Jump to content

Scottish Matter (60 to 700lt Journey)


adlib

Recommended Posts

Πολύ ωραία Στάθη. Άντε με το καλό να δεις και ουρίτσες.:D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μετά από αρκετό καιρό και αφού με δυσκολία βγάλαμε 3 μικρά από 4 γέννες και πολλά παραπάνω μπουκώματα ήρθε η ώρα.......

20170615_201116_HDR.thumb.jpg.afc9f4045efe2f2edd8ce1807d8d5472.jpg

https://goo.gl/photos/xebAHGi4pTHih7bVA

Φάνηκε από την αρχή ότι το ενυδρείο ήταν πολύ μικρό για το ζευγάρι και σκέφτηκα να πάω στα 80 με 100 εκ μήκος αλλά έλα που βρήκα 120εκ.?

Rio 240 και πλέον σκέφτομαι αλλιώς.. 

Τεσσερα σενάρια..

1ο: αφήνω το ζευγάρι και σιγά σιγά φτιαχνω ομάδα από eretmodus

2ο: κρατάω το ζευγάρι και προσθέτω ομάδα tropheus

3ο: κρατάω το ζευγάρι και προσθέτω κοχυλοψαρα, ένα ζευγάρι πετροψαρα και ομαδουλα από cyprichromis(δυσκολία στη διατροφη αλλά θα την βρούμε την άκρη)

4ο: την γνώμη σας

 

 

Έγινε επεξεργασία - adlib
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω,αν ηταν δικο μου, θα ηθελα να δω ενα ενυδρειο γεματο πετρες με αλγη και γοβιους να βοσκουν :P

 

Απο την αλλη με τα tropheus θα εχεις πιο εντονη κινηση αλλα το φοβαμαι λιγο στα 240 λιτρα..Αν και δεν ειχα τροφεους ποτε,βλεποντας απο τα σχετικα μικροσωμα και ηρεμα μπουνα που εχω,εχω καταλαβει το το ενυδρειο ξαφνικα μπορει να γινει πολυ μικρο,οποτε με τροφεους φανταζομαι γινεται ακομα πιο ευκολα..

 

Τα κοχυλοψαρα ειναι πολυ safe επιλογη για τα ερετμοντους αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα κυκλοφορουν εξω απο τα κοχυλια τους.Οχι οτι θα κινδυνευουν αλλα ειναι πιο παθητικα ψαρια και ισως με την παρουσια των συγκατοιλων να ειναι πιο επιφυλακτικα.

 

Το θεμα ομως ειναι τι θελεις εσυ να δεις στο ενυδρειο σου.Σιγουρα ειναι πολυ καλο οτι ανεβηκες σε λιτρα ωστε να το χαρουν και αυτα αλλα και εσυ!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πήγαινα για το 3 Στάθη , σε ξέρω και δεν σε φοβάμαι :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος argy1 έγραψε:

Εγω,αν ηταν δικο μου, θα ηθελα να δω ενα ενυδρειο γεματο πετρες με αλγη και γοβιους να βοσκουν :P

 

Απο την αλλη με τα tropheus θα εχεις πιο εντονη κινηση αλλα το φοβαμαι λιγο στα 240 λιτρα..Αν και δεν ειχα τροφεους ποτε,βλεποντας απο τα σχετικα μικροσωμα και ηρεμα μπουνα που εχω,εχω καταλαβει το το ενυδρειο ξαφνικα μπορει να γινει πολυ μικρο,οποτε με τροφεους φανταζομαι γινεται ακομα πιο ευκολα..

 

Τα κοχυλοψαρα ειναι πολυ safe επιλογη για τα ερετμοντους αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα κυκλοφορουν εξω απο τα κοχυλια τους.Οχι οτι θα κινδυνευουν αλλα ειναι πιο παθητικα ψαρια και ισως με την παρουσια των συγκατοιλων να ειναι πιο επιφυλακτικα.

 

Το θεμα ομως ειναι τι θελεις εσυ να δεις στο ενυδρειο σου.Σιγουρα ειναι πολυ καλο οτι ανεβηκες σε λιτρα ωστε να το χαρουν και αυτα αλλα και εσυ!

Σιγουρα το να αφησω το ζευγαρι μεσα μονο του να το γουσταρει θα ηταν η μονη μου επιλογη χωρις σκεψη, αφου η αδυναμια μου ειναι τα species ενυδρεία, το προβλημα ειναι οτι το ενυδρειο βρίσκεται στο σαλόνι οποτε εχουν και αλλοι γνωμη (γενους θηλυκου). :)

Αμαν κάναμε να συνηθίσει το ενυδρειο αντε να την πείσεις οτι δεν θα πολυβλεπει ψαρια για μερικους μηνες ακομα! Χαχαχαχαχαχαχαχα

 

Έγινε επεξεργασία - adlib
Link to comment
Share on other sites

Αν θελεις παντως κατι ιδιαιτερο θα μπορουσες να δοκιμασεις και καποιο κοπαδοψαρο για ψηλα που δεν ειναι τοσο χωροκτηριτικα οσο τα tropheus.

Κανενα cyprichromis πχ.

Link to comment
Share on other sites

πριν 31 λεπτά, το μέλος argy1 έγραψε:

Αν θελεις παντως κατι ιδιαιτερο θα μπορουσες να δοκιμασεις και καποιο κοπαδοψαρο για ψηλα που δεν ειναι τοσο χωροκτηριτικα οσο τα tropheus.

Κανενα cyprichromis πχ.

Σιγουρα τα cyprichromis ειναι στα υποψιν απλα μετα οπως ανέφερα και παραπανω η διατροφή αρχιζει και γίνεται πιο πολύπλοκη.

Τα τροφεους αν και ξερω οτι ειναι οριακα απο λιτρα, διατροφικα ταιριαζουν απολυτα..

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος adlib έγραψε:

Σιγουρα τα cyprichromis ειναι στα υποψιν απλα μετα οπως ανέφερα και παραπανω η διατροφή αρχιζει και γίνεται πιο πολύπλοκη.

Τα τροφεους αν και ξερω οτι ειναι οριακα απο λιτρα, διατροφικα ταιριαζουν απολυτα..

Σωστα!

Αυτο δεν το σκεφτηκα..

Link to comment
Share on other sites

Σταθη εγω θα προτεινα biparthenal moothbrooder(χαχαχα),πετροψαρα κ κατι απο cyprichromis.Προσωπικα δε μου αρεσουν τα κοχυλια απο σαλιγγαρια μες το ενυδρειο κ ο μεγαλος αριθμος που χρειαζεται ενα ζευγαρακι κοχυλοψαρα.Ισως αν εβρισκες τιποτα πιο "ψαγμενα" κοχυλια κ τα περιοριζες σε καμια γωνια να μου αρεσαι αισθητικα.Επισης τα τροφεους ειναι σε υπερβολικο βαθμο υπερκινητικα κ με κουραζουν αν κ καποια ειδη εχουν απιστευτα χρωματα.Επισης κ γω φοβαμαι πως στα λιτρα αυτα θα τσακωνονται ασχημα.Βεβαια ισως η εμπειρια σου βοηθεισει κ βρεις την ισορροπια/αρμονια τους.Δεν εχω φιλοξενισει ποτε tropheous αλλα παρατηρω σε καποια πετ σοπ που τα χουν σε βιτρινα σε πολλα λιτρα,ψαρακια 3 εκατοστα να δαγκωνονται αλυπητα.Τωρα αν σε βοηθεισαμε ή σε μπερδεψαμε χειροτερα,δεν ξερω.Χαχαχα...Οτι κ να κανεις δε σε φοβομαστε κ αναμενουμε με αγωνια!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που φοβαμαι από τα τροφεους είναι τα λίγα λίτρα που έχω αλλιώς ούτε θα το σκεφτόμουν και ξέρω ότι αν πάρω τέλος τροφεους, σε λίγο καιρό θα ξυνομαι για μεγαλύτερο ενυδρείο και τότε είναι που χωρίζω κιόλας.  Χαχαχαχαχαχα!

Θα συνεχίσω να ρίχνω ματιές στην αγορά και μόλις έχω νέα θα ενημερώσω. :)

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 2017-6-18 at 10:56 ΜΜ, το μέλος Mr.Angelos έγραψε:

απο απορια εκει στις αγγλιες τι ph εχετε στο νερο?

PH στο 7,5 είμαστε και με τον αραγωνιτη το φτάνω πάνω από 8. Πρόσθετα λέω να μην βάλω αφού ποτέ δεν έβαζα, πέρα από αντιχλωριο και βακτήρια στις αλλαγές.

Η Σκωτία έχει πολύ καλό νερό και πολύ καθαρό!

 

 

Έγινε επεξεργασία - adlib
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με το καλό Στάθη , αναμένουμε :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωχ ωχ ωχ...αντε να δουμε παλι τι!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σημερα εγινε η προσαρμογή και οι φωτος τραβήχτηκαν μετα απο κανα 2ωρο.

Αγοραστηκαν αρκετά ατομα με σκοπο να κρατηθουν οσο το δυνατο περισσοτερα(12-15), υπολογιζοντας και τους θανατους φυσικα. 

Ειναι λίγο ρίσκο τα λιτρα για το τελικο μέγεθος αλλα ποτέ δεν ξερεις ποτε θα ερθει το επομενο ενυδρειο. :)

Link to comment
Share on other sites

Ήλπιζα οτι αυτά θα τα έβλεπα σε καποιο ενυδρείο!!!

Μου αρέσει πολυ!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παμε για rio 400 κ ελπιζω οχι σε χωρισμους,χαχαχα!Καλως τα δεχτηκες,φτου φτου φτου!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Irakles έγραψε:

Ήλπιζα οτι αυτά θα τα έβλεπα σε καποιο ενυδρείο!!!

Μου αρέσει πολυ!!!

 

πριν 34 λεπτά, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Παμε για rio 400 κ ελπιζω οχι σε χωρισμους,χαχαχα!Καλως τα δεχτηκες,φτου φτου φτου!

Ευχαριστώ πολυ ρε παιδια!

Ευτυχως σε ολους αρεσαν τα ψαρια(ξερετε ποια εννοώ) οποτε το 400αρι ειναι κοντα! Χαχαχαχαχχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφα ψάρια Στάθη. Τα αγαπημένα μου μαζί με τα calvus από Ταγκανίκα μεριά.:D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι τρέλα τα σκασμένα!!

Σόρρυ για το ενυδρείο, κάποια στιγμή θα το καθαρίσω! :)

 

Έγινε επεξεργασία - adlib
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τάιζε φουλ να παρουν μπόι!!! Πολλες φορες τη μέρα!!!

 

Τι αλλο ψαρι εχεις μεσα???

Link to comment
Share on other sites

πριν 55 λεπτά, το μέλος Irakles έγραψε:

Τάιζε φουλ να παρουν μπόι!!! Πολλες φορες τη μέρα!!!

 

Τι αλλο ψαρι εχεις μεσα???

Στα κόκκινα το πάω μην αγχώνεσαι!! Χαχαχαχαχαχα

Το ζευγάρι eretmodus που είχα στο μικρό. Από τότε που μπήκαν τα μικρά άλλαξε εντελώς η συμπεριφορά τους! 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...