Jump to content

moon light με led ταινια?


ababapanos

Recommended Posts

Καλημερα ηθελα να ρωτησω αν μπορω να χρησιμοποιησω αυτην την led ταινια

για να πετυχω moonlight φωτισμο που θελω για το βραδυ...
 
 
 
Στα χαρακτηριστηκα της γραφει οτι ειναι αδιαβροχη αλλα ηθελα να μου πετε και εσεις για σιγουρα γιατι οταν εγραψα στην αναζητηση led ταινια για ενυδρεια μου εδειξε αλλου τυπου σαν αυτη
 
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω  εμπειρια απο λεντ,απλα ξερω οτι καποια απο αυτα οταν κοψει το ρευμα ο χρονοδιακοπτης και ξαναδωσει ξεκιναν με συγκεκριμενο χρωμα.Οποτε αν εσυ εχεις επιλεξει το μπλε αυτο μπορει καθε φορα που ξεκιναει να αναβει με κοκκινο για παραδειγμα.

 

Δεν λεω οτι αυτο που εχεις βαλει στο λινκ ειναι ετσι,απλα το αναφερω για να το ψαξεις και να σιγουρευτεις πριν το αγορασεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν το θες για moonlight κοίταξε για σκέτο μπλε και όχι RGB. Υπάρχουν στο ebay.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ψαξε για ip 65 ....

Μπλε..

Με 14,4 βατ...

Απο οτι βλεπω και στο δικο μου( μια σειρα απο την συγκεκριμενη) ισως να ειναι και υπερβολη!!

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

Εγω φιλε μου θα σου προτεινω να πασ σε ενα καταστημα με φωτηστικα η με ηλεκτρολογικο υλικο για να στην δειγματησουν κνα την δεισ απο κοντα.δεν θα δεισ μεγαλη διαφορα στην τιμη απο το ebay.παντωσ να ξερεισ οτι λεει waterproof ειναι αδιαβροχη.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω βαλει ενα κομματακι ledοταινια (οι 12v κοβονται ανα 3 led) και την εχω συνδεσει στο μετασχηματιστη μονιμα, οποτε οταν κλεινουν τα φωτα μενει το (moon light) οταν ειναι αναμενα δεν φαινεται καθολου.Και επειδη εχω μικρο υψος (35cm) με λιγο μπογια (η' μαρκαδορο) αρχισα να βαφω την ταινια μεχρι να φωτιζει τοσο οσο ηθελα, και το αποτελεσμα ειναι τελειο , το κοιταω απο χαμηλα και ειναι λες και φωτιζει οντως το φεγγαρι. Οσο για το χρωμα εβαλα την ασπρη (6500k) και την εβαψα με μπλε μπογια οποτε οσο φως περναει ειναι ελαφρα γαλαζιο.

 

Αν δεν εχεις ledοταινια να κοψεις 3led μπορεις να βρεις και led-module με 1-2-3 η' και 4 led, και οσο για την στεγανοτητα μολις τα κολησω τα περναω και με ενυδριακη σιλικονη να στανιαρουνε  :bigemo_harabe_net-117:

Έγινε επεξεργασία - Bill Koulosousas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...