Jump to content

Αναγνώριση κιχλιδων


sevastos

Recommended Posts

Καλησπέρα σε ολους.Μπορείτε να ξεχωρίσετε πιο ειναι το αρσενικο και πιο το θυλικο;

post-30510-0-36469600-1469880972_thumb.jpg

post-30510-0-70047900-1469881059_thumb.jpg

post-30510-0-79277900-1469881115_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ειναι σχεδον αδυνατον στα μπριχαντι..

Συνηθως τα αρσενικα γινονται πιο μεγαλα με ελαχιστα πιο μεγαλα πτερυγια (ειδικα αυτο της ουρας)....

Link to comment
Share on other sites

Βαλε ενα καθρεφτη μεσα,αυτο που θα παει μπροστα ειναι σιγουρα το θυληκο,(σορρυ αλλα δεν κρατηθηκα),οπως ειπε και ο φιλος δυσκολα τα ξεχωριζεις

Link to comment
Share on other sites

Επισης,το θυληκο ειν αυτο που κραταει τσαντα.Χαχα.Φιλε εχω μπριχαρντι εδω κ δυο χρονια,περνω γεννες συχνα πυκνα αλλα μου ειναι αδυνατο να τα ξεχωρισω.Ειναι σχεδον οιδια.Το ενα ειναι ελαχιστα μεγαλυτερο κ υποθετο ειναι το αρσενικο.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα.μονο με ταμα στην παναγια της τηνου.

Βοήθεια μας.βλέπω ότι κάνουν αυγά αλλά δεν βλέπω ψαράκια.Μετά από μια βδομάδα χάνονται και τα αυγά.άραγε τα τρώνε; τα είχα πάρει πριν από ένα χρόνο μωρά.Σας ευχαριστώ πάντως παιδιά.

Καλές διακοπές σε ολους

Link to comment
Share on other sites

Στην τριτη φωτο ειναι αρσενικο.

Για τα αλλα δυο δεν μπορω να καταλαβω απο τις φωτο.

Στη μεσαια φωτο το ψαρι εχει προβλημα στο κεφαλι η δε βλεπω καλα;

Έγινε επεξεργασία - Δίας
Link to comment
Share on other sites

Οντως στην δευτερη φαινεται σαν να υπαρχει καποια δυσμορφια..

Έγινε επεξεργασία - argy1
Link to comment
Share on other sites

Στην δεύτερη υπάρχει δυσμορφια στο πρόσωπο και στο στο πρώτο νομίζω Δεν υπάρχει σωστός χρωματισμός...

Από πού προέρχονται τα ψαράκια Αυτά?? ?

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο Διά.Και οι υπόλοιποι. Η κατω γναθο έχει πάει λοξός Αριστερά μετά από δεξί ντιρεκ.

Πλάκα κάνω.Έτσι το αγόρασα από μωρό.Ήταν τόσο μικρά που δεν το πήρα χαμπάρι.Και φαντάζομαι ούτε και ο νινταλ που μου το έδωσε.ψωνίζω συχνά από εκεί και του έχω εμπιστοσύνη. αλλωστε δεν φαινεται μεχρι τωρα να εχει καποιο προβλημα.τρωει και υπερασπίζεται τον χωρο του με σθενος.πιστευω παντως οτι ειναι θηλυκό.Όπως είπα και πιο πάνω κάνουν αυγά αλλά δεν βλέπω ψαράκια.λέτε αυτό το πρόβλημα που έχει να σχετίζεται με την αναπαραγωγή;

Link to comment
Share on other sites

Βαλε στο youtube:tree days old brichardi eggs.Βλεπεις να συμβαινει κατι τετοιο στα δικα σου?Αλλαζουν χρωμα,βγαζουν ουριτσες?

Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε johnbaggios.Δεν υπάρχουν ουριτσες ούτε τίποτε άλλο.

Μένουν άσπρα στρογγυλά αυγά και μετά από μέρες εξαφανίζονται χωρίς να υπάρχουν νεοσοι.μάλλον καταλήγουν στην κοιλιά τους.

Link to comment
Share on other sites

Εχει καιρο που γινετε αυτο?Παιζει να σκασουν μυτη καμια μερα τιποτα μπομπιρες?Τοτε ισως να ειναιβολα θυληκα κ τα αυγα να μενουν αγονομοποιητα.Στα μαλαουι ξερω οτι γενουν κ χωριε αρσενικο.Στις νανοκιχλιδες ταγκανιικα δεν ξερω αν συμβαινει.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα γεννανε και τα μπριχαρντι χωρις αρσενικό... το ψαρακι με την παραμόρφωση στο πρόσωπο δεν εχει να κανει με την αναπαραγωγική ικανότητα εκτος και εαν το πρόβλημα ειναι και αλλου στο σωμα του ή στα όργανά του... εγω εβαζα αλλα 2 σε σχετικα κοντινο μεγεθος, εεε ποσο τυχερος θα εισαι να πεσεις παλι σε θηλυκά!?!?!?!

Link to comment
Share on other sites

Λέτε να είναι και τα δύο θηλυκα;Αφού υπάρχουν διαφορές στα πτερύγια τους.Η τουλάχιστο αυτό βλέπω εγώ.θα ψάξω για αρσενικό εδώ στο φόρουμ.Ίσως να είμαι τυχερός.

Ευχαριστώ πάντως για τις συμβουλές σας

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...