Jump to content

Scottish Matter (60 to 700lt Journey)


adlib

Recommended Posts

πριν 3 ώρες, το μέλος GVC έγραψε:

Ώραίο "εργαλείο" λέμε αυτά τα ψάρια, γιατί ζορίζονται τόσο να τα φέρουν και Ελλάδα οεο;;;;

το τελευταιο χρονο που αρκετα συχνα κοιταω τα καταστηματα τι αφρικανες εχουν, κανα 2 εχουν φερει τους  duboisi μονο.

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, corto maltese said:

το τελευταιο χρονο που αρκετα συχνα κοιταω τα καταστηματα τι αφρικανες εχουν, κανα 2 εχουν φερει τους  duboisi μονο.

Κάτι έχει πάρει το μάτι μου, αλλά μας έφτιαξε ο adlib με τα kasanga

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Δημητρης Τ έγραψε:

Σκωτία?????που βρέθηκες ρε φίλε.

Άντε πες ???

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος corto maltese έγραψε:

το τελευταιο χρονο που αρκετα συχνα κοιταω τα καταστηματα τι αφρικανες εχουν, κανα 2 εχουν φερει τους  duboisi μονο.

Τα οποία κατά την γνώμη μου είναι από τα ομορφότερα επίσης με πολύ ενδιαφέρουσα μεταμόρφωση μεγαλώνοντας 

Έγινε επεξεργασία - adlib
Link to comment
Share on other sites

πριν 47 λεπτά, το μέλος adlib έγραψε:

Τα οποία κατά την γνώμη μου είναι από τα ομορφότερα επίσης με πολύ ενδιαφέρουσα μεταμόρφωση μεγαλώνοντας 

Που ξεκινανε με τις μικρες βουλες μικρα και μετα παιρνουν αυτη τη κιτρινη ριγα, λες? Οντως πολυ ωραιο θα ειναι να το βλεπεις οπως εξελίσσεται!!!

Ελεγα οταν αποκτησω μεγαλο ενυδρειο(500 και ανω ) να κανω ενα οσο πιο σωστο γινεται tanganyika community, αλλα με σενα που μπλεξαμε και τους ομορφους τροφεους σου, μας βάζετε σε δευτερες σκεψεις καθε τρεις και λιγο

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος corto maltese έγραψε:

Που ξεκινανε με τις μικρες βουλες μικρα και μετα παιρνουν αυτη τη κιτρινη ριγα, λες? Οντως πολυ ωραιο θα ειναι να το βλεπεις οπως εξελίσσεται!!!

Ελεγα οταν αποκτησω μεγαλο ενυδρειο(500 και ανω ) να κανω ενα οσο πιο σωστο γινεται tanganyika community, αλλα με σενα που μπλεξαμε και τους ομορφους τροφεους σου, μας βάζετε σε δευτερες σκεψεις καθε τρεις και λιγο

Ακριβώς αυτήν την μεταμόρφωση εννοώ! 

Ο σκοπός μου αυτός είναι, στο τέλος να γεμίσει τροφεους η Ελλάδα! ? ? ? 

Κάνε εσύ το ενυδρείο και στείλε μου ένα μήνυμα και θα τα κανονίσουμε ??

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος adlib έγραψε:

Ακριβώς αυτήν την μεταμόρφωση εννοώ! 

Ο σκοπός μου αυτός είναι, στο τέλος να γεμίσει τροφεους η Ελλάδα! ? ? ? 

Κάνε εσύ το ενυδρείο και στείλε μου ένα μήνυμα και θα τα κανονίσουμε ??

Aν μου φυγει η ''καψα'' για μεγαλο community (4-5 ειδη), να σαι σιγουρος οτι θα φας ''παρενοχληση'' 100% :lol:

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Στάθη να φανταστώ ότι όταν συνηθίσουν θα την ''τσακίζουν'' την ταμπλέτα ετσι?, αν κρίνω και από παλιότερο βιντεο.

Στο δευτερο βιντεο τι  τροφη δινεις και κανουν σαν ''παλαβα΄΄?

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος corto maltese έγραψε:

Στάθη να φανταστώ ότι όταν συνηθίσουν θα την ''τσακίζουν'' την ταμπλέτα ετσι?, αν κρίνω και από παλιότερο βιντεο.

Στο δευτερο βιντεο τι  τροφη δινεις και κανουν σαν ''παλαβα΄΄?

Έτσι θέλω να πιστεύω με την ταμπλέτα.. Συνήθως θέλει χρόνο.. 

Η άλλη τροφή είναι φυλλαράκια φυσικα.. Δίνω μίξη από Tropical Spirulina και Algea flakes βουτηγμένα σε βιταμίνες και σκορδοζουμο 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωί είχαμε ιστορίες.. 

Άντε να δούμε.. Την προηγούμενη φορά δυστυχώς δεν τα κράτησε. Επίσης αυτή την φορά φαίνονται πολλά παραπάνω. 

IMG_20200409_150044_copy_1024x578.thumb.jpg.c3bfc27df02af99721b8166f5883498c.jpg

IMG_20200409_111140_copy_1024x578.thumb.jpg.a3178664305eed15eeced58f3c1055ac.jpg

IMG_20200409_111715_copy_1024x578.thumb.jpg.ca18345bec836ddf2c7e919e91673e43.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Με το καλό φίλος να βγάλει να τα χαρείς! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι νέοι κάτοικοι του ενυδρείου.. 

Ένα άγριο ζευγάρι Eretmodus Cyanostictus "Kasanga" μόνο μερικές μέρες στο ενυδρείο 

IMG_20200414_121355_copy_1024x666.thumb.jpg.58754ec930d3f5b0f3f2a9e71af3de1c.jpg

IMG_20200413_123019_copy_1024x578.thumb.jpg.76b3523a5171ab37a43e9125af15eab2.jpgIMG_20200413_122831_copy_1024x578.thumb.jpg.96e16dfe700fc34a468b008fb67f4fca.jpg

IMG_20200413_122934_copy_1024x578.thumb.jpg.bdd0ced67f412d916125b14b050eb289.jpg

Επίσης προστέθηκαν ακόμα 3 θηλυκά άγρια Tropheus Kasanga. 

Οπότε η ψαροσύνθεση του ενυδρείου αυτή την στιγμή έχει ως εξής 

 

19(2αρσ/17θηλ) wild Tropheus Moorii "Red Rainbow" Kasanga 

 

4(2θηλ/1αρσ/1αγνωστου φύλλου) F1 Eretmodus Marksmithi "Kigoma" 

 

2(1αρσ/1θηλ) wild Eretmodus Cyanostictus "Kasanga" 

 

Και για κλείσιμο, μια φώτο από τον αρχηγό του ενυδρείου 

IMG_20200414_121121.thumb.jpg.74d90307f62bc50d5e91602ef613d231.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Τι ομορφα ψαρια ειναι αυταααααααααααααααααααααααααααα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μετά από μια αλλαγή νερού, όλοι είναι χαρούμενοι! ???

 

  • love 3
Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλά βρε Σταθη, κάθε φορά προσφέρεις εικόνα & θέαμα στους φίλους της Τανγκανίκα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επισης απο οτι βλεπω τα eretmodus ειναι σε φαση δεν τρεχει καστανο, σωστα? παρολο τα ''βομβαρδιστικα'' απο πανω τους, βολταρουν ανετα και εκτος πετρας!! .......αν ειδα καλα, το ενα ουτε που κουνηθηκε οταν ενα τροφεους πηγε ''καπως'' πανω του.

Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

Επισης απο οτι βλεπω τα eretmodus ειναι σε φαση δεν τρεχει καστανο, σωστα? παρολο τα ''βομβαρδιστικα'' απο πανω τους, βολταρουν ανετα και εκτος πετρας!! .......αν ειδα καλα, το ενα ουτε που κουνηθηκε οταν ενα τροφεους πηγε ''καπως'' πανω του.

Πραγματικά goby και Tropheus ειναι ο τέλειος συνδυασμός. Στην φύση ζούνε μαζί και αποδεικνύεται κάθε μέρα στο ενυδρείο. 

Τα goby πιστεύω λόγο ντροπαλου χαρακτήρα, πρέπει να μπαίνουν με συγκατοίκους. Είναι άλλα ψάρια όταν έχουν παρέα. 

Στη φύση μάλιστα είναι από τα πολύ λίγα είδη(μαζί με τα Variabilichromis και άλλα παμφαγα/σαρκοφαγα) που τα κυρίαρχα αρσενικα τροφεους, αφήνουν στους βράχους τους. Ο λόγος ειναι ότι αυτά τα είδη δεν ανταγωνιζονται στο φαγητό. Συνήθως τα goby διαλέγουν να φάνε άλλο είδος αλγης πιο "κατώτερο" και τα υπόλοιπα περιμένουν μικροοργανησμους να βγουν από τις αλγες την ώρα που τρώνε τα τροφεους. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος adlib έγραψε:

Πραγματικά goby και Tropheus ειναι ο τέλειος συνδυασμός. Στην φύση ζούνε μαζί και αποδεικνύεται κάθε μέρα στο ενυδρείο. 

Τα goby πιστεύω λόγο ντροπαλου χαρακτήρα, πρέπει να μπαίνουν με συγκατοίκους. Είναι άλλα ψάρια όταν έχουν παρέα. 

Στη φύση μάλιστα είναι από τα πολύ λίγα είδη(μαζί με τα Variabilichromis και άλλα παμφαγα/σαρκοφαγα) που τα κυρίαρχα αρσενικα τροφεους, αφήνουν στους βράχους τους. Ο λόγος ειναι ότι αυτά τα είδη δεν ανταγωνιζονται στο φαγητό. Συνήθως τα goby διαλέγουν να φάνε άλλο είδος αλγης πιο "κατώτερο" και τα υπόλοιπα περιμένουν μικροοργανησμους να βγουν από τις αλγες την ώρα που τρώνε τα τροφεους. 

Στο βιβλιο του Konings τα ονομαζει ''κοινως'', αλογομουρηδες (horseface cichlid)??....εμενα παντως μου αρεσουν τα μουτρα τους!!!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

Στο βιβλιο του Konings τα ονομαζει ''κοινως'', αλογομουρηδες (horseface cichlid)??....εμενα παντως μου αρεσουν τα μουτρα τους!!!!

???? Δίκιο έχει! Και εμένα μου αρέσουν πολύ! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τωρα που ειπα για κονινγκς, σε ebay κλπ, ειδα 70+ ευρω  τις τμες  στις τελευταιες επανεκδόσεις των βιβλιων του για τανγκανυκα, μια χαρα πουλα ακομα ο παππους.....

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος adlib έγραψε:

Πραγματικά goby και Tropheus ειναι ο τέλειος συνδυασμός. Στην φύση ζούνε μαζί και αποδεικνύεται κάθε μέρα στο ενυδρείο. 

Τα goby πιστεύω λόγο ντροπαλου χαρακτήρα, πρέπει να μπαίνουν με συγκατοίκους. Είναι άλλα ψάρια όταν έχουν παρέα. 

Στη φύση μάλιστα είναι από τα πολύ λίγα είδη(μαζί με τα Variabilichromis και άλλα παμφαγα/σαρκοφαγα) που τα κυρίαρχα αρσενικα τροφεους, αφήνουν στους βράχους τους. Ο λόγος ειναι ότι αυτά τα είδη δεν ανταγωνιζονται στο φαγητό. Συνήθως τα goby διαλέγουν να φάνε άλλο είδος αλγης πιο "κατώτερο" και τα υπόλοιπα περιμένουν μικροοργανησμους να βγουν από τις αλγες την ώρα που τρώνε τα τροφεους. 

Variabilichromis moorii, εκπληκτικα ψάρια που δεν έχω δει σε πετ σοπ στην Ελλάδα. Γεννιούνται κίτρινα και μεγαλώνοντας μαυρίζουν! 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Variabilichromis moorii, εκπληκτικα ψάρια που δεν έχω δει σε πετ σοπ στην Ελλάδα. Γεννιούνται κίτρινα και μεγαλώνοντας μαυρίζουν! 

:bigemo_harabe_net-117: Κατι μαθαμε και σημερα με σας τους δυο... μια που το ειπες και μια που το εψαξα, πρεπει να ειναι πολυ ωραιο να βλεπεις αυτη την αλλαγη τους οσο μεγαλωνουν..... ειναι τοσο ''ζωηρά'' οσο λενε?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Variabilichromis moorii, εκπληκτικα ψάρια που δεν έχω δει σε πετ σοπ στην Ελλάδα. Γεννιούνται κίτρινα και μεγαλώνοντας μαυρίζουν! 

Είναι σχετικά σπάνια και στο χόμπι. Τα έχω δει σε breeder Αγγλία πριν κάνα 3-4 χρόνια. Πολύ εντυπωσιακό από κοντά. Στις φώτος στο ίντερνετ χάνει λόγο χρώματος πιστεύω. Τώρα τελευταία πάντως έχει αρχίσει και κάνει εμφανίσεις πιο συχνά σε ενυδρεία από ότι βλέπω στο ίντερνετ. 

πριν 10 ώρες, το μέλος corto maltese έγραψε:

:bigemo_harabe_net-117: Κατι μαθαμε και σημερα με σας τους δυο... μια που το ειπες και μια που το εψαξα, πρεπει να ειναι πολυ ωραιο να βλεπεις αυτη την αλλαγη τους οσο μεγαλωνουν..... ειναι τοσο ''ζωηρά'' οσο λενε?

 Δεν ξέρω με σιγουριά. Σίγουρα πάντως αν θέλει, έχει τα μέσα(δόντια) να κάνει ζημιά. Από ότι έχω δει σε διάφορα βίντεο από την λίμνη πάντως, έχουν δευτερεύοντα ρόλο. Πιο πολύ θα έλεγα ότι είναι ύπουλα ψαρια πάρα "ζωηρά". 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...