Jump to content

Scottish Matter (60 to 700lt Journey)


adlib

Recommended Posts

Για να δούμε και τους εγγλέζους φιλοξενούμενους σου...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Με το καλό Στάθη η νέα αρχή, εύχομαι τα καλύτερα για τους νέους σου κατοίκους, ανυπομονώ να δω :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά!

Θα περιμένω λίγες μέρες να πάρουν τα πάνω τους γιατί χθες όλη μέρα μόνο τα κεφάλια τους βγάζανε! χαχαχαχαχα

Να πω οτι τα ψάρια είναι wildcaught οπότε καταλαβαίνετε οτι είναι αρκετά ευαίσθητα και χρήζουν αρκετής προσοχής. 

Είμαι λίγο αγχωμένος διότι στην Ελλάδα είχα τα πάντα από θεραπείες, καραντίνες και τα λοιπά, ενώ τώρα έχω μόνο ένα ενυδρείο και πορεύομαι πολύ προσεκτικά για να μην έχω καμιά στραβή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι καλα τα λες αλλα δεν βλεπω φως και νομιζω ο λαος θελει τροφη για τα ματια του!!!

Εγω έφυγα απο αυτη την χωρα και γυρισα Ελλαδα και μπορω να πω οτι καποια πραγματα μου λειπουν...το καλο στην αγγλια ειναι οτι εχει πιο μεγαλη ποικιλια για το χομπι μας...

Link to comment
Share on other sites

Όλα θα γίνουν, λίγο υπομονή θέλει!! :D :D :D 

 

Η αλήθεια είναι οτι έχει ποικιλία αλλά το θέμα "κιχλίδες Αφρικής" είναι πολύ εμπορευματοποιημένο, όπως σε πολλές χώρες φαντάζομαι, οπότε υπάχρει μια άλφα ποικιλία, αλλά όχι τα τρελά είδη..

Φαντάσου εγώ οδήγησα 4 ώρες πήγαινε και 4 έλα από Σκωτία στην Αγγλία για να πάρω αυτό που ήθελα.

Ο συγκεκριμένος τύπος εμπορεύεται μόνο αφρικάνες και έχει μαγαζί με άδειες και τα σχετικά, σε μια αποθήκη πίσω από το σπίτι του και το τι φέρνει δεν λέγεται!!! Απ'ότι διάβασα είναι ο τοπ στο UK.

Σε μία ώρα είδα όσα είδη δεν έχω δει σε όλη μου την ζωή!!  

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι να ξερουμε αν υπαρχει δυνατότητα αποστολης και εκτος UK.... στην Ελλάδα ας πουμε για παράδειγμα!!!!χαχαχαχαχα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται να ρωτησουμε αν υπαρχει δυνατοτητα αποστολης.Την επομενη φορα θα ανεβει με ι.χ., ε  Σταθουκο????????????????

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω να νοικιάσετε ένα βανάκι να το γεμίσει με κούτες και να έρθει οδικώς  :hehe

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχαχαχαχααχαχχαχχαχαχα!! Εννοείται οτι τον ρώτησα για αποστολή στην Ελλάδα, αλλά μας συμφέρει καλύτερα να πάμε από Αφρική να τα ψαρέψουμε εμείς!!

Οδικώς το συζητάμε!  :hehe  :hehe  :hehe  :hehe

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καλή επάνοδο Στάθη ! Αναμένουμε λεπτομέρειες :)

Link to comment
Share on other sites

Καλή επάνοδο Στάθη ! Αναμένουμε λεπτομέρειες :)

Ευχαριστώ Μητσάρα!! 

 

Το φιλτρο πως παει βρε αγορι??

Το φίλτρο μπορώ να πω οτι μέχρι τώρα οτι κάνει τρομερή δουλειά.

Έχω ανεβάσει λίγο τη στάθμη στο σαμπ και είναι βυθισμένα σχεδόν 2 στάδια. Να φανταστείς μέχρι τώρα που τάιζα χωρίς να υπάρχουν ψάρια 2 φυλλαράκια μέρα παραμέρα, οι μετρήσεις ήταν πολύ ικανοποιητικές. Έβλεπα νιτρικά πάνω από 50 μετά από 8-10 μέρες! Αλλαγή 30 λίτρα στις 2 βδομάδες περίπου.

 

Πιστεύω επίσης οτι βοηθάει πολύ στην οξυγόνωση του νερού. Η επιστροφή μου δεν έχει τόσο δυνατή ροή ωστέ να αναταράσει καλά την επιφάνεια, αλλά από ότι έχω παρατηρήσει τα ψάρια δεν έχουν κανένα πρόβλημα με αυτό. Που γενικά τα συγκεκριμένα ψάρια θέλουν καλά οξυγονωμένο νερό. Οπότε πιστεύω οτι το φίλτρο κάνει καλή δουλιεά σε αυτό το τομέα.

Το καθάρισμα του από την άλλη είναι παιχνίδι. Τραβάς το πάνω συρτάρι, αλλαγή σφουγγαριού και ξανά μέσα.

Ο καιρός θα δείξει σίγουρα αλλά μέχρι τώρα έιμαι πολύ ικανοποιημένος.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σταθηηηη...Τι θα γινει?θα παρουμε καθολου ματι???

Link to comment
Share on other sites

Μην στηριχτείς ποτέ σε φιλαράκια για να βγάλουν φωτογραφίες το ενυδρείο σου!! :cigar:

Δεν έχω φωτογραφική μηχανή πέρα μια gopro, η οποία δεν είναι και ότι καλύτερο για φωτογραφίες, οπότε περιμένω ένα φιλαράκι.. όλο αύριο λέει! χαχαχαχαχα,

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα wet-dry φίλτρα είναι απο τα καλύτερα φίλτρα στην απονιτροποίηση και όπως είπες στην οξυγόνωση.

Παλαιότερα ήταν πολύ συνηθησμένα ειδικά σε κεντρικά συστήματα καταστημάτων!

Link to comment
Share on other sites

Δεν άντεξα.. Μερικές από το τηλέφωνο.. Να δω αν θα καταλάβετε τι ψάρια είναι!! :hehe

Δυστυχώς οι φωτογραφιες τα αδικούν πάρα πολύ αλλά μια γεύση την παίρνεις..

image-0-02-05-95e24e437c4797cfd0926b4151ee183c426c03b6d814158e992d62b8b972bbce-V.jpgimage-0-02-05-6c43b3be87264f8bf855d860b02ee612114968f206c5c782032fb8a329f4856f-V.jpgimage-0-02-05-b3af95685f7f19464a1eefb270444ca4c2ef90aa5c208716266ff31cecaa576c-V.jpg20161106_174734_HDR.jpg

Έγινε επεξεργασία - adlib
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος argy1 έγραψε:

Eretmodus cyanostictus????

 

Νομίζω πως ναί!έχω να δώ απο κοντά πολλά χρόνια!

 

Μπράβο!πολύ ωραία...αντε να ερθει και ο φίλος για τος φωτό να χαζεψουμε λίγο... :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αρρωστησα...

:nurse:

 

Να τα χαιρεσαι φιλε και να σου ζησουν!

Τρωνε?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστοί και οι δύο!

Eretmodus cyanostictus από το Ulwile island της Tanganyika!

Τα συγκεκριμένα ήταν ένα τεράστιο απωθημένο μου τα τελευταία χρόνια!Χάρηκα τόσο πολύ που τα βρήκα και το γεγονός ότι είναι widlcaught με τρέλανε ακόμα περισσότερο!

Τις πρώτες μέρες ήταν συνέχεια κρυμμένα και ξύνανε μόνο την άλγη από τα τζάμια που και που αλλά μετα από μια βδομάδα περίπου άρχισαν να τρώνε φυλλαράκια και σπιρουλίνα.

 

Αρχίζω και τα μαθαίνω σιγά σιγά και ήδη έγιναν αρκετές αλλαγές στο ενυδρείο, όπως και θα ακολουθήσουν αρκετές!

Μπήκε ένας κυκλοφορητής 1000 λίτρα την ώρα, ο διάκοσμος άλλαξε ως προς τις ανάγκες τους και ο φωτισμός αυξήθηκε στις 10 ώρες ημερησίως.

Επόμενες αλλαγές θα γίνουν στις πέτρες. Θα μπουν ανοιχτόχρωμες γιατί προσαρμόζονται πάρα πολύ στα χρώματα τριγύρω. Επίσης υπάρχει περίπτωση να μείνουν λιγότερες αφού μετά από ώρες παρατήρησης τελικά διαλέξαμε ζευγάρι(ο θεός έβαλε το χέρι του)!! Προς το παρόν τα φυτά θα μείνουν αφού περνάνε αρκετές ώρες της ημέρας τσιμπώντας την άλγη από πάνω τους..

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Επίσης με βλέπω πολύ γρήγορα να αλλάζω ενυδρείο... :geek:

Θέλω να τα προσφέρω άπλα και άνεση!! :hehe

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος adlib έγραψε:

Σωστοί και οι δύο!

Eretmodus cyanostictus από το Ulwile island της Tanganyika!

Τα συγκεκριμένα ήταν ένα τεράστιο απωθημένο μου τα τελευταία χρόνια!Χάρηκα τόσο πολύ που τα βρήκα και το γεγονός ότι είναι widlcaught με τρέλανε ακόμα περισσότερο!

Τις πρώτες μέρες ήταν συνέχεια κρυμμένα και ξύνανε μόνο την άλγη από τα τζάμια που και που αλλά μετα από μια βδομάδα περίπου άρχισαν να τρώνε φυλλαράκια και σπιρουλίνα.

 

Αρχίζω και τα μαθαίνω σιγά σιγά και ήδη έγιναν αρκετές αλλαγές στο ενυδρείο, όπως και θα ακολουθήσουν αρκετές!

Μπήκε ένας κυκλοφορητής 1000 λίτρα την ώρα, ο διάκοσμος άλλαξε ως προς τις ανάγκες τους και ο φωτισμός αυξήθηκε στις 10 ώρες ημερησίως.

Επόμενες αλλαγές θα γίνουν στις πέτρες. Θα μπουν ανοιχτόχρωμες γιατί προσαρμόζονται πάρα πολύ στα χρώματα τριγύρω. Επίσης υπάρχει περίπτωση να μείνουν λιγότερες αφού μετά από ώρες παρατήρησης τελικά διαλέξαμε ζευγάρι(ο θεός έβαλε το χέρι του)!! Προς το παρόν τα φυτά θα μείνουν αφού περνάνε αρκετές ώρες της ημέρας τσιμπώντας την άλγη από πάνω τους..

 

Φιλε προσωπικα πιστευω οτι ειναι το πιο ομορφο και ιδιαιτερο ψαρι της λιμνης τανγκανικα!! Χαιρομαι πολυ που τα βρηκες και που θα παρακολουθουμε την πορεια και θα τα χαζευουμε στο ενυδρειο σου.Εχω διαβασει οτι η δυσκολια ειναι στην διατροφη αλλα οπως ειχα πει και στην αρχη,εισαι αστερι και θα τα καταφερεις.

πριν 5 ώρες, το μέλος adlib έγραψε:

Επίσης με βλέπω πολύ γρήγορα να αλλάζω ενυδρείο... :geek:

Θέλω να τα προσφέρω άπλα και άνεση!! :hehe

Το αξιζουν! Και εσυ θα τα χαρεις περισσοτερο.

Link to comment
Share on other sites

@argy1 ευχαριστω φιλαρακι! Πολυ χαιρομαι που μπορω να μοιραστω μαζι σας οτι εμπειρίες και στοιχεια συγκεντρώσω για αυτα τα καταπληκτικα ψάρια. 

Ενα πραγμα θελω να δω...bi-parental mouthbrooding! :jig::jig::jig:

 

 

Μερικες ακομα ετσι για το καλο...

image-0-02-04-912b2d13734611f491c1c40e22d27c15c4ff7655f971656225cda6e387af2569-V.jpgimage-0-02-04-b86741a2f06e2494d4e83d347322f33b3771d668b13fbf11cee4ef415ef7ae9f-V.jpgimage-0-02-04-c33b10ad6eeea8245428e8b3da7e7067db54bc108bfd067d5f2871572d8ec0f5-V.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχως που μας εβαλες να διαβαζουμε βραδιατικα για το τι ειναι το bi-parental mouthbrooding κ δε μας επιασε ο σεισμος στον υπνο.Ευχαριστω!!!!!!Χαχαχα.Αντε να σου πανε ολα καλα ρε φιλε.Να μας φυγει κ η απορροια για το τι επελεξε ο μεγα αφρικανος.Ζουμε για να δουμε με το καλο βιντεο με bi-parental mouthbrooding...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...