Jump to content

Scottish Matter (60 to 700lt Journey)


adlib

Recommended Posts

Μαγεια!!!Μπραβο φιλε!Κρατα μας ενημερους...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
On 17/10/2017 at 10:32 ΠΜ, το μέλος Sturm έγραψε:

Πολυ ομορφα ψαρια Σταθη. Κανα νεο;

Να σαι καλά Θοδωρή!

Πάμε καλά.. τρώμε σαν να μην υπάρχει αύριο και μεγαλώνουμε! :bigemo_harabe_net-112:

Μία από αυτες τις μερες θα κάνω ένα βιντεάκι με τάισμα.. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος adlib έγραψε:

Να σαι καλά Θοδωρή!

Πάμε καλά.. τρώμε σαν να μην υπάρχει αύριο και μεγαλώνουμε! :bigemo_harabe_net-112:

Μία από αυτες τις μερες θα κάνω ένα βιντεάκι με τάισμα.. 

Για βαλε γιατι τ εχω άχτι αυτα τα ψαρακια!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ένα βιντεάκι ταισματος πριν κάνω αλλαγή νερού την επόμενη μέρα και καθαρίσω και τα τζάμια..

Αν και πέφτει πολύ τσίμπημα για την άλγη δεν μου πάει η καρδιά να την αφήσω.. οπότε την καθαρίζω μια φορά την εβδομαδα που κανω και αλλαγή.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο Στάθη, αεικίνητα τα ψάρια σου.

Κάθεσαι και καθαρίζεις την άλγη? Are you mad?

Μόνο την μπροστινή οθόνη για να τα βλέπεις.:D

Link to comment
Share on other sites

Τζαμια και εγω καθαριζω παντα,μονο αμμο και πετρες αφηνω και οτι γινει.

:D

Τα κανω με την ξυστρα,με το που μπει στο νερο ερχονται πανω στην λεπιδα και τρωνε τα "φλεικς" που ξεκολαω.

Link to comment
Share on other sites

Πωω Στάθη , τρομερά ψαράκια φίλε μου. Καθαρίζεις όλη την άλγη ;;;;

 

Εγώ κάνω αυτό που λέει ο Σωτήρης. χεχε

 

Μιχάλη και εσύ παντού καθαρίζεις ;

Link to comment
Share on other sites

Σταθη ετοιμαζεις θαλασσινο; χεχεχεχε.

 

Link to comment
Share on other sites

Έρωτας τα τροφεους!!!! Του πανικού μέσα να γίνεται!!! Στάθη τι μεγεθος εχουν τωρα??? 

Έγινε επεξεργασία - Irakles
Link to comment
Share on other sites

Καθαρίζω όλα τα τζάμια παιδιά.. είναι λίγο μπελάς αλλά μαρεσει πιο πολύ! Μέχρι να βαρεθώ και να κάνω αυτο που λέει ο Σωτήρης! Χαχαχαχαχαχα

Τα μικρότερα είναι στα 4-5εκ μέχρι 7-8εκ τα μεγαλύτερα. Τα ερετμοδους φτάνουν τα 9-10εκ.

@Sturm για τις πέτρες το λες;;; Άσε γιατί σαν ΖΒ τις πλήρωσα!! Ακόμα τα κλαίω! :hehe:hehe:hehe

2 από όλα τα τροφεους πιο πολυ έχουν αρχίσει να δείχνουν την κίτρινη ριγα και λίγο μπλε στο κεφάλι. Είναι και τα μεγαλύτερα σε μέγεθος. Έχουν χωρίσει το ενυδρείο στα 2. Χωρις να μαλώνουν μεταξύ τους.. απλά ο ένας  βόσκει στη μια πλευρα πιο πολύ και  ο άλλος στην αλλη. Στο 1:20 φαίνεται στα αριστερά κάτω ο ένας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφα φίλε μου να τα χαίρεσαι.

Λίγο το aquascape δεν μου αρέσει αλλά οκ γούστα είναι αυτά.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος adlib έγραψε:

Καθαρίζω όλα τα τζάμια παιδιά.. είναι λίγο μπελάς αλλά μαρεσει πιο πολύ! Μέχρι να βαρεθώ και να κάνω αυτο που λέει ο Σωτήρης! Χαχαχαχαχαχα

Τα μικρότερα είναι στα 4-5εκ μέχρι 7-8εκ τα μεγαλύτερα. Τα ερετμοδους φτάνουν τα 9-10εκ.

@Sturm για τις πέτρες το λες;;; Άσε γιατί σαν ΖΒ τις πλήρωσα!! Ακόμα τα κλαίω! :hehe:hehe:hehe

2 από όλα τα τροφεους πιο πολυ έχουν αρχίσει να δείχνουν την κίτρινη ριγα και λίγο μπλε στο κεφάλι. Είναι και τα μεγαλύτερα σε μέγεθος. Έχουν χωρίσει το ενυδρείο στα 2. Χωρις να μαλώνουν μεταξύ τους.. απλά ο ένας  βόσκει στη μια πλευρα πιο πολύ και  ο άλλος στην αλλη. Στο 1:20 φαίνεται στα αριστερά κάτω ο ένας.

 

Free algae Σταθήη χαχα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ένα μικρό update.. 

Το εσωτερικό φίλτρο αφαιρέθηκε και προστέθηκε ένα ακόμα eheim 2217, οπότε πλέον το ενυδρείο τρέχει με 2 eheim 2217 και ένα surface skimmer. 

Επίσης προστέθηκαν μερικές vallisneria στη μια πλευρά και σκοπεύω να βαλω μερικές ακόμα στην άλλη.

IMG_20180218_162425.thumb.jpg.2df9b5a8b8c07b5a5a08bfb1cb9e9f85.jpgIMG_20180218_162637.thumb.jpg.4a78b7ba6464de3cd438f4791aeb569c.jpgIMG_20180218_161136.thumb.jpg.f1fe4ac09123c396f7a95959ab19bbc0.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαράκια μεγαλώνουν και αλλάζουν μέρα με τη μέρα.. ήδη άρχισαν τους πρώτους χορούς!

Πιο πολύ από τα αρσενικά(2 ξεχωριζουν) και λιγότερο από τα θηλυκά, που πιστεύω δεν είναι ακόμα ώριμα για να ανταποκριθούν ανάλογα.

Παρακάτω θα δείξω τις χρωματικές διαφορές με τα κυρίαρχα αρσενικά που πλέον δείχνουν ξεκάθαρα ποιος κάνει κουμάντο.

 

Link to comment
Share on other sites

Και φυσικά οι δύο κυρίαρχοι αρσενικοί που έχουν πάρει από μια πλευρά, έχουν σχεδόν το τελικό τους χρωματισμό

IMG_20180218_162013.thumb.jpg.a4444dcba91bfb5b50d61c3e7a336cc4.jpgIMG_20180218_161646.thumb.jpg.856b5110a84c5cba57f66cb13fdea405.jpgIMG_20180218_162034.thumb.jpg.879c95e22c3f749f8390c4895304a391.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πανεμορφα ολα! Και οι βαλισνεριες ειναι ωραια προσθηκη.Μακαρι να πανε καλα και να τις αφησουν τα ψαρια.

Εχεις σκεφτει να παρεις τα μικρα ερετμοντους σε γεννηστρα? Να βγαλεις μια φουρνια για "ασφαλεια".

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος argy1 έγραψε:

Πανεμορφα ολα! Και οι βαλισνεριες ειναι ωραια προσθηκη.Μακαρι να πανε καλα και να τις αφησουν τα ψαρια.

Εχεις σκεφτει να παρεις τα μικρα ερετμοντους σε γεννηστρα? Να βγαλεις μια φουρνια για "ασφαλεια".

Μέχρι τώρα σχεδόν 2 μήνες λίγο τις κορυφές τσιμπάνε, τιποτα άλλο.

Είπα στο επόμενο μπούκωμα θα μπει ο αρσενικός σε γεννήστρα, να κάνω έστω μια γέννα. Έχω και πετσοπ να τα δώσω μετά.

Link to comment
Share on other sites

Απιστευτα ψαρακια τα eretmodus. Και τα τροφεους δεν λεω, αλλα τα cyanostictus ειναι φοβερα, απο τα αγαπημενα μου ψαρια απο Τανγκανικα μερια. Να τα χαιρεσαι φιλε μου και να σου ζησουν!! :bowdown:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...