Jump to content

200 λιτρα Light Reef


alan boy

Recommended Posts

χαίρομαι που δούλεψε ο νάσο :) 

το ενυδρείο δείχνει σούπερ.

τελικά με τα νιτρικά τι έγινε?

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω μετρήσει τώρα στα κοντά.

εκτος από kh που είναι στο 7.6 μέτρησα σήμερα. 

θα μετρήσω μια όλα για δω που βρίσκομαι 

Link to comment
Share on other sites

Μετρήσεις σημερινές. 

Mg1350

Kh 7. 6

Ca480

Ph 7. 8 με 8

Phosphorus  0.03

NO3 κολλημένα μηδέν. 

 

Link to comment
Share on other sites

αν δεν βλέπεις τα sps να παίρνουν "παλέ" απόχρωση με σε αγχώνει

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα

Μετρήσεις σημερινές. 

Mg1450

Kh 7. 6

Ca480

Ph 7. 8 με 8

Το ενυδρείο μπορώ να πω έχει μπει στον αυτόματο. Αυτό που προσέχω είναι να μη μπουκώνει η ροή του νερού στον calcium reactor και να βάζω νερό ro στο δοχείο της αναπληρωσης. Αλλαγές νερού 50λιτρα κάθε 20 με 25 μερες. Και special blend οπότε το θυμάμαι. Έχω 2 buble ανεμώνες και ελπίζω κάποια στιγμή να χωσταρει ο ocelaris. Κάποια στιγμή θα βάλω ακόμη έναν να μην είναι μόνος του. Φώτο σε λίγο 

 

IMG_20170506_151856_4_600x800.jpg

IMG_20170506_151824_800x600.jpg

IMG_20170506_151821_1_800x600 (1).jpg

Έγινε επεξεργασία - alan boy
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα!!! Και το γεγονός οτι δουλευει σχεδόν στο αυτόματο ειναι ακόμη καλύτερα ;) 

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος alan boy έγραψε:

Καλησπέρα

Μετρήσεις σημερινές. 

Mg1450

Kh 7. 6

Ca480

Ph 7. 8 με 8

Το ενυδρείο μπορώ να πω έχει μπει στον αυτόματο. Αυτό που προσέχω είναι να μη μπουκώνει η ροή του νερού στον calcium reactor και να βάζω νερό ro στο δοχείο της αναπληρωσης. Αλλαγές νερού 50λιτρα κάθε 20 με 25 μερες. Και special blend οπότε το θυμάμαι. Έχω 2 buble ανεμώνες και ελπίζω κάποια στιγμή να χωσταρει ο ocelaris. Κάποια στιγμή θα βάλω ακόμη έναν να μην είναι μόνος του. Φώτο σε λίγο 

 

IMG_20170506_151856_4_600x800.jpg

IMG_20170506_151824_800x600.jpg

IMG_20170506_151821_1_800x600 (1).jpg

Κατεβασε λιγο το ασβεστιο και το μαγνησιο,απο νιτρικα-φωσφωρικα πως εισαι?βλεπω διατομικη στο οριο και ενα turbo ψωφιο .

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι μάτι. Χα χα 

Ναι η διατομικη είναι πολύ λιγη αλλά είναι αρκετό καιρό έτσι. Δε τη βλέπω να απειλεί το ενυδρείο. 

ΝΟ3 είναι μόνιμα μηδέν 

Φωσφορικα δεν μέτρησα τώρα τελευταία. 

Όσο για το σαλιγκάρι που είναι νεκρό έβγαλα το σώμα του από μέσα το άφησα έξω από το ενυδρείο αρκετό καιρό και το έβαλα πάλι μέσα μπας και μπει ο ερημίτης. 

 

 

Έγινε επεξεργασία - alan boy
Link to comment
Share on other sites

Εχεις αντιφωσφωρο?Μετρα για να εχεις εικονα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχω τον αλλάζω κάθε μήνα μαζί με τον άνθρακα. 

Κάποια στιγμή θα μετρήσω με το Hanna. 

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ομορφο το ενυδρειο σου!

Ωραία χρώματα! 

Οι bubble ανεμονες είναι πολύ όμορφες!

Εγώ δεν έβαλα ποτέ γιατί φοβόμουν να μην γεμίσω και ξέρω επίσης ότι μετακινουνται συχνά και ενοχλούν τα άλλα κοραλια.

Δεν είχες κάποιο πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

πριν 40 λεπτά, το μέλος antonis t83 έγραψε:

Πολύ ομορφο το ενυδρειο σου!

Ωραία χρώματα! 

Οι bubble ανεμονες είναι πολύ όμορφες!

Εγώ δεν έβαλα ποτέ γιατί φοβόμουν να μην γεμίσω και ξέρω επίσης ότι μετακινουνται συχνά και ενοχλούν τα άλλα κοραλια.

Δεν είχες κάποιο πρόβλημα?

Ευχαριστώ παιδιά 

Αντώνη και εγώ πάντα είχα ένα φόβο γενικά για τις ανεμώνες. Αλλά το χόμπυ μας έχει αρκετές προκλήσεις. Έτσι αποφάσισα να πάρω το ρίσκο με μια ανεμώνη που δεν κάνει πολλές μετακινήσεις. Αφού έβαλα πρώτα την πράσινη και είδα ότι έμεινε σε ένα σημείο μετά πήρα και την κόκκινη. Αυτή έκανε κάποιες μετακινήσεις για περίπου 5μερες αλλά τελικά βρήκε το σημείο της.

Από ότι μου έχουν πει παιδιά που τις έχουν χρόνια, αν βρει τη θέση της δύσκολα αλλάζει σημείο μετά. Ευτυχώς και οι 2 στις θέσεις που βρήκαν δεν είχε κάποιο κοραλι δίπλα 

Έγινε επεξεργασία - alan boy
Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό τις έχεις? 

Ένας φίλος μου είχε βάλει μια πριν 5 χρόνια περίπου και γίνανε πάνω από 40.

Έδινε συνέχεια και πάλι γεμίζει ανεμονες 

Έγινε επεξεργασία - antonis t83
Link to comment
Share on other sites

Την πράσινη την έχω 2μηνες την κόκκινη 1μηνα.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Λοιπόν να κάνω ένα update. 

Το καλοκαίρι που μας πέρασε λόγω θερμοκρασίας μου έκανε μεγάλη ζημιά. Αρκετά sps μας αφησαν αλλά ακόμα και τα lps που έμειναν στρεσαριστηκαν για μήνες. Γιαυτο και προχώρησα στην αγορά ενός τσιλερ 

Τώρα μπορώ  να πω μετά από μήνες ότι το ενυδρείο ξανά μπήκε σε ρυθμούς. Έβαλα και κάποια φραγκ και θέλω  να βάλω και άλλα , αλλά λόγω του ότι είμαι στο νησι δυσκολεύομαι να πάρω κάποια φραγκ που βλέπω σε αγγελίες. Τέλος πάντων 

Φώτο IMG_20180205_145800.thumb.jpg.2c38d9029c6ad42385c3899f94445e37.jpg

IMG_20180205_145810_opt.jpg

IMG_20180108_220903_opt.jpg

Έγινε επεξεργασία - alan boy
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κρίμα αλλά η αγορά του ψυκτικου θα σε αποζημιώσει.Γρηγορα το ενυδρειο επανήλθε γιατί απλά γουστάρεις αυτό που κάνεις.Μπραβο σου.

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να πω ότι οι ανεμώνες splitaran η πράσινη έγινε 3 και η κόκκινη πριν μια εβδομάδα έγινε 2 κομμάτια. Ευτυχώς δεν άλλαξαν θέση. Είναι κοντά κοντά ολες. 

Βέβαια τα κλόουνακια μου ούτε να τις φτύσουν δεν πανε με τίποτα και προτιμούν να τρίβωντε στις ξενιες που βρίσκονται στην πρώτη φωτογραφία δεξιά στο πίσω τζαμι

Έγινε επεξεργασία - alan boy
Link to comment
Share on other sites

Αυτο με τα κλοουνακια πραγματικα....

Ωραιο θεαμα να hostαρουν καπου , αλλα σαν τις ανεμωνες δεν εχει και ιδικοτερα οταν τις ταιζουν κιολας 

τρομερο

 

Σε ποιο νησι βρισκεσαι;

Έγινε επεξεργασία - paul.asty
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
On 15/2/2018 at 7:01 ΜΜ, το μέλος paul.asty έγραψε:

Αυτο με τα κλοουνακια πραγματικα....

Ωραιο θεαμα να hostαρουν καπου , αλλα σαν τις ανεμωνες δεν εχει και ιδικοτερα οταν τις ταιζουν κιολας 

τρομερο

 

Σε ποιο νησι βρισκεσαι;

Είμαι στην Άνδρο φίλε 

Έγινε επεξεργασία - alan boy
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Εχτές ασχολήθηκα με το ή τσιλερ teco tr10 . Το έβαλα αλλά δεν ξέρω αν δουλεύει καλά. 
Εγω θέλω να είμαι 26.5 αντε 27 αλλά μου φαίνεται ότι αργεί πολύ να κατεβάσει τη θερμοκρασία. Είχα 27 και το έβαλα στους 25.5. Άρχισε να δουλεύει αλλά πόση ώρα θέλει για να κατεβάσει ένα βαθμό; ή αντλία που έβαλα είναι μια eheim 600 λίτρα την ώρα. 
Την αντλια την έβαλα στο πρώτο διαμέρισμα του σαμπ και την έξοδο στο τρίτο διαμέρισμα που είναι η αντλία επιστροφής
Δεν έχω ιδέα από τσιλερ...
Έτσι όπως το έβαλα έχει λίγο χώρο πίσω . ίσως το γυρίσω ανάποδα για να βγαίνει ο αέρας προς τα εξω

IMG_20180428_171641_opt.jpg

IMG_20180428_171633_opt.jpg

IMG-786c4efa81c1280961098ab122374eb8-V_opt.jpg

Έγινε επεξεργασία - alan boy
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος alan boy έγραψε:

Καλημέρα

Εχτές ασχολήθηκα με το ή τσιλερ teco tr10 . Το έβαλα αλλά δεν ξέρω αν δουλεύει καλά. 
Εγω θέλω να είμαι 26.5 αντε 27 αλλά μου φαίνεται ότι αργεί πολύ να κατεβάσει τη θερμοκρασία. Είχα 27 και το έβαλα στους 25.5. Άρχισε να δουλεύει αλλά πόση ώρα θέλει για να κατεβάσει ένα βαθμό; ή αντλία που έβαλα είναι μια eheim 600 λίτρα την ώρα. 
Την αντλια την έβαλα στο πρώτο διαμέρισμα του σαμπ και την έξοδο στο τρίτο διαμέρισμα που είναι η αντλία επιστροφής
Δεν έχω ιδέα από τσιλερ...
Έτσι όπως το έβαλα έχει λίγο χώρο πίσω . ίσως το γυρίσω ανάποδα για να βγαίνει ο αέρας προς τα εξω

IMG_20180428_171641_opt.jpg

IMG_20180428_171633_opt.jpg

IMG-786c4efa81c1280961098ab122374eb8-V_opt.jpg

Πόσα λίτρα είσαι?Ο κατασκευαστές άμα ψάξεις πρέπει να λέει πόσα λίτρα αντλία χρειαζετε. Μήπως είναι μικρό?Αν όχι θεωρώ ότι χρειαζετε μια ωρα+.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος niknik έγραψε:

 

Στα λίτρα είμαι καλά μαζί με το σαμπ είναι 260 λ

Τώρα πόσα  λίτρα αντλία θέλει αυτό δεν το βρήκα. Δεν ξέρω και αγγλικά. 

Βρήκα τις οδηγίες εχτές σε pdf τις έβαλα στη μετάφραση και βρήκα πως καλυμπραρετε. Έχω ένα θερμόμετρο υδράργυρου μέσα στο ενυδρείο που διχνει 27 βαθμούς οπότε και ο eliwell και το teco δείχνουν την ίδια ένδειξη αυτή τη στιγμή .

Και την θερμοκρασία την έβαλα στο teco να την πάει 26.5
Αν θέλει περίπου μια ώρα για κατέβει τότε εντάξει. Εγώ περίμενα στο 10λεπτο να ρίξει 0.5βαθμο.
Βέβαια αύριο θα το παρατήρησω που θα είμαι στο ενυδρείο. (το έχω στο χώρο της δουλειάς μου) 
Έγινε επεξεργασία - alan boy
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...