Jump to content

Συμβουλές για επιλογή ενυδρείου και ψαροσύνθεσης για βιοτοπικό Αμερικής


avraamp

Recommended Posts

Αντε μεγειες. Καλοταξειδο! Χαχαχα!
Προσωπικα μου αρεσει παρα πολυ η αριστερη ριζα. Μπορεις με καποιο τροπο να καλυψεις το κοψιμο που χαλαει την φυσικοτητα της. Εγω θα εβαζα την λευοκεφαλα εκει και οχι κατω στον βυθο.
Η μεσαια ριζα νομιζω χαλαει ολο το ενυδρειο. Ηδη εχω καποια σκεψη για το που και πως αλλα πρεπει να το δω απο κοντα. Φαντασου το το μικρο δεξι κλαδι να κοιταει πανω, το κοψιμο να κοιταει προς την πλατη και τα αλλα δυο προς τα κατω. Δεν ξερω αν με καταλαβαινειςτην βαλισνερια θα τηβ εβγαζα. Εκτος απο πρακτικους λογους οτι θα πιασει πολυ χωρο, κοβει και σαν ξυραφι τα ευαισθητουλια σου!
Τον εχινοδορο θα τον εβαζα η αριστερα η δεξια καπου κοντα στις ριζες. Εκει φαινεται ξεμπαρκος!
Επισης θα μου αρεσε να δω και λιγες πετρες στον βυθο.
Αντε φιλαρακι υπομονη απο δω και περα μιας και εμπλεξεε σε δυσκολα μονοπατια! Χαχαχα!

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

Μάκη,Ρομποτή,Στάθη,Σταύρο  συγχαρητήρια παίδες!!

Όμορφη δουλειά και νοικοκυρεμένη!!

Καλή αρχή και από εμένα αγαπητέ :D:D:D

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, Sturm said:

Αντε μεγειες. Καλοταξειδο! Χαχαχα!
Προσωπικα μου αρεσει παρα πολυ η αριστερη ριζα. Μπορεις με καποιο τροπο να καλυψεις το κοψιμο που χαλαει την φυσικοτητα της. Εγω θα εβαζα την λευοκεφαλα εκει και οχι κατω στον βυθο.
Η μεσαια ριζα νομιζω χαλαει ολο το ενυδρειο. Ηδη εχω καποια σκεψη για το που και πως αλλα πρεπει να το δω απο κοντα. Φαντασου το το μικρο δεξι κλαδι να κοιταει πανω, το κοψιμο να κοιταει προς την πλατη και τα αλλα δυο προς τα κατω. Δεν ξερω αν με καταλαβαινειςτην βαλισνερια θα τηβ εβγαζα. Εκτος απο πρακτικους λογους οτι θα πιασει πολυ χωρο, κοβει και σαν ξυραφι τα ευαισθητουλια σου!
Τον εχινοδορο θα τον εβαζα η αριστερα η δεξια καπου κοντα στις ριζες. Εκει φαινεται ξεμπαρκος!
Επισης θα μου αρεσε να δω και λιγες πετρες στον βυθο.
Αντε φιλαρακι υπομονη απο δω και περα μιας και εμπλεξεε σε δυσκολα μονοπατια! Χαχαχα!

Greetings from the dark side!
 

 

3 hours ago, rastaman said:

Μάκη,Ρομποτή,Στάθη,Σταύρο  συγχαρητήρια παίδες!!

Όμορφη δουλειά και νοικοκυρεμένη!!

Καλή αρχή και από εμένα αγαπητέ :D:D:D

Ευχαριστούμε παιδιά!!!

 

Βασίλη, να είσαι καλά.  Ευτυχώς που πόσταρες και είδα το ποστ του Θοδωρή, χαμπάρι δεν το είχα πάρει ότι είχε ανοίξει νέα σελίδα...:)και ανησύχησα, λέω που είναι αυτός...ζητάει φωτογραφία και μετά δεν λέει κουβέντα...:D

 

Θοδωρή,

 

Πραγματικά πρέπει να τη δεις από κοντά για να καταλάβεις... είναι λιγάκι τεράστια...

Αυτό που λες το βλέπω δύσκολο να γίνει τουλάχιστον έτσι όπως είναι τώρα η ρίζα...εκτός αν παίξει κοπτική - ραπτική!;)

Τη λευκοκέφαλα όσες φορές την έχω αφήσει επιφάνεια γίνεται σαν μια μπάλα να το πω, άμορφη μάζα, από την κυκλοφορία του νερού και χαλάει.  Αυτός είναι και ο λόγος που τη φύτεψα για να φαίνονται τα φύλλα της όπως ανεβαίνει προς τα πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Μακη! Δεν ξερω αν η γνωμη μου ειναι συμβατη με τον βιοτοπο που φτιαχνεις αλλα θα την πω.Η αριστερη μερια μου αρεσει παρα πολυ! Δεξια ο εχινοδορος δεν μου αρεσει καθολου.Θα προτιμουσα να εβρισκες ενα ωραιο driftwood για την θεση αυτη και αν ειναι αρκετα μεγαλο να βγαλεις και την κεντρικη ριζα.Κατι τετοιο

Aquarium-Driftwood.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αν και ετεροχρονισμένα...  Σε ευχαριστώ @kosmas!!  Η γνώμη σου είναι δεκτή... ήδη το ψάχνω και προσανατολίζομαι προς αυτή την κατεύθυνση.

Έχω δει ήδη αρκετά ξύλα σε μαγαζιά και έχω μπερδευτεί... δεν ξέρω που να καταλήξω...

 

 

Ανεβάζω και μία φωτογραφία με το νέο στήσιμο που έγινε με αλλαγή στο στήσιμο της δεξιάς ρίζας.

 

Ακούω τις απόψεις σας...

IMG_3894.jpgIMG_3892.jpgIMG_3870.jpgIMG_3868.jpg

 

Σκέφτομαι να βγάλω τις δύο μεγάλες πέτρες που βρίσκονται στις 2 γωνίες του ενυδρείου και να βάλω κάποια ξύλα στο βυθό ...

Επίσης, λέω να μεταφέρω τον εχινόδορο πιο κεντρικά ή να τον αφαιρέσω τελείως..

 

Μερικά από τα ξύλα που είδα:

Ακούω τη γνώμη σας σχετικά

IMG_2626.jpgIMG_2625.jpgIMG_2609.jpgIMG_2607.jpgIMG_2618.jpg

IMG_2602.jpgIMG_2605.jpg

Γνώμες - προτάσεις δεκτές

 

 

Έγινε επεξεργασία - avraamp
Link to comment
Share on other sites

Όμορφο είναι Μάκη, αλλά κόβει ωφέλιμο χώρο στο κέντρο, ψηλά, χωρίς να προσφέρει κάτι στα ψάρια. Οι περιοχές θα οριστούν με τα ξύλα κάθετα σε σωστές αποστάσεις. Κάνε λίγο υπομονή και θα βρεις ξύλα που θα "κουμπώσουν". Αν ο εχινόδορος δουλεύει προσωρινά ως κρυψώνα, άσ' τον.

Link to comment
Share on other sites

Συνδυασμος των ξυλων 2 και 5 ισως να εκανε κατι δεξια, τον εχινοδωρο ισως να τον εβγαζες και ν αφηνες 3-4 ξερα πλατανοφυλα στον πατο μιας και πραγματι μοιαζει ξεκαρφωτος εκει.

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.

Link to comment
Share on other sites

@kadmos δηλαδή τα ψάρια θέλουν να χωρίζει το ενυδρείο με ψηλά ξύλα - κορμούς και όχι με ρίζες που να έρχονται από πάνω για να φωλιάζουν από κάτω;  Μήπως ένας αρμονικός συνδυασμός και των δύο; 

Απλά αυτή η ρίζα είναι μεγάλη και κλείνει αρκετά τον χώρο... οπότε μάλλον θα πρέπει να φύγει;

Υπομονή για τα ξύλα έχω... απλά πρέπει να ψάξω αρκετά για να βρω κάτι που να ταιριάζει.

 

@Ρομποτής Κωνσταντίνος

Ένα τέτοιο συνδυασμό σκεφτόμουν και εγώ με την προσθήκη του 1.

Link to comment
Share on other sites

Καταφύγιο με συμπαγή ξύλα θα υπάρχει μία ή το πολύ δύο, συνήθως στις άκρες της γυάλας. Εκεί τα ψάρια μπορούν να φωλιάσουν από κάτω, αν χρειαστεί. Τα υπόλοιπα ξύλα που θα ορίζουν τις περιοχές πιθανών ζευγαριών και θα βοηθάν σε ελιγμούς σε περίπτωση κυνηγητών, μπορούν να είναι πιο λεπτά, κάθετα και με την απαραίτητη απόσταση μεταξύ τους (τουλάχιστον 25-30 εκ.). Τώρα, (τουλάχιστον όπως φαίνεται στη φωτογραφία, οι κάθετες ρίζες του δεξιού κορμού είναι πολύ κοντά και οι οριζόντιες κόβουν τον "αέρα" για να κολυμπήσουν τα ψάρια στο κέντρο του ενυδρείου.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος avraamp έγραψε:

@kadmos δηλαδή τα ψάρια θέλουν να χωρίζει το ενυδρείο με ψηλά ξύλα - κορμούς και όχι με ρίζες που να έρχονται από πάνω για να φωλιάζουν από κάτω;  Μήπως ένας αρμονικός συνδυασμός και των δύο; 

Απλά αυτή η ρίζα είναι μεγάλη και κλείνει αρκετά τον χώρο... οπότε μάλλον θα πρέπει να φύγει;

Υπομονή για τα ξύλα έχω... απλά πρέπει να ψάξω αρκετά για να βρω κάτι που να ταιριάζει.

 

@Ρομποτής Κωνσταντίνος

Ένα τέτοιο συνδυασμό σκεφτόμουν και εγώ με την προσθήκη του 1.

Προλαβαινεις δεν προλαβαινεις να τις παρεις!!

Τα εστειλα ηδη πμ..

Χαχαχαχα..

Οι τεσσερις πρωτες ριζες ειναι πολυ ομορφες και εχουν δυνατοτητες για ομορφο στησιμο...

 

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Και μερικές από τους κατοίκους...

 

Η κυρία μας....

IMG_3871.jpg

 

Το ζεύγος...

IMG_3873.jpgIMG_3912.jpgIMG_3913.jpg

 

Ο μπόμπιρας...

 

IMG_3946.jpg

 

Ο χοντρούλης...

IMG_3885.jpgIMG_3903.jpg

 

Οι μουστακαλήδες...

IMG_3945.jpgIMG_3947.jpg

 

 

....

IMG_3908.jpg

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Ωραια χρωματα ρε συ Μακη, θα ρθω τωρα που καθαρισε να χαζεψω.

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Ρομποτής Κωνσταντίνος said:

Ωραια χρωματα ρε συ Μακη, θα ρθω τωρα που καθαρισε να χαζεψω.

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.
 

Εννοείται Κωστή,

εχουμε καιρό να τα πούμε απο κοντα και πρέπει να κανονίσουμε!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν και μερικές μέρες μετά... :P

 

Τα 1&2 μου δίνουν την εντύπωση οτι θα "σαπίσουν" ...

Μου αρέσει το σκεπτικό του Χρήστου(kadmos) τόσο για τις ρίζες όσο και για το φυτό ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πηρα κάποια ξύλα και δοκίμασα κάποια νέα στησίματα.

θελω να βρω κατι ακόμη για τη δεξιά μεριά στο φιλτρο.  Σκέφτομαι για ρίζα ίδιο με στυλ με την αριστερή, αλλιώς ένα μεγάλο driftwood να κρύβει το φιλτρο και να δημιουργεί πέρασμα.

Ακουω προτάσεις για αλλαγές που θα μπορούσαν να γίνουν στο στήσιμο των νέων ξύλων.

 

IMG_2666.JPGIMG_2667.JPG

Link to comment
Share on other sites

Παίξε κι άλλο με το στήσιμο δεξιά, δεν μου κάθεται στο μάτι κανένα απ τα δύο που έχεις κάνει. Προσωπικά πιστεύω ότι ένα παρόμοιο κομμάτι με την αριστερή και να στηθεί κι αυτή όρθια θα του κάτσει καλύτερα πιστεύω Μάκη. 

Link to comment
Share on other sites

Η δεύτερη φωτο ειναι το τελευταίο στήσιμο, όπου δεξιά μένει άδειο για να βάλω κάποιο ξύλο.

Τα δυο που εχω κεντρικά και δεξιά πως θα μπορούσα να τα στήσω για να δείξει καλύτερα;

Link to comment
Share on other sites

Πετα το διχαλο κατω μακη και απο πανω πετα το αλλο!

Greetings from the dark side!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 51 λεπτά, το μέλος Sturm έγραψε:

Πετα το διχαλο κατω μακη και απο πανω πετα το αλλο!

Greetings from the dark side!
 

+1000...

Καπως ετσι δεν τα ειχαμε στησει βρε συ Μακη...

Με καποιο τροπο δεν ενωνονταν οι ριζες;;

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Που να θυμάμαι ρε Στάθη πως τα στήσαμε;:bigemo_harabe_net-83:

 

Θα το δοκιμάσω Θοδωρή και θα ανεβάσω υλικό πάλι να μου πείτε εντυπώσεις, αλλά το Σάββατο που θα κάνω αλλαγή γιατί χθες έγινε μάχη μέσα στο ενυδρείο που τα έστηνα, οπότε λέω να τα αφήσω λιγάκι στην ησυχία τους!!!

 

Αυτό το ξύλο στα δεξιά μπροστά από το φίλτρο θα πήγαινε;

:help:

IMG_2637.jpg

 

 

Έγινε επεξεργασία - avraamp
Link to comment
Share on other sites

Ετσι οπως το βλεπω θα πηγαινε! Αλλα ρε φιλε εχεις δωσει μια περιουσια σε ξυλα!
Ποσα εκ ειναι;
Φοβηθηκαν τα χρυσουλια μου ε; αχου τα μωρε! Ναι ασε καλυτερα μην κανεις αλλαγες τωρα. Κανε σε κανα χρονο που θα ηρεμησουν! [emoji23] [emoji23] [emoji23] [emoji23]

Greetings from the dark side!


Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Sturm said:

Ετσι οπως το βλεπω θα πηγαινε! Αλλα ρε φιλε εχεις δωσει μια περιουσια σε ξυλα!
Ποσα εκ ειναι;
Φοβηθηκαν τα χρυσουλια μου ε; αχου τα μωρε! Ναι ασε καλυτερα μην κανεις αλλαγες τωρα. Κανε σε κανα χρονο που θα ηρεμησουν! emoji23.pngemoji23.pngemoji23.pngemoji23.png

Greetings from the dark side!
 

 

Έπρεπε να είχα πάει εξ' αρχής σε Αφρικάνικο μου φαίνεται...:D 

Ξύλα, οσμώσεις... Ευτυχώς το παλιό μάλλον θα το δώσω, οπότε μικρό το κακό...

 

Αυτό είναι γύρω στους 40 πόντους ύψος.

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Sturm said:

Μηκος;

Greetings from the dark side!
 

E δεν παίζεσαι ρε παιδάκι μου..:usd:

 

Όταν κανονιστεί τσάρκα, θα βρεθούμε να πάμε να το δούμε από κοντά!B)

Link to comment
Share on other sites

Α καλα ενταξει, τωρα με αποτελειωσες. Μην στενοχωριεσαι, στη Δευτερα Παρουσια δεν θα εχουμε ενυδρεια!

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...