Jump to content

210lt Light Reef Tank


mixalis1708

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλη την παρέα, με τεράστια χαρά σας παρουσιάζω το πρώτο μου ενυδρείο θαλασσινού νερού.. Είναι κάτι που έβλεπα στον ύπνο μου και σιγά σιγά γίνεται πραγματικότητα οπότε δεν μπορώ παρά μόνο να είμαι πολύ χαρούμενος. Πρίν ξεκινήσω θα ήθελα να πω ενα μεγάλο ευχαριστώ απο καρδιάς στα παιδιά που με βοήθησαν (ξέρουν αυτοί) γιατί χωρίς αυτους θα είχα φτάσει μέχρι τα τζάμια! Ξεκινάμε λοιπόν...

 

Reef (θα ήθελα να γίνει)

 

Γενικές Πληροφορίες

Διαστάσεις Ενυδρείου (Μ*Π*Υ): 0,60*0,50*0,50

Σαμπ (Μ*Π*Υ): 0,50*0,38*0,35

Συνολικά Λίτρα: 210lt

 

Κάτοικοι του Ενυδρείου

Ψάρια: όχι ακόμα

Κοράλια: όχι ακόμα

Άλλα είδη: όχι ακόμα

 

Διακόσμηση Ενυδρείου

Φόντο: Μπλέ αυτοκόλλητο

Βράχος(Kg):13kg

Είδος Βράχου(Ζωντανός/Νεκρός): 11kg νεκρός / 2 kg ζωντανός (στο σάμπ)

Υπόστρωμα: Seachem marine pearl beach 10kg

 

Φωτισμός

Είδη φωτισμού: LED

Διάρκεια φωτισμού: 4 ώρες

 

Εξοπλισμός Ενυδρείου

Φίλτρανση(Εξ.-Εσ. Φίλτρο/ Sump/ 'Άλλο: Sump 60lt

Skimmer: Tunze 9004

Αντλίες/Κυκλοφορητές: Jebao DCS-3000 / Jebao RW-4

Θέρμανση/Θερμοκρασία (°C): - / 26

 

'Εξτρα Παροχές

Calcium Reactor: -

Παροχή CO2: -

Ψύξη: Aνεμηστηράκια υπολογιστή

Αντίστροφη Όσμωση: Ναί

 

Παράμετροι Νερού

pH: 8,1

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 12,1

Αμμωνία (ΝΗ3):

Νιτρώδη (ΝΟ2):

Νιτρικά (ΝΟ3):

Ασβέστιο (Ca)

Μαγνήσιο (Mg)

Φωσφορικά (Po4)

 

Συντήρηση

Αλλαγές νερού: -

 

Διατροφή

Τροφές Ψαριών: -

Τροφές Κοραλλιών: -

 

Είναι η πρώτη μου προσπάθεια στα αλάτια και ήταν ολα βουνό καθώς αποφάσισα να τα κάνω όλα μόνος, να κολλήσω το ενυδρείο, να φτιάξω τη βάση,υπερχείλιση κτλ και ακόμα και η παραμικρή λεπτομέρια με μπλόκαρε οταν δεν έχεις κάποιον δίπλα να σου δίχνει πράγματα που μπορεί να είναι το πιο απλό πράγμα στο κόσμο αλλά ευτυχώς υπάρχουν κάποια παιδιά που και μέσο internet βοηθάνε που χωρίς αυτούς θα ηταν ακατόρθωτο.

 

Παρ ολα αυτά αν και το ενυδρείο μου δεν ειναι τίποτα τρομερό κατασκευαστικά είμαι υπερήφανος για αυτό και έχει άλλη ''γλύκα'' οταν τα εχεις κάνει ολα μόνος σου..

 

Προβληματάκια υπάρχουν ακόμα που προσπάθησα να λύσω αλλα δεν τα κατάφερα οπως η τρύπα στη πλάτη του ενυδρείου που τελικά έγινε μικρή με αποτέλεσμα να δουλεύει η αντλία μου στη μικρότερη ένταση ή στο δεύτερο σκαλοπάτι με το ζόρι. Το skimmer ειναι μάλλον μικρό για τα λίτρα μου αλλά μέχρι εκει ηταν το μπάτζετ και πήρα ενα επώνυμο με τη λογική οτι θα έχει καλύτερη μεταπωλητική αξία αν πάω σε μεγαλύτερο στο μέλλον.

 

Σε φωτογραφίες δεν έχω και πολλά να σας δείξω ακόμα καθώς στο ενυδρείο μπήκε νερό τη Κυριακή που μας πέρασε 06/08, έβαλα τον αραγωνίτη αφου γέμισε και στην συνέχεια περίμενα να ξεθολώσει αφου ξεθόλωσε έσπασα το αλάτι και σήμερα με κλειστό σαμπ και wavemaker ξεκίνησα βακτήρια.

 

Φωτογραφίες:

 

Ετσι ξεκίνησε ο σχεδιασμός πριν περίπου 2 μήνες :

 

 

reef4_zpsoicppzgb.jpg

 

 

reef2_zpsjpovglxw.jpg

 

 

και κατέληξε εδώ:

 

sigmaphialphagammaalpha_zpsbxx0kxy0.jpg

 

 

 

Αυτό ειναι λοιπόν μετά απο σχεδόν 12 ώρες που ξεθόλωσε, το βοήθησα με ενυδρειακό βαμβάκι που έχω αλλάξει ήδη 2 φορές.  B) 

 

 

13978232_10208854247447357_1075947507_o_

 

 

Στο σάμπ προσπαθώ ακόμα να δω τι γίνεται και να βρω την ιδανική στάθμη για να ρυθμίσω την αναπλήρωση, εχω προσθέσει αντιφώσφορο και άνθρακα και έβαλα και μια γεννήστρα που είχα απο τα γλυκά με ενα μικρό φωτάκι  στα 6500kelvin απο πάνω για να βάλω μέσα chaeto.

 

 

13987784_10208854247487358_896307398_o_z

 

 

 

 

Προσωρινά έχω κολλήσει πάνω στο σαμπ τα κοντρόλερ αλλα εχω μελετήσει να τα μεταφέρω σε άλλο σημείο μόλις βάλω τις μελαμίνες στη βάση.

 

 

13950574_10208854259647662_1614651317_o_

 

 

 

Και μετά απο λίγη απλή χημεία ... Βουαλά...

 

 

13950989_10208854259807666_2054880017_o_

 

 

 

Θα ήθελα να κάνετε τις παρατηρήσεις σας και κάθε συμβουλή δεκτή ειμαι αρχάριος αλλα διαβάζω και περιμένω με χαρά τα σχόλια σας ..

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν καλη αρχή.

 

Κατα δεύτερον απίστευτη παρουσίαση!! 

 

Κατα τρίτων.....

 

 Εγω θα έβαζα τον βράχο να αρχίζει να πιάνει βιολογία σιγα σιγα και να αποφασίσεις σε aquascape.  

 

Το sump το εχεις κλείστο αν κατάλαβα καλά ? βάλτο να κυκλοφωρεί το νεράκι και να σκιμάρεται. 

Κατα τα άλλα μια χαρά μου φαίνεται. και ο εξοπλισμός μια χαρά είναι. Στο σκιμέρ είσαι οριακά....αλλά προς το παρών δεν χρειάζεται να αγχοθείς για αναβάθμιση.(εκτός και αν πετύχεις καμια ευκαιρία στις αγγελίες). 

 

Περίμενε τωρα να στρώσει και μια φορά στο τόσο ρίχνε και λίγο τροφούλα για να έχουν τα βακτήρια κατι να φάνε.   

 

Keep reefing

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν καλη αρχή.

 

Κατα δεύτερον απίστευτη παρουσίαση!! 

 

Κατα τρίτων.....

 

 Εγω θα έβαζα τον βράχο να αρχίζει να πιάνει βιολογία σιγα σιγα και να αποφασίσεις σε aquascape.  

 

Το sump το εχεις κλείστο αν κατάλαβα καλά ? βάλτο να κυκλοφωρεί το νεράκι και να σκιμάρεται. 

Κατα τα άλλα μια χαρά μου φαίνεται. και ο εξοπλισμός μια χαρά είναι. Στο σκιμέρ είσαι οριακά....αλλά προς το παρών δεν χρειάζεται να αγχοθείς για αναβάθμιση.(εκτός και αν πετύχεις καμια ευκαιρία στις αγγελίες). 

 

Περίμενε τωρα να στρώσει και μια φορά στο τόσο ρίχνε και λίγο τροφούλα για να έχουν τα βακτήρια κατι να φάνε.   

 

Keep reefing

 Σ ευχαριστω για τα καλα σου λογια! 

Ο βραχος ειναι εκτος νερου για να στεγνωσει το τσιμεντο καθως το aquascape εχει σχεδον ολοκληρωθει και αυριο μεθαυριο θα τοποθετηθει, το σαμπ ειναι ανοικτο φυσικα απο την πρωτη στιγμη οπως και το σκιμμερ.

Εχω τροφες του γλυκου σε flakes της ocean Nutrition μπορω να ριχνω απο αυτες ειναι η discus flakes ;; Τωρα που το ειπες τροφη δεν εχω αγορασει ..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα καλως ηρθες στο κοσμο του αλατος.Οι διαστασεις ειναι μια χαρα.Ερωτησεις πολλες ,χαχαχα στη φωτο εχεις βαλει για φως ενα που μοιαζει με ατι και γραφεις λεντ.Το λεντ που εχεις εναι αγοραστο η diy?ποσα watt?

Συνεχιζοντας θα χρειαστεις 2η rw γιατι μια δεν φτανει.Το σκιμερ που εχεις ειναι μικρο συμφωνα με το πλανο και την εξελιξη του ενυδρειου,οπως ειπε και ο Ευγενιος (submarine 1981) Συνεχιζωντας να ρωτησω βραχο στο σαμπ θα βαλεις?επισεις στη γεννηστρα η χαετο που θα μπει δυστηχως θα μεγαλωσει πολυ γρηγορα και δεν θα εχει χωρο που σημαινει οτι δεν θα θα αποδιδει.Πολυ σωστα βαζεις ενα φυλλαρακι τροφη για να ξεκινηση ο κυκλοςμΜην ξεχνας να προσθετεις βακτηρια οπως λενε οι οδηγιες.Καλο ξεκινημα φιλε μου.Ααα και ελπιζω τα τσιμεντα να τα εχεις ενισχυσει με ντιζες γιατι μονα τους για μενα δεν ενδεικτειτε.Βεβαια μιλας για τσιμεντα και μιλας για ζωντανο και λες να στεγνωσει.Ερωτηση ειναι εκτος νερου?αρα θα νεκρωσει αρα οτι εχει επανω ψωφαει αρα κουραρισμα και ξεκινημα απο την αρχη.Εαν ειναι ετσι μην τον βαλεις μεσα κουραρισετον εκτος με αλλαγες μεχρι να καθαρισει και απο τα τσιμεντα και μετα τον τοποθετεις κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα καλως ηρθες στο κοσμο του αλατος.Οι διαστασεις ειναι μια χαρα.Ερωτησεις πολλες ,χαχαχα στη φωτο εχεις βαλει για φως ενα που μοιαζει με ατι και γραφεις λεντ.Το λεντ που εχεις εναι αγοραστο η diy?ποσα watt?

Συνεχιζοντας θα χρειαστεις 2η rw γιατι μια δεν φτανει.Το σκιμερ που εχεις ειναι μικρο συμφωνα με το πλανο και την εξελιξη του ενυδρειου,οπως ειπε και ο Ευγενιος (submarine 1981) Συνεχιζωντας να ρωτησω βραχο στο σαμπ θα βαλεις?επισεις στη γεννηστρα η χαετο που θα μπει δυστηχως θα μεγαλωσει πολυ γρηγορα και δεν θα εχει χωρο που σημαινει οτι δεν θα θα αποδιδει.Πολυ σωστα βαζεις ενα φυλλαρακι τροφη για να ξεκινηση ο κυκλοςμΜην ξεχνας να προσθετεις βακτηρια οπως λενε οι οδηγιες.Καλο ξεκινημα φιλε μου.Ααα και ελπιζω τα τσιμεντα να τα εχεις ενισχυσει με ντιζες γιατι μονα τους για μενα δεν ενδεικτειτε.Βεβαια μιλας για τσιμεντα και μιλας για ζωντανο και λες να στεγνωσει.Ερωτηση ειναι εκτος νερου?αρα θα νεκρωσει αρα οτι εχει επανω ψωφαει αρα κουραρισμα και ξεκινημα απο την αρχη.Εαν ειναι ετσι μην τον βαλεις μεσα κουραρισετον εκτος με αλλαγες μεχρι να καθαρισει και απο τα τσιμεντα και μετα τον τοποθετεις κανονικα.

 

Καλησπερα nik, θα σου απαντησω.. 

Το φωτακι ειναι ενα φωτιστικο μικρο προσωρινο που αναβω 4 ωρες τη μερα για να ξεκινησει ο κυκλος το κανονικο φως που θα βαλω ειναι led απο ebay και το περιμενω, ειναι αυτο:

http://www.ebay.co.uk/itm/ViparSpectra-Timer-Control-165W-LED-Aquarium-Light-Full-Spectrum-CoralReef-Tank-/172146127727?

Εχω ηδη αγορασει ενα sun sun σαν δευτερο wavemaker και με την πρωτη ευκαιρια θα παρω και δευτερο jebao εχεις δικιο του πεφτει μικρο μονο ενα οπως και για το skimmer το ηξερα εξ αρχης αλλα εξηγησα το λογο που αγορασα κατι επωνυμο. Στην παρουσιαση αναφέρω το εξης -> Είδος Βράχου(Ζωντανός/Νεκρός): 11kg νεκρός / 2 kg ζωντανός (στο σάμπ). Ετσι σκεφτομαι να το παω, τα 11 κιλα βραχου που εχω ειναι ολα νεκρα οπως και ο αραγωνιτης επισης το scape εγινε με νεκρο βραχο και εχουν μπει ενισχυσεις για την στατικοτητα που αναφερεις. Τα 2 κιλα ζωντανου σκεφτομαι να τα βαλω στο σαμπ θα ερθουν την Παρασκευη, τι λες θα βοηθησει στην βιολογια μου ; 

Βακτηρια εχω ξεκινησει biodigest και pristine απο την δευτερη μερα που εσπασε το αλατι.

 

Μετρήσεις που εκανα πριν λιγο εχω αυτες ειναι normal ;

 

ph : 8,1

kh : 8,3

NH4 : 0

NO2 : 0 

 

Ευχαριστω για το χρονο σου και τις παρατηρησεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζετε να ευχαριστεις φιλε μου.Ναι θα σε βοηθησει κατω σιγουρα θα εβαζα ομως και επανω ενα κομματι.Με το.καλο να παραλαβεις το νεο φωτιστικο ,θελω σχολια εντυπωσεις πςριγραφη.Τα βακτηρια ειναι μια χαρα εαν θες βαλε και η microbacter n7 η special blend ενα απο τα δυο θα σε βοηθησουν αρκετα.

Link to comment
Share on other sites

Φοβαμαι για pests  για αυτο και λεω να μην βαλω πανω, θα γραψω με την πρωτη ευκαιρια για το φωτιστικο και με τα βακτηρια θα κοιταξω τι θα βρω και αναλογως θα πραξω..  :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Σωστα φοβασαι αλλα εαν.περασουν μεσα ειτε πανω ειτε κατω....αστα.

Link to comment
Share on other sites

Αχ φίλε μου πως σε Νοιώθω !!!!

Αυτά τα όνειρα δεν με άφηναν να κοιμηθώ ....

Τι όμορφη παρουσίαση !!!

Σου εύχομαι από καρδιάς να σου παει όπως το ονειρεύτηκες !!!!

Link to comment
Share on other sites

Αχ φίλε μου πως σε Νοιώθω !!!!

Αυτά τα όνειρα δεν με άφηναν να κοιμηθώ ....

Τι όμορφη παρουσίαση !!!

Σου εύχομαι από καρδιάς να σου παει όπως το ονειρεύτηκες !!!!

Σ ευχαριστω ..  :bigemo_harabe_net-117:

Link to comment
Share on other sites

Σημερινές μετρήσεις :

 

Αλατότητα = 1.027

KH/ALK = 7,0/2,50

NH4/NH3 = 1mg/l

NO2 = 0

PH = 8 

NO3 = 12,5ml/l

 

Tι λέτε ξεκίνησε σιγά σιγά ; Κλείνουμε 1 εβδομάδα σήμερα ειναι φυσιολογικές οι μετρήσεις ; 

Έγινε επεξεργασία - mixalis1708
Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο φιλε, πολυ ωραια παρουσιαση :thumbsu:

 

Το ιδιο σκιμμερ εχω στα ιδια λιτρα, για light κατασταση καλο ειναι "επωνυμο" και αξιοπιστο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εν τελει αυτο ειναι το scape... Ωφειλω ενα μεγαλο ευχαριστω στο φιλο γιαννης85 που του ανηκει αποκλειστικα το δημιουργικο κομματι.. και γενικοτερα για την πολυ μεγαλη βοηθεια του, τις συμβουλες του και τον απειρο χρονο που διεθεσε για να ξεκινησω να καταλαβαινω καποια πολυ βασικα πραγματα.. 

 

14060349_10208928312778944_1159976131_o_

 

14074516_10208928312218930_2019189201_o_

 

Στο σαμπ εχουμε διαφορα που εχουν ερθει με το ζωντανο βραχο και εχω ξεκινησει μια λιστα βαση καταλογων με pests που βρικα στο internet και με τη βοηθεια φιλων..

 

14087393_10208928313018950_1717158684_o_

 

Ηρθανε και οι πρωτοι 2 κατοικοι :blink:  με το κλεισιμο των δεκα ημερων ισως λιγο νωρις αλλα... Καταραμμενη υπομονη...

 

14044896_10208928312258931_1892917887_o_

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σας !

Πολυ ωραίο αποτέλεσμα !

Παρεπιπτόντως .... Γιαννακο που είσαι ;;;;;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο το aquascape.

 

Μπράβο σας !

Πολυ ωραίο αποτέλεσμα !

Παρεπιπτόντως .... Γιαννακο που είσαι ;;;;;

 Tα ευσημα στο Γιάννη..  :thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ελα ρε μάγκες μας έχει φάει αυτή η ρημαδιασμένη η δουλειά.

Για να μην βγαίνουμε όμως off topic θέλω θέλω να πω για το ενυδρείο του Mike πως είναι ένα ενυδρειο πολλά υποσχόμενο.

Δεν περίμενα αλλωστε κάτι διαφορετικό από τον Μιχάλη γιατί αν κρίνω από την πορεία του στο γλυκό νερό τότε βαδίζουμε σε καλό δρόμο. Τιποτα δεν είναι ανέφικτο αν υπάρχει θέληση υπομονή και επιμονή! Το έχω πει πολλές φορές αλλωστε, ότι αυτό είναι το μυστικό την επιτυχίας κρίνοντας από τους μεγάλους ριφαδες όχι μόνο εδώ αλλά και στο εξωτερικό. :bigemo_harabe_net-117:

 

Λίγα λόγια για το aquascape...

Θέλοντας να κάνω κάτι σε bonsai φάση και σε πιο ψηλό σκηνικό συνειδητοποίησα ότι δεν θα με έπαιρνε στο ύψος γιατί το πρώτο πειραματικό στήσιμο ήταν 1 "κολόνα" αρχικά...και λέω αν μπει sps πάνω θα χτυπάει στο φωτιστικό :bigemo_harabe_net-163:

Έπειτα αυτό το 60 cm μήκος με έβαλε σε σκέψεις και προβληματισμό για το αν θα μπορούσαν να γίνουν 2 οι βασικοί κορμοί και διάφορα plates σε διαφορετικά επίπεδα για να δείξει πιο φυσικό. 

 

Οι βασικοί προβληματισμοί μου και ένα από τα "στοιχήματα" που ήθελα να κερδίσω και μάλλον τα κατάφερα (ευελπιστώ) ήταν...

  • Να αρέσει στον Μιχάλη χωρίς καν να έχει δει τι ετοιμάζω
  • Να είναι λειτουργικό από άποψη χώρου-όγκου γιατί εγώ είμαι Αθήνα και το ενυδρείο βρισκόταν Κρήτη έτσι και τα έφτιαχνα όλα μην έχοντας σφαιρική άποψη για το πως "χτυπάει στο μάτι" αλλά και το πιο βασικό αν χωράει στο ενυδρείο  
  • Και τέλος να είναι ένα aquascape που να έχει προοπτικές για πολλά στο μέλλον.

Δεν θέλω να σας κουράσω με άλλες λεπτομέρειες πέρα του ότι τα βράχια βράστηκαν με όσμωση - ξεπλύθηκαν - έπεσε σκάλισμα/σμίλεμα - μπήκε εσωτερικά πλεξιγκλάς υποστήριξη και τέλος ενυδρειακό τσιμέντο Nyos το οποίο προσωπικά εμπιστεύομαι και τρέχω και τον δικό μου βράχο. Μικρή λεπτομέρεια αλλά όχι ασήμαντη τα plates είναι aquaroch και ο βράχος όλος νεκρός.

 

Εν τέλη το τσιμέντο στέγνωσε μια βδομάδα και μετά απεστάλη σε κουτοκατάσταση με φουσκομουσαμά που κατάφερα να αντισταθώ και να μην σπάσω τις φούσκες μια μια (μεγάλο κόλλημα χαχα :hysterical:   :bigemo_harabe_net-171:  :usd:   ).

 

Αυτά τα ολίγα ...Happy Reefing my friend  και καλή αρχή!

Έγινε επεξεργασία - γιαννης85
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 4 ωρες τη μερα για να ξεκινησει ο κυκλος το κανονικο φως που θα βαλω ειναι led απο ebay και το περιμενω, ειναι αυτο:

http://www.ebay.co.uk/itm/ViparSpectra-Timer-Control-165W-LED-Aquarium-Light-Full-Spectrum-CoralReef-Tank-/172146127727?

 

 

Καλά πας μέχρι στιγμής. Συνέχισε έτσι. Το φως το παρέλαβες?  Για πες εντυπώσεις γιατί με ενδιαφέρει και εμένα. Βάλε και καμιά φωτό να το δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Καλά πας μέχρι στιγμής. Συνέχισε έτσι. Το φως το παρέλαβες?  Για πες εντυπώσεις γιατί με ενδιαφέρει και εμένα. Βάλε και καμιά φωτό να το δούμε.

Οχι δεν εχει ερθει ακομα μαλλον εχει μπλεξει σε τιποτα τελωνεια ... 

 

 

Κλεισαμε 2 εβδομαδες, η αμμωνια ξεκινησε να πεφτει και τα NO2 να ανεβαινουν (αργησα να παρω τιμες πανω απο 0) ενω το kh και ph βρισκεται σε σταθερα επιπεδα.. Οι πρωτες αλγες ειναι γεγονος αν και ειμαι με το προσωρινο φως ακομα..

 

14113812_10208961208761323_4611701_o_zps

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη παρουσιαση φιλε και ομορφη γενικα η δουλεια με τις photo..

H διατομικη θα φυγει σε λιγο καιρο πρεπει να κανεις λιγη υπομονη και να τσεκαρεις τις μετρησεις σου..

Την σαρανταποδαρουσα που ειδα ποιο πανω  βγαλτην απο το ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα ότι αυτά τα σκουλίκια κυκλοφορούν κυρίως τη νύχτα και σχεδόν κάθε βράδυ άνοιγα απότομα στο σκοτάδι το φως μήπως και τον ξανά δω όπως και τελικά έγινε. Τον τσάκωσα λοιπόν είχαμε μια 2 λεπτη κουβέντα και παρατήρηση με το φακό και μετά .. :(

14139082_10208996507683774_677541033_o_z

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...