Jump to content

Scottish Matter (60 to 700lt Journey)


adlib

Recommended Posts

πριν 19 λεπτά, το μέλος Sturm έγραψε:

Μωρα;

Ναι, τα οποία φυσικά δεν ήξερα ότι υπάρχουν.. Μέχρι τώρα μόνο μπουκωμενες βλέπω.

Λόγο στησίματος έχει τόσες πολλές σπηλιές και τρυπούλες που είναι αδύνατον να δω αν υπάρχουν μικρά και πόσα. Φαντάζομαι θα έχει και άλλα αρκετά απλά θα βγουν όταν πάρουν λίγο σε μέγεθος. 

Link to comment
Share on other sites

Αυτές είναι οι ομορφιές στο χόμπι μας.:D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λ-Α-Τ-Ρ-Ε-Ι-Α!!! 

Link to comment
Share on other sites

IMG_20190121_120002.thumb.jpg.78160810c7fe67853015dd8ba53268b3.jpg

Και για να δούμε ότι όσα λίτρα και να έχεις, το ταμπεραμέντο δεν αλλάζει. 

 

Στη φώτο βλέπουμε ένα μη κυρίαρχο αρσενικό που προσπαθεί να καμουφλάρει τη κίτρινη ριγα του μπας και αποφύγει το μπουλινγκ. Αν και δεν υστερεί σε μέγεθος καθόλου, δυστυχώς δεν τον χωράει το ενυδρείο. 

Ο συγκεκριμένος μαζί με κάνα 2 ακόμα που έχω σταμπάρει θα πρέπει σιγά σιγά να απομακρυθουν(ισως και παραπάνω, θα δείξει) και να καταλήξω με τον αριθμό ψαριών που σκεφτόμουν(12-15) όταν αγόραζα 22(!!!) ψάρια. 

Υπ όψιν, τα ψάρια δεν ΠΡΕΠΕΙ να φύγουν αφού το ενυδρείο είναι αρκετά μεγάλο ώστε να αντέχει μερικούς έξτρα sub-dominant αρσενικούς, ο λόγος που θέλω να τα απομακρύνω είναι ώστε να καταλήξω με μια υγιεί, ήρεμη ομάδα, χωρίς τσακωμούς και σκαμπανεβασματα. 

Όπως ακριβώς θα γίνει και με τα Eretmodus που άρχισα με 6 και πιστεύω 2 με 4 θα ΠΡΕΠΕΙ να φύγουν κάποια στιγμή, γιατί τα συγκεκριμένα δεν σηκώνουν και πολλά πολλά. Δεν λειτουργούν τόσο σαν ομάδα όπως τα Tropheus. 

 

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ομως το να διατηρησεις αυτος τους sub-dominant αρσενικους βοηθαει στο να εχεις ενα υγιες ιεραρχικα χαρεμι;Αφου εχεις κ 3-4 ωστε να μετριαζεται κατα πολυ η επιθετηκοτητα του a-male,να μην επιβαρυνονται απ αυτη τα θηλυκα κ να ειναι σε καλη σωματικη κατασταση(οι λοιποι αρσενικοι),εννοω να μην εχουν κομμενες ουρες κ πτερυγια παρα μονο απωλεια χρωματος.Σκεψου επισης οτι θα μεινεις ετσι με εναν μονο αρσενικο κ χτυπα ξυλο κατι να γινει θα πρεπει να ψαχνεις παλι για εναν που να πληρει τις προθποθεσεις που εσυ θα θελεις.Επισης σκεψου οτι αφου ζοριζονται οι ιδιου μεγεθους με τον a-male ποσο περισσοτερο θα δεινοοαθουν τα ερμα αρσενικα απ τις γεννες σου...Φυσικα εσυ εισαι εκει παρακολουθεις το ενυδρειο σου κ ειμαι σιγουρος οτι θα πραξεις το καλυτερο για τα ψαρακια σου αλλα σου δινω μια αλλη οπτικη.Επισης αφου ο ιδιος τονιζεις με κεφαλαία οτι δεν ΠΡΕΠΕΙ να φυγουν γιατι το κανεις;;;;;;Χαχαχα!Αφρικη χωρις τσακωμους δυσκολα...Επισης τα eretmodus ζοριζονται τοσο πολυ σε 700 λιτρα; Τι να πω;Πιστευω οτι ειναι η απογοητευση που ολοι οι αφρικανοι εχουμε νιωσει καποιες στιγμες,αυτο με την επιθετηκοτητα.Και λες αντε τα τροφεους ειναι υπερκινητηκα,υπερδραστηρια αλλα κ τα ερετμοντους;Δλδ ποσα λιτρα χρειζονται τα αφρικανικα;;;Φιλος σε ενυδρειο 165Χ35Χ60 εχει ενα ντουμποισι κ καποια χαπς κ μπουνα.Το ντουμποισι εχει το μισο ενυδρειο δικο του κ ολα τα υπολοιπα ζουν στο υπολοιπο μισο.Σταθη sorry για το spam αλλα πιστευα οτι σε 700 λιτρα θα ταν αρχοντες κ δεν θα σηζητουσαμε καν για επιθετηκοτητα...

Link to comment
Share on other sites

πριν 52 λεπτά, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Μηπως ομως το να διατηρησεις αυτος τους sub-dominant αρσενικους βοηθαει στο να εχεις ενα υγιες ιεραρχικα χαρεμι;Αφου εχεις κ 3-4 ωστε να μετριαζεται κατα πολυ η επιθετηκοτητα του a-male,να μην επιβαρυνονται απ αυτη τα θηλυκα κ να ειναι σε καλη σωματικη κατασταση(οι λοιποι αρσενικοι),εννοω να μην εχουν κομμενες ουρες κ πτερυγια παρα μονο απωλεια χρωματος.Σκεψου επισης οτι θα μεινεις ετσι με εναν μονο αρσενικο κ χτυπα ξυλο κατι να γινει θα πρεπει να ψαχνεις παλι για εναν που να πληρει τις προθποθεσεις που εσυ θα θελεις.Επισης σκεψου οτι αφου ζοριζονται οι ιδιου μεγεθους με τον a-male ποσο περισσοτερο θα δεινοοαθουν τα ερμα αρσενικα απ τις γεννες σου...Φυσικα εσυ εισαι εκει παρακολουθεις το ενυδρειο σου κ ειμαι σιγουρος οτι θα πραξεις το καλυτερο για τα ψαρακια σου αλλα σου δινω μια αλλη οπτικη.Επισης αφου ο ιδιος τονιζεις με κεφαλαία οτι δεν ΠΡΕΠΕΙ να φυγουν γιατι το κανεις;;;;;;Χαχαχα!Αφρικη χωρις τσακωμους δυσκολα...Επισης τα eretmodus ζοριζονται τοσο πολυ σε 700 λιτρα; Τι να πω;Πιστευω οτι ειναι η απογοητευση που ολοι οι αφρικανοι εχουμε νιωσει καποιες στιγμες,αυτο με την επιθετηκοτητα.Και λες αντε τα τροφεους ειναι υπερκινητηκα,υπερδραστηρια αλλα κ τα ερετμοντους;Δλδ ποσα λιτρα χρειζονται τα αφρικανικα;;;Φιλος σε ενυδρειο 165Χ35Χ60 εχει ενα ντουμποισι κ καποια χαπς κ μπουνα.Το ντουμποισι εχει το μισο ενυδρειο δικο του κ ολα τα υπολοιπα ζουν στο υπολοιπο μισο.Σταθη sorry για το spam αλλα πιστευα οτι σε 700 λιτρα θα ταν αρχοντες κ δεν θα σηζητουσαμε καν για επιθετηκοτητα...

Καθόλου σπαμ φιλαράκι. 

Όταν είπα δεν "πρέπει" εννοούσα δεν χρειάζεται να φύγουν. Είναι κάτι που θέλω να κάνω εγώ. 

Ιδανικά θα ήταν να μείνω με 2-3 αρσενικά και όσο περισσότερα θηλυκά γίνεται. Απλά πιστεύω ότι έχω 5 με 6 σύνολο. Δεν θα φύγουν όλα μαζί. Σκέφτομαι να δώσω ένα πρώτα και θα δω πως πάει η ομάδα. Αν δω ότι κάποιο στοχοποιειται φεύγει και εκείνο. Θα ήθελα να απομακρύνω το αρσενικό της φωτογραφιας αφού είναι ο μόνος που τρώει

μπουλινγκ πιστεύω λόγο μεγέθους επειδή νιώθουν ότι απειλούνται. Τα υπόλοιπα τρώνε ένα απλό κυνήγι σε πολύ λογικά πλαίσια. 

Όσο για τα eretmodus το είχα δει και με το ζευγαράκι που είχα. Μιλάμε για πολύ επιθετικό ειδος. Ήδη από τα 6 βλέπω ένα που δεν έχει κάποιο σημείο στις πέτρες. Δεν του άφησαν χώρο!

 

Τα λίτρα μας φαίνονται πολλά και πιστεύουμε ότι "παίρνουν" αρκετά ψάρια και καταλήγουμε να έχουμε συνθήκες petshop. Όπως είπα, τα ψάρια δεν χρειάζεται να φύγουν, θα μπορούσα να προσθέσω και ακόμα μια ομάδα tropheus η ακόμα και petrochromis όπως είναι σύνηθες να γίνεται στα 700 λίτρα και τα ψάρια θα ήταν "καλά", απλά δεν είναι αυτό που θέλω εγώ. :D

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος garganik έγραψε:

Πανέμορφα φίλε μπραβο

 

πριν 4 ώρες, το μέλος garganik έγραψε:

Και εγώ λάτρεις τανγκανικα είμαι ...

Και εσύ λάτρεις του ωραίου δηλαδή! :thumbsu:

Ευχαριστώ, να σαι καλά φιλαράκι! 

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει είναι φοβερό... Άλλο επίπεδο με ωραία λίτρα και ψαρούκλες.

 

PS. Μήπως θα ήθελες να μπει ένας πιο... «σχετικός» πλέον τίτλος;

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος Sturm έγραψε:

Τρομερο. Α ρε Σταθη σε τι μπελαδες με εβαλες!

Φίλος μια ιδέα είναι όλα.. χωρίς δεύτερες σκέψεις! Χαχαχαχαχαχαχ

πριν 12 λεπτά, το μέλος bbetta έγραψε:

Εντάξει είναι φοβερό... Άλλο επίπεδο με ωραία λίτρα και ψαρούκλες.

 

PS. Μήπως θα ήθελες να μπει ένας πιο σχετικό πλέον τίτλος;

Όντως τα λίτρα κάνουν διαφορά.

Ένα πράγμα μόνο με τρώει, με έπαιρνε να γίνει 10εκ πιο φαρδύ!!!

Δεν πειράζει, για το επόμενο έχω ήδη σκεφτεί διαστάσεις! :hehe:

 

Ps έχεις πμ

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος adlib έγραψε:

Φίλος μια ιδέα είναι όλα.. χωρίς δεύτερες σκέψεις! Χαχαχαχαχαχαχ

Όντως τα λίτρα κάνουν διαφορά.

Ένα πράγμα μόνο με τρώει, με έπαιρνε να γίνει 10εκ πιο φαρδύ!!!

Δεν πειράζει, για το επόμενο έχω ήδη σκεφτεί διαστάσεις! :hehe:

 

Ps έχεις πμ

Πολύ όμορφο ρε Στάθη.

Η Αφρική γίνετε πολύ όμορφη όταν έχει τα λίτρα της. 

Η λέξη που μου τριβιλίζει το μυαλό, από τότε που ξεκίνησα το χόμπι. <<ΤΟ ΕΠΌΜΕΝΟ>>:D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Πολύ όμορφο ρε Στάθη.

Η Αφρική γίνετε πολύ όμορφη όταν έχει τα λίτρα της. 

Η λέξη που μου τριβιλίζει το μυαλό, από τότε που ξεκίνησα το χόμπι. <<ΤΟ ΕΠΌΜΕΝΟ>>:D

Χαχαχαχαχαχχαχαχα 

Και όσο μεγάλο να είναι το ενυδρείο μετά από λίγο καιρό φαίνεται μικρό!! 

Ευχαριστώ Σωτήρη 

Θέλει κάποια στιγμή να το κάνω μια κανονική παρουσίαση στα μελών. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Έρχονται αλλαγές.. 

Η ενημέρωση θα γίνει με φωτογραφικό υλικό τις επόμενες μέρες. 

:thumbup:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι ετοιμαζεις παλι;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;Να πονταρω σε ενα επιπλεον ειδος tropheus ή στα petrochromis;Πονταρω στο δευτερο!Αναμενουμε εξελιξεις/εκπληξεις λοιπον...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...