Μπορώ να το κάνω rimless (χωρίς κόντρες επάνω); Τι πάχος γυαλιού θα χρειαστεί;
      -Έχετε να συστήσετε κάποιον τζαμά;
      -Τι σιλικόνη να πάρω; Έχει σημασία αν είναι διαφανής ή μαύρη;
      -Το έπιπλο επάνω στο οποίο το είχα μέχρι τώρα δεν το κόβω για πολύ ανθεκτικό. Υπάρχει κάποιος τρόπος να το τεστάρω;

Ευχαριστώ για τη βοήθεια.
    • Από tsala
      Στην προσπάθειά μου να βοηθήσω νέους χομπίστες (όπως ήμουν κι εγώ πριν κάποια χρόνια) που ενδιαφέρονται για τα χρυσόψαρα, αλλά δεν έχουν την ενημέρωση που θα έπρεπε από τα καταστήματα κι έτσι σχεδόν πάντα καταλήγουν με μια γυάλα στο χέρι ή στην καλύτερη περίπτωση με ένα 20-30 λίτρα ενυδρείο,είχα φτιάξει ένα αρθράκι για το πως θα πρέπει να είναι ένα ενυδρείο που φιλοξενεί χρυσόψαρα..
      Σας το παρουσιάζω...
      Στήνοντας ένα ενυδρείο για χρυσόψαρα

Τα χρυσόψαρα είναι τα πιο αδικημένα ψάρια στον χώρο του ενυδρείου (μαζί με τους μονομάχους) και αυτό γιατί στα περισσότερα pet shop τα συνοδεύουν παρέα με μια στρογγυλή γυάλα, η οποία δεν μπορεί να προσφέρει τίποτα σε κανέναν ζωντανό οργανισμό, παρά μόνον το θάνατο, καθώς δεν παρέχει κάποιο σύστημα φιλτραρίσματος του νερού, ώστε να σχηματιστούν οι αποικίες των βακτηρίων και να μην υπάρχει αμμωνία στο νερό. Αυτό το φαινόμενο κρατάει πολλά χρόνια τώρα και δεν λέει να σταματήσει , καθώς τα (κοινά) χρυσόψαρα είναι ιδιαίτερα ανθεκτικά ψάρια και αντέχουν αρκετό καιρό στην έκθεση της αμμωνίας, με αποτέλεσμα να έχουν έναν αργό και βασανιστικό θάνατο, λόγω καταστροφής των οργάνων τους (νεφρά κλπ).
      Εκτός της αμμωνίας φυσικά (που είναι και ο κυριότερος λόγος θανάτου), τα χρυσόψαρα παθαίνουν τον λεγόμενο νανισμό, εφόσον μείνουν για αρκετούς μήνες μέσα στην γυάλα και αυτό γιατί τα χρυσόψαρα μεγαλώνουν πολύ, με αποτέλεσμα να μην μπορούν να αναπτυχτούν σωστά κι έτσι να παραμένουν μικρά ως προς το σώμα τους, αλλά τα υπόλοιπα όργανα τους συνεχίζουν να μεγαλώνουν!
      Έτσι οι μαγαζάτορες φέρνουν και ξαναφέρνουν αυτά τα ψάρια, καθώς για τον πελάτη είναι ιδιαίτερα οικονομικά μαζί με την γυάλα τους..
      Σκέπτεται λοιπόν (ο πελάτης), «1 χρόνο μου πήγε, καλά ήταν!» και πηγαίνει και ξαναπαίρνει καινούργιο.. Είναι έτσι όμως? Όχι φυσικά!
      Αν αναλογιστούμε ότι ένα χρυσόψαρο μπορεί να ζήσει έως 35+ χρόνια!!!
      Διαστάσεις και λίτρα ενυδρείου
      Αφού λοιπόν ελπίζω να κατανοήσαμε ότι τα χρυσόψαρα δεν ζουν σε γυάλες, ας δούμε λίγο τι ανάγκες έχουν ως προς το μέγεθος του ενυδρείου.
      Όπως αναφέρθηκε κάποια χρυσόψαρα όπως τα common, comet και shubunkin, μπορούν να φτάσουν τα 30-35 cm, όμως υπάρχουν και τα fancy χρυσόψαρα, που συνήθως δεν ξεπερνούν τα 15-20 cm.
      Έτσι λοιπόν βλέπουμε ότι λόγω μεγέθους χρειάζονται μεγάλα ενυδρεία με μεγάλο μήκος.
      Τα πιο μεγάλα και μακρόστενα χρυσόψαρα (common,commet και shumbunkin) θα πρέπει να διατηρούνται σε ενυδρεία με 100 cm μήκος , ενώ οι fancy ποικιλίες σε 70-80 cm μήκος. Επίσης το ενυδρείο μας δεν θα πρέπει να είναι πολύ φορτωμένο με ψάρια..
      Ενδεικτικά θα πρέπει να μπαίνει 1 ψάρι ανά 30-40 λίτρα νερού (φυσικά ανάλογα το φίλτρο που έχουμε, η αναλογία αυτή μπορεί να διαφοροποιηθεί).
      Έτσι λοιπόν το μικρότερο ενυδρείο που θα μπορούσε να φιλοξενήσει χρυσόψαρα είναι ένα 60-70 λίτρων με όσο γίνεται μεγαλύτερο μήκος και φυσικά όχι πάνω από 2 fancy χρυσόψαρα.
      Φυτά-Διακόσμηση

Τα χρυσόψαρα ως γνωστό δεν αφήνουν τίποτα όρθιο, έτσι λοιπόν και τα περισσότερα φυτά τα κατασπαράζουν!
      Αυτό κάνει πολλούς να βάζουν πλαστικά φυτά για την διακόσμηση του ενυδρείου, λόγω του ότι δεν μπορούν να τα φάνε.. δεν είναι έτσι όμως ..
      Υπάρχουν κάποια φυτά τα οποία δεν τα πειράζουν τα χρυσόψαρα και μπορούμε να τα βάλουμε στο ενυδρείο μας ώστε να γίνει πιο όμορφο και πιο φυσικό το περιβάλλον τους.
      Κάποια από αυτά είναι: ανούμπιες, βαλισνέριες, εχινόδωροι, java fern, κρυπτοκορινες κ.α
      Το υπόστρωμα μπορεί να είναι ή άμμος ή χαλίκι της επιλογής μας, φυσικά όχι χρωματιστά!
      Στα χρυσόψαρα αρέσει περισσότερο η άμμος, αλλά και με το χαλίκι είναι μια χαρά, αρκεί να προσέξουμε την κοκκομετρία του για να μην πνιγεί την ώρα που το πιπιλάει, δηλαδή θα πρέπει να είναι μικρότερο από το στόμα του.
      Η διακόσμηση του ενυδρείου δεν θα πρέπει να είναι «βαριά» για να μένει αρκετός χώρος για κολύμπι, πέραν των φυτών όμως μπορούμε να προσθέσουμε κάποιες μη ασβεστολιθικές πέτρες, καθώς και ενυδρειακές ρίζες.
      Φίλτρο
      Είναι πολύ σημαντικό σε ένα ενυδρείο με χρυσόψαρα να υπάρχει ένα καλό φίλτρο ώστε να κρατάει καθαρό το νερό τους.
      Τα χρυσόψαρα είναι ¨βρώμικα¨ ψάρια και γι αυτό θα πρέπει να έχουμε ένα καλό-ισχυρό φίλτρο στο ενυδρείο μας.
      Το εξωτερικό φίλτρο είναι μονόδρομος, καθώς το εσωτερικό λόγο του μικρού χώρου που έχει για τα βιολογικά υλικά είναι ανεπαρκές.
      Έτσι επιλέγουμε ένα εξωτερικό φίλτρο κατάλληλο για περισσότερα λίτρα απ' ότι είναι το ενυδρείο μας.
      Επίσης όσον αφορά τον καθαρισμό του ενυδρείου, καλό είναι να χρησιμοποιούμε σκούπα βυθού στις εβδομαδιαίες αλλαγές μας.
      Διατροφή

Τα χρυσόψαρα είναι παμφάγα, έτσι λοιπόν θα πρέπει να δέχονται όλων των ειδών τις τροφές, όπως και κατεψυγμένες τροφές και λαχανικά, πέραν των φλέικς.
      Τα λαχανικά μπορεί να είναι λάχανο, σπανάκι, μαρούλι, καρότο, αρακάς (χωρίς την φλούδα) κ.α ,όλα βρασμένα και τεμαχισμένα στο κατάλληλο μέγεθος ώστε να χωράνε στο στόμα τους..
      Στα φυλλαράκια θα πρέπει να υπάρχει ποικιλία τροφών καθώς και σπιρουλίνα..
      Επίσης θα πρέπει να μουλιάζουμε τα φυλλαράκια σε νερό ενυδρείου για 2-3 λεπτά πριν ταΐσουμε, ιδιαίτερα αν εχουμε fancy χρυσοψαρα ,για να αποφύγουμε την ασθένεια της νηκτικής κύστης.
      Καλό είναι μια φορά την εβδομάδα να μην ταΐζουμε και μια φορά τον μήνα (τουλάχιστον) να δίνουμε βρασμένο αρακά (χωρίς το φλοιό) έπειτα από τη νηστεία.
      Παράμετροι νερού
      Το ph θα πρέπει να είναι 7 με 8, δεν θα έχουν κάποιο πρόβλημα βέβαια με λίγο μεγαλύτερο, αλλά το ιδανικό είναι αυτό..
      Οι σκληρότητες ιδανικά θα πρέπει να είναι 13-18, φυσικά δεν θα είναι πρόβλημα αν φτάσουν και 20..
      Αυτές τις παραμέτρους (πάνω - κάτω) θα βρούμε στο νερό του δικτύου, γι'αυτό αναφέρω όχι ασβεστολιθικές πέτρες και βυθό καθώς οι παράμετροι αυτοί θα ανέβουν (και ανάλογα τα λίτρα, ίσως να ανέβουν αρκετά)
      Επίσης θα ήθελα να πω και για την θερμοκρασία..
      Στα fancy θα πρέπει να είναι λίγο πιο ανεβασμένη (2-3 βαθμούς) από τα υπόλοιπα χρυσόψαρα και καλό θα ήταν να
      έχουμε διαφορετικές θερμοκρασίες τον χειμώνα και διαφορετικές το καλοκαίρι..
      Χειμώνα 12-18
      καλοκαίρι 18-25.
      Απαραίτητος εξοπλισμός είναι τα ανεμιστηράκια ή καλύτερα ένα chilrer καθώς τα χρυσόψαρα περνάν δύσκολες ώρες το καλοκαίρι.
      ---------------------------------------------------
      Το χρυσόψαρο είναι ένα από τα ομορφότερα ψάρια στον κόσμο.
      Σκεφτείτε το καλά πριν κάνετε την αγορά του(ς) και προμηθευτείτε τον εξοπλισμό που χρειάζεται.
      Φερθείτε του όπως και στα υπόλοιπα ψάρια ενυδρείου και φροντίστε να του προσφέρετε ένα «σπίτι» που του αξίζει και ΟΧΙ μια στρογγυλή γυάλινη «φυλακή».