Jump to content

Recommended Posts

Γιαννη αν προσεξεις τα ενηλικα θυληκα ειναι τρια,απο τα τρια τα δυο εχουν eggspot και ειναι ολα μπουκωμενα ;)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφες φωτογραφίες Μιχάλη!

Ειδικά αυτές με τα μικρά που τρώνε!

 

Όντως !!!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφες φωτογραφίες!

Εύγε παιδάκια!!!

Αυτό με την αυγοκιλίδα στα ενήλικα θηλυκά το πρόσεξα κ εγώ..

Γιατί όσο να πεις ένα άγχος το έχω..

Αυτά που έβαλες κ είναι 3 μηνών πρέπει να είναι τα αδελφάκια των δικών μου...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Προσθεσα και ενα δευτερο φιλτρο (επιτελους) και εβγαλα τον κυκλοφορητη.Εχω παρει και πετρες να αλλαξω λιγο το σκηνικο αλλα θα αργησω να το κανω λογο υποχρεωσεων αυτο το μηνα.Δεν θα κανω νταμαρι.Θα βαλω μεγαλυτερες πετρες στην θεση αυτων που εχω και θελω να αφαιρεσω αρκετη αμμο.

Και μια φωτο απο αλλαγη νερου.

20161211_185253.jpg

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Να το χαίρεσαι το καινούριο φιλτράκι σου!!!

Όσο για τις πέτρες.. Εντάξει.. Είπαμε μίνιμαλ.. αλλά νομίζω εσύ το παράκανες!

Κ εγώ αυτή την εβδομάδα θα βγω βόλτα για πέτρες..

Άντε να δούμε τι θα φτιάξουμε πάλι...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Και αφου αξιωθηκα να παρω ενα 20αλιτρο με καπακι ειπα να βγαλω και την επομενη γενια.

Η γυαλα που ειχα για γενηστρα ηταν σκετη και ηθελα να εχει καπακι και φωτισμο.Ετσι πηρα ενα 20λιτρο με καπακι και φωτιστικο λεντ.Εχει επισης ενσωματωμενο φιλτρο χαμηλης ροης καθως και βιολογικο υλικο (μια χουφτα μακαρονι) και βαμβακι.Προσθεσα και ενα σφουγγαρι στην υποδοχη,εναν θερμαντηρα 50 βατ και ειναι ετοιμο.

 

Ειχα ενα θυληκο που ηταν ετοιμο να εκραγει απο το πρησμενο στομα και ενω ηταν ετοιμη να τα φτυσει εδω και μερες,το τραβουσε,και λογικο απο την μερια της αφου τις τελευταιες τις γεννες εβλεπε να τρωγονται ολα μπροστα στα ματια της.Ειπα λοιπον να την ελαφρυνω λιγακι.

Τα μικρα εφαγαν αμεσως τριμενο φυλαρακι.

Φωτογραφιες στην γενηστρα θα βαλω το βραδυ.

 

Προς το παρων αυτα

 

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Ωραια πραγματα μπραβο.

Στα φιλτρα εχεις βαλει τα σπρει μπαρ στις εξαγωγες;

Link to comment
Share on other sites

πριν 52 λεπτά, το μέλος billaus έγραψε:

Ωραια πραγματα μπραβο.

Στα φιλτρα εχεις βαλει τα σπρει μπαρ στις εξαγωγες;

Οχι δεν εχω βαλει τιποτα.Αμεσως μετα τα μπαστουνια εχω βαλει τις γωνιες απλα για να κατευθυνω την ροη.Οπως φαινεται και στην προηγουμενη φωτογραφια που εχω ανεβασει απο την αλλαγη νερου,τα δυο φιλτρα ειναι ψηλα και απεναντι το ενα απο το αλλο και φαινονται οι δυο πηδακες νερου γιατι εχει κατεβει η σταθμη.

Link to comment
Share on other sites

Και ενα βιντεο  πολυ προχειρο που τραβηξα εχθες το βραδυ.

Σημερα θα βγαλω και φωτο απο την γυαλα αλλα και τα μικρα την ωρα του φαγητου.

Εβαλα και μερικα βοτσαλα απο το κυριως να "τσιμπανε".

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δυο φωτογραφιες απο την γεννηστρα και ενα βιντεο απο τα μικρα και ενα βιντεο που δοκιμαζουν φυλλαρακι για πρωτη φορα.

 

 

20170126_164048.jpg

20170126_164038.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Φτου φτου!Μια χαρα!Στο κυριως ενυδρειο καταφερε να μεγαλωσει καποιο μικρο ή φαγωθηκαν ολα?

Link to comment
Share on other sites

Τρωγονται ρε συ Γιαννη..Στα δυο χρονια σχεδον που τα εχω μεγαλωσαν μονο τρια απο τα 40+ που βγαζει καθε φορα ενα θυληκο.Και αν υπολογισεις οτι απο αυτα τα περισσοτερα ηταν αρσενικα,ενω ειχα μονο δυο θυληκα (απο το αρχικο,υποτιθεται χαρεμι)..Κατι επρεπε να κανω.

 

Στοχος τωρα ειναι να κρατησω δυο χαρεμια,συνολικα δεκα ενηλικα ψαρια,και θα αλλαξει και η διακοσμηση μετα.Οπως εγραψα πιο παλια εχω ηδη παρει ιδιες πετρες σε μεγαλυτερο μεγεθος και θα αλλαξω το τοπιο.Μετα ομως δεν θα βγαινει ευκολα ψαρι,οποτε ηθελα πρωτα να φτιαξω τα χαρεμια.

 

Επισης θελω μοιρασω οσο μπορω περισσοτερα ψαρια γιατι καποια στιγμη θα αλλαξω ψαροσυνθεση και θελω να εχουν οσο γινεται περισσοτεροι καθαρα saulosi.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εγω σχεδον παντα εκανα στριπινγκ,δεν σε κατηγορω.Απλα τωρα τελευταια αφηνω την θηλυκη μεσα σε γεννηστρα μεσα στο κυριως ενυδρειο.Αυτη τα φτηνει οταν τα μικρα ειναι πληρως ανεπτηγμενα.Την αφηνω λιγες μερες να τα "χαρει" κ μετα την επιστρεφω στο κυριως ενυδρειο.Τα σαουλοσι εχουν απ τους γρηγπροτερους ρυθμους αναπτυξης απ οσα ειδη εχω φιλοξενισει,ακομη κ σε σχεση με τα αλλα μπουνα.Σε συγχαιρο για την προσπαθεια διαδωσης των σαουλοσι που κανεις εδω κ καιρο κ την παρακολουθω!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εκει που εκανα αλλαγη νερου στο μικρο απο κατω,σηκωνω το κεφαλι μου και βλεπω να ζευγαρωνουν.

Ο αρσενικος στο βιντεο ειναι 2,5 ετων.Η μικρη ειναι 8 μηνων και ειναι κορη του αδερφου του που εφυγε απο το ενυδρειο.Δεν ξερω αν εχω επιλεξει σωστα ωστε να αποφυγω οσο γινεται τα μπερδεματα.Αν καποιος εχει εμπειρια πανω σε αυτο το θεμα με τις γεννιες θα ηθελα να με βοηθησει.Κρατησα τα πρωτα μικρα και εδιωξα τους γονεις τους απο την γυαλα.

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Αντε με το καλο να τα δεχτεις:thumbsu: Δεν ειναι σωστο γιατι μπορει καποιο ανεπιθυμητο χαρακτηριστικο (πχ ασθενειας)να εμφανιστει στις επομενες γενεες ή και στους απογονους αυτων! Εχει σχεση με τα γονιδια και το πως αυτα αλληλεπιδρουν μεταξυ τους! Πριν σε αγχωσω αυτο με την προυποθεση οτι υπαρχει αυτο το χαρακτηριστικο στο γονιδιωμα των ψαριων εν προκειμενω.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω!

 

Αν και δεν ξερω αν καταλαβα καλα,αυτο που περιγραφεις ειναι κατι το οποιο θα μεταφερθει (αν υπαρχει) ετσι κι αλλιως στους απογονους απο τους γονεις.Εγω λεω για την επιλογη να διωξω τους γονεις των πρωτων παιδιων ωστε οταν αυτα ωριμασουν σεξουαλικα να μην πανε παιδια με γονεις.Θα πανε βεβαια προφανως με θειους-ες αναποφευκτα.Στα ενυδρεια ειναι ενα θεμα η αιμομιξια αλλα οσο μπορω θα ηθελα να το αποτρεψω.

Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφοι οι νεοσοί! Άλλη αίσθηση να τους παρακολουθείς!!!

Link to comment
Share on other sites

Παντως κανεις μια πολυ ωραια προσπάθεια.οσο για τα ενυδρεια πολυ καθαρη δουλεια κ μπραβο σου.εγω δεν το εχω καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Να'στε καλα παιδια.Ευχαριστω για τα καλα σας λογια και χαιρομαι που σας αρεσει.

 

 

@stella k-dimitris μην φανταστεις οτι κανω και πολλα για την καθαριοτητα.Αλλαγες νερου και καθαρισμα τζαμια μονο,και το δευτερο με τα κρυα το εχω κοψει.Δεν ειναι και πολυ ευχαριστο να βουτας το χερι μεχρι την μασχαλη μεσα στο νερο και ας εχει και 25 βαθμους..Εχω και μια ξυστρα με κονταρι αλλα δεν βολευει καθολου.Προτιμω τηλεκαρτα και σφουγγαρι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος argy1 έγραψε:

Σε ευχαριστω!

 

Αν και δεν ξερω αν καταλαβα καλα,αυτο που περιγραφεις ειναι κατι το οποιο θα μεταφερθει (αν υπαρχει) ετσι κι αλλιως στους απογονους απο τους γονεις.Εγω λεω για την επιλογη να διωξω τους γονεις των πρωτων παιδιων ωστε οταν αυτα ωριμασουν σεξουαλικα να μην πανε παιδια με γονεις.Θα πανε βεβαια προφανως με θειους-ες αναποφευκτα.Στα ενυδρεια ειναι ενα θεμα η αιμομιξια αλλα οσο μπορω θα ηθελα να το αποτρεψω.

Καπως ετσι, μιλαμε βεβαια γενικα για την αιμομιξια και δεδομενου οτι ακομη και τα φυτα την αποφευγουν με διαφορους μηχανισμους που εχουν αναπτυξει.

-υπαρχει και περιπτωση το συγκεκριμενο ειδος να μην παρουσιαζει γενικως γενετικα προβληματα που ειναι και το καλυτερο.

-αν κανενας απο τους αρχικους γονεις δεν εφερε χρωμοσωμα με καποιο ανεπιθυμητο χαρακτηριστικο δεν υπαρχει περιπτωση να εμφανιστει στις επομενες γεννεες ακομα και αν διασταυρωθουν μεταξυ τους.

-αν εστω ενας απο τους αρχικους γονεις εφερε το ανεπιθυμητο χρωμοσωμα χωρις να εμφανιζει το χαρακτηριστικο αυτο θα εμφανιστει σε καποια ψαρια στις επομενες γεννες.

Στα δυο πρωτα δεν εχεις θεμα αλλα στην τριτη περιπτωση μπορεις να κανεις τα εξης:

- να επιλεγεις γονεις που δεν παρατηρεις προβλημα στην επομενη γενεα

- αν σε καποι ο ζευγαρι παρατηρησεις θεματα στους απογονους πρεπει να τα χωρισεις

- αν καποια στιγμη δεις οτι εμφανιζεται συχνα καποιο χαρακτηριστικο πρεπει να εισαγεις ψαρακι μη συγγενικο στην αναπαραγωγη.

Οταν μιλαμε για χαρακτηριστικα εκτος απο ασθενειες μπορει να ειναι και αλλα που αφορουν το μεγεθος,τα χρωματα ή δεν ξερω εγω τι,αυτο μπορει να ειναι και καλο.Αν πχ παρατηρεις ψαρακια με πιο εντονο χρωμα καλο ειναι να παρεις αναπαραγωγη απο αυτα.Ελπιζω να βοηθησα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Οποτε Μιχαλη κ με βαση αυτα που λεει ο dio45 παρακολουθεις τα μικρα κ αν σου βγαινουν μορφολογικα/χρωματικα οκ αστα ως εχουν.Εχεις φυσικα στο νου σου αν δεις καποιο αξιολογο ψαρι καπου το τσιμπας κ το κανεις γεννητορα.Σ αυτα που πανε χαρεμι ειναι πιο ευκολο.Σε οσα σχηματιζουν ζευγαρι ειναι μεγαλο ρισκο να αλλαξεις το ενα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...