Jump to content

Προτασεις για αγορα ενυδρειου


Recommended Posts

Καλησπερα σας

Σκεφτομαι αρχες Σεπτεμβριουνα φτιαξω ενα ενυδρειο γλυκου νερου εχω καποια εμπειρια καθως ειχα ενυδρειο 2 χρονια οποτε ξερω τα βασικα

Θελω την βοηθεια σας για την επιλογη ενυδρειου να πω επισης οτι το budget ειναι το πολυ 200 ευρω στο μυαλο μου εχω δυο ενυδρεια

http://www.interpet.gr/product.asp?catid=4605

Και αυτο

http://www.aquavivere.gr/enudreia/aquael-leddy-112-

Ψαχνω ετοιμο ενυδρειο δεν θελω να μπλεξω με diy κτλ.

Πως σας φαινονται αυτα τα δυο;;

Οποιος εχει καποια αλλη προταση ας την γραψει θα με βοηθησει πολυ!

Και παλι ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πολλά από τα rehau είναι ποιοτικά ενυδρεία;; το φως και το φίλτρο που έχουν αξιζουν;;

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι και δοκιμασμενα απο πολλους.Το φωτιστικο ειναι καλο.Τ5 2Χ24W.Φιλτρο δεν εχει.Πρεπει να αγορασεις.Θα σου στοιχισει  λιγο παραπανω απο τις 2 σου επιλογες αλλα θα εχεις πιο σωστο συνολο σε διαστασεις,φωτιστικο,φιλτρανση

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραία θα την κοιτάξω και αυτή τη πρόταση θα το ψάξω και λίγο

Σας ευχαριστώ πάντως!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αυτό το ενυδρείο φαίνεται ωραίο ... παρεμφερείς με την τηλεόραση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κατασταλάξει ακόμα έχω δύο ενυδρεία αυτή τη στιγμή

Το ένα είναι το rehau 240 αλλά το άλλο είναι το juwel rio 180 και από τι έχω διαβάσει είναι από τα καλύτερα ενυδρεια

Αυτό που με βάζει σε σκέψεις είναι η διαφορά λίτρων πιο από τα δύο θα ήταν καλυτερο;

Link to comment
Share on other sites

Το Rio είναι πολύ πιο ποιοτικό από το rehau.... τώρα το πιο από τα 2 να πάρεις είναι θέμα το τι θέλεις να βάλεις μέσα..... εγώ πάντως προτείνω ανεπιφύλακτα το Rio επειδή το δουλεύω κιόλας.... οι λάμπες του είναι τέλειες... έχει φίλτρο και όπως και να το κάνεις είναι juwel

Link to comment
Share on other sites

Άποψή μου φίλε είναι να προτιμήσεις τα περισσότερα λίτρα με τις λίγο μεγαλύτερες διαστάσεις άν είναι στα ίδια χρήματα. Περισσότερος χώρος (καλύτερα) για τα ψάρια και έχεις περιςςότερες εναλλακτικές σε ψαροσύνθεση στο μέλλον. Σίγουρα τα Juwel είναι καλά αλλά ακριβά πολύ, ενώ και τα Rehau τουλάχιστον σε τζάμια(πάχος)-κολλήσεις-ενώσεις-καπάκια, φαίνονται εξίσου καλά με τα Juwel και αυτό σε ενδιαφέρει κυρίως. Πήγαινε να τα δείς από κοντά και τα δύο και αποφασίζεις. Αξίζει πιστεύω να το στήσεις σιγά-σιγά (λόγω χρημάτων) και να πάρεις το λίγο μεγαλύτερο σε διαστάσεις.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον Νίκο (spartan)!

Δώσε βάση στα λίτρα φίλε μου. Μία χαρά ενυδρεία είναι τα rehau, πολλοί τα χρησιμοποιούν χωρίς προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άποψη στα λίτρα και με έχει βάλει σε σκέψεις τώρα!

Σαν ψαροσυνθεση σκεφτομουν

Σκαλαρια, clown loach, red tail shark, silver shark, plecostomus, synodonti και siamense algea eater

Πώς την βλέπετε χωράνε τα παρακάτω και αν μπορείτε να μου προτείνετε κάτι καλύτερο

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άποψη στα λίτρα και με έχει βάλει σε σκέψεις τώρα!

Σαν ψαροσυνθεση σκεφτομουν

Σκαλαρια, clown loach, red tail shark, silver shark, plecostomus, synodonti και siamense algea eater

Πώς την βλέπετε χωράνε τα παρακάτω και αν μπορείτε να μου προτείνετε κάτι καλύτερο

Στα ποσα λιτρα μιλαμε?

Σιγουρα δεν θα εβαζα αυτα που εχω σημειωσει με κοκκινο.

Link to comment
Share on other sites

Στα λίτρα που μας δείνεις στο αρχικό ποστ, πάντως, δε μπαίνει τίποτα από αυτά που εχεις επιλέξει.

Για το ενυδρείο πάντως, διάλεξε τ περισσότερα λίτρα που μπορείς. Ποτέ δεν είναι αρκετά τα άτιμα. Για τον φωτισμό, αν σκέφτεσε για πιο απαιτητικά φυτά, σε οποιοδήποτε ενυδρείο θα χρειαστεί να προσθέσεις λάμπα. Αν το ενυδρείο έχει δύο λαμπες, για απλά πράγματα θα είσε ΟΚ.

Πάντως, το ποιό συμαντικό για την μακροημέρευση ενός ενυδρείου, μετά απότις σωστές συνθήκες νερού, είναι η σωστή επιλογή ψαριών (συμπεριφορ & μέγεθος) με βάση τα λίτρα & τις διαστάσεις του ενυδρείου!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον 240 λίτρα μιλάμε οπότε τι προτείνετε;;

Τώρα για φυτά καμιά ανουμπια οπότε μιλάμε για το rehau 240

Link to comment
Share on other sites

Παρε πρωτα το 240αρι με το καλο, και μετα με αργα βηματα και με αρκετη βοηθεια απο εδω θα βρεις πια ψαροσυνθεση ταιριαζει και μπορεις να βαλεις , καθως επισης και πια φυτα σου αρεσουν και μπορουν να μπουν στο ενυδρειο σου χωρις προβλημα. Οι επιλογες ειναι παρα πολλες... Και μια συμβουλη, πριν αγορασεις το οτιδηποτε καλο ειναι να περνεις και μια γνωμη απο εδω.

Θα σε βοηθησει πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πες μας, πως φαντάζεσαι το ενυδρείο σου, τι ψάρια θα ήθελες; Κοπάδι, μικρά, μεγάλα, με χρώμα, με κίνηση;

Γιατί αν αρχίσουμε να λέμε ο καθένας τι θα έβαζε σε αυτά τα λιτρα, εμείς που έχουμε μικρά ενυδρεία θα κλαιγαμε με μαύρο δάκρυ... :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...