Jump to content

Scottish Matter (60 to 700lt Journey)


adlib

Recommended Posts

Μία ώρα πριν, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Ελα τωρα ρε Σταθη,τι κολπα ειν αυτα με τη slow motion...!Το βιντεο τα σπαει!Με κινητο τραβας;

Ναι Γιάννη κινητό, ένα Huawei.

Κάθομαι και τα χαζεύω σε αργή κίνηση γιατί στο κανονικό δεν βλέπεις τίποτα! Σφεντονες είναι! Χαχαχαχ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Φτου φτου φτου!Καταπληκτικα χρωματα!

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Φτου φτου φτου!Καταπληκτικα χρωματα!

Ευχαριστώ Γιάννη. 

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι κάποια έχουν κόκκινο πάνω πτερύγιο και κάποια προς βυσσινί! Κάποια ακόμα δεν έχουν πάρει καν χρώματα!

Η 2η και 3η φώτο είναι το ίδιο ψάρι, ενώ η πρώτη και η 4η διαφορετικά! 

Και υπάρχει ένα άλλο εντελώς σκουρόχρωμο αλλά δυστυχώς δεν μπόρεσα να το βγάλω φώτο. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ένα από τα μικρά βρέθηκε νεκρό.. Να τονίσω ότι είναι φυσιολογικό με τα Tropheus μεγαλώνοντας να υπάρξουν απώλειες από τις αψιμαχίες όντας ευαίσθητα ψαρια. Το συγκεκριμένο ήταν και από τα πιο αδύνατα. Περίπου για 2 βδιμαδες το ψαράκι ήταν νεκρό ανάμεσα από τις πέτρες χωρίς να έχω πάρει χαμπάρι. Αφού έμεινε σχεδόν το μισό ψάρι σαπιζοντας, η κυκλοφορία το έβγαλε από τις πέτρες και έτσι το είδα. Τρομαγμένος για τα νιτρικά μου αφού ήμουν χωρίς αλλαγή νερού για 6 μέρες λόγο ταξιδιού, έτρεξα να κάνω αλλαγή αλλά σκέφτηκα να κάνω μια μέτρηση πρώτα από περιέργεια(γενικά δεν κάνω ποτέ μετρήσεις πέρα από τότε που το ενυδρείο στρώνει). 

Παρακάτω θα δείτε τα οφέλη του να φιλτράρεις το ενυδρείο σου "υπερβολικά". 

IMG_20190607_103920.thumb.jpg.fe741545dd291ee34c4cedca7ac15b9f.jpg

 

Φυσικά μετά την 50% αλλαγη όλα επανήλθαν στα φυσιολογικά.. 

Έγινε επεξεργασία - adlib
Ανολοκλήρωτο σχόλιο
Link to comment
Share on other sites

Οταν λες ''υπερβολικα'' Σταθη τι εννοεις? Σε ογκο, ροη ? Σε ρωταω γιατι με ειπανε ''υπερβολικο'' και εμενα και αμφιταλαντευομαι στο μηπως βγαλω το δευτερο λιτρο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος corto maltese έγραψε:

Οταν λες ''υπερβολικα'' Σταθη τι εννοεις? Σε ογκο, ροη ? Σε ρωταω γιατι με ειπανε ''υπερβολικο'' και εμενα και αμφιταλαντευομαι στο μηπως βγαλω το δευτερο λιτρο.

Μιλαω για όγκο.. Και αν μπορούσα να βάλω και τρίτο φίλτρο θα το έκανα. (για αυτό πάντα γούσταρα τα sump, γιατί σου δείχνουν την δυνατότητα να τιγκαρεις υλικά)

Πάντα λέμε να κάνουμε over filtering στα ενυδρεία μας. Ο λόγος φυσικά είναι για να κρατάμε το νερό μας όσο γίνεται πιο καθαρό, αλλά κυρίως για να γλυτώσουμε τέτοιες καταστάσεις όπως η δική μου, που τα νιτρικά θα έπρεπε να ήταν στο Θεό με ένα ψάρι μέσα να σαπίζει τόσες μέρες. 

Η ροή είναι σχετική και ανάλογη με το τι ψάρια έχεις. Άλλο κομμάτι η ροή και άλλο η δύναμη(όγκος) φιλτρανσης. 

Για ροή σκέψου ότι έχω 2 fluval fx6 με 2100λ/ω το καθένα και ένα wave maker στα 15000λ/ω. 

Οπότε αν ρωτάς την γνώμη μου μη τυχόν και βγάλεις το 2ο φίλτρο. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις οτι ησουν χωρις αλλαγη νερου για 6 μερες;

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Τι εννοεις οτι ησουν χωρις αλλαγη νερου για 6 μερες;

Αλλαγή κάνω κάθε 3με4 μέρες John. 

Link to comment
Share on other sites

Τρελανε μας Σταθουκο!!!!!!!!!!!!!!!!

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το Eretmodus κάθεται στην είσοδο της σπηλιάς του με βλέμμα καρφωμένο στο νεαρό Kasanga

IMG_20190717_150627.thumb.jpg.e3df69d02308dc15af01ce7cc2fa3fbb.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πανέμορφος ο αλήτης :gunsmilie: ........στο vol2 όλα καλά?

Έγινε επεξεργασία - corto maltese
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος corto maltese έγραψε:

Πανέμορφος ο αλήτης :gunsmilie: ........στο vol2 όλα καλά?

Να σαι καλά φιλαράκι 

Έχω κάνα 3-4 τέτοιους που είναι πολύ καλή αναλογία αν παραμείνουν τόσοι. 

Στο vol2 είχαμε τα πρώτα μπουκωματα χωρίς επιτυχία βέβαια γιατί ο κυρίαρχος ακόμα χαρταετό πετάει αλλά φαντάζομαι δεν θα αργήσει να γίνει. 

Να πω την αλήθεια ήθελα να κάνω update με φωτογραφίες γιατί πέρασε ο Rythor (για όσους ξέρουν), και το τι υλικό τράβηξε δεν λέγεται.

Τις επόμενες μέρες μου τις στέλνει και τις ανεβαζω καπάκι. :jig:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ο πιο σκληρός από όλους τους μικρούς και από χρώμα δεν παίζεται. Ελπίζω να γίνουν και πιο έντονα μεγαλώνοντας. 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ε ναι ρε φιλε,θα δωσουν κι αλλο,τι στο καλο.Ειχες καμια απωλεια;Απο αψιμαχιες πως πανε οι εφηβοι;

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Ε ναι ρε φιλε,θα δωσουν κι αλλο,τι στο καλο.Ειχες καμια απωλεια;Απο αψιμαχιες πως πανε οι εφηβοι;

3 ψαράκια στο σύνολο τα οποία ήταν και τα πιο αδύνατα και τρώγανε αρκετό μπουλινγκ.

Πλέον η ομάδα δείχνει πιο δυνατή και δεν πέφτει πολύ ξύλο πέρα από του φυσιολογικού. Από ότι πιστεύω πρέπει να έχω γύρω στα 5 αρσενικά που είναι οριακά καλός αριθμός για 20 ψαρια. Ιδανικά θα ήθελα τρεις αλλά θα δούμε στην πορεία πως θα πάει. 

 

Link to comment
Share on other sites

Επίσης υπάρχει ένα σκουρόχρωμο ψαράκι μαζί με τα υπόλοιπα. Τον τελευταίο καιρό άρχισα να πιστεύω ότι πρόκειται για άλλο είδος γιατί άρχισα να βλέπω λίγο κόκκινο στο σώμα αντί για πράσινο και έστειλα μήνυμα στον breeder και επιβεβαίωσε και αυτός ότι δεν είναι Kasanga όπως τα υπόλοιπα. Μάλλον πρόκειται για sp. Red Kiku. Λόγο του ότι ο προμηθευτής εισάγει τα 2 είδη μαζί μάλλον μπερδεύτηκε με τα υπόλοιπα. Επίσης μου ειπε(δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει βέβαια) ότι στη λίμνη τα 2 είδη υβριδιζουν και βγάζουν το Moorii Ilagi, ένα από τα ωραιότερα είδη κατά την γνώμη μου. 

Οπότε έχω αρχίσει ήδη να ψάχνω να το δώσω κάπου για να μην έχουμε υβριδισμούς. 

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι αληθεια γιατι να το δωσεις.Ειδικα αν ειναι θηλυκο θα σου ειναι ευκολο να το ξεμπουκωσεις μονο του κ να αναθρεψεις χωρια τα μικρα του ωστε να βγαλεις δικα σου moorii ilagi.Αν ειναι αρσενικο θα χαθει η μπαλα λιγο...Εκτος αν κρατησεις μονο αυτον για αρσενικο κ τα βγαζεις ολα ilangi.

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Αν ειναι αληθεια γιατι να το δωσεις.Ειδικα αν ειναι θηλυκο θα σου ειναι ευκολο να το ξεμπουκωσεις μονο του κ να αναθρεψεις χωρια τα μικρα του ωστε να βγαλεις δικα σου moorii ilagi.Αν ειναι αρσενικο θα χαθει η μπαλα λιγο...Εκτος αν κρατησεις μονο αυτον για αρσενικο κ τα βγαζεις ολα ilangi.

Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτό που μου είπε ο τύπος γιατί δεν το έχω ξαναακουσει. Αλλα είπαμε, ωραία τα Ilangi αλλά όχι όσο τα Kasanga ρε φίλε! Θα έπαιρνα Ilangi αλλιώς! Χαχαχχαχααχα

Το κόβω αρσενικό πάντως από την συμπεριφορά του μέχρι στιγμής.. Θα δείξει. Εχουμε κάνα 6μηνο ακόμα μέχρι να φτάσουμε σε ηλικία ζευγαρώματος. 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
πριν 2 ώρες, το μέλος Irakles έγραψε:

Πώς θα γίνει να μας στείλεις μερικά στην Αθήνα!!! Δεν τα βρίσκω πουθενά!!!

Ποια από όλα; οδικός μόνο φίλε. 2 μερούλες είναι! :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...